Adaptace kontroverzního bestselleru maorského autora Alana Duffa. Děj líčí osudy typické dělnické rodiny s nezaměstnaným otcem, násilníkem a pijanem, a kdysi krásnou matkou neúspěšně usilující o štěstí svých dětí. Snímek ohromuje scénami až zvířecí brutality, ale upoutává též obrazy plnými citu, humoru a naděje. Vizuální naléhavost díla tlumočí barevně a tónově bohatá kamera konstatující smírnou krásu krajiny i odpudivou atmosféru předměstí. Film se stal událostí roku 1994 a získal více než dvacet cen na předních filmových festivalech, kde byli vyzdvihovány především herecké výkony představitelů, vesměs Maorů a míšenců, jakým je sám i režisér. (oficiální text distributora)

Sheldra

Viděla jsem spoustu filmů, kde z diváků ždímali soucit ostošest: takový scénky se ztracenýma štěňátkama a hrdinou obětujícím se za své druhy mají úspěch skoro zaručený. Tamahori sere na citový vydírání, na přetvářku a přizpůsobování si reality k obrazu svému, aby lépe zapadala do jeho příběhu. Spíš mám pocit, že začal počítat enyky benyky, až los padnul na tuhle rodinu, jejíž život nám možná připadá šílený, ale podle všeho nijak neobvyklý v porovnání se zbytkem maorské komunity. Výjimečný asi není ani agresivní hovado Svalouš Jake, otrok chlastu a vlastního vzteku, ani Beth, která se radši nechá v tichosti seřezat, aby nevyděsila děti, a dokonce ani snílek Grace a ostatní ratolesti, protloukající se životem, jak se dá. Alespoň zpočátku... Jenže pak se něco stane, s postavami, s příběhem i s námi, kteří se jen díváme. A za sebe můžu říct, že to něco už nikdy neodejde. Je to síla. ()

kalap

Tam, kde je všetkého príliš veľa,až nevedia, čo s tým, alebo tam, kde je všetkého príliš málo a taktiež nevedia, čo s tým, tak z týchto dvoch skupín vychádzajú, násilnici, vrahovia, teroristi a tento film je toho svetlým príkladom. ()

easaque

4* Další z ranku sociálně-kritických a rodinných dramat okořeněné novozélandskou exotikou. Sice neznám historický vývoj této země a hierarchii původních obyvatel, ale uvědomuji si, že tradice a hrdost místních kmenů je stále ještě hluboce zakořeněná. Z toho vychází příběh ústřední dvojice a dokládá, co všechno ještě jde vydržet, pokud milujete. Čpí z něho něho feromony a estrogeny a je plný sebezničujícího temperamentu. Velmi intenzivní snímek, který mi zůstává a v hlavě ještě dlouho po shlédnutí. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 0 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

honajz2

Kdysi byli bojovníky, jenže je pohltila civilizace a zůstaly z nich jen trosky a zničené existence. A v tomhle prostředí, mezi Maory, se odehrává tohle drsné a dost depresivní drama. O to zajímavější je, že současnému stavu Maorů se to věnuje jen na pozadí (ale dostatečně a dost výstižně, navíc bez nějakého pocitu vnucování), zatímco příběh je o jedné matce, jejích dětech a jejím manželovi, který sice tu rodinu jakž takž živí, ale je to neskutečné hovado. A musím říct, že ten film je neskutečně povedený. Takhle skvěle napsané drama jsem už dlouho neviděl, protože to bylo zdařilé jak vedením děje, tak prací s pozadím a myšlenkami v tom. Navíc to má podmanivou atmosféru, nejednu silnou scénu, kterou si budu asi pamatovat až do smrti, je to skvěle natočené a naprosto přirozeně zahrané a hodně se mi zde líbily i postavy. U tohohle typu filmů režiséři nejčastěji dělají pouze černobílé postavy, jenže tady jsou všechny napsané naprosto uvěřitelně. Ani hlavní hrdinka není dokonalá, i ona má své chyby a vady, tak jako každý člověk. A kvůli tomu všemu celý tenhle film tak dokonale funguje. Po dlouhé době konečně můžu něčemu dát plný počet, protože tohle se ji ode mě určitě zaslouží. Naprosto mě to dostalo a bylo to i dost silné, tohle se fakt Novozélanďanům povedlo. Snad ani nemám tomu moc co vyčítat, jen asi závěr na mě působil tak, že trošku hraje na efekt - ale zase se mi hodně líbil v tom, že krásně ukáže, kdo tu celou dobu byl (a bude) ten skutečný bojovník... 5* ()

Lischai

Normální drama sociálně slabé rodiny, která požírá sebe sama zevnitř, jak jsme ho už viděli. Tady to ale sledujeme v neokoukaném prostředí novozélandské maorské menšiny. Takže čekejte cool potetované týpky v kůži, brutální rvačky a betonové město s ostnatými dráty ve zlatých odstínech zapadajícího slunce. ()

Hees

Veľmi krutý film, ktorý v svojej dĺžke obsahuje zverstvá, ktoré sa dejú jednej rodine Maurov. Myslím si, že názov filmu bude každému po pozretí filmu dávať zmysel a vlastne až koniec Vám vysvetlí prečo sa tento film volá ako sa volá. Vo filme je toho teda veľa zneuctenie, domáce násilie, rebelujúce deti, agresívny otec (ktorému niekedy riadne prepne a to doslova), platonická láska a v neposlednom rade aj kultúra týchto obyvateľov, ktorý sú zrejme v niektorých veciach veľmi podobný iným obyvateľom tejto planéty, ale inde vcelku špecifický. Pre niekoho tento film môže pripadať krutý a nedá mu spávať, ale bohužiaľ niekde to môže byť krutá realita. Na druhú stranu treba povedať, že nájsť film, v ktorom by bola žena čo má deti harpia a ničila by svojho muža tak to sa vlastne ani nedá a verte či neverte aj také niečo existuje. Dočkáme sa aj typického maurského tanca, alebo čo to vlastne. Treba vyzdvihnúť herecký výkon Temuera Morrisona (aj keď hral "zlú" postavu) a najviac na ňom zaujme to, že keď sa prepínal do "besného módu" na jeho tvári bolo úžasne vidieť. Film je skôr pre silnejšie povahy (ja už vydržím všetko a toto je malina, ale treba na to upozorniť). ()

MrPierc

Rodina Novozélanďanů, která žije na předměstí. Nemají moc peněz, děti rostou do žaláře a otec nepracuje. Jeho hlavní aktivitou jsou kamarádi, studování piva a zpěv. Začarovaný kruh násilí, slibů a neschopnosti. Uprostřed toho všeho jsou jako rukojmí děti. Co se nestačili naučit na ulici, mohou okoukat doma. Typický scénář černošské periferie, o kterých se natočila spousta filmů. Zde ale podobnost končí, protože stokrát zmlácená a ponížená matka se jednou narovná a řekne dost. Dost bylo ponižování, mlácení a doprošování. Rodina je to jedůležitější ! Dost bylo tyrana, hrdost v ní nezlomil ani po tolika letech. ()

laik_60

polovičku deja robil ten fil zo mňa rasistu. neuveriteľne pravdivo líčil postavenie farebnej "fucking" lenivej menšiny oceanie, tak neskutočne a pradivo pripomínajúcu niektore menšiny u nás. Druhá polovica bez ohľadu na dej robila zo mňa akéhosi socialistu odsudzujúceho systém umožňujúci týmto "ľahtikárom", zo socialnych dávok žiť, fajčiť, chlastať robiť večierky a vôbec nepracovať . U´ž sa nečudujem, že knižná predloha k filmu bola "kontroverznym bestsellerom" :) ()

C0r0ner

Uf, jestli už je někdo přesycený běžnými filmy, ať si pustí tenhle, protože to teda byla rychta. Psychicky zdrcující výpověď o věcech, o kterých nikdo z nás nic neví, je tak povedená, že mi bylo úzko většinu času. Zároveň jsem se sice nedokázal do hrdinů plně vcítit, ale kvalitní zážitek zůstal na hodně dlouho. 90% ()

kusper

Děsivá sonda do maorské "kultury." Kdykoliv dostane žena ve filmu pěstí tak se ve mně něco pohne. Asi neexistuje nic brutálnějšího. ()

destroy83

Naprosto úchvatné drama podlité krví a našláplé nefalšovanými emocemi. Snímek zavede diváka na nehostiné předměstí plné betonu a špíny, detailně se zaměří na jednu maorskou rodinu, kde jsou denním chlebem alkoholové večírky, domácí násilí, strach a bezmoc dětí či zoufalá snaha matky o lepší budoucnost svých potomků. Otec rodiny, mezi přáteli zvaný Svalovec, nejde pro ránu nikdy daleko a denně se utápí v alkoholu. Díky tomu se starší syn přidá k místnímu gangu a mladší putuje do výchovného ústavu. Matka která se snaží vše urovnávat, dostává jednu lekci za druhou. Situace rodiny začíná být čím dál více neúnosná a vede k nevyhnutelné tragédii. Celý film je až neuvěřitelně autentický, napomáhají tomu hlavně skvělé herecké výkony představitelů manželského páru a zobrazovaná brutalita, která je místy vskutku až zvířecí, viz finální řež v místní nálevně. Celková koncepce snímku je dobře vystavěná a vyzařuje z ní nejen bezmoc, ale posléze i znovu nalezená hrdost maorů. Nemám jedinou výtku, jasný plný počet. ()

zette

Ocenuji namet z prostredi maorske rodiny, zijici na okraji spolecnosti nekde na Novem Zelandu. Film pusobi autenticky ( i kdyz jsem nejspis zadneho domorodce na vlastni oci nikdy nevidel ) a Morrison se sve role ujal se cti, skutecny blazen. Scenar ale neprinasi nic noveho, uz byly natoceny stovky podobnych filmu o lidech co se neumi nebo nechteji zaclenit do spolecnosti. Film ukazuje zajimavy pohled na tuto dnes jiz minoritu, po filmove strance jsem ale videl sice dobry film, ale nicim vyjimecny... ()

Pajky3

Drsný film o slabé sociálně skupině, kde se přímo nabízí paralela s cikány u nás. Až na to, že ty kluci ze Zélandu vypadají a pravděpodobně i jsou o něco ostřejší. Jediný co jsem o nich věděl je, že existuje tanec Haka, který používají rugbysti. I ten tady byl zmíněn. Jinak je to docela nepěkná podívaná, musím to přerazit něčím pozitivním. Strýček Bully dopadnul jak měl. ()

campix

Hodně explicitní a nekompromisní forma násilí. Špinavé novozélandské drama točící se kolem disfunkční rodiny z nižších vrstev tamní společnosti. Opravdu hodně silné a násilné. Všechno se točí kolem osudovosti a naléhavosti děje a že je na co se koukat. ()

danliofer

Jestli jste někdy viděli, jak před zápasem válí novozélandští ragbioví hráči svůj "zastrašovací rituál", tak už budete v tomto filmu chápat mnohem více. Nebo naopak! Filmová lahůdka, která mne zasáhla na hodně dlouho. ()