Desperát Bull Schmidt si hraje na němého a prozatím pracuje v hospodě. Dozví se, že kamarád přezdívaný Anglán je na pravdě boží. Setká se s kumpánem Joem, jinak též Kazatelem, a společně se rozhodnou vysvobodit z vězení třetího do party – Opičáka Smithe. Tak budou zase pohromadě, aby se mohli volně prohánět divočinou a sem tam si vydělat nějakou loupeží. Ve vězení vytasí pistole a Opičákovo propuštění je pak už jen otázkou několika minut. Na své si přijde i dozorce, kterého všichni vězni nenávidí. Pak trojice přepadne dostavník. Jsou maskovaní a ani netuší, kdo je mezi cestujícími. Zmocní se nějakých peněz a malého psíka, kterého si Bull hned přivlastní. Mezitím přicestoval na Západ mladý anglický šlechtic, Sir Thomas Fitzpatrick Phillip Moore – Anglán, jehož otec mu po smrti zanechal srub uprostřed divočiny. Zatím v něm nikdo není, kouří se ale z komína. Zanedlouho se tu objeví trojice lupičů. Když Tom řekne své jméno, tři drsní kovbojové se málem rozpláčou: jsou šťastní, že mohou přivítat syna svého kamaráda Anglána. Ten se ovšem otci vůbec nepodobá, je příliš uhlazený, stále jen čte básně a romány, hovoří spisovně, podivně se obléká, je vybaven síťkou na motýly, houslemi a zcela nepochopitelnou věcí – bicyklem. Něco takového zálesáci ještě neviděli. Tom jim předá vzkaz od otce s jeho přáním, aby z něj udělali chlapa. Trojice si hned pomyslí, že to nebude snadné. Ale co je opravdu čeká, to si zatím nedovedou představit ani v nejdivočejších snech... (TV Prima)

TornadoETA

"Proč se chce koupat? Teď, uprostřed sezóny?" ... "To je yorkshirský teriér. Já sem říkal že to není pes!" ... atd. Celá partička včele s oblíbeným záporákem Opičákem Smithem dokonale zastiňuje romantické chvíle a je z toho super komedie. Určitě nejlepší Hillovo film bez B.S. ;) ()

Stanix

Docela příjemná záležitost s Terrym v malinko jiné roli než je obvyklé. Potěší herecké obsazení jak hlavní tříčlenné bandy, tak vedlejšáků a co se jich tu vešlo. Jsou tu snad všechny boxovací pytle ze všech filmů S+H. Jde o jedinný film, ve kterém je možně spatřit společně Barto, Pizzuti a Borgese. ()

Robbi

Když jsem psal vzpomínkový materiál o spaghetti westernech, tahle skutečně velmi povedená komedie tam nesměla chybět. A funguje i po mnoha letech, když jsem si ji opět připomněl. Neježe tu najdu mnoho známých tváří z přehršle bitek z filmů dvojice Hill-Spencer, ale ač si to možná neuvědomujeme nebo nechceme připustit, má i určitý životní podtón. Možná varovný, možná jen konstatující - před tím, co se na nás valí, se dá jen těžko utéci, a to nehodlám komentoval, zda je to do nástup dobrého či zlého. Lze možná litovat, že Yanti Somer byla tak málo vídaná, ale kdo ví, možná nám tím je vzácnější. Samozřejmě nelze přijmout další příjemnou ukázku dvojice Maurizia a Guida de Angelisových. Jestli jim ještě nevyšlo Best of movie music, ptám se proč??? ()

alldo.raine

Tolik hlasek snad neni v zadnem jinem filme. Rozhodne ne ve westernu, a to ani v zadnem s jeho vernym kolegou Budem Spencerem. A ta hudba. Sice je to spis jak hudba z nejake pohadky, ale sem proste padne jak prdel na hrnec. Ty vole a ten yorksir tam:)). Jo a tady opicak ti vysvetli, proc je na hrbitove tolik optimistu. ()

Prankster

Jeden z nejlepších Hillových filmů. Naprosto geniálně zahraná postava anglického odchovance smetánky vhozená do "reality" divokého západu. ()

Mincek

Vynikajuca komedia, kde sa hlaskuje jedna radost, nestarnuca klasika z divokeho zapadu v hlavnej ulohe s mladikom Terencom Hillom, pre ktoreho bola hlavna uloha v tomto filmiku jednou z najpodarenejsich v jeho dlhej kariere! ()

Budisovie

„ Znám ženský co se chytly na chlapy co je skopali, ale takovou co se chytla na knížky jsem ještě neviděl“. :) a veľa iných hlášok. Túto komédiu som videl až nedávno a nemám jej čo vytýkať:))). ()

Boulderman

hláška za hláškou a tak tedy vybírám tu mou oblíbenou: -"čisté yorkshirské plemeno..." - "říkal jsem ti, že to není pes!" ()

maoc

Příběh jednoduchý, ale silný. Bezvadné dialogy plné hlášek i inteligentního humoru, který každý křupan nepobere. Dobrá hudba, krásné záběry a skvělý situační humor. Herci hrající přesně tak jak mají, dobrý dabing. Nadčasový film, který sice na páté shlédnutí už nemá tu sílu epických westernů, ale pořád se na něj senzačně dívá. ()

Barghest

Dá se říct o westernu, že je roztomilý? V tomto případě kupodivu ano. Kontrast mezi divokým západem a rozpínavou civilizací 19. století má své kouzlo. A také kontrast mezi komedií a labutí písní. V očích rozkošně ňoumovitého Terence Hilla by se člověk skoro utopil. ()

eFOXsize

I bez Spencera velice povedené, Hill je prostě kultivovaný šašek :-) Jeho hraní mě baví, fascinuje mě jeho mimika, jakási dobrosrdečnost s ďábelskými jiskřičkami v očích :-) Příjemná relaxační komedie, pěkné zpracování i zápletka udrží pozornost. Oceňuji dialogy. Tleskám té ironii na hranici. 5* ()

Dinsberg

Tímhle způsobem na komediích pracoval Charlie Chaplin. Promyšleně do posledního detailu a neponechávající nic náhodě. Právě díky tomu Podivné dědictví přežilo několik desetiletí, aniž by se na něj usadil prach zašlé slávy. Své také dělá český dabing, v kterém se objevily neskutečné slovní glosy, dotahující situaci ad absurdum. Riccardo Pizzuti Mortona hrál s neuvěřitelným způsobem, až se nechce věřit, že byl spíše kaskadérem než hercem. Málokterý kaskadér má totiž možnost propůjčit postavě, kterou ztělesňuje, kromě těla i tvář. ()

adamix

Vynikajúci western a Hillov asi najlepší samostatný film. Je tu veľa scén, pri ktorých sa dá zasmiať a ja som sa smial, až mi tiekli slzy. Terence Hill je skvelý ako vždy a takisto aj jeho traja ,, učitelia '' skvelo pasujú. Úvodná pieseň je krásna a celkovo z celého filmu máte úžasný pocit, akoby ste si priali, aby nikdy neskončil. No chyba je tá, že je v najlepších filmoch. Nehovorím, svoje umiestnenie si hrdo zaslúži, no je to nefér voči takým skvelým snímkom, ako Pravá a ľavá ruka diabla či Malý unavený Joe. Tieto výborné westerny by si tiež zaslúžili byť na takom mieste, ako je Podivné dedičstvo. No i tak som sa skvelo bavil. Či pri vtipných príhodách, alebo pri klasických talianských bitkách, kde nikto nemá modriny, ani krvavé fľaky :). Dávam 4* a 85%. ()

marek29

Popis filmu v podstatě popisuje celý děj. Film mě v buse na dovolenou bavil a nenudil po celou dobu. Z nezkušeného rádoby-Einsteina vychovávají praví kovbojové chlapa. Spousta úsměvných momentů a 230. Nejlepší film jsou doporučením sami za sebe. 4* ()