Něžné vlny

• Slovensko Nežné vlny
Česko, 2013, 96 min

Scénář:

Jiří Vejdělek

Táňa Pauhofová, Hynek Čermák, Robert Cejnar, Lucie Šteflová, Jan Maršál, Gabriel Barreto de Carvalho, Natálie Halouzková, Jan Hartl, Vojtěch Dyk, Jan Budař (více)

Sympatický Vojta je nesmělý a jeho rodina praštěná. Cholerický tatínek, který kdysi nepřeplaval kanál La Manche, z něj chce mít závodního plavce a milující maminka, bývalá hvězda dětské lední revue, vidí v synovi talentovaného pianistu. Jenže Vojta má docela jiné priority - především rusovlasou spolužačku Elu, okouzlující akvabelu, která už v listopadu odjede do vysněné Paříže. Jestli Vojta rychle nepodnikne něco opravdu zásadního, zmizí mu Ela navždy za železnou oponou. Píše se totiž rok 1989. (oficiální text distributora)

Karp

Vejdělek natočil i lepší komedie, a ani nemusely být něžné. Doprovodný komentář o dospívání hlavního hrdiny v „ich formě“ příliš nefunguje a léta totality jsou nastíněna jen v náznacích a nepříliš přesně ani humorně. Nejpěknější tak zůstávají zvolené exteriéry, záběry kamery, dětská romance a pohled na ženy rozličného věku. Potěší Hynek Čermák, který se pomalu propracoval mezi výrazné herecké typy. Oproti tomu hlavní hrdina je takový toporný v dospělosti naducaný, nikoliv tlustý, klučina, kterému se nedaří vůbec nic, a u kterého si divák může odškrtnout maximálně tak čárku za… dámám se omlouvám… za dobývanou čárku jedné z představitelek. A tak se závěrečnými titulky můžeme (pozor spoiler:-)) zvolat: „Nic mu nevyšlo, nic se mu nepodařilo, život si zkazil, ale aspoň si zasouložil.“ A přinášejí Něžné vlny alespoň něco málo nového nebo jiného? Ano, přinášejí… Snad už uběhl dostatek času, abychom si i z některých nedotknutelných symbolů svobody mohli udělat legraci. Jestli se to v oněch pěti minutách podařilo nejlépe právě Vejdělkovi, si nemyslím, ale pro začátek to nebylo špatné. 2,5* ()

Fido

Místy sice milé, ale většinou velmi, velmi trapné. A celý casting na hlavního hrdinu naprosto otřesný. Škoda. ()

lakart

Vejdělkovy filmy se mi vždycky hodně líbily, ale tady ustřelil a to přes čáru. Film je neuvěřitelně nudný a nezajímavý. Postavy jsou jako nějaké figurky, kterými režisér posouval tam, kam chtěl, aby řekly nějakou vtipnou hlášku, která ale bohužel nebyla vůbec vtipná. Samotný konec na národní třídě 1989 mě hrozně rozčílil, protože tohle se s historií nedělá. Buď by musel být celý snímek více bláznivý a ujetý, potom by se na to dalo přistoupit, ale ne vážný film, který totálně zprzní Sametovou revoluci. A dokonce i ta nádherná Lucie Šteflová nedostala příliš prostoru, takže se nebylo na co koukat. 40% ()

bono22vox

Hezký, normální a něžný film od režiséra Vejdelka mě sice nijak nedostal ale ani neurazil a nezklamal. Pro mě určitě hezké 4 hvězdy... ()

bakeero

Takovej klasickej českej film; koukáte na pěkný obrázky, ale děj nikde žádnej. Celkově pak z toho máte takovej zvláštně příjemnej pocit, ale na celej film maximálně za týden zapomenete. Vlažný nadprůměr CZ produkce. ()

BDMarty007

Explikace k filmu je poněkud zavádějící, neboť popisuje asi tak posledních 10 minut. Zbytek filmu je karikatura života na vesnici v době reálného socialismu. Bohužel to je velmi rozvláčné a žánrově neukotvené. Občas komediální momenty překvapivého druhu. Někdy jak od Trošky, někdy jak od Hřebejka a někdy jak od cimrmanů. Celkově bohužel jenom podivná slátanina, která by bez občas hezké kamery a pár atraktivních hereček a herců byla k nekoukání. ()

Demonic189

Napad s obsadenim Justina Biebera do hlavnej ulohy povazujem za velmi zly tah, ale inač velmi prijemna komedia s krasnymi zenami navrch :) ()

neo93

Nový český snímek od Jiřího Vejdělka. Není to žádná sláva, ale ani to nebylo zas až tak špatné. První polovina filmu, kdy sledujeme mladšího Vojtu v podání Jana Maršála, se mi asi líbila nejvíce, od té doby co se na scéně objevil Robert Cejnar mi to už tolik nesedělo, ikdyž třeba Lucie Šteflová rozhodně potěšila a určitě nám toho v budoucnu ukáže ještě více. Celkově milý a příjemný film se sympatickými herci. ()

radeckator

Tradiční, alespoň pro českou kinematografii, výlet do doby reálného socialismu aneb, když dnes čtyřicetiletí režiséři vzpomínají na své pubertální období. Nic co by nenatočil každý z nich. ()

E lan

Příjemný český film, který nejdříve trochu tápe, ale pak dobře baví a nakonec zanechá dobrou náladu. Celkově velmi zdařilá záležitost. ()

Psycho.R

Opravdu povedený. Po dlouhý době (když nepočítám Básníky) vidím film, kde nejsou všichni v prdeli, právě naopak, hraje optimistická hudba, všichni si role užívají, hodně scén si zapamatuji i když příběh není nijak objevný a vtipné scény nejsou extra sofistikované, ale mile chytré jsou. ()

mira.l

A mně se to docela líbilo, i když ten závěr s několika větami hlavního hrdiny, na které jsou "naroubované" dneska už dá se říct historicky legendární věty ze 17.11.1989, je takový trochu střelený. Ale "taťka Venclovský" nemá chybu a Táňa Pauhofová se mi začíná zamlouvat čím dál víc:). ()

Luxocculta

Věrohodně a s lehkostí vykreslený snový svět s nádechem atmosféry Menzelových a Svěrákových filmů. K tomu krásná hudba i kamera, pohodový příběh a velmi příjemné herecké výkony. Na ČSFD bodově dost podstřelený snímek, se kterým jsem ale hned od začátku plul na stejných vlnách. A pokud podléháte něžné kráse žen s ohnivými vlasy, naprosté zklamání z filmu vám nejspíš nehrozí. 80 % ()

dwbmb

Tenhle film ubíjí především to, že je to triliontý snímek o první lásce odehrávající se během událostí invaze/sametové revoluce. Už to začíná být docela nuda, jakoby pro české scénáristy před a po nikdy nic nebylo. Hlavní hrdina, vystajlovaný nějakým hipsterem do podoby dvojčete Justina Biebera, mi svou pouhou přítomností kazil každý záběr, ve kterém se objevil (to hraní mu moc nešlo a nalinkované obočí tomu ani trochu nepomohlo). Vše ostatní ve filmu ale překvapivě funguje, povedený vkusný humor (ano, vkusný, doopravdy!) provází diváka od začátku až do konce a dělá z podívané docela příjemný zážitek. Závěrečný patos ve stylu Forresta Gumpa je omluven přiznáním vyprávěče, že si to možná pamatuje trošku jinak. Konečně mám pocit, že Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie nerozdává peníze jen tak, aby se neřeklo. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano ()

Misulka93

Přijde mi, že české filmy obecně teď poměrně upadají. Důkazem toho pak mohou být právě Něžné vlny, od kterých jsem čekala mnohem víc, než to, co předvedly. Jediné, co bylo opravdu vtipné, byla postava cholerického tatínka. Kdyby jeho nebylo, asi by si ode mě tento film misto 3* odnesl 2*, spíše ale 1*. Co mi asi vadilo nejvíce pak byly časové přechody. Je přece úplně normální, že kluk od dítěte do puberty nosí to samé zelenobílé pruhované triko a riflové kraťasy... Zamiluje se do holky, kterou tam ukážou všehovšudy 3x, vždy v jiném ''věkovém provedení'', jejíž příběh je více méně jen nastíněn... Celý film pak ''vygraduje'' tím způsobem, že v kině kdosi tleskal, že UŽ JE KONEČNĚ KONEC. Takže.. Nebylo to špatné, ale podruhé už nemusím - 3* ()

TommyDiamond

V poslední době mám s českých komedií doslova hrůzu a proto si pečlivě vybírám co si pustím. Není se čemu divit. Otřesné zážitky, které mi přichystali Babovřesky, Jedlíci nebo Polski film mi doslova zanechali jizvy na duši….. Snímek Něžné vlny mi žádný polibek smrti nedal, ba naopak splnil svůj účel - pobavil. Vejdělek vsadil na lidovost, menzelovský humor a jednoduchost celého příběhu. Všechno toto zakomponoval úsměvně do tehdejších probíhajících událostí, což dodalo celé komedii na věrohodnosti. Tento film si zaslouží tři hvězdy.... ()