Reklama

Reklama

Gangy z Birminghamu

(seriál)
  • Česko Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (více)
Trailer 2
Velká Británie, (2013–2022), 35 h 3 min (Minutáž: 55–81 min)

Tvůrci:

Steven Knight

Hrají:

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Harry Kirton, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien (více)
(další profese)

VOD (1)

Série(6) / Epizody(36)

Veleúspěšná gangsterská sága vás přenese do Birminghamu 20. let minulého století. Rozvětvená rodina Shelbyových založí obávaný gang nazývaný Peaky Blinders. Jejich jméno odkazuje na zvyk nosit žiletky na svých kloboucích, což mnohé napovídá. Seriál vám představí krutou, krvavou, ale bezpochyby působivou kapitolu moderních britských dějin.
Výpravná gangsterská rodinná sága se skvělým obsazením včetně Cilliana Murphyho, Sama Neilla, Helen McCroryové, Annabelle Wallisové, Paula Andersona, Iddo Goldberga a Charlieho Creed-Milese. Obsazen byl i spisovatel a rastafariánský básník Benjamin Zephaniah. Příběh podle Stevena Knighta začíná v roce 1919 v chudých čtvrtích poválečného Birminghamu, kde žádné zákony neplatí. Navrátilci z války, noví revolucionáři a zločinecké bandy, ti všichni bojují o přežití v průmyslovém prostředí, které se zmítá uprostřed dramatických hospodářských změn. Zbraně propašované ze zákopů se dostávají do ulic a kdo je má, nezdráhá se je použít. Zatímco Churchill mobilizuje své jednotky zvláštního oddělení, ilegální bookmakeři vydělávají jmění v nelegálních sázkových kancelářích a traumatizovaní infanteristé zapíjejí svůj granátový šok v hlučných hospodách. Na okrajích má město stále ještě vlídnější tvář, tam cikáni a loďkaři obchodují s koňmi a věští budoucnost, avšak na vrcholu této průmyslové džungle se usazuje rozvětvená rodina Shelbyových, jejíž četní sourozenci, bratranci a strýcové tvoří ten nejkrutější gang ze všech - 'Peaky Blinders'. Svůj název si vysloužili zašíváním žiletek do kšiltů svých čepic a peníze vydělávají sázkami mimo závodiště, vybíráním výpalného a loupežemi. (Filmbox)

(více)

Videa (30)

Trailer 2

Recenze (496)

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

A war about peace. Industriální gangsterka o birminghamských chuligánech s ambicemi, která se nebojí dát si načas s výstavbou děje, motivacemi postav i prostředním, aby to nekompromisně, stylově a mnohdy i sympaticky bez žánrových klišé zúčtovala. Jakkoli na první dobrou zaujme filmovost a postmoderní stylizace (a nářeční hrátky s angličtinou) či zasazení, tak to staví především na živoucích postavách a jejich bez výjimky skvostném obsazení. O Peaky Blinders se dá napsat mnoho, probírat je zleva i zprava, od dozvuků Velké války až po jejich práci s dobovými politickými hnutími, ale přes veškerá případná negativa ("netempo" úvodních epizod, nadužívání zpomalovaček některými z režisérů; jmenovitě Otto Bathurst to v tomto ohledu neukočíroval a pohříchu právě on má na svědomí úvodní trio epizod čili dělá seriálu spíše medvědí službu) jim nelze upřít, že mají svůj vlastní svébytný pouliční ksicht umouněný od sazí, který však ke vlastní škodě smyjí ve třetí sérii v neprospěch přesunu mezi "lepší lidi". Sice se nabízí v mnoha ohledech srovnání s Boardwalk Empire, ale až na dobu a žánr toho mnoho společného nemají. Rozhodně si nikterak vzájemně nelezou do zelí, každý si jde svou cestou a svým tempem. | S1: 4/5 | S2: 4/5 | ()

erased 

všechny recenze uživatele

Britští Sons of Anarchy: Thomas Shelby a jeho rodina jsou stejně jako američtí motorkáři Kurta Suttera styloví, neberou si servítky, přitom jsou sympatičtí, jejich příběhy dokážou dojmout a v neposlední řadě jsou i stejně rockandrolloví. Rodina pro ně znamená první a poslední, kořeny mají také v Irsku a v jádru jsou to taky féroví chlapi. Snad by jen neškodilo trochu jasněji ukázat, že kolem toho dobráckého jádra je pořád skořápka nekompromisních gangsterů, kteří nikdy žádnými andílky nebudou. Na druhou stranu mají ale tito Birminghamští floutci navíc společnou historii z Velké války a současnost plnou vzletných ideálů a velkých osob. Díky střízlivější délce taky působí mnohem lépe, než na první pohled podobný Boardwalk Empire. Především závěr první série mě trefil přesně tam, kam chtěl. Její pokračování naopak naprosto válí celých osm dílů, kterým není co vytknout, jen ten závěr naopak ani přes už stabilně perfektní práci s kamerou, mizanscénou, hudbou ani dokonalému Cillianu Murphy želbohu nezapůsobil tolik, jako se to o rok dříve podařilo odjíždějící Grace. Ten posun v čase pak sice kvůli odsunu některých postav zamrzí, co se samotného děje týče je to však parádní krok otevírající dveře dalšímu skvělému ději (ve kterém je sporadická ůčast Toma Hardyho nečekaně příjemná třešnička). Stejně jako oba zmíněné seriály jsou také zaštítěni velkou autorskou personou, takže jsou Peaky Blinders vlastně sázka na jistotu - nedělají nic, co by tu už dříve nebylo, ale své starší bratříčky napodobují prvotřídně a po jejich letošním uzavření je stejně tak dobře i nahrazují. A minimálně díky hudbě se jim v mých očích nejednou podařilo je i překonat. On the gathering storm comes a tall handsome man in a dusty black coat and a red right hand. ()

Reklama

agentmiky 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Čtvrtá série mi fakticky vyrazila dech, po méně výrazné třetí se dostavil její další přírůstek, který mohu nasnadě označit jako nejpovedenější seriálový počin, co jsem za poslední dobu mohl vidět na vlastní oči. Herecké obsazení se zde dostavilo nejen výborné, ale přímo nadpozemské. Všemu kraloval opět Murphy, jenž se mohl pyšnit po svém boku Hardym a Brodym. Brody v roli italského mafiána z New Yorku neskutečně překvapil, zprvu mi přišel jeho akcent spíše vynucený než normálně nasazený, ale postupně mi docházelo, že takový chraplák se k takovému typu člověka prostě a jednoduše hodí. Když se objevil na obrazovce, tak bylo o zábavu postaráno. Tentokrát se Peakeři mohli pochlubit i vymazlenými akčními scénami, na které se doopravdy dobře dívalo, dále pak atmosférou (jak jinak, to už je tak trochu zvykem) a samozřejmě propracovanými dialogy, jež naháněly chvílemi pořádnou husí kůži. Hardy opět dostal malinkatý prostor, ale využil ho výborně. Závěrečný díl byl bez jakékoli chybičky, scéna Hardyho s Murphym na pláži neskutečně vypiplaná do posledního detailu. Já vám nevím, ale dlouho podle mě budu hledat seriál, který nastavil danou laťku a převážně ji udržel. Čtvrtá série si odnáší 95 % ()

Lischai 

všechny recenze uživatele

Tohle je moderní seriál se vším, co k němu patří. Předně je to krátké: 6 dílů na sezónu, žádné "dej tomu 15 dílů, pak se rozjede, fakt!" Děj je našlapaný, celé to uhání dopředu a na konci se všechno smysluplně dohraje do konce. Vizuálně je to filmová paráda, samé kouřící továrny a cihelné domečky, do toho podholení gangsteři s gládama a vyhrnutýma nohavicema, co kopou jiné gangstery do hlav. Za pochvalu stojí rozhodně i super-cool moderní soundtrack a extrémně sympatický hlavní hrdina. Žiletkové kšilty si rozhodně zaslouží dobré jméno. Bavilo mě to víc než místy rozvláčný Boardwalk Empire. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

První setkání s Gangy z Birminghamu bylo okouzlující. Jsem velký fanda industriální architektury 19. století, tzn. takových těch starých nádražních budov, klasických továren s typickou nezaměnitelnou vizáží. Tady jsem měl možnost ji vidět oživlou a plně funkční. Plameny šlehaly, kouř dýmal, dělníci pobíhali, prostě přenesl jsem se o sto let zpátky. Druhé plus bylo luxusní herecké obsazení v čele s charismatickým Cillianem Murphym. Mé dvě hvězdičky jsou právě za výše uvedené. To ostatní mě v průběhu krátké doby začalo lézt na nervy, jakkoliv mé očekávání dané vysokým hodnocením a chvalozpěvy na ČSFD bylo vysoké. Začnu tolik oceňovanou hudební stránkou projektu. Abychom si rozuměli, ten soundtrack považuju za skvělý a klidně bych si ho s radostí pustil. Bohužel k seriálu se hodí asi jako chrám svatého Víta obklopený skupinou funkcionalistických budov z 20. století. Mám dojem, jako by skladatel dostal zakázku s pokynem "Napiš něco skvělýho a my to na náš projekt napasujeme." K stylovému retru se to nehodí ani v nejmenším, ideální by bylo spojení s nějakým moderním dynamickým thrillerem. Ona totiž hudební složka nesedí nejenom výrazivem, ale i tempem. Za druhé, v komentech se často zdůrazňuje po obsahové stránce výjimečný charakter díla. Já mám naopak pocit, že scénáristé postupovali podle instrukcí, které kdysi sepsal Umberto Eco ve své sbírce esejů Skeptici a těšitelé o tom, jak má vypadat dobře prodejné popkulturní dílko vyrobené s cílem maximalizace zisku. Je to zkrátka sestavené z ingrediencí jasně srozumitelných co nejširšímu okruhu diváků a navíc vyrobené takovým tím cool stylem typu zpomalovačky, detailní záběry zachmuřených tváří plných emocí, prostě takových těch osvědčených a poněkud laciných pomůcek, kterým se mimochodem skvěle a oprávněně vysmívá nedávno zhlédnutý parodický seriál Darkplace. Nevyčítám Peaky Blinders, že jsou cool. To jsou obě série amerického Farga taky a britský Luther jakbysmet, a přesto mi skvěle sedly. Co ale Peaky Blinders odpustit nemůžu, je romantizující pojetí, sentimentalita a mravní relativizace. Často se v komentářích používá srovnání s americkým seriálem Impérium - Mafie v Atlantic City. Jenže ten působí jako naprostý protipól Peaky Blinders. Je analytický a podle mého přesně vystihuje dějiny organizovaného zločinu v USA. Své postavy vykresluje jako svým způsobem charismatické a (všeho)schopné jedince, jenže divákovi nedovoluje vytvářet si k nim citové pouto. Naopak, líčí je jako lidi neschopné vybudovat rodinné zázemí, jako megalomany a lidské zrůdy. Snímá z nich jakékoli pozlátko. Peaky Blinders naopak programově vytváří mezi divákem a svými hrdiny vazbu, nutí vás držet jim palce, sympatizovat s nimi. Americké Impérium sice dobové strážce pořádků a politické špičky nelíčí v lichotivém světle, ale tady působí příslušníci zločineckého podsvětí jako morálně vyšší a sympatičtější strana konfliktu. A konečně, pokud je Peaky Blinders popisován jako krutá nekompromisní krvavá podívaná, pak z 1. série mám pocit přesně opačný. Motiv vztahu hlavního hrdiny a policistky v utajení vypadá jak z mexické telenovely a postavu amorálního policejního komisaře museli vyhrabat z literárního odkazu Victora Huga. Nemůžu pochopitelně vyloučit, že v 2. sérii se všechno k lepšímu obrátí, ale závěrečný díl 1. série na mě působil skutečně skličujícím dojmem. Teatrálnější scénu střetnutí dvou zločineckých gangů jsem snad ještě neviděl. Celkový dojem: 45 % především za opravdu vydařenou atmosféru špinavé dělnické čtvrti průmyslové Anglie 1. poloviny 20. století. () (méně) (více)

Galerie (660)

Zajímavosti (70)

  • V epizodě zazní úryvek písně „Come Josephine in My Flying Machine“ z roku 1910. Úryvek stejné písně zpívá ve filmu Titanic (1997) postava Jacka (Leonardo DiCaprio) Rose (Kate Winslet) a na konci filmu ji zpívá samotná Rose při čekání na záchranu. (FAITH.BABE)
  • Když Arthur (Paul Anderson) vyjde ze sprchy, tak se mu v různých záběrech mění účes. (Duoscop)
  • V epizodě si zahrál menší roli slavný irský fotbalista Robbie Keane. (Punisher)

Související novinky

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

15.07.2022

Tvůrce Gangů z Birminghamu a rovněž scenárista filmů jako Východní přísliby, Noční jízda nebo Spencer Steven Knight našel svůj příští námět. Britský veterán oznámil, že chystá novou sérii o životě… (více)

Británie centrem natáčení v Evropě

Británie centrem natáčení v Evropě

27.11.2021

Na starém kontinentu stále častěji vznikají nejen evropské, ale také hollywoodské produkce, a mnoho z nich míří do Spojeného království. V britském Liverpoolu se teď rozvíjí projekt, který má místní… (více)

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

19.01.2021

Fanoušci seriálu Peaky Blinders aka Gangy z Birminghamu následující zprávu nejspíš neuslyší moc rádi. Tvůrce seriálu Steven Knight nicméně potvrdil, že seriál bude po nadcházející šesté řadě… (více)

Reklama

Reklama