Černá komedie vypráví příběh herce Riggana Thomsona (Michael Keaton), který se v minulosti proslavil filmovou postavou kultovního ptačího superhrdiny Birdmana, a nyní se s vypětím sil snaží o svůj divadelní debut na Broadwayi. Riggan doufá, že když uspěje jako režisér a herec nového ambiciózního představení, oživí svou upadající kariéru. V mnoha ohledech to je riskantní krok. Ale bývalý filmový superhrdina si dělá velké naděje, že díky tomuto konečně získá uznání jako umělec a všem včetně sebe dokáže, že ještě není odepsaný. Premiéra se pomalu blíží, když se představitel titulní role v jeho hře během zkoušky za podivných okolností zraní a je třeba ho rychle nahradit. Na základě doporučení hlavní herečky Lesley (Naomi Watts) a na naléhání Rigganova nejlepšího přítele a producenta Jakea (Zach Galifianakis), Riggan nakonec neochotně přijme Mikea Shinera (Edward Norton), který je naprostou neřízenou střelou. Mike je ale zárukou toho, že se představení vyprodá a sklidí chválu kritiků. Kromě samotných příprav na premiéru se musí Riggan vypořádat i se svou přítelkyní a herečkou ve vedlejší roli, Laurou (Andrea Riseborough), se svou dcerou Sam (Emma Stone), která právě prodělala odvykací léčbu a nyní pro něj pracuje jako osobní asistentka, a také s bývalou manželkou Sylvií (Amy Ryan), která se čas od času objeví v zákulisí. (Cinemart)

Lischai

Forma na výbornou. Kamera neustále krouží, překomponovává ve švenku a šikovnými střihy spojuje scény do jednolitého proudu záběrů, který vás vtahuje hlouběji a hlouběji do příběhu. Zvěsti o snové story, kde se realita a halucinace volně prolínají jsou nepodložené - vždy (snad až na úplný konec) je přesně poznat, co je realita a co jen představa; příběh je proto až překvapivě sevřený a realistický. Což mi třeba nevadí, jen jsem to nečekal. Trochu mi vadilo, že formální frajeřinky a černohumorné vtipy braly čas zkoumání tématu slávy, ale to už jsou takové hodně subjektivní problémy. Birdman rozhodně stojí za vidění, je to dobrý film po všech stránkách. ()

Martin741

Reziser Alejandro Gonzales Inarritu /Amores Perros, Babel/ natocil zatial svoj najslabsi film. Film, ktory tematicky pojednava o skrachovanej existencii menom Ryggan Thomson /Michael Keaton/, ktora tuzi po spolocenskom uznani, ale nedostava sa mu toho. Samotny Ryggan je presvedceny, ze dokaze veci, ktore ostatni nedokazu a ze by sa mu malo dostavat viacej uznania od okolia. Cize hlavny hrdina filmu vyhasol - a skusa obnovit zaslu slavu spred X rokov. Pre toto vyhasinanie ja nemam velke pochopenie, lebo jo, jo - kazdy je len clovek a ma svoje silne/slabe stranky, a zivot kazdeho cloveka ma zmysel, ale uz dlhodobo tvrdim : "Je lepsi shoret pocas nejvetsi slavy nez vyhasnout". No a to mi nevyhovori nik a nikdy. Ryggan Thmomson sa casto na divadelnych doskach snazi ziskat spat zaslu slavu, a coskoro pochopi, ze jeho uspech/neuspech zavisi od istej kriticky, ktora nema pochopenie pre jeho divadelne hry. Divak ma sice moznost nahliadnut do vnutorneho sveta Thomsona, a do jeho castych vnutornych burok. Tato snaha moze byt miestami zaujimava, ale vnutorne burky jednotlivych konkretnych ludi tu su pritomne uz minimalne 5000 rokov, takze tato vnutorna burka vo vnutri jedneho cloveka ma zaujimala len miestami a casto ma skor nudila. K nespornym plusom patri herecke vykony na urovni, najma teda Edwarda Nortona /Kult Hakoveho krize, Yluzionista/ a Naomie Watts /King Kong, Mulholland Drive/ + pochopitelne vyborna Emma Stone. Medzi plus patri snaha aj trochu pohrdat Blbowoodom /teda, pardon, chcel som samozrejme napisat Hollywoodom/. Lenze Byrdman ma aj negativa, a tych veru nie je malo. Postavy hercov su dost jednorozmerne a ploche a prilis sa do prazdna tliacha o medziludskych vztahoch a emociach. Nehovorim, medziludske vztahy a emocie maju velku silu a je treba ich rozobrat, ale tu je to az na hrane znesitelnosti a casto Byrdman sklzava len do samoucelneho riesenia tychto vztahov a emocii. To nemam rad! Rozostrenie dejovych linii - jo, ale Byrdman uz pomaly sklzol do nevyraznej matnosti a ma silne tendencie castym rozostieranim dejovych linii sklznut do siveho sediveho priemeru. A este jedno velke minus : pokial som sa z kultovej La Nuit Americaine Francois Truffauta dozvedel X zalezitosti o fungovani filmu a filmarskeho remesla, Byrdman zlyhava a neponuka dohromady nic : Divak nema sancu sa dozvediet o zakladnych pravidlach divadelnictva, nedozvie sa nic o fungovani/financovani divadiel, a ani o zakladnych zakonoch a pravidlach, ktorymi sa riadi divadelny svet. A to mi vadi. 50 % ()

kaposlav odpad!

Tak toto nie je jeden z najlepších filmov roka, alebo snaď ten najlepší, ale skôr prúser roka. Tolko sa o tomto filme popísalo, nakecalo a reklamy porobilo, až sa musím zamyslieť nad dôvodom. Propagácia robí svoje a z hovna urobí prvotriedny steak. Netrvalo dlho a po pár minútach som si pokladal množstvo otázok. Čo to je? O čom to je? Viac ma zaujme podradná TV realitka Nové bývanie. Andrej Byčan v 5 proti 5 povie viacej zaujmavého v dvoch minútach ako tu sa povie za pol hodiny. Monožstvo dialógov o všeličom a vlastne o ničom. Je známe, že umelci frčia na všeličom od marišky až po koks a výsledok je na konci "filmový expert" rozhodujúci o oskaroch a iných oceneniach. Ak by mi niekto ponúkol 10 euro, aby som si pozrel tento film v kine, tak ho pošlem do prdele. Na koniec, aby som nezabudol, tak sa takmer každý boji dať odpad, alebo menej ako 3*, aby nevyčnieval z davu a potom to má úžasnych 71%. Objektívne si musím odpočítať 25-40% a to je realitam, čiže 31-46% milí experti a papagáji. ()

Rajesh_K.

Byla to svým způsobem celkém blbost.. nebýt vynikajicí kamery, pana Keatona a doprovázejících bubnů (!) tak by tenhle oceňovaný kousek byl o ničem. Ale mělo to své určité kouzlo :-) ..(80%) ()

Figu

Birdman - Oscar 2015??? Ne??? Že né? Konečně to po právu padlo do modře vybarvených rámečků kolem známek na čsfd. Po shlédnutí jsem nevěřícně zíral na vysoké hodnocení. Pche. Tak Keaton nám konečně září a ukazuje se nám jako dlouho ne, ale zbytek? Naomi mě velice zklamala, Emma taktéž a k Nortonovi se vůbec nebudu vyjadřovat. Nebýt poslední pětadvacetiminutovky, ani nedám třetí hvězdu... Letošní Oscar je oproti let minulým velikým výsměchem! 50% ()

MartinNDL

Po delší době zase dílo, který vnímám jako zcela výjimečné, mezníkové. Kennedyho výlet do Dallasu převrácenej naruby. A ono to taky zvrácený je. Největší pocta a pochopení divadlu se stane díky filmu? Hollywood natočí sebenenávistný film a ještě jej ocení? Omluva, pochopení nebo pokrytectví Akademie? Není to o filosofických přesazích - je to o jádru pudla o úplné podstatě hraní a definici úspěchu, Kunderově nesmrtelnosti. Upřímné a přesvědčivé hraní bylo nutností, ale formální úžasnost je bonbónkem navíc, co ještě vyvolává závist typu: "tohle bych nikdy nenatočil" - hudba, kamera, střih, osvětlení - všechno sedí. Celá ta schizofrenní metafora s ptačí identitou je psychoanalýza 1.1, takže nehrozí ani průměrnému divákovi, že by při poslední scéně hledal červený flek na chodníku. Truffaut ukázal v roce 1973, o čem je film, Iňárritu o 40 let později daroval tenhle pocit divadelním nadšencům. Birdman je dotek dokonalosti. ()

peiton

Panebože,toľko ošiaľu pre nič.A to som sa snažila nastaviť všetky svoje zmysli a vžiť sa s divákmi,ktorí tomuto podivu uvalili hoc aj 3 hviezdy a vyššie.Smola,nepodarilo sa.Fascinujúce zákulisie divadla kde to žije mnohokrát býva fajn zážitkom, lenže tu to končí.Snímok ochudobnený o nejakú tú zápletku či príbeh,prebýjajú iba samé kecy...,,Koľko som toho schopná vydržať?!" Premrhaných 119 minut môjho života.Kľudne ma ukameňujte,poveste ma za hák na šibenicu či upáľte,ale nie som Birdman. ()

Havaj8

Očekával jsem od Birdmana cokoli, ale jenom ne tohle. To bylo tak strašně špatný. Že kdysi dávno představitel bejval velká osobnost se svojí rolí, neznamená, že se to hned tak musí pojmenovat. Kdyby to byl příběh o dalším superhrdinovi jako Batman, Spiderman, Ironman, prostě jakejkoli Man, bral bych to všema deseti. Neskutečně to nudilo zdlouhavejma hloupejma dialogama. Jestli si minutu čistýho času zavzpomínal na svoje ptačí schopnosti, tak to bylo moc. Pro mě absolutně nevyužitý ty jeho schopnosti. Klidně bych ho radši celej film sledoval v tom obleku. Herecký výkony se snad ani nedaj reálně hodnotit, jelikož díky pojetí celýho toho filmu mě nikdo z nich nezaujal natolik, abych s nim sympatizoval. Po dlouhý době musim souhlasit s velkým Verbalem, protože nerozumím ostatním, co v tom viděli za film. Kdybych na tohle šel do kina, tak chci okamžitě vrátit peníze a dvě hodiny mýho času. O tom kolik to získalo Oscarů snad ani nemá cenu se bavit. ()

Hees

Herci majú ťažký život lebo dávajú niečo zo seba svojmu okoliu a niekedy sa nasilu smejú, nasilu plačú a robia veci, na ktoré práve nemajú chuť, aby zabavili svoje obecenstvo. Tento film je o hercovi, ktorý má už dávno za sebou svoju skvelú kariéru a chce začať od znova, ale na úplne iných doskách čo znamenajú svet a to v divadle čo je oveľa ťažšia forma hrania podľa mňa, lebo ak zabudnete text, alebo spravíte niečo čo nemáte nemôžete to už vrátiť spať ako vo filmovom priemysle. Film je do istej miery psychologický a žáner komédia je asi vtip, lebo v tomto filme absolútne nič nie je smiešne ak teda nemyslíme to, kde SPOILER uteká ulicou iba v slipoch KONIEC SPOILERA. Možno tento film niekto slabo chápe, ale ide o zobrazenie človeka čo niečo dosiahol a jeho časť osobnosti, ktorá ho tvorila postupne umiera, alebo je proste už stará a nemôže ju používať. Ono pre pochopenie nie je nič zlé keď sa človek vyvíja, ale čo ak nechce a musí a presne o tom je tento film. Je divné napísať, že to je časť z neho tým čím bol predtým, ale tento film to proste tak zobrazuje a je teda prirodzené, že ja to tak komentujem. Film sa dosť bláznivo končí, ale asi iný lepší koniec vymyslieť nevedeli. ()

johny89

Tenhle film, že vyhrál 4 oscary? Tak to musela porota film hodnotit po velice povedeném drogovém večírku, jinak si to neumím vysvětlit. Je to neuvěřitelně o ničem a jediná zajímavá věc na tomto filmu je ta, že scény vypadají jako by byly natáčeny na jeden záběr. To mi přišlo opravdu dobře udělané. To je asi jediný důvod, proč jsem film nehodil mezi odpad. ()

Sandstorm

No co dodat. Jeden z nejlepších a nejoriginálnějších filmů posledních let. Birdman bude patřit mezi kultovní filmy tohoto desetiletí. Oskary za nejlepší režii a nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli by měly být jasné. ()

Vojťas

Musím říci, že je to velice zajímavý až hypnotizující film. Sice to nikdy nedělám, ale nyní bych zde opravdu rád prezentoval své vyložení závěru. Pokud jste film ještě neviděli, dál prosím nečtěte! V opačném případě mě zajímá Vaše vyložení - tedy zda se s tímto názorem ztotožňujete nebo zda si myslíte, že jsem "mimo mísu". Celá pointa se totiž dá do určité chvíle vyložit zcela jinak. Ale jak píšu - podle mě jen do určité chvíle. [VELKÝ SPOILER] Riggan si totiž neustřelí nos, ale opravdu si vystřelí mozek a kritička očividně i tak opustí divadlo se svým zatvrzelým záměrem totálně strhat celé představení. Řekněme KONEC. Pak následuje první střih ve filmu (do té doby je vše jakoby na jeden záběr) a oddělená závěrečná část filmu ukazuje, jak si hrdina přál, aby vše dopadlo = on přežil, stal se díky svému výstupu nezapomenutelným s nespočetným množstvím fanoušků na sociálních sítích a kritička napsala oslavnou recenzi. Dejme tomu, že do této chvíle by se to dalo chápat jako pohádkový závěr. Jenže pak vyskočí (chcete-li vyletí) z okna. I to se dá vyložit jako další možný závěr = skutečná sebevražda, ale... Ale výraz jeho dcery tuto skutečnost popírá. Ona při pohledu z okna zjevně vidí, jak létá, tzn. vidí jeho superschopnosti a obdivuje ho. Nic víc by si Riggan nemohl přát, aby se stalo ... bohužel, pravda je někde úplně jinde. TAK, ale co když se nestal celý film (nejen epilog) a tohle všechno byla jen představa v Rigganově hlavě během jeho umírání v moři? Krátký záběr medúz u moře už v úvodu a delší záběr ke konci asi nebude jen tak pro naplnění stopáže! ;-) [KONEC SPOILERU] ()

Streeper

Asi nejlepší na tomhle filmu je bez pochyb Michael Keaton. Jeho role byla zajímavá a jeho herecký výkon byl opravdu úžasný a toho Oscara bych mu dala. Skvěle mu sekundovala i Emma Stone, která tam byla sice málo, ale přesto dokázala být výrazná. Edward Norton mi neuvěřitelně lezl na nervy a Naomi Watts jako by v tom filmu ani nebyla. Film byl pro mě nezajímavým. Dost často jsem se nudila a i když to nad vodou držel hlavně Michael Keaton, tak to stejně moc nepomohlo. Očekávala jsem opravdu nějakou velkou bombu, která mi vyrazí dech a nakonec jsem hodně zklamaná. ()

MrPierc

Pohled za krk jednoho vyhaslého herce, který se pachtí za opojnou slávou a snaží se překročit svůj stín. Kdysi se koupal ve slávě a rád by byl opět ve světle reflektorů. Mám rád divadlo a tak mě tato sonda za oponu jedné americké scény pobavila i překvapila. S hlavním hrdinou chodíme v zákulísí a je vidět ta bída, úpadek a nervy. Na jevišti však herec září a hraje vlastně divadlo jak pro sebe, tak pro diváky. Musí stále přesvědčovat a bojovat - únava a stáří si vybírají svo udaň. Je to zcela jiný pohled na herce, který nám stále servírují z médií na Hollywoodskou elitu. Všichni nejsou nejlepší a všichni nebydlí v Beverly Hills. Divadelní scéna je ještě k tomu náročná, protože načasování musí být dokonalé, emoce uvěřitelné a při premiéře je důležitý první dojem. Náš hrdina je navíc trochu blázen, alespoň ze začátku to tak vypadá. Režisér maže záběry rozdíl mezi představou a realitou - nelze je ke konci rozlišit a nakonec se převrátí. Výborné a štiplavé dialogy, které jsou velmi reálné a uvěřitelné - žádné přehnaně šťavnaté hlášky na efekt a cool pocit. Michael Keaton září ve své roli seschlostí, vráskami i tou ošuntělou a hrůznou parukou s porno knírkem 70. let. Edward Norton si střihl hereckého magora a byl výborný. Celkově skvělá konverzační tragikomedie s nadějí na konci. Zrcadlo slávě i s jejími špinavými odlesky. ()

bourec

Alejandra G.I. moc nemusim,první filmy průměr,lehce nadhodnocený,potom B(l)ábol,kterej už poukazoval na neschopnost diváka(ne kritika a suchara)pobavit,a teď dostal oscara.Ty vole ,to je síla.Já samozřejmě sledování filmu podstoupil jen proto,abych tady na to potom v komentu mohl vylejt kýbl sraček.Po dvaceti minutách sem si jen stěží dokázal představit,jak tu další hodinu a půl filmu vlastně vydržim.Ukecaná,nevtipná,na sto metrech se odehrávající kokotina pro nejasnou skupinu diváků,protože co je to za hovada,který se bavěj u tohodle.Jestli mi chtěl tenhle jihoameričan říct filmem,že sem jeden z těch,co ztrácej čas sledováním škváru,kde jak s oblibou říká můj kámoš probíhaj souboje vrtulníků,a vybuchujou hlavy,tak to tak i dál zůstane.Pro mě spíš znamená,že doba je k hercům,který koncem minulýho století byli v kurzu,a natočili spoustu pecek hodně nespravedlivá,až posměšná.Takže moje resumé,ne odpad,za herce si to jednu hvězdu zaslouží,ale jinak prosím přístě oscary za trochu žvotnější filmy,než je tohle!20%. ()

joker.george

Víc jak půlroční(!) čekání na to, než se film objeví u nás v kině se nakonec bohatě vyplatilo... I přes chytře vyřešené ozvučení, bezkonkurenční kameru a zajímavou krátkou akční sekvenci nepřevážila forma nad obsahem... Z příběhu jsem byl totiž opravdu nadšený, Thomsonovo zápolení nejen sám se sebou mě opravdu zaujalo, i kvůli obsazení Michaela Keatona... Asi to nebude film, na který bych se chtěl dívat každý týden, ale myslím, že díky své výpovědi budou stále další zhlédnutí intenzivní... ()

ad

Bez debaty nejvíc strhující film roku 2014, Inarritu posunul hranice filmového vyprávění zase o kousek dál a herci se vyhráli z podoby... ()

Michael Keaton vs. třetí světová válka

Michael Keaton vs. třetí světová válka