Adaptace kontroverzního bestselleru maorského autora Alana Duffa. Děj líčí osudy typické dělnické rodiny s nezaměstnaným otcem, násilníkem a pijanem, a kdysi krásnou matkou neúspěšně usilující o štěstí svých dětí. Snímek ohromuje scénami až zvířecí brutality, ale upoutává též obrazy plnými citu, humoru a naděje. Vizuální naléhavost díla tlumočí barevně a tónově bohatá kamera konstatující smírnou krásu krajiny i odpudivou atmosféru předměstí. Film se stal událostí roku 1994 a získal více než dvacet cen na předních filmových festivalech, kde byli vyzdvihovány především herecké výkony představitelů, vesměs Maorů a míšenců, jakým je sám i režisér. (oficiální text distributora)

MJMilan

Opičáci a jejich móresy, které k agresivitě mají velice blízko. Děj je celkem o ničem. Poutavé, ale čekal bych větší rozvoj děje. ()

stOKYi

Realistický a krutý film, s extremne nesympatickými postavami - skvelý kasting, a nepríjemnou atmosférou novozélandského predmestia. Výborne natočené. ()

trojtmberk

Film sice z druhýho konce světa, ale na první pohled hned jasný, o čem že to je. Bez slavnejch jmen, bez zbytečnýho mazání medu kolem huby. ()

Lachtaan

Once Were Warriors je vůbec prvním perfektním filmem, který bych nikomu nedoporučil. Je totiž až přespříliš autentický vůči tématu, které se rozhodl zobrazit - je depresivní, nervydrásající, emocionálně vypjatý každičkou scénou. Neobvyklé prostředí Maory obývané aucklandské periférie si podmanil démon alkohol, jehož si pod neúprosnou kontrolu vzala neustupující agrese a na kousíčky rozsápala jednu komplikovanou rodinu. Pokaždé, když si skřížím cestu s dílem z prostředí chudoby, začnu se plácat na čele za každou stížnost, kterou podávám na své údajné nedostatky. Poté to porovnám s prostředky, se kterými se žije v oné pochmurné komunitě a nestačím se divit těm enormním rozdílům mezi jednotlivými kouty světa. A právě tyto nesrovnalosti dělají z některých ty agresivní bojovníky, se kterými se musí životem prodrat ti, jež se bojovníky nikdy stát nechtěli. ()

GrooveJump

Asi před šesti roky jsem v Anglii pracoval s jedním novozélandanem. Měl polovinu zubů, hippie termo mikinu, promaštěný vlasy, kérku na krku a kouřem očoudlou pleť z jointů, kterých denně vybafal asi jak já za půl roku. Tak sem se ho po týdnu naivně zeptal jestli není náhodou Maor. Potom co rezolutně řekl NE se mnou, díky mé narážce, asi měsíc nemluvil. Nechápal jsem proč až do shlédnutí tohohle bijáku. Film mohu doporučit těm kteří mají zálibu v etnografické mapě světa. Otázkou však zůstává do jaké míry má film důvěryhodnou, vypovídající hodnotu. Ale pro mne (jak Jenda správně vystihl termínem), jakožto "asociálního antropologa" je film zdrojem hodnotných sociálních informací , které si již dokážu po svém přefiltrovat. Film se hrozně španě hodnotí, ale dát něco jiného než pět by bylo v mé pozici asi nemyslitelné.... ()

lazak

Viděl jsem příběh o zotročování vlastní rodiny násilnickým otcem. O zotročování potomků bývalých maorských bojovníků násilníkem, který sám měl předky otroky, a jenž sám zůstal i dnes otrokem chlastu, svých vlastních pěstí a sebe sama. Co jsem tedy viděl? Strašně syrový a drsný příběh, při kterém mi běhal mráz po zádech. ()

danoo

Nie je to len ďalší film o boji s domácim násilím a alkoholizmom. Je to hlavne o hľadaní kultúrnej a osobnej identity, ktorá ako celok prináša harmóniu. Cesta vedúca k správnemu riešeniu je tu lemovaná brutalitou, režisér ju však vie prezentovať so súcitom. ()

Jazzzz

Nemám rád happy endy, ale v tomto filmu jsem se za alespoň krapet šťastný konec modlil, protože to bylo teda opravdu celkem silné kafe. Surové, brutální... To že vše se odehrává mezi maory dělá film značně exotickým a ona tetování a přijímání do klanů na mne působilo až lehce post apokalyptickým dojmem. Po hodně dlouhé době konečně film, který mne posadil do křesla a donutil mne věnovat mu sto procent pozornosti. ()

Duoscop

Tak to bylo něco. Lee Tamahori nám nabízí pohled do jedné rodiny v uzavřené komunitě, kterou byste nechtěly někde potkat, natož se do ní přiženit. Místo, kde žena má jen poslouchat a večer podržet ožralému násilníkovi. Místy hodně silná káva. ()

Tomatáš

Velmi syrová, drsná a nemilosrdná sonda do života lidí, kteří obývají jednu z nejkrásnějších zemí na světě!Another point of view of NZ... ()

Brain-D

Život tím nejbrutálnějším a nejreálnějším pohledem. Čekal jsem něco drsnýho, ale až tak silné drama teda ne. Brutální scény, které mi vyráželi každou chvíly dech a já jen zíral s otevřenou pusou. ()

fefee

Brutálny film plný naturálneho násilia a hnevu kde herecký výkon Rena Owen a Temuera Morrisona exceluje k dokonalosti!!! Best of film Lee Tamahori! Tento film má snáď len jedinú chybu, a to že nikdy u nás nevyšiel :( ()

Molir

Asi nejbrutalnejsi film co jsem kdy videl. A nemam na mysli kasirovanou brutalitu, kdy tecou potoky krve, ale brutalitu vsedniho dne, tu opravdovou a nejhorsi... ()

Pecival

Syrový - to rozhodně. Ale já jsem doufal ještě v trochu větší peklo. Ne že by to nebylo hodně hc, ale s maníkem jako je Temuera Morrison by šlo vydojit ještě víc - zvlášť v závěru. I Rena Owen hrála hodně slušně (ten ksicht se na roli parádně hodil, zdálo se, že kdysi to fakt koc byla, ale fet (nebo masky:) dělá své). ()

venca163

Možná to, že se v tom filmu nicmoc nestalo (krom tý jedný dělovky ke konci), má symbolizovat, jak monotónní jsou ty jejich životy, ale já bych stejně ocenil víc =). Minimálně bych rozvinul příběh obou bráchů (zapletení do gangu vs. učitel bojovýho umění v pasťáku), taky jsem (marně) čekal závěrečný postavení se otci. A nemůžu si pomoct, ale já jsem tý matce fandit nemoh...jestli neni konečnym impulzem pro ukončení vztahu to, že mě starej zmatlá ksicht tak, že musim tejden přijímat tekutou stravu brčkem, tak fakt nevim, kde je ta hranice. Když to udělá podruhý? Potřetí? Po stý? Ale to je spíš můj problém obecně, než s timhle filmem. Je to kvalitní podívaná co rozhodně stojí za to. Vůbec nejvíc se mi líbilo to prostředí, přesně jak píše dobytek, taková amerika =). (75%) ()

NALBERTik

Těžko říct proč některé filmy zapůsobí takhle silně, a některé ne. Asi všichni herci v tomto filmu jsou narození na N. Zélandu, děj se odehrává taky tam, a sou to zvláštní lidé... Alkohol je metla lidstva a hnací motor tohodle filmu... ()