Něžné vlny

• Slovensko Nežné vlny
Česko, 2013, 96 min

Scénář:

Jiří Vejdělek

Táňa Pauhofová, Hynek Čermák, Robert Cejnar, Lucie Šteflová, Jan Maršál, Gabriel Barreto de Carvalho, Natálie Halouzková, Jan Hartl, Vojtěch Dyk, Jan Budař (více)

Sympatický Vojta je nesmělý a jeho rodina praštěná. Cholerický tatínek, který kdysi nepřeplaval kanál La Manche, z něj chce mít závodního plavce a milující maminka, bývalá hvězda dětské lední revue, vidí v synovi talentovaného pianistu. Jenže Vojta má docela jiné priority - především rusovlasou spolužačku Elu, okouzlující akvabelu, která už v listopadu odjede do vysněné Paříže. Jestli Vojta rychle nepodnikne něco opravdu zásadního, zmizí mu Ela navždy za železnou oponou. Píše se totiž rok 1989. (oficiální text distributora)

ABLABLABLA

Tak nechápu to negativní hodnocení tady. Je to komedie. Smáli jste se? Vsadím se, že jo. Tím pádem to splnilo svůj účel, tak proč ty opuštěné jednohvězdy? Pro mě tu byla spousta neblbých humorných náznaků a narážek vybízejících k nezadržitelnému řehotu z mé strany. Např. "Jak jsem říkal, Rusové nám přinesli leda velké houby." nebo transparent s nápisem "Pryč s násilím" a přitom ho jeho otec pod ním pohlavkuje... to bych si úplně tuhle scénu dokázala představit jako nějakou dobovou momentku, samozřejmě černobílou - to by byla moc krásná fotografie (Pozn. Nikdy neříkejte fotka! Jinak se na Vás vyučující fotografie bude dívat jak na totální idioty :D) Je pravda, že časově jim ten snímek sem tam neseděl, teda aspoň nevím, co tam měly dělat ty tanky, protože 69 rok to být nemohl vzhledem ke stáří toho ogara v 89 a nevím o tom, že by tu tanky jezdily okružní jízdy jen tak přes náměstí, protože se nudily někdy v 76 bo tak, aby to odpovídalo věku hlavního představitele, který přece nedorazí na rande s holýma rukama ;) Jasných 5* a určitě si to někdy pustím znova. ()

blackrain

První láska je ta nejkrásnější a na ni se nezapomíná. Člověk se k ní po létech v myšlenkách rád vracívá. Příjemný film pro deštivé letní odpoledne. Hynek Čermák byl jako cholerický tatínek výborný. Chtěla bych, aby byl více obsazovaný do filmů. Díky té paruce jsem ho nemohla hned poznat. Jan Budař si určitě roli pošťáka užíval. Takové figurky mu jdou. ()

slunicko2

Pohoda za každou cenu. 1) Vidím 41letého režiséra (zde i scénáristu) Jiřího Vejdělka, jak stojí nad beztvarou hromádkou, zuřivě do ní kope a řve: Budeš pohodovej, budeš pohodovej! Nešťastný film se choulí u jeho nohou a povzlykává, protože víc pohody prostě nedá. 2) Na začátku avízované odhalení tajemství sametové revoluce mě fakt pobavilo. Snad mu mohl autor věnovat více, než jednu či dvě minuty filmu. ()

rt12

Taková oddechová taškařice, hodící se spíše do TV. Neurazí, ale nijak zvlášť mě ani nenadchla. Vše klapalo - hlavně herci, ovšem po odchodu z kina to nezanechalo žádný dojem a památku ani v mozku ani u srdíčka. Solidní na dny kdy se chce jen čumět a nepřemýšlet. ()

italka63

Nikdy bych sama sebe netipla na to, že se mi bude po dlouhé době líbit český film, a hle, vida ho! Výborný Hynek Čermák i Táňa Pauhofová v sondě do života cholerického smolaře, který právě tu druhou vlastnost předal synovi. Lokace byly perfektně vybrané a já se vlastně celý film jen tak usmívala, neboť zkušenosti s cholerikem mám a to se fakt jedna nenudí. Takže za mne dobrý! ()

salalala

Po zralé úvaze a denním uležení nakonec dávám lehoučký nadprůměr. Vejdělek točit umí, některé momenty jsou výborné, atmosféru to má relativně pohodovou, Smutného kamera je místy nádherná a vlastně po řemeslné stránce není moc co vytknout. Taktéž obsazení je vydařené - přesný a opět vynikající Hynek Čermák, sexy a zároveň nevinná Lucie Šteflová je taky moc fajn, Táňa Pauhofová stejně tak (i když rozhodně není hlavní hrdinkou, jak se snaží evokovat plakát), Budař standardně dobrý a vtipný, jen Robert Cejnar není příliš sympatický a je bohužel dost prkenný, takže nijak nevyniká a proč si postava Ely vybere zrovna jeho, jsem moc nepochopil. Problém je ve scénáři, který je příliš epizodický, nedrží u sebe, ale hlavně se v něm vůbec nic neděje. Není to tak, že by tu chyběly vtipné momenty, ty tu jsou a jsou poměrně příjemné a humor v nich je víceméně neškodný. Jenže je tu rozehráno hodně motivů, které se nedořeší, vyšumí do ztracena a objevuje se tu zbytečně moc postav (nadbytečná scéna se sborovnou), které jsou jen epizodní, a i když mají nastíněn určitý osud, o jeho vyvrcholení se nedozvíme vůbec nic. Něžné vlny jsou ryze divácký film, který nenadchne ani neurazí, místy pobaví a okouzlí moc hezkými lokacemi. Možná by příště prospělo, kdyby se Vejdělek soustředil jen na režii. 60% ()

dom156

Další z plejády českých neslaných a nemastných snímků. Od roku 2000 jde naše kinematografie až na pár výjimek dolů a jsem zvědav kde se pád zastaví. ()

kajas

Milý, skoro až poetický film, který působí opravdu něžně. Vejdělkovy filmy vyhledávám ráda, i když mi v nich vadí twisty ve stylu smrti jedné z hlavních postav. Zde se tohoto "neduhu" Vejdělek konečně vyvaroval a věřím, že se opět dočká vysoké návštěvnosti v kinech. Cejnar sice příliš sympatický nebyl, ale jeho nedostatky se ztrácí díky skvělému Čermákovi, Hartlovi a samozřejmě Dykovi, který pro film také nazpíval nádhernou úvodní píseň. Některé české komedie ještě naštěstí úroveň neztratily. ()

Dont

Komedie roku z toho nebude, ale vtipné momenty tam jsou (houby, Čajkovskij, Jan Budař) a nakonec i to „znásilnění“ revoluce se mi docela líbilo (nechte mě projít!). Takže jako úsměvná relaxačka je to stravitelné. Duo Táňa Pauhofová a Hynek Čermák hraje přesně to, co má hrát, s mladými herci to bylo o poznání horší (Robert Cejnar, Lucie Šteflová). ()

Skip

Docela v pohodě film. To je asi tak vše, co se o něm dá říct. Žádná extra komedie ani drama, vcelku dobří herci... No prostě dá se to jednou zkouknout. ()

fallangell

Po dlouhé době, snad nekonečné, zase kvalitní česká komedie, která sice nepřináší nic nového, to původní ale mixuje doslova bravůrně ve výborný koktejl. ()

Vessper

Docela pěkný snímek, který ale v některých momentech vykrádá Báječná léta pod psa. jako oddechovka není špatný, ale moc pamatovat si ho nebudu. ()

Rafik

Už dlouho jsem nezažil tak otřesný použití hudby ve filmu. Téměř totožná melodie je používaná skoro v každý druhý scéně. No a ve stejnym duchu je vystavěnej bohužel i celej film. Nuda linoucí se odnikud nikam. ()

Parlay

Jiří Vejdělek se nadále drží svého kopyta a myslím, že je to jedině dobře. Po Účastnících zájezdu, Ženách v pokušení a Mužích v naději nám servíruje další pohodovou, prosluněnou, příjemně nasnímanou, lechtivou a do určité míry sexistickou (onu míru si musí každý vyhodnotit sám, já osobně režisérův pohled na něžnější pohlaví beru s nadhledem) komedii bez vyšších dramatických ambicí, která se může opřít o příjemné herecké výkony (zejména Hynek Čermák a Táňa Pauhofová jsou výteční, za to Robert Cejnar působí přeci jenom prkennějším dojmem, než by bylo milé), celou řadu úsměvných situací a několik povedených gagů. Pro mě osobně Vejdělkova tvorba představuje českou komediální jistotu, při které sice člověk nejednou zakroutí hlavou nad jejím dějem a chováním postav, ale za to se nikdy nepohorší nad vulgárním a trapným humorem, nedílnou součástí mnoha tuzemských "komedií". A to se přeci počítá. ()

sofiapetra

Takže asi takto: první pokus se nezdařil, dívala jsem se nesoustředěně a měla jsem pocit, že mě to nebaví. Ale moje oblíbená Troufalka dala pět hvězd, tak jsem to zkusila ještě o dva dny později a v trochu jiné náladě - a ejhle, najednou mi to připadalo milé a ano - něžné. Hlavně se mi líbil vztah rodičů i jejich charaktery (Čermák s Pauhofovou). Ale celkově tam bylo všeho na celovečerák tak nějak málo. Před zhlédnutím jsem si ještě neuváženě přečetla názor, že v závěru se to "rozjede", trpělivě jsem tedy vyčkávala. A vyčkávala jsem tak dlouho, až mě překvapily závěrečné titulky. A i ten nápad se 17. Listopadem na mě působil spíš rozpačitě než trefně. Je mi líto, ale na víc než tři hvězdy to nevidím. ()

Katarine

Film, na který se nedá koukat jinak, než s úsměvem na rtech. A ač nerada kopíruji něčí komentář, tak s těmito slovy (uživatele jefff) souhlasím na 100%: „Strašně milý film, na který se příjemně kouká a tak nějak bezstarostně plyne..." Za mě rozhodně nejlepší Vejdělkova práce. ()

M.i.k.e

pohodová oddechovka (byť příběhově poněkud mdlá),u které jsem se párkrát i vydatně zasmál a upřímně jsem ani nic víc od Vejdělka nečekal.Herecky nejlepší (a nejzábavnější) ve vedlejších rolích,kde si svůj standartd odvedou Hynek Čermák,Táňa Pauhofová nebo Jan Budař.V hlavních rolích to pak po hříchu až taková sláva není.Lucie Šteflová si odvede svoje a je dostatečně hezká,ale Robert Cejnar zrovna nepřesvědčil...60% ()

Aljak

Čože? Také priemerné hodnotenie? Aj keď na druhú stranu, vždy je lepšie byť milo prekvapený ako nemilo sklamaný. A v tomto prípade som prekvapený naozaj nadmieru. Už predchádzajúce filmy Jiřího Vejděleka ma celkom zaujali, no tento ma priam úplne očaril. Klasický český filmový dôvtip zaúradoval naplno, no a samozrejme veľká dávka irónie tej doby okupácie. Podľa mňa veľmi vydarené a ani na chvíľu som sa nenudil, takže nejaké hluché miesta som tu vlastne ani nepostrehol. K tomu príjemná hudba (samozrejme aj tá klavírna) a výborné postavy. Aj tak neviem čo na akurát takomto druhe humoru môže prísť ľuďom trápne. Ale tak každý má iný vkus. Do toho môjho to zapasovalo takmer ideálne. A ešte k tomu sympatické herečky Táňa Pauhofová a Lucie Šteflová. No nemôžem dať inak ako 5*. ()

Martin741

Reziser Jiri Vejdelek /Roming/ je tuna len za rutinera, ktory natocil skoro az podpriemerny film o prastenej rodinke. Cele je to zasadene do roku 1989. Da sa to zniest, ale iba vtedy, ked sa to nesie na odlahcenej vlne a necakaju sa ziadne herecke vykony. Po tych tu niet ani chyru. 50 % ()

rakovnik

Příběh z bezčasí druhé poloviny osmdesátých let vypráví nejen o velmi zásadním kroku v životě mladého chlapce, ale zároveň vtipně spojí jeho životní trable s velkým dějinným krokem celé společnosti. Sice je film komedií, nicméně opravdu vtipných momentů je celkem pomálu, přitom i z těžké doby lze vytěžit velké množství humoru (viz Pelíšky). Vlasatý Hynek Čermák hraje pěkně, ale vypadá divně, ostatní herci se ukázali jako vhodně vybráni, kromě poněkud toporného Roberta Cejnara. Celkově jde o celkem příjemný film pro skoro pamětníky (kdo zažil rok 1989 a dobu před ním, kouká na děj asi trochu jinak, než dnešní omladina - třeba scény s pošťákem či zelinářem, pan doktor), který ale asi u mě zapadne a nezařadí se do zlatého fondu. ()