Evergreen, který nikdy neomrzí! Tomáš Holý jako nadmíru čilý a podnikavý Vašek ve slavné a cenami ověnčené komedii o hledání tatínka. Nadmíru podnikavý školák Vašek žije sám s maminkou. Ta se ale po večerech víc než jemu věnuje své profesi – baletu. „Všichni kluci mají tátu, jenom já nemám ani psa!" stěžuje si Vašek. A sám se snaží sehnat mamince nějakého nového manžela a sobě náhradního tatínka. Na zimní rekreaci „narazí" na sympatického Luboše. Když se maminka nečekaně musí vrátit do Prahy na záskok do divadla a jeho dostane na starost právě náčelník Horské služby – vezme situaci do vlastních rukou! To ale Vašek ještě netuší, že se horolezec Luboš s jeho maminkou už dávno zná. Když Luboš vidí, že se na Vaška může ve všem spolehnout, začne si na prstech cosi přepočítávat... Mimořádně úspěšná rodinná komedie Marie Poledňákové stojí i poněkolikáté za zhlédnutí nejen díky zajímavé zápletce, vtipným situacím a dialogům, ale i pro skvělé herecké výkony Jany Preissové, Františka Němce. A především neodolatelného Tomáše Holého. (Česká televize)

StarsFan

Kouzlo tohoto snímku (a ještě jeho druhého pokračování) je mi mírně záhadou. Já vím, je to příjemné, romantické, miloučké, měkoučné, roztomiloučké... Jenže já na tyhle ťuťuňuňu filmy moc nejsem. ()

Ainy

Tento film spolu s "polepšovnou" je jedno fantastické vzpomínání na dobu mého mládí, kdy jsem každý rok v létě trávila prázdniny v Českém ráji, ve skalách u rybníka Vidlák ad. .... Film je nádherný dějově spolu s hereckým obsazením, kdy si užívám Tomáše Holého, Františka Němce a Janičku Preissovou. Co dodat ...? Marie Poledňáková je (byla) Paní režisérkou ()

berg.12

Neznám lepší film, který by vás dokázal přesvědčit o tom, že rodina je to nejkrásnější, co vás může v životě potkat. Až na stejně skvělé pokračování. ()

MM_Ramone

Nemám rád filmy Marie Poledňákovej. Nepáči sa mi je režisérsky rukopis a nemám zmysel pre jej druh humoru. A všimol som si, že s každým ďalším titulom, pod ktorým je podpísaná ide kvalita krôčik po krôčiku nenápadne dole. Ak bude tento trend u nej takto pokračovať ďalej, a ja som presvedčený, že bude, tak to skončí až v odpade. Koncom sedemdesiatych rokov minulého storočia však natočila dve rodinné komédie, ktorým predsa len môžem s čistým svedomím dať tri hviezdičky. Jednou z nich je snímok z roku 1977 „Jak vytrhnout velrybě stoličku“. *** ()

Xmilden

Je s podivem že i přes popularitu Tomáše Holého se jedná o televizní film. Svou úrovní by se rozhodně mezi celovečeráky neztratil. Zase jednou příjemně strávený čas u televize. ()

-bad-mad-wolf-

Poledňáková kdysi dokázala točit filmy, jenž byly milé, příjemné, bezelstné a zároveň solidně fungovaly po psychologické i dramaturgické stránce. Škoda, že na stará kolena kompletně zblbla a začala líbat boha i s ďáblem (o krokodýlech nemluvě). ()

Hrabka

Česká klasika s nejlepším českým dětským hercem všech dob. Ano, dovoluji si Tomáše Holého takto definovat, protože jeho filmy znám úplně zpaměti a všechny mi jsou velmi blízké. Tento film není sice tak oblíbený jako pokračování, ale i tak patří mezi skvělé počiny. 75% ()

juta

Jo před lety se v Česku uměly natočit pěkné komedie. Teď se na ty dnešní výtvory moc koukat nedá. Na velrybu se dá čas od času dívat, ale pasáže z baletu nic moc, ty mě nikdy nebavily. ()

paascha

Kýčovitost tohoto kousku už asi nikdo nepřekoná, i když i ostatní dílka soudružky Poledňkové stojí za to. Nicméně za to, že jsem se v dětství na tento kousek rád podíval, když ho jednou za čas dávali v čbtv, dám z nostalgie * ()

lamps

Tato česká klasika mi zas až tak skvělá nepřipadala a čtyři hvězdy dávám jen za několik zábavných scének a hlavně za skvělého Tomáše Holého. Takoví umělci by neměli umírat vůbec, natož v tak mladém věku. ()

JohnnyD

Kultový to film, ale trošku preceňovaný. Tomáš Holý je úžasný, podobne aj Preissová i Němec, je tu pár skvelých fórkov, ale prejavuje sa tu veľký neduh Poledňákovej - nevie udržať tempo a veľká časť filmu je zbytočne v meste. Škoda, malo to na viac, ale aj tak je to veľmi dobrá zábava, i keď ja radšej uprednostním "Polepšovňu", ktorá je o triedu lepšia a (takmer) všetky chybičky sú tam odstránené. ()

Boogeyman

Nostalgie mě nutí jít na čtyři hvězdičky, nemůžu si pomoct, je to silnější než racionální já! Tomáš Holý je nenahraditelný! Úžasně působí návrat z prázdnin do rušného města, člověku vyvstanou vlastní vzpomínky. Letní díl mám raději než ten zimní. Horolezci, horolezkyně, horolezčata… ()

salahadin

Jako malej jsem měl strach, že jsou všechny ženské takové. Průměrně hysterická česká žena Jana, průměrně zlobivý kluk, co dostává na Holý zadek a průměrně lehkovážný fotřík Němec...a je z toho nadprůměrná hystericky-pohodovo-zlobivo-lehkovážná podívaná, která ukazuje, jak má vypadat dobrodružné manželství. Nebo jinak...jak se manželství stane dobrodružným, když máte za ženu absolutně nedobrodružnou a pedantskou fúrii. Ovšem návod, který sliboval název filmu, jsem jaksi neobdržel :( ()

Aky

Nemůžu si pomoci, ale při každém sledování mi to vždycky o kousek víc připadá jako přeslazená romantizující pohádka. Budiž, ať to tak je, ale ať se to netváří realisticky vážně. ()

Zemřela režisérka Marie Poledňáková

Zemřela režisérka Marie Poledňáková