Adaptace kontroverzního bestselleru maorského autora Alana Duffa. Děj líčí osudy typické dělnické rodiny s nezaměstnaným otcem, násilníkem a pijanem, a kdysi krásnou matkou neúspěšně usilující o štěstí svých dětí. Snímek ohromuje scénami až zvířecí brutality, ale upoutává též obrazy plnými citu, humoru a naděje. Vizuální naléhavost díla tlumočí barevně a tónově bohatá kamera konstatující smírnou krásu krajiny i odpudivou atmosféru předměstí. Film se stal událostí roku 1994 a získal více než dvacet cen na předních filmových festivalech, kde byli vyzdvihovány především herecké výkony představitelů, vesměs Maorů a míšenců, jakým je sám i režisér. (oficiální text distributora)

Looser

Poměrně depresivní sonda do hlubin domorodcovi duše. Zobrazení poločasu rozpadu maurských domorodců, kteří žijí na okraji společnosti ve vlastním světě plném nasilí a alkoholu. ()

Maynard.

Jsou to silnější 3*, leč na 4* to prostě nedá...Ale film je to vskutku zajímavý, především bych zdůraznil, že velmi reálný a krutý. Životy hlavních "hrdinů" mi připomínali naše nepřízpůsobivé občany. Stejné móresy, mlácení ženskejch, nechození do práce, žítí ze sociálních dávek, agresivita, ale všichni umí alespoň krásně zpívat a hrát na kytáru. No prostě život na Cejlu jako vyšitej :o). Té nejstarší dcerce, bych teda třináct let neřekl ani za zlatý prase, to hodnotím jako opravdu špatný výběr herečky. Naopak matka zahrála svou roli bravůrně a posunula tento jinak né příliš zajímavý film o kousek dál. Otec sice kolem sebe "fuckoval" co to šlo, ale já mu to nebaštil. Asi mám problém s filmy, které nesou pouze jediné přízvisko "drama". Příběh mě nedokázal natolik uchvátit, hudba zde je nevýrazná a nějaké hraní si s kamerou či divákem sem též postrádal. Ale ti klucí opálení byli teda pokérovaný náramně, to se musí nechat :o). Nevidím jediný důvod vidět to znovu... ()

netahlo

Temuera Morrison byl fakt hustej jako svine!!! Dost nervni film, ktery ukazuje, ze Novy Zeland ma i jine stranky nez jake zname. Plnej pocet! ()

herr_carter

Málokdy mám z filmu tak silný citový zážitek, jako zde - tento film rozhodně nepřivede člověka do dobré nálady, nicméně je tak krutě realistický a brutální, že jako zfilmovaný celek působí dokonale. To se musí Tamahorimu nechat, šikanu a lidskou brutalitu lze podle mého natočit jen velice těžko, čistých 5* bez rozmýšlení.................moje hodnocení = 10 z 10. ()

coscarelli

Toto človeka zabolí psychicky i fyzicky. Obraz Boží o 102 minútach!!! Najviac však válí Temuera, o ňom to všetko je. A nie nie je to post apo.. Ideálne skôr reál z krajiny, ktorá vraj neexistuje. ()

cachina

Už dlouho mě žádný jiný film nezaujal jako tento. Opravdu silný snímek plný nejen násilý a brutality, ale i citů a emocí. Musim vyzdvihnout výkony herců, především hlavní představitelka byla opravdu vynikající a její její filmový manžel jak by smet. Na to, že se jedná o první počin režiséra, musim smeknout . A ani závěrečná, tak trochu sentimentální scéna, mi nevadila. Byly časy, kdy se tento film nacházel v nejlepší dvou stovce a zcela poprávu. ()

Cracker

Tak to byl nářez. Emocionálne veľmi silný film, odporúčam určite sa bude páčiť každému a to bez výnimky. Po trilógii LOTR je to určite najlepší film ktorý uzrel svetlo sveta na Novom Zélande. 95%. ()

Kredy

Brutální snímek o násilí, chlastu, ponižování... Skvělé herecké výkony natočené surovou formou. Film ve mě zanechal hlubokou stopu. ()

Wally

Hodně sirový film a taky surový....feministky by se na něj koukat neměly nebo dostanou infarkt, ale takhle to bohužel v některých částech země funguje. Smutný, drsný, ale pravdivý.... ()

CptPeroxid

Chcete příběh ze života? Ze života maorské rodiny a příbuzenstva? Pfffff, nikdy, nikde, za žádných podmínek se nedostanete pod kůži tamním obyvatelům jak já u tohoto snímku. Nemůžu vytknout ani ň... ()

Zagros

Bílý muž a naše společnost vždycky rozdrbe domorodé obyvatelstvo a pak se diví, co jsou z toho za problémy. Maorové těžko zkousnou náš způsob života, a pokud se je k tomu pokusíme přimět, dostaví se tohle. Nefunkční vztahy a zapomenutí na své kořeny. Než je znovu objeví a vydají se po své cestě, musí dojít nějaký silný zlom, který je nakopne. Až poté si uvědomí, že není potřeba slepě lpět na našich hodnotách, lepší bude, když se vrátí ke kořenům… ke svým kořenům. Rozhodně to není žádná romantika, ale místy brutální drama, které diváka nešetří a to je dobře. Hudba i kamera skvěle rámují příběh a dotvářejí tak mrazivou atmosféru snímku. K pěti hvězdám mnoho nechybělo, i když nemám chuť si film pouštět znovu. ()

Davej

Můj nejoblíbenější film. Skvělý příběh, skvělý spád, skvělí herci. Co dodat? Snad jen, že by měl být v televizi častěji k vidění. ()

cab

Porad mi nedochazi, co vetsina vidi na filmu ze sice zajimaveho prostredi maorske rodiny, ktera zije na predmesti a nema moc penez nazbyt, ale takovych veci se deje po celem svete spousty a videl jsem uz daleko poutavejsi zpracovani. Drsne bitky a neskryvani skutecnosti za ruzove hollwoodske bryle je dobre, ale nestaci. 50% ()

ruhebitte2010

Užasné! Teda vlastně děsivé...skvělé herecké výkony...v určitých částech filmu jsem chtěl toho "otce", tedy spíš ochlastu, popravit sám.. ()

farfalla

Film vychází z bestselleru Alana Duffa vydaného v roce 1990. Příběh samotný je v podstatě velmi jednoduchý a krátký, ale rychle a výstižně popisuje situaci, v jaké se nacházejí domorodí Maoři na Novém Zélandě. Přestěhovali se do města, žijí v městských bytech, do kterých se neinvestuje. Jejich prostředí je k ničemu neinspiruje, a tak jsou ve víru nezaměstnanosti, nedostatku peněz a gangů. Zapomnění hledají v alkoholu a v drogách. Tato situace není vyjímečná, část obyvatelstva tak žije v každé krajině. Maoři však mají na výběr. Jejich rodové vesnice ještě přežívají, jejich obyvatelé však žijí jednoduše podle starých tradic. Mají svou historii a hrdost. Beth Heke (Rena Owen) je z vážené maorské rodiny a ctí své předky. Pro své děti chce lepší život, než mají oni s mužem. Její manžel Jake Heke – the Muss (Temuera Morrison) měl předky z nejnižší vrstvy Maorů, kteří opustili tradice v naději, že v bělošské společnosti nabydou blahobytu a vážnosti. Ale s jejich ublíženým přístupem jenom ztratili minulost a budoucnost nenašli. Jake byl propuštěn ze zaměstnání, spousta volného času mu vyhovuje a podpora mu stačí. Rodina ho nezajímá. S přáteli z baru po závěrečné tráví noci doma pitím a zpíváním. Jejich syn Nig (Julian Arahanga) se drží bokem, neví, co se životem, ale určitě se nechce přidat do tátovi party. Další syn Boogie (Taungaroa Emile) jde v tátových šlépjejích nezájmu o rozhodování o své budoucnosti. Polepšovna nakonec může být jeho záchranou. Dcera Grace (Mamaengaroa Kerr-Bell) je asi tím nejzranitelnějším členem rodiny. Je dost velká na to, aby se postarala o sebe a své sourozence, ale ještě potřebuje ochranu rodičů, kteří však na ni příliš nemyslí. O rok dříve byl natočen film ´The Piano´, který ukazoval, jak vlastně Maorové začali ztrácet půdu a vliv ve své zemi. Tady je zase ukázáno zajímavým, i když depresivním způsobem, jak žijí nyní. Při závěrečné scéně jsem si uvědomila, že Mad Max byl čajíček proti hněvu, bezmoci a šílenství osamělého Jakea. ()

Piggsy

Po druhém shlédnutí hodnotím za 5* a dávám si facku za to, že jsem tak neučinil rovnou. Herci, příběh, atmosféra - všechno je tu perfektní a opravdové. Škoda, že takových filmů není víc.. ()

TheDude

Syrovost se mísí s krásou.Není co dodat, silný zážitek.Snad jen, že nikdy jsem chlapovi nepřál kastraci, ale tady...tady mu ji bude přát skoro každý. ()