Něžné vlny

• Slovensko Nežné vlny
Česko, 2013, 96 min

Scénář:

Jiří Vejdělek

Táňa Pauhofová, Hynek Čermák, Robert Cejnar, Lucie Šteflová, Jan Maršál, Gabriel Barreto de Carvalho, Natálie Halouzková, Jan Hartl, Vojtěch Dyk, Jan Budař (více)

Sympatický Vojta je nesmělý a jeho rodina praštěná. Cholerický tatínek, který kdysi nepřeplaval kanál La Manche, z něj chce mít závodního plavce a milující maminka, bývalá hvězda dětské lední revue, vidí v synovi talentovaného pianistu. Jenže Vojta má docela jiné priority - především rusovlasou spolužačku Elu, okouzlující akvabelu, která už v listopadu odjede do vysněné Paříže. Jestli Vojta rychle nepodnikne něco opravdu zásadního, zmizí mu Ela navždy za železnou oponou. Píše se totiž rok 1989. (oficiální text distributora)

chelseaman22

Něžné vlny jsou filmem o tom, kterak mladík přišel o panictví se svou dlouholetou spolužačkou. Problémem je fakt, že na daný koitus dojde v poslední pětiminutovce, a proto je divák nucen sledovat devadesát minut vaty, aby nakonec viděl odhalené kotníky výše uvedené dlouholeté spolužačky. 39% ()

Mrkvič

Až na Roming můžu prohlásit, že Vejdělek komedie prostě umí. Prostředek filmu jsem sice sledoval při vaření, ale začátek a konec jakoby točil sám Wes Anderson (Až vyjde měsíc, Taková zvláštní rodinka). Sice bych snesl jiné herecké obsazení hlavních postav, ale vedlejší to bohatě vynahrazují (Budař, Hartl, Kerekes, Kopta). Na večer s troškou alkoholu a ve více lidech je to rozhodně bezvadná zábava! ()

plechulka

Čím déle jsem se na film dívala, tím více jsem měla pocit deja-vu: příběh vyprávěný nejdřív klukem a pak adolescentem - rodinka s tatínkem poděsem, kterého "nalomí" doba a poměry a maminka (napohled křehká) vše zachraňuje....??? Nejsou to náhodou "Báječná léta pod psa", respektivě variace na ně????? Ne, že by se mi film nelíbil (i když z něj asi nejvíc Hynek Čermák s vlasy :))), ale tohle mi trošičku zarazilo..... ()

viperDavid

Sympatický a vtipný snímek. Něžné vlny mi byli doporučeni a přes to, že zrovna nemusím české filmy se mi tento náramně líbil. Ona mi k tomu přidala své kouzlo Táňa, takže jsem jemně zaujatý. Ale jinak musím říct, že jsem se několikrát i od srdce zasmál "scéna se špuntem" :) trošku mi to připomínalo mě :) ()

Lachtaan

Kéž by každý současný český filmový autor uměl tak zařezávat jako právě Jiří Vejdělek. Něžné vlny jsou takovým filmovým fejetonem, melancholicky si utahujícím ze života obyčejného člověka před listopadem 89 i z úsměvných fiktivních okolností samotné Sametové revoluce. Dlouho mě novodobá česká komedie takhle nepohltila. Oblíbenec Čermák opět válel. ()

Johnny.ARN

Extrémne nezáživný film. Všetko chce pôsobiť tak letne, ľahko, úsmevne a pritom to len nudí a divák sa nevie dočkať konca. Zase raz len klasické nahliadnutie do sveta komunizmu očami dospievajúceho človeka. 2 z 5 ()

sallyann

Vejdělek je spolu s Troškou magnetem na české filmové trháky. Narozdíl od Trošky mají ale jeho filmy laťku posunutou o dost výše. Kvalitní hudba, krásné exteriéry a navíc 3 nádherné zrzavé ženy v jednom záběru, to přece nelze neobdivovat! Velké + za Čermáka, Budaře a Hartla. Vojta Dyk a závěrečná píseň - třešnička na dortu. Bylo to vtipné a milé. ()

venison

Hodně odlehčená podívaná s výraznou nadsázkou, která nás vrací v čase do socialismu obaleného v pozlátku první lásky.. Ráda jsem po dlouhé době viděla Jana Hartla, Vojtu Dyka bych rovnou přeobsadila - je předykováno, Hynek Čermák (až na příšernou masku) super, Táňa Pauhofová zastínila i hlavní krásku.. Jinak celkem o ničem.. Chyběla mi zejména gradace děje.. ()

geklon

To voni umí Vejdělek, vobsadit výborný herce do naprosto debilních charakterů. Holt to vynáší, no. Snaží se tu o osudovou podívanou, namotanou scénářem tak, až z toho samy od sebe zhasínají svíčky. Ale jede se tu jen na efekt. A na totální umělost, která je jediná ve snímku uvěřitelná. ()

noriaki

Dobře, dobře a kde je ta poetika? Vejdělek ji tam sice mohutně tlačil, okopíroval z Menzela co se dalo, ale stejně je to studené jak psí čumák. A to je české maloměsto kýčovitější než Roklinka a idylka evokuje kde co, ale rozhodně ne normalizaci. Scénář je na tom trochu lépe a i když jsou epizodky ze života lidí kolem Vojty jen volně propojené a žádnou zápletku nerozvíjí, vcelku jsem ocenil jejich nápaditost. Ovšem s velkou výjimkou scény z Národní třídy, za kterou by měla Vejdělka hanba fackovat ještě dnes. Bohužel kromě skvělé Pauhofové a netypicky vlasatého Čermáka dosahuje málokterý z herců alespoň snesitelné úrovně. O sterilnosti filmu nejvíc vypovídá, že když mi při přestávce na kafe facebook nabídl webkameru z nádraží v Čerčanech, tak jsem to vděčně přijal a čtvrt hodiny čekal, jestli nepřijede nějaký vlak. Nepřijel. ()

sahe

Neberte tento film vážně... určité dvojsmysly a narážky jsou vtipné... ale absurdita vlastně celkového dojmu je až moc... prostě a jednoduše řečeno - zasmějte se a nečekejte nic. ()

hroubek

Tak tohle mě teda vůbec nesedlo. Jiří Vejdělek mě bavili svými Muži v naději, za které jsem ho chválil, za Něžné vlny se tak nestane. Příběh mě nudil a postavy mě nezajímali. Hodně se mi líbila technická stránka a kamera. Film má opravdu moc pěkné záběry, které velmi často ladí oku. Hynek Čermák a Táňa Pauhofová se snaží co jím síly stačí, ale na krátký scénář prostě nemají sílu. Pár vtipu se povedlo, ale přesto jsem skoro půlku filmu zíval a to není dobrá vizitka. Někomu to sedne, ale já už to vidět nepotřebuji. ()

Master19

Těsně, ale pro mě nejlepší česká komedie roku 2013. Velmi odlehčené a příjemné vyprávění o době lehce minulé. Ono to má teď, v době 25. výročí revoluce trochu akcentovaný náboj, ale myslím, že i bez toho bych si to užil. Samotná scéna z Národní je asi až moc, ale dá se to zkousnout, potom, co sledujete perfektní postavy Hartla, Dyka a Budaře, Kopty... Pro mě příjemné překvapení, a za tu sodovku ve skle, loga československé pošty, připomenutí nemožnosti cestovat... to se nedá jinak... prostě 4*. ()

fabecc1222

Klasická Vějdělkovina, která sází na příjemnou atmosféru, jemný humor, a nějakou tu pěknou ženskou v hlavní roli. Vějdělek jako režisér je většinou snando odhadnutelný po pár minutách, tady lze navíc ještě vyzdvihnout pěknou hudbu. Nečekejte od toho nějaké převratné filmové dílo, je to prostě klasická letní komedie, kde jsou zaškatulkované charaktery a splněna všechna možná klišé. ()

ghatos

Takový slaboučký myš maš Vyprávěj a Báječných let pod psa. Nulová dějová linka, nulový Robert Cejnar a finální "vtipná" soulož při přelomových událostech na Národní třídě...no trapas. Tak to vypadá, když chce být film strašně laskavý a selže ve všech ohledech. Já: 32%, mamka: 30%. ()

cross

Další parafráze na příběh "jak jsem přežil poslední léta komunismu v Čechách". No, nakonec proč ne... I když je vidět jistá podobnost s Trojanovým Občanským průkazem, Vejdělek umně provázal melancholii filmu s netradičním pohledem na některé události a vtipnou verzí "jak to tenkrát vlastně bylo". Velmi příjemná a velmi vtipná podívaná, ve které většina herců příjemně exceluje (Čermák, Budař....). Nic světoborného, ale pokud by takhle vypadala česká kinematografie, tak budu vlastně navýsost spokojený...;) ()