Běž, chlapče, běž

• Německo Lauf Junge lauf (více)

Srulikovi je devět let, když v roce 1942 uteče z varšavského ghetta. Schová se v nedalekých lesích, kde se se spolu s dalšími uprchlými židovskými dětmi snaží přežít do konce války. Spí v korunách stromů a živí se tím, co si sami uloví nebo ukradou na přilehlých farmách. Hlad a zima Srulika ale přinutí, aby se vrátil zpátky do civilizace, kde si musí změnit jméno na Jurek Staniak a předstírat, že je sirotek z katolické rodiny. Ve vesnicích potká lidi, kteří riskují vlastní životy, aby mu pomohli, ale i ty, kteří ho zradí. Dojemný a zároveň inspirující příběh o cestě jednoho chlapce, který musel ze dne na den dospět, aby přežil. (A-Company CZ)

Juto

Ďalší výborný poľský film o židovskom chlapcovi, ktorý prešiel rôznymi prekážkami aby prežil prenasledovanie . Toľko zla musel preskákať, že sa mi ani nechce veriť ,že film je podľa skutočnej udalosti. 7/10 ()

KajusaK

Přišlo mi, že ke konci to už ztrácelo dech. Škoda, že to nezůstalo stále ve stejné dramatické výšině. Úžasné herecké výkony i napínavé scény. Každopádně bych dala nějakou věkovou hranici ;). ()

laik_60

silný príbeh chlapca, ktorý "na slovo" počúvol a poslúchol poslede príkazy svojho otca a viac ako dva roky sa túlal Poľskom skrýval a utekal pred svojimi prensledovateľmi Mnohé udalosti boi až neuveriteľne , čo malý chlapec zvládol (nezamrznúť v noci v lese pri snehovej fujavici chránený len závetrím z riedkych halúz, či prebrodiť sa ľadovou vodu alebo bažinami a vzápäti si v lesíku posedieť pri ohníku (suché zápalky mu požičal asi sám režisér), ale je to aj fil o ľudskej zrade a nenávisti k židovskej rase a na druhej strane o pomoci a statočnosti ľudí, (pán režisér tá poľská farmárka - partizánka, sa vám naozaj vydarila ... hihi). ()

kocik1

Standardní válečné dojímací drama. Nepřináší nic nového, ale co už také v daném tématu nosit? Polovina našich současníků včetně mě by válku nepřežila. ()

UhLee

(7/10). Tento filmový počin zobrazuje velmi autenticky hrůzy války, které bohužel zažívaly i malé děti, jak zobrazuje tento film. Výkon malého hrdiny Srulika (Jurka) mě naprosto uchvátil a vzal za srdce. Nedokážu si představit, co bych dělal, kdybych se ocitl ve stejné situaci jako on. Vyžadovalo to obrovskou odvahu a vůli přežít. ()

Tosi

Být já osmiletý chlapec, co se má o sebe postarat uprostřed války, nebylo by krom pohřbu co točit. A přesto to byl příběh, který se skutečně stal a který velmi lehce pronikal do srdce. Nějaké ošklivé scény jsou zde vynechány, a tak můžeme sledovat jak osmiletý Srulik s velkou odvahou a vynalézavostí, čelí každodenním nástrahám války. ()

Hillock

Silně emotivní příběh, který není určený pro většinu z vás. Pochopí ho pouze ten, který se nestydí vyjádřit, že někoho považuje za přítele. Doporučuji ho pouze lidem se srdcem na správném místě. ()

Johnny.ARN odpad!

Ja tieto orientačné behy lesom malých cigančat jakživ nemusím. Skôr ma iritovala neschopnosť chlapcov SS chytiť jedného malého, jednorukého zmrda. Žiadna poriadna akcia, žiadna poriadna poprava, len bezbrehá nuda. ODPAD! ()

rockwoman

"Jmenuji se Ježíš Kristus. Pochválen buď Jurek Staniak." ...Prožila jsem další z dobře mířených náletů na mé emoce, který neminul cíl a já měla několikrát slzy na krajíčku, husí kůži a knedlík v krku. ()

progression

Další z filmů zabývající se židovskou otázkou resp.otázkou přežití. V zahraniční koprodukci (francouzský režisér, německý scénář a většina herců z Polska) zaslouženě patří k těm nejlepším filmům zabývající se touto tématikou. Film víceméně vyprávěný z pohledu malého chlapce (náročné role se dvojčata Tkaczovi zhostila velice dobře a velice přesvědčivě - ve dvou se to lépe táhne :-). Film nejenom o překonání všech překážek, o neuvěřitelné vnitřní síle malého chlapce přežít, ale také hodně o povahách i hodnotách všech lidí se kterými se malý Srulik setkal (o těch kladných a samozřejmě i o těch "hajzlech", kterých bylo také požehnaně, jak už to obvykle v životě bývá). Zajímavé exteriéry, výborná filmová hudba a přesvědčivé herecké výkony jen umocňují vysoce emotivní a přitom uvěřitelný filmový příběh, který vás plně osloví a po skončení filmu (včetně hodně zajímavého epilogu) na něj určitě jen tak lehce nezapomenete. ()

Autogram

Uveriteľnosť naozaj nie je silnou stránkou tohto filmu. Guľky lietajúce okolo alebo prežitie v nemožných podmienkach sú ešte to menšie zlo oproti ľahkému prerodu zlých Nemcov na uvedomelé dobroprajné osoby. Ale možno aj taký bol svet vojny, ktorý nikto nechceme zažiť a nechceme vedieť, či to mohla byť pravda. Mimo toho bol film natočený zručne, pútavo a zaujímavo, no bez výrazného zásahu do čierneho. ()

Georgex

V tomto případě lze pouze konstatovat, že se němečtí tvůrci zase jednou vytáhli a natočili po všech stránkách fungující drama podle skutečné události, u kterého buď budete brečet nebo alespoň s velkým napětím sledovat velmi smutný příběh jednoho židovského chlapce. Překvapily zejména bezchybné výkony dětských hrdinů, atmosféra a vyobrazení přežívání ve strachu, velmi slušně odvedená práce s kamerou, ale rovněž skvělá hudba Stéphana Moucha. Moje hodnocení 75%. ()

Daddko

Fikcie nemám rád, medzi riadkami som postrehol diferencovanie Poliakov na dobrých a zlých od detí, sedliakov, lekárov, starých ľudi...a ich postoje k blížnemu ako kresťan resp. k židovi aj keď nevinnému dieťaťu. Od tém holokaustu si dlhšie oddýchnem, stále dookola to isté. Na poslednú tretinu som už stratil trpezlivosť a nedopozeral. ()

Maynard.

Podobnejch příběhů se za války asi odehrálo stovky, není se čemu divit. Rači bych snad taky zdrhnul hladovět do lesa, než hladovět v ghetu s vyhlídkou na koncentrák. Tohle je narozdíl od "Z Paříže do Paříže" příběh jednoho klučiny, se kterým se osud taky zrovna nepáral. Naštěstí na své cestě potkal jednu moc hodnou paní, která ho naučila jak se správně maskovat. Příběh je to krutej od začátku, ale když ten prcek přijde o ruku, tak to mi už přišlo jako fakt krutá rána osudu. Klobouk dolů před všemi uprchlíky, kteří se tímhle způsobem vzepřeli náckům a vzali osud pevně do svejch rukou, v tomhle případě do jedný ruky (sorry za černej humor) :o) ()

radecacek

Asi největší zklamání za posledních několik měsíců. Dvojčata zahrála hlavního hrdinu moc pěkně. Nicméně dialogy, některé části scénáře i zbytečně rychlé epizodní příběhy ve filmu srážely jakoukoli snahu o sblížení se s charaktery. Pokud by mi stejný příběh vyprávěl někdo v hospodě, případně bych to četl ve formě knihy, možná by to bylo zajímavější. ()

bari68

Jemne, citlivo, ale zároveň surovo a sugestívne natočené dráma. Presne tak, ako v danú chvíľu a okamžik sa potrebovalo. A filmu aj prospelo, že tento snímok sa obišiel bez americkej produkcie. ()

klukluka

První záběry- zbědovaný chlapec v cárech hadrů bičovaný vánicí- byly tak silné, že mě napadlo, jestli to budu schopen dokoukat. Na(ne)štěstí to (příliš) brzy polevilo. Stalo se to stravitelným, ale vytratila se z toho ta prvotní síla. Místo ní přišla přehlídka černobílých figur- hodná, zlý, zlý, hodný, zlá... A heroické výkony chlapečka daleko za hranicí toho, čemu jsem ještě ochoten uvěřit. Rodilý Němec by neměl točit filmy o nacistické genocidě Židů. Zmítán výčitkami příliš tlačil na pilu. Ale herecké výkony obou hlavních dětských představitelů (jednovaječná dvojčata) bravurní. Chlapci si museli "užít". Skoro si až říkám, jestli by takové filmy měly děti vůbec točit..? Ze třetiny dostali kluci zabrat jako předloha Srulík. ()

valasek.m

Opět jsem brečel, jako malé děcko. Totální reálnost a přirozenost celého filmu vás totiž srazí úplně na kolena a budete potřeboval velkou hromadu kapesníčků. Viděno v rámci 54. ZLÍN FILM FESTIVALU 31.5.2014. ()

54. Zlín Film Festival startuje již 30. května 2014

54. Zlín Film Festival startuje již 30. května 2014