Běž, chlapče, běž

• Německo Lauf Junge lauf (více)

Srulikovi je devět let, když v roce 1942 uteče z varšavského ghetta. Schová se v nedalekých lesích, kde se se spolu s dalšími uprchlými židovskými dětmi snaží přežít do konce války. Spí v korunách stromů a živí se tím, co si sami uloví nebo ukradou na přilehlých farmách. Hlad a zima Srulika ale přinutí, aby se vrátil zpátky do civilizace, kde si musí změnit jméno na Jurek Staniak a předstírat, že je sirotek z katolické rodiny. Ve vesnicích potká lidi, kteří riskují vlastní životy, aby mu pomohli, ale i ty, kteří ho zradí. Dojemný a zároveň inspirující příběh o cestě jednoho chlapce, který musel ze dne na den dospět, aby přežil. (A-Company CZ)

dmatejek777

Skvělý film. Připadal jsem si jako v kině. Film má výbornou atmosféru, příběh je taky propracovaný a herci jsou též velmi dobří. Atmosféra války je zde vyzobrazena velmi realisticky a film vás vtáhne do děje. Můžu vřele doporučit ()

VLADEK

S Kosinského Nabarveným ptáčetem se román Uri Urleva srovnávat nedá, nechci se zde zbytečně rozepisovat, jednoduše Kosinski se s pronásledováním vyrovnával jinak než Urlev. Ale nemohu se dočkat až budu srovnávat tento film s plánovaným Marhoulovým projektem. Jinak tady skvělá práce s dětskými herci a uvěřitelné dialogy. ()

Kub21

Nu,tak tento film mě přesvědčil,že nemám rád válečné filmy,které jsou jen a jen o dětech,protože je jich mnoho.Film mě zas tak moc nedostal,což byl asi záměr,poněvadž to bylo drama.Proč jsou filmy o válce většinou o dětech,bylo přece mnohem více lidí,než jen děti,které mají v divácích vyvolat slzy soucitu.Například daleko více mě dostal film "Nezlomný",jenž se mi zdál daleko více propracovaný.Co si budeme povídat,filmy o válce,ať už je to o první nebo o druhé nám mají co nejvíce přiblížit krutou minulost a v tomto případě se to nepovedlo.Vyrazilo mi dech to,že příběh byl pravdivý,protože žít v lese když mrzne a je vám kolem devíti let asi není hračka,aspoň vidíme jaké příběhy píše válka pro někoho smutné pro někoho bohužel veselé.Zajímavé bylo to,že osudy židů nekončily po válce,kdy se každý radoval.Klidně si pro vás přijelo černé auto a zavezlo vás k příbuzným,na které někdo už zapoměl.Musíme se však zeptat,není filmů o válce už zbytečně mnoho? ()

kolly13

Neskutečně drsné přežití malého žida za války. Zahrané trošku dětsky, ale stejně to na člověka dolehne. ()

Radek273

Bezpochyby velmi emotivní příběh, plný zvratů, násilí, ale také lidského úsilí přežít i v těch nejtěžších podmínkách. Člověka nikdy nepřestane udivovat, jak téma 2.světové války ožívá v stále nových a nových variacích, které znovu přinášejí něco, co ještě divák nikdy neviděl. Na druhou stranu je nutno dodat, že toto zpracování má sice co se týče kulis přesné parametry, avšak to napětí, emoce,.. se nepodařilo tak úplně předat. Je to asi jen dojem, ale během filmu se strach, úzkost, radost, či další prožitky spjaté především s hlavním představitelem nedostávají v plné síle a víceméně jen seznamují diváka s tím, jak se postava(y) cítí. No a seznámení se vůbec s prožitím nemůže srovnávat. ()

Kozlowski8

Další výborný polský film. Příběh židovského chlapce, který se po útěku z ghetta potlouká válečným Polskem a snaží se přežít... Výborně natočené, emočně silné drama s vynikající hudební složkou. Na takový film se dá těžko zapomenout. 80%. ()

Teachman

Námět a zápletka: 8/10 ... Vizuální stránka: 9/10 ... Soundtrack: 8/10 ... Didaktický potenciál: 8/10 ... Celkový dojem: 8/10. ()

PTuranyi

Výborný príbeh židovského chlapca, ktorý sa snaží počas vojny prežiť. Vytvorí si novú identitu a ukrýva sa na statkoch a v lesoch. Stretáva ľudí, ktorí mu pomáhajú a aj tých ktorý sa ho snažia zabiť. ()

tuntik

Dychberúci realistický snímok založený na skutočnom živote. Veľmi dobre sa prelínajú rôzne časové linky. Skvelá práca kamery. Niet čo vytknúť.... ()

Mates Hradecky

Desítky let se pravdivě nemluvilo ani nepsalo o chování polského obyvatelstva k židovským sousedům v době holocaustu.Čtenáři knih vzpomínek pamětníků z té hrstky, co to běsnění přežili, tuto skutečnost znali. Stát s 80%ním podílem katolíků udával, pronásledoval a připravoval o majetek židovské obyvatele. Toto je velmi silný skutečný příběh malého neuvěřitelně statečného chlapce, který bojoval o svůj život a provinil se pouze tím, že se narodil židovským rodičům. Poslední slovo v příměru člověk člověku vlkem by se mělo zaměnit za Polákem. Co se týče filmu - je vysoce profesionální, jak zpracováním příběhu, tak hereckým obsazením, což vám umožní nejen film vidět, ale i prožít. ()

slavushik

Presne pred rokom som si pozrela film Song for a raggy boy a vedela som, že na neho nikdy nezabudnem. Bol to neskutočne dojímavý a hodnotný film. Dnes som si pozrela tento. A je to ďalší film, na ktorý nikdy nezabudnem. Neviem, čo ma vedie k pozeraniu takýchto filmov, keď viem, že ma to vždy dojme, naštve, no možno práve to. Človeku pri ňom tečú slzy a zároveň ma chuť niečo rozbiť. Presne to som pociťovala pri vete lekára "Ja ho nebudem operovať, židovského sráča" Samozrejme, ak by ho operoval, zachránil by mu ruku, namiesto toho o deň nato už nebojovali o jeho ruku, ale o jeho život. O ruku prišiel. Chlapec, ktorý sa sám pretĺkal životom. Zažil hlad, zimu a neskutočnú biedu. Nakoniec prišiel aj o ruku. Scéna, keď sa postavil pred zrkadlo a zbadal, že nemá ruku a tak hrozne sa rozplakal, bola asi tá najemotívnejšia, keď sa ťažko zadržiavali slzy. No tento príbeh, aj napriek tomu, že bol smutný a možno depresívny, bol poučný. Na jednej strane by sme sa mali pozrieť ako žijeme teraz my, a ako nám aj tak stále niečo chýba, a ako žil on. Sám, bez rodiny, domova, jedla či tepla. No aj tak sa našiel stále niekto, kto mu pomohol a on cítil lásku. To, čo asi najviac potreboval. Nie každý mu otvoril dvere. Ľudia sa báli. No on to aj napriek všetkým skúškam prežil. Vydržal to. To ako mu otec povedal „ty musíš prežiť“. On prežil. Všetko to, čo ho postrehlo, čím si prešiel. On to prežil. Stál sa manželom, otcom, dedkom. Jeho príbeh, však nebol len rozprávaním pre deti. Bol to skutočný príbeh, ktorý chytí za srdce. Možno je takým posolstvom do ďalších dní. „nikdy sa nevzdávaj, nikdy nevieš, čo ťa čaká“! ()

bishi1

čekala jsem podobně silný film jako Jdi a dívej se, leč nestalo se ... nenadchlo, ani neurazilo, nic víc ... ()

leopoldina

Až se podíváte na tento film, budete šťastní za to, v jaké době žijeme. Také si uvědomíte, jak silný člověk může být a kouknete na své dítko a řeknete si, jak v dnešní době jsou děti rozmazlené a v jakém přepychu žijí. Zkuste jim dát k Vánocům onošené boty!! Tenhle pravdivý příběh židovského chlapce, který se musel ukrývat na polských statcích je příběh opravdové odvahy. Poláci zvolili výtečného herce do hlavní role a musím uznat, že Tkacz by mohl se svymi zahranými emoceni strčit nejednoho hollywoodskeho herce do kapsy. Bylo mi smutno z té doby jako vždy když shlédnu jakykoli film s touto tématikou. ()

caniferus

K pribehu sa vyjadrovat nebudem, to treba vidiet. Nachadzame sa v rovine filmov "Nedodrzany slub" a "Vsichni moji blizci". Ale... Ale film je vynikajuco natoceny, zahrany a velmi intenzivny. Vzhladom k realistickemu spracovaniu, podla dnesnych polsych zakonov aj ilegalny. Ale to je skratka realita. Ta sa moc priklasovat neda. A hoci teda bolo vela dobrych Poliakov, bolo rovnako, ako aj v ostatnych krajinach okupovanych Nemcami, velke mnozstvo kolaborantskych svin. A to tento film ukazuje drsne a po pravde. Nic skratka nie je fikcia, ale pribeh skutocneho cloveka, ktory zrazu, na zaklade chorej ideologie, uz nema byt clenom ludskeho druhu, ba dokonca ma byt podla domnelych znakov a vin vyhladeny. Film by mal byt, rovnako ako oba spomenute, zaradeny do povinnej filmoteky zakladnych a strednych skol. ()

BY100

za mňa nemastný-neslaný film, silou mocou v každom ohľade sa snažiaci byť tragický do úmoru kostí tragický útek, tragické poranenie a vyrovnávanie sa so stratou, tragické putovanie a nájdenie nového domova aby ho násilne odviedli vlastní ľudia..... blablabla samozrejme nesmie chýbať kopnutie do Rusov a haleluja, všetci šťastný až na veky vekov 5/10 ()

Aleais

Nerozumiem tomu ako niekto dokáže dať filmu natočený na základe skutočných udalostí nízke hodnotenie, pokiaľ ide stále o tak citlivú tému. Pokiaľ Vás nebaví téma holokaustu, nemá zmysel pozerať takéto filmy. Čo sa týka filmu, ja som bola spokojná, predovšetkým predstavitelia hlavného hrdinu ukázali, že vedia hrať a vďaka hlavnej postave som bola úplne vtiahnutá do deja. Páčilo sa mi tiež poukázanie na fakt, že ľudia sú rôzni, jedni Vám pomôžu aj keď vedia, že môžu byť potrestaní, druhí nepomôžu a ešte Vás aj využijú. A na margo tých komentujúcich, ktorí tvrdia, že uvedený príbeh je len fikcia, tým chcem odkázať len toľko, aby si nabudúce preverili, či je pravda to, čo píšu. Pretože stačí trochu pogoogliť a človek minimálne po anglicky nájde nejaké informácie. Takže áno, príbeh spísal Uri Orlev, no nejedná sa o fikciu, ale o biografiu, a to konkrétne človeka menom Yoram Fridman, ktorého meno bolo pre účely príbehu pozmenené na Srulik. Prikladám link: https://www.google.com/amp/s/m.jpost.com/arts-and-culture/entertainment/the-boy-who-ran-for-three-years-to-escape-the-holocaust-350518/amp ()

Grossing

Dojemný, silný a drsný příběh statečného chlapce, který měl obrovskou vůli žít. Trpěl hladem, zimou, snášel násilí, přišel o ruku, ale statečně čelil nenávisti a ponížení. Velmi dobře natočený film, který vtáhne diváka do děje, rozpláče ho a srazí na kolena. ()

54. Zlín Film Festival startuje již 30. května 2014

54. Zlín Film Festival startuje již 30. května 2014