Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• Česko Stoletý stařík, který vyskočil z okna a zmizel (více)
Švédsko / Rusko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Německo, 2013, 109 min

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (více)

Allanu Karlssonovi je 100 let. V domově důchodců, kde v tomto věku tráví svůj zbývající čas, pro něj chystají velkou narozeninovou oslavu. Ale vitální stařík ještě nechce zůstat v bačkorách v křesle. Má docela jiné plány. Rozhodne se pro útěk. Poté, co vyleze z okna, se vydává na úžasný a naprosto nepředvídatelný výlet... Shodou náhod se mu do rukou dostane kufr plný peněz. Než se naděje, má v patách gang zločinců, sem tam se objeví nějaká mrtvola a mezi společníky, které na své cestě přibere do party, je i velmi neskladná slonice. Kromě toho po něm samozřejmě pátrá policejní sbor v čele s nepříliš schopným komisařem. Pro kohokoliv jiného by to bylo životní dobrodružství, ale s podobnými věcmi už má Allan bohaté zkušenosti. I když se nikdy nezajímal o politiku, byl nechtěně hlavním aktérem mnoha důležitých událostí 20. století. Bezděčně se podílel na vynálezu atomové bomby, stal se dobrým přítelem několika amerických prezidentů a mezi jeho další "známé" se při jeho životní pouti zařadili i Stalin, Churchill, Mao Ce-tung nebo Kim Ir-sen. (Bioscop)

Ariella

Jeden z nejlepších komediálních kousků poslední doby. Herec Robert Gustavsson opět nezklamal a obohatil už tak skvělý příběh svým výborným herectvím. Myšlenka děje – stoletý pyrotechnik, který mimo jiné pomohl Američanům s atomovou bombou (jakoby úplně náhodou), vyleze z okna domova důchodců a jde prostě ven na procházku. Náhodou odcizí (díky skleróze) gangsterovi kufr s padesáti miliony švédských korun a dokonce gangstera „omylem“ zabije, najde si několik kompliců – mimo jiné mladou ženu, která chová na švédském venkově slona. A mezi tím děj prolínají staříkovy vzpomínky, které jsou též velmi peperné. Vše probíhá bezprostředně, jako by to bylo úplně normální freska život. Doporučuji všem, se smyslem pro humor a žaludkem na překvapé drsné scény. A hlavně v původním znění, Gustavssonův hlas dodává celému filmu velký kus atmosféry. ()

Adalv79

Knihu jsem četl ještě před shlédnutím a moc jsem z ní nadšený nebyl, ale říkal jsem si, že jako předloha pro filmový scénář by to mohlo být dobré (to rozhodně platilo v případě filmu Lovci hlav, který se mi moc líbil, ale kniha mě neoslovila). To mě bohužel připravilo o všechny momenty překvapení, které jsem při sledování mohl zažít a které mě snad mohly pobavit. Takhle zbyl jen pocit, že film je ještě větší slátanina než kniha. ()

Gamine

Od filmu jsem moc neočekávala a stejný dojem jsem z toho měla i po shlédnutí, skoro žádný. Párkrát jsem se zasmála, ale přišlo mi to celé takové sterilní, bez srdce. Připadalo mi to jako něco mezi Drž hubu!, Forrestem Gumpem a rychlým výtahem z knihy, nic navíc. Líbil se mi "obal", oblečení, kamera, interiér.. i hudba byla docela hezká. Na tu vtipnou masku staříka jsem si v průběhu filmu i zvykla, celkem seděla ke kvalitě.. něco udělat, ale hlavně se nepředřít. ()

R.E.M.

Prvních 15 minut jsem byla na vážkách. Vtip střídala trapnost a já se rozhodovala, jest-li filmu věnovat svůj čas. Jsem ráda, že sledování nakonec nezavršil pocit ztráty času a znechucení. Často se stává, že filmu dojde v druhé půlce dech. Stařík si nejen udržel své tempo, ale stal se ještě svižnějším a druhá filmová hodina byla dokonce zábavnější. Ano, připouštím, že děj byl předvídatelný, místy si autoři neodpustili klišé témat o starých lidech. Přesto těch 114 minut bylo pro mne příjemnou relaxací s dobrými dialogy, černým humorem, absurditou, narážkami na historii a postavy, neurážejících mozek a vkus diváků. ()

Mraxis

Severský Forest Gump. Trochu jinak. Zábavný a odpočinkový film. Chvilku mi trvalo než jsem se s ním sžil, ale když už se do děje dostanete. Je to příjemná jízda. Dobrodružná cesta jednoho neobyčejného staříka s láskou k výbušninám a příběhy jeho života. Předloha je určitě pestrá, to bylo ve filmu vidět. Až přemýšlím, že bych si knihu pořídil. Film je bohužel tak trochu uspěchaný a zkrácený. Podle mě nedostatečně rozvíjí hlavní postavy a to i samotného staříka. Veliká škoda. Nicméně, děj je nabitý a film baví po celou dobu. 75% ()

zipS

v 45minute stopaze ma strhlo zo spanku.. cize film, ktory nedokaze "udrzat" spanok na uzde ani po takych hodnotnych recenziach na csfd ? Samozrejme nejedna sa o zly film... ale mam dojem, ze mierne preceneny. ()

ostroz

Příběh o stoletém staříkovi mě v pozitivním slova smyslu úplně odrovnal. Film přináší pohled na stáří z jiného úhlu a je nutno konstatovat, že to je velmi groteskní podívaná. Knihu jsem nečetla, ale musím uznat, že příhody a nevídaný život Allana Karlssona mě inspirovaly k jejímu přečtení. Snímek tedy hodnotím jako úspěšný. ()

house336

Ten film jsem ještě ani nedokoukal, protože po přečtení knihy mě vůbec nebavil. Nevím čím to bylo, ale přišlo mi, že ten film nepřišel s ničím jiným než kniha, jen ty kapitoly tak otrocky proletěl. Určitě by mě pobavil, kdybych nečetl knihu, ale takhle je celkem nudný. ()

adako

U mňa plný zásah, super príbeh, kopa perličiek aj pre tých čo už čítali knihu, Robert Gustafsson je podobne "primitívny" hrdina ako Ivan Barnev v Obsluhoval jsem anglického krále, oveľa vtipnejšie a šťavnatejšie ako Gump, réžia a kamera nijak svetové alebo objavné, napriek tomu spolu s príbehom dokonale (fakt dokonale) fungujú. Ktovie či to šlo natočiť lepšie, každopádne tá kniha si tak dobrý film naozaj zaslúžila. ()

Satyrek

Z velkým nadšením jsem dočítál knížku a o dva dny později si pustil filmové zpracování. I když jsem od filmu moc neočekával, tak přesto mě zklamal. Scénář byl docela dobře napsaný, ale nějaké situace byly úplně pomýlené a zachycené bez citu. Alan Karlsson za mlada působí skutečně retardovaně a na jeho postavu navazuje Benny, který se svými skoro tituly působí jako nedůživý autista. Další sklamání byl šéf gangu "Never again" , který nemá žádnou autoritu a od začátku filmu je zařazen mezi další nýmandy a postavička Krásky mohla být více sprostá a absurdnější. Škoda že se jim tam nevešel Bennyho brácha, který byl v knize dost zásadní. Atmosféra prostředí z útěku celé bandy je nulová a ocitáte se v určitém bezčasí. Narychlo spíchnutý film s nepromyšlenými charaktery. Přečtení knížky byla špatná volba, ale už nebylo cesty zpět a jsem rád, že jsem film, sice na dvakrát, dokoukal až do konce. ()

zeromen

Aspoň severská kinematografie konkuruje té americké, a to je velice dobře. Poslední filmy jen potvrzují lídra evropské kinematografie. Jinak film velice slušně udělaný. ()

rezor

Černá komedie na švédský způsob je v záplavě českých tragikomedii příjemnou změnou. Děj si od začátku do konce plyne stejnou rychlostí s pravidelnou kadencí tragikomických scének. Obsazení motorkářského gangu si snad režisér nemohl vybrat lépe. Film šlape po všech stránkách a není mu tak co vytknout. Hvězdička dolu putuje pouze za styl vyprávění, který se vleče stejně jako důchodce v hlavní roli. ()

Hols

Kdysi jsem dostal knížku a jako obvykle jsem jí přidal do knihovny a nevěnoval jí pozornost. Po pár letech jsem zjistil, že je i film, tak jsem se rozhodl knihu přečíst dřív než se na to podívám. Nikdy jsem nic tak rychle nepřečetl, prostě bomba. Což se, ale o filmu říct nedá. Už výběr herců se mi moc nezdál. S hereckým výběrem Allana bych se celkem smířil, ale kupříkladu gagstři mě tam úbec neseděli, představoval bych si je líp jako britské trouby z filmu Sbal prachy a vypadni. Dále mi dost vadilo, že bylo z příběhu vynecháno dobrodržství v číně, přechod Himalájí, zatčení v Teheránu, vyprávění o útěku Ruska do číny a malém Mao Ce Tungovi a v neposlení řadě předdůchodová dovolená na Bali. V podstatě bylo stoletýmu staříkovy vzato ze života a vyprávění aspoň 40 let. A to je velká škoda. Pravda film by musel mít 3 hodiny, ale myslím, že by se dost věcí víc objasnilo a film to tak o dost vylepšilo. ()

ElVory

Co se tak může přihodit 100 letemu staříkovi? Už jen název mě zaujal dost na to, abych filmu věnoval čas. Přitom na něm nic extra není, že? Stejně jako jsem nečekal nic extra od komedie se stoletým staříkem, který je přeci senilní, každou chvíli musí na toaletu, sám si ani nepřezuje papuče a už jen čeká až odbije poslední hodina...omyl!!! Tenhle senior raději vyhazuje věci do vzduchu, než aby si v klidu luštil sudoku. Žije ve vlastním stylu. Nečetl jsem knihu od daného autora, ale docela by mě zajímalo, jak se dá vymyslet příběh zachycující skrz naskrz celé 20. století a v něm ty nejdůležitější vynálezy a válečná období a při tom do něj nesmyslně, ale o to víc komicky zahrnout někoho, kdo v podstatě neví o čem mluví, avšak svým chováním nebo jen čirou náhodou se ze všeho nakonec nějak dostane. U pár scén jsem se opravdu dost nasmál a moc se mi líbí nápad na takovou netradiční komedii. 80% ()

Drussus

No, takový Švédský Forest Gump, řekl bych, ale s poloviční silou. Občas jsem se bavil, ale občas nudil. Jen tři hvězdy, čekal jsem mnohem víc. Apropo, v jaké realitě platily ve Švédsku ve třicátých letech rasové zákony? ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík