Černá komedie vypráví příběh herce Riggana Thomsona (Michael Keaton), který se v minulosti proslavil filmovou postavou kultovního ptačího superhrdiny Birdmana, a nyní se s vypětím sil snaží o svůj divadelní debut na Broadwayi. Riggan doufá, že když uspěje jako režisér a herec nového ambiciózního představení, oživí svou upadající kariéru. V mnoha ohledech to je riskantní krok. Ale bývalý filmový superhrdina si dělá velké naděje, že díky tomuto konečně získá uznání jako umělec a všem včetně sebe dokáže, že ještě není odepsaný. Premiéra se pomalu blíží, když se představitel titulní role v jeho hře během zkoušky za podivných okolností zraní a je třeba ho rychle nahradit. Na základě doporučení hlavní herečky Lesley (Naomi Watts) a na naléhání Rigganova nejlepšího přítele a producenta Jakea (Zach Galifianakis), Riggan nakonec neochotně přijme Mikea Shinera (Edward Norton), který je naprostou neřízenou střelou. Mike je ale zárukou toho, že se představení vyprodá a sklidí chválu kritiků. Kromě samotných příprav na premiéru se musí Riggan vypořádat i se svou přítelkyní a herečkou ve vedlejší roli, Laurou (Andrea Riseborough), se svou dcerou Sam (Emma Stone), která právě prodělala odvykací léčbu a nyní pro něj pracuje jako osobní asistentka, a také s bývalou manželkou Sylvií (Amy Ryan), která se čas od času objeví v zákulisí. (Cinemart)

K.I.N.G.

Co jsme se zde naučili tentokrát: 1. ČSFD nemá ráda tento film a nedoceňuje jej. 2. ČSFD má na předních místech žebříčku nejoblíbenějších uživatelů individuum s evidentní zálibou ve filmech pro blbečky. 3. ČSFD nemá zájem o originalitu a kvalitní filmařinu. ()

Dr. Hawkeye

Filmová libůstka, která ale není úplně pro všechny. Vtahující forma filmu "na jeden záběr" a úžasný Michael Keaton, kterého stále pronásleduje přízrak jeho druhého já, Batmana... Pardon, Birdmana... Škoda, že jsem už od půlky tušil, kam se film, s nervózním jazzovým soundtrackem, řítí. ()

slunicko2

Zaujal, nudil, zaujal, nudil... 1)  A tak to šlo po celou dobu._____ 2)  Na můj vkus příliš excentrické postavy, které se spolu s divákem potácejí od krize ke krizi, od ničeho k ničemu._____ 3)  Snímek si patrně spíše vychutnají lidé z branže. Tomu nasvědčuje i působivý přehled ocenění na festivalech._____ 4)  Líbily se mi bubny místo hudby._____ 5)  Oceňuji vtipnou pointu._____ 6)  Výstižný koment: LeoH***. Zajímavý koment o tom, jak lze film chápat: J*A*S*M*****. ()

de_FACTO

Iñárritu mě hrozně sere. Je to přesně ten Riggan Thomson, co klade svoje ego nad kvalitu/krásu díla - Thomson chce nesmrtelnost, Iñárritu Oscara, znovu a pořád. A tak staví Birdmana na herecky dokonalejch a úžasnejch výkonech (Keaton, Norton, Stone...), suprovym vizuálu, výborný hudbě a na scénáři, kterej se zároveň (a pozor! aktuálně! viz. twitter, virál apod.) vyjadřuje k současnýmu stavu populárního umění a dneska už archaickýho problému vztahu mezi "kvalitním" uměním a populárním uměním, tak vztahu otce a dcery, přičemž do toho střelí pár vtípků, trochu hořkosti, a je z něj pán rodea, kluka jednoho vychytralýho. Nejhorší na tom je, jak urputně a zbaběle se brání jakkýkoliv kritice, když proti každýmu argumentu hned vypálí protiargument a tak znovu dokola a dokola, viz. "nemůže to být píčovina, to by byl labelling a navíc tak bys to jen tak ty viděl, což neznamená, že by to tak skutečně bylo, ty hnusná newyorská kritičko, krávo blbá, růže byť zvaná jinak voněla by stejně, pičo." Je to film, co pořád obhajuje sám sebe, film, kterej mě od Iñárritua sere nejvíc - protože tenhle jedinej se mi vážně líbil; protože tenhle skutečně mohl být VELKÝ. (pozn. Na Revenanta se těším taky, tam už je ten Oscar snad jistej, když to točí devět měsíců, bez umělýho osvětlení, jen s denním světlem a chronologicky.) ()

MATADOR odpad!

Já vlastně ani nevím, co jsem to viděl a to že bych to radši neviděl. Ke vší úctě ke všem zúčastněným, k režisérovi, k hercům, ke střihu, k postavě ... já jen, sakra, vůbec nemám tušení o co tam šlo, kam se to mělo ubírat/kam se to ubralo. Iňárritu má na kontě spoustu perfektní filmů a já proto budu dělat, že jsem tohle nikdy nespatřil. ()

Helo

Ze začátku mě to strašně nebavilo, absence střihu mě štvala (a to mám rád Cuaronovo dlouhý záběry), hudba jen na bicí mi lezla na nervy a vůbec to bylo divný. Po chvíli se ale filmu podařilo mě vtáhnout, postavy se vykreslily a všechno, co mě do té doby na něm štvalo, mě najednou začalo bavit, až nakonec zamrzela jen příliš malá koncentrace scén, jako byla ta se zabouchnutými dveřmi. Poznámka, která je stejně každýmu jedno: s Oscarem za nejlepší film opět nesouhlasím. O těch dalších by se dalo polemizovat. ()

major.warren

Birdman je skvělý film. Musím říct, že mě to dost překvapilo. Čekal jsem více akčnější snímek, ale vyklubal se z toho typický a zároveň zcela jedinečný Iňárritu. Film stojí na perfektních hereckých výkonech, jak fantastického Michaela Keatona, tak krásky Emmy Stone a borce Edwarda Nortona. Celý film je pojat velice volným způsobem natáčení. Vtipný, atraktivní, s lehkou nadsázkou a černým humorem. Scénář je sám o sobě vynikající a zcela originální. Režie je atraktivní a nenechá vás odtrhnout od obrazovky. Emmanuel Lubezki si toho Oscara opravdu zasloužil. Ta kamera je doslova kouzelná. Záběr je až magicky propojený s obrazovkou a bez jediného střihu se dostane i do těch nejmenších škvír. Nádherné záběry v chodbách divadla i Broadwaye. Antonio Sanchez se svými bubny též nezklamal a dodal tomu hezkou atmosféru. Celkově si myslím, že je Birdman dost nadprůměrný film, ale Oscara za nejlepší film bych asi nedal. Toho bych za rok 2014 přenechal kouzelnému Grandhotelu Budapešť. Dal bych klidně tu cenu za původní scénář, režii i kameru a klidně i za skvělý zvuk a vizuální efekty. Birdman není pro každého a celkově vás ten příběh nemusí zas tak moc bavit, jak by asi měl, ale jinak jde o opravdu hodně dobrý film a dávám mu krásné čtyři hvězdičky a 70-75%. Na pět hvězdiček mi tam přeci jen ještě něco chybělo, ale nevadí. Iňárritu je velký režisér a rozhodně se mu Birdman povedl. Nejlepší je asi scéna s generálkou v divadle, v baru a pak asi finální. Čtyři Oscary za nejlepší kameru, původní scénář, režii a film. ()

JohnMiller

Nebavilo ma to. Po technickej stránke je to samozrejme perfektné aj satyra na Hollywoodsky marketing a dnešnú vlnou comicsových adaptácií bola skvelá ale je to oblasť ktorú v kinematografii nevyhľadávam a doslova ju neznášam. No, a práve preto si ma táto snímka nezískala. Skvelo tu boli spracované divadelné inscenácie do filmovej podoby. Všetko som hercom uveril. Aj to, že ich charaktery hrali ďalšie charaktery v divadelnej hre. Avšak prevažná väčšina dialógov ma viacmenej nudila. Akurát ma z driemania prebral brutálny koniec ktorý sa však nakoniec neskončil tak akoby som na film takejto úrovni čakal. Pre mňa teda žiadna sláva ale zlé to rozhodne nieje. ()

togaf

Tak nevím, ze všech stran slyším a čtu oslavné komentáře o přelomovém filmu a mě to nějak nechytlo. Film je to bizarní a dobře obsazení, má vtipná místa a natočený je taky dobře. Ale přelomový ani zásadní nebo novátorský pro mě teda nebyl. Pořád jsem čekala až TO přijde a pořád nic. Nelituju času stráveného u tohohle filmu, ale znovu ho vidět nemusím. ()

salalala

Iñárritu nemá rád Hollywood, nemá rád současnou masovou kulturu a v Birdmanovi to dává viditelně najevo a dělá to výborně a já mu v tomhle nepokrytě fandím. Celý film je dokonale promyšlen - není náhoda, že hlavní roli ztvárňuje naprosto fantastický Michael Keaton, který předvádí životní výkon, není náhoda, že problematického herce, s nímž se špatně spolupracuje, hraje Edward Norton a tak dále. Zvolená technika zdánlivě jediného záběru prohlubuje celkový dojem a skvěle propojuje divadelní svět s tím filmovým (lépe už to asi nejde), nepůsobí nijak samoúčelně, ba naopak tu má svůj jasně daný význam a vůbec nepůsobí rušivě, nebot přechody mezi jednotlivými prostředími jsou přirozené a nápadité. Lubezki je v tomto opravdu geniální, protože se mu daří onu komornost divadla zachytit v celé kráse, zároveň jí ale dodává filmový rozměr. Taktéž všichni herci jsou fantastičtí (mimo uvedených určitě stojí za zmínku minimálně fantastická Emma Stone a výborná Naomi Watts) a z Birdmana dělají vlastně mimo jiné i herecký film. Iñárritu vystrkuje na současný mainstream prostředníček a slova, která pronese obávaná kritička, jsou nejspíš do značné míry i jeho. Na plný počet to u mě není, možná jsem čekal něco víc, možná tu mohlo té kousavé satiry být trošku víc a mohla být ostřejší, možná tu mohlo být více ironického humoru. Birdman je ale neoddiskutovatelně událost uplynulého roku, která je v rámci možností chytrá a především svěží a svým způsobem originální, zároveň ale dost smutná svým vyzněním. 85% ()

Hamaradža

Sympatická a neotrelá forma, s Keatonovým hereckým koncertom a síce nie novou, zato príjemne úprimnou myšlienkou. Ocenenia a všeobecné uznanie Birdmana mi však ostáva záhadou, vidím v ňom komornú a tichú osobnú spoveď. ()

dawe04

Iňarittu zpečetil fakt, že se bez svého dvorního scénáristy Arriagy neztratí. Birdman je kouzelně trefná ukázka moderní filmařiny, které nechybí skvělý scénář, humor, nadsázka a přesný casting. Satirický pohled na Hollywood, Broadway, módní vlnu komiksovek, ale i důležitosti jedince si bezpečně 9 nominací zasluhuje. 9/10 PS: Smál jsem těm teenagerům, co za názvem filmu nejspíš čekali něco ze stáje předigitalizovaných omalovánek ()

Duotone28

Birdman neskutočne potešil, tú nerovnováhu medzi "bielou a čiernou" už dlho nepocítil na svojej koži:)! Výborný Keaton (podľa mňa životná rola) ma tým jeho vypätím doslova vtiahol dnu. Skvelý Norton a Stone to už len labužnícky doladili. A OST? Zbožňujem, keď je na mieru ušitý! BTW presne takto isto ma milo na začiatku minulého roka prekvapil The Broken Circle Breakdown. Skvelé, nazdar ()

FilmFan24

Parádní dlouhé záběry a doslova o život a přízeň diváka hrající Michael Keaton a Edward Norton. Jinak solidní ponor do hercovy duše...anebo celebrity?!? ()

gegina31

Ten název sedí, protože větší ptákovinu jsem neviděla. Nevím na co se dívali ti, co dali tak vysoké hodnocení. O to víc je smutné, že tento film získal Oskara. Za mě jedna hvězdička a to za výkon Michael Keatona. ()

runner85 odpad!

Birdman je film ktorého silu pocítite až vtedy, keď sa rozhodnete natrieť opaľovacím krémom a následne opaľovať za splnu mesiaca. Počas toho sa rozhodnete grilovať párky, ktoré budete rozmrazovať na vlastnom tele. K tomu vám bude hrať hudba od pána Ega, že prdíme len raz a ako bomboník vleziete do bazéna kde budete mať vlastnoručnú perličkovú kúpeľ, ktorú ste si vlastnoručne vytvorili kúpou dobrých veľkých fazuliek .... ()

dom156

Ten svéraz se mi fakt zamlouvá. Teda asi až po první půl hodině kdy jsem konečně pochopil oč jde a že to není jen kupa rozstříhaných a naházených scén na sobě. Opravdu to začalo dávat smysl a chtěl jsem se stát součástí toho divadla. Místama jsem se bavil, ikdyž konec mě opět zas moc nepřekvapil. Úkol do budoucna zajít po 150 letech do divalda at mám taky nějakou tu kulturu. V mých očích nejvíce film sráží prvních 20-30 minut, kdy plno lidí už to jaksi zaškatulkuje, já se přežil, ale i tak musím tomuto jinak dobrému filmu srazit hodnocení. ()

AffectedFace odpad!

ČSFD Hodnocení 23.7 2016 | 64% | Jak jsem již psal, rád se sračkám kloním zády s vystrčenou prdelí. Jediný film, ve kterém uvidíme, jak se Michael Keaton zasekne s županem ve dveřích a následně běhá ve slipech po ulici jako posranej kačer.. Už dlouho jsem neviděl tak nesmyslnou podívanou a nejvíc jsem si kroutil hlavou nad tím, jak je možné, že tento debilně kýčovitý film mohl dostat tolik nominací na Oscara? Co to kurva?! Musí se uznat, že kamera byla opravdu skvělá, bohužel nezachránila ani to, že bych se rozhodl za ní dát jednu hvězdu.. Obsah filmu: Na starého Michaela Keatona už nemají antidepresiva žádný vliv, příběh muzikálu nebo co to vlastně bylo vůbec netuším, každopádně debilně podaného. Opravdu jsem film nemohl dokoukat do konce, přičemž jsem neskutečně moc trpěl. Od půlky filmu jsem to musel přepínat, protože nesmyslných dialogů už na mě bylo moc... Mužské herce bych ohodnotil jako uschlé sračky a ženské tak průměr, přestože Emmu Stone mám celkem i rád, tak mi ve filmu přišla zbytečná a mohla jí nahradit jakákoli jiná herečka... Doufám, že se mi tohle "veledílo" už nikdy nedostane před oči.. ()

kajas

V některých okamžicích jsem cítila, že na tom jevišti stojím s nimi, a takové vtažení do příběhu prostě nedokáže vyvolat jen tak nějaký film. Keatona vlastně opravdu znám jenom jako Batmana (až do dnešního dne, samozřejmě), o to více mě jeho výkon oslnil a Oscara mu ze srdce přeji. Vychvalovat Eda je nošení dříví do lesa, musím ale zmínit také Zacha G., který mě po rolích typu "debil Alan" velmi mile překvapil. Pravdou ale je, že jsem byla docela zoufalá z toho, jak si vyložit dění po premiéře hry a samotný závěr, což mi brání v hodnocení přitlačit. I přes tuto výtku bravurní dílo. ()

Dont

Konečně zase jeden z těch filmů, které se vymykají zaběhnutému „standardu“ a razí si svoji vlastní, originální cestu. Alejandro González Iñárritu má v tomto ohledu můj obdiv, jeho režijní rukopis ve spojení s vynikajícím scénářem vyústil v další nezapomenutelný film. Přispívají k tomu i excelentní herci. Michaelovi Keatonovi bych Oscara moc přál, neméně se mi líbil Edward Norton a role Sam dokonale sedla Emmě Stone. I všechny další menší role jsou výborně obsazeny. Film zpestřuje nevšední kamera bez střihu a vhodný hudební podkres. Oceňuji i nejednoznačný závěr, který nabízí vícero možných vysvětlení. Film jsem si užil v kině i napodruhé doma a určitě jsem ho neviděl naposledy. Jestli ten film klesne do modrých čísel, bude to pro mě trochu symbol trendu, kterým se ubírá současná obec filmových fanoušků. Ostatně vidím to týden co týden v kině. Na Birdmanovi nás bylo šest, daleko víc lidí se sešlo i na mizerném Sedmém synovi. Nejsem proti komerčním hitům, také na ně chodím a dokážu je ocenit. Birdman není film pro každého, dovedu to pochopit, ale je potřeba jej vidět v širších souvislostech. Pokud někoho zcela míjí příběh o vyhořelém herci a jeho projektu, do kterého investoval zbytek svých sil, měl by alespoň vnímat tu řemeslnou kvalitu, která je nepřehlédnutelná. Hodnocení odpad je naprosto mimo mísu. Smutná je také ta diskuze pod filmem, do které se povětšinou zapojili uživatelé, kteří film buď nepochopili, nebo se o to ani příliš nesnažili a přišli si jen "plivnout". Všechna čest těm pár jedincům, kteří v diskuzi dokázali slušně (bez invektiv) vyjádřit svůj názor a oponovat všem haterům, kterých se tam sešlo požehnaně. ()

Michael Keaton vs. třetí světová válka

Michael Keaton vs. třetí světová válka