Co byste udělali, kdyby jednoho rána u vaší luxusní vily zazvonil bezdomovec, tvrdil, že dobře zná vaší ženu a chtěl se vykoupat? Richard mu pořádně nandá. Jeho ženě Marině je to ale trapné, a bezdomovce, který se představuje jako Borgman, pustí dovnitř. A tak to celé začne. Příběh filmu Borgman je krutý, přímočarý a optimální pro milovníky černého humoru. Jenže kromě toho pokládá i řadu otázek a nechává divákům prostor, aby si ho přebrali po svém. V mnohém připomene postupy české nové vlny, v mnohem zas ironická a přesná severská dramata. (Artcam Films)

AppleCore

Já si na podivný filmy normálně potrpim, tady ale nemám tucha, co to mělo bejt. Banda nemytejch cápků vyleze ze svejch děr v hloubi lesa s úmyslem vštípit se do bohatý rodiny s dětma. Zprvu jen jeden, záhy všichni na zahradě a té paní ani pánu to vůbec nevadí a nepřijde jim to divný. A tak sledujeme kterak si ona banda hraje na zahradníky ve společenském šatu, operuje cosi na lidských tělech a vraždí jen tak - jenomže to "jen tak" není ani pro radost, potěšení ani z nutnosti. Takže dějově film nemá hlavu, nemá patu a vůbec nikam neústí a nesměřuje. Hnedle dvě hodiny nemění tempo, nemění styl a snaha o šok - či o co se film pokoušel - ne a ne uhranout moje smysly. A ten černej humor (který tu kde kdo vyzdvihuje) buď asi nemam v rejstříku svého chápání, nebo tam prostě nebyl. ()

DwayneJohnson

Taková obdoba trošku podobného filmu Harry to s vámi myslí dobře. Krutější, promyšlenější a rafinovanější. V čele Borgmanem a jeho záložním týmem, který zvládá opravdu neuvěřitelné kousky. Pokud Vám tenhle chlapík někdy zazvoní u dveří, dobže si ho prohlédněte, je to totiž hrozný šibal! ()

Slarque

Balanc mezi mysteriózním thrillerem a černou komedií je úžasný. Podivný úvod, bizarní zápletka, znepokojivý vývoj situace, u tohoto filmu si divák stále není ničím jistý. A autor se rozhodně nesnaží všechno vysvětlit. Což je tentokrát dobře. ()

eLeR

Aha .. tak o to im išlo, nabrať regrútov. No, v každom prípade to bol dosť zvláštny film, ktorého devízou bolo to, že ste nevedeli, čo je na vás nachystané a kam sa to všetko bude uberať. Alex si jednoducho robil s nami čo chcel. Kopec otázok v hlave, už len nájsť tie správne odpovede. Treba si dať pozor, komu otvoríte dvere a pozvete ho ďalej. Nielen do domu. Výborne natočené, skvelý vizuál. ()

dopitak

Výborné. Sice se musíte smířit s tím, že skoro dvě hodiny nebude moc tušit, proč a která bije, a že se kdykoliv může stát cokoliv, ale tohle hraní si je moc pěkně formálně natočeno. Richard je totální pablb, jako průměrní Čecháčci budete slintat nad beneluxáckou životní úrovní a jako věčně malí kluci nad perfektním lesním bunkrem. Pár situací je bohužel hodně odtažených od logiky, a ani konec mi světla nepřidal, ale výstavba napětí, neustálý pocit překvapení a skvěle sehraný synchronizace (pohyb psů, pohyb bezdomovce po domě) mě moc bavily. No a pěkná dánská au-pair Sara Hjort Ditlevsen s brilantní angličtinou a pěknýma jedničkama by se u nás taky neztratila. Mírně mrazivé, ale naplno zapnutá klimatizace v Bakale byla mrazivější. Když si tady čtu některé vysvětlující komentáře, trochu mi to celé připomnělo začátek Bulgakovova nejznámějšího díla, také Woland měl podobnou družinu. Cinema Mundi, 2014. ()

Marze

Psychologické drama pěkně zvláštní chuti. Má to hrůzu nahánějící komický příběh. Černý humor a perverznost mohou občas vylekat.Ale film poskytuje příliš sadistického potěšení odsoudit drogu. Určitá nejednoznačnost obsažená ve scénáři naplňuje každý nový obrat klaustrofobií a děsem. ()

Flakotaso

Film, ve kterém se neustále pije víno. Tato činnost zde zastává v podstatě stejnou funkci jako ve stovkách jiných filmů kouření cigaret. Ne, že by to byla kdovíjak geniální inovace, ale je to zajímavé a občas velmi trefné. Což ostatně platí pro celý snímek, zejména co se týče vykreslení buržoustské rodinky. Na Hanekeho nebo Lanthimose ale Warmerdam nemá. ()

rollman1

Musím podotknout, že o tomto filmu jsem nevěděl nic. Prostě mi byl puštěn a já nevěděl do čeho jdu. O to víc mě film bavil i zaujal. Nepříjemný, temný a občas i brutální thriller o bezdomovci, který se chce prej jen vykoupat. Nevýhodou snímku je, že i po skončení, vyvolává více otázek než odpovědí, ale to nic nemění na tom, že se jedna o výborný kousek, který v některých částech i slušně pobaví. Co by jste udělali Vy? Nechali by jste cizího člověka u sebe vykoupat? Pokud ano, neváhejte film zkouknout a připravit se na možné následky. ()

jojinecko

Psychedelická čiernohumorne ladená avantgardná viacvrstvová mysteriózna záležitosť, ktorá je tak prázdnym mlátením slamy ako filozoficko - sociálno - transcendentálnou sondou do...všetkého a ničoho, vyberte si:) Takto by mohol točiť Lynch, keby to ešte vedel. Mne sa na celej veci páčila tá nejednoznačnosť, ktorá však (mne) dávala jednotiaci koncept a myšlienku (ale tu si skrátka každý nájde to svoje a že je tých narážok neúrekom). Už dlho som od žiadneho iného filmu nemohol odtrhnúť oči ako od Borgmana...Výborné! ()

Flego

Film si nezaslúži priemerné ohodnotenie, ale vzhľadom k trestuhodnému nevysvetleniu pointy, nemožem inak. Všetko je správne rozbehnuté, bizarné scény striedajú ešte bizarnejšie, častokrát som krútil hlavou nad drsnou priamočiarosťou, s akou sa režisér a scenárista v jednej osobe vyrovnáva vo svojom filme. V každom prípade ide o veľmi podivný snímok okorenený zvláštnym humorom. ()

HenryS.

docela si zapřemýšlíte, pokud nejste ingoranti. Aktualizovaná Pasoliniho Teoréma, spirituální film pro zápaďáky. ()

MontyBrogan

Smiať som sa nesmial. Chápať som nechápal. Baviť som sa nebavil. Ale napriek tomu, nejaké pocity to vyvolalo. Predstavte si, že k vám na ulici pristúpi cudzí človek a len tak vám dá facku. Nebudete polemizovať o tom, či by ste si ju vo všeobecnosti zaslúžili, alebo či bol ten dotyčný oprávnený urobiť to a čo za záhadnú bytosť a situáciu to vôbec bolo. Budete vrcholne vytočení a vinu budete bez váhania pripisovať iba jemu. Pretože si to nemal dovoliť. Ale toto je film. Takže to môžeme robiť opačne. A to aj v omnoho extrémnejších prípadoch. Asi. ()

J.Connor

Formálně zajímavý, místy velice vtipný (v širším významu slova), myšlenkově však velmi chudý či plochý, aniž by nabízel strhující atmosféru, což je v daném případě nutností. Nevidět nikdy art film, tak je to bomba. ()

ARI50

Na dobrotu na žebrotu někomu pomůžete ono jeto vše ůplně jinak musím uznat že jako podzemní bydliště měl vykoumané nejvíc hrozne byly ty jeho stavy nahoty dřepění nad ní v noci když spala no já se vzbudit tak to asi nerozdýchám. ()

JASON_X

(Betonové boty zná každý, kdo sleduje mafiánské filmy, ale betonový... klobouk? Ten je pro mě příjemnou novinkou!) Borgman je zajímavá absurdní thrillerová groteska, jejímž výkladem si nehodlám lámat hlavu, i když se mi samozřejmě pár brakových teorií mihlo hlavou: Plíživá invaze padlých andělů? (viz úvodní kvazibiblický citát). Nebo mimozemských klonů s telepatickými schopnostmi? Řádění fanatické sekty asasínských magorů, nebo zfetovaných uctívačů nějakého šíleného boha či démona? Ale myslím, že si prostě parta Holanďanů pro zábavu střihla takový jemně dadaistický a absurdní kousek a hotovo (praštěná scénka se zahradním divadlem mi to jen potvrdila). Takže jsem se vykašlal na hledání všelijakých těch parabol, hyperbol a alegorií, ale pouze se nechal bavit (a občas i nechtěně - třeba kácením stromu se zabržděným řetězem). Každopádně hodně příjemná změna. ()

snaked

Po nadějném začátku docela slabota... Po skončení filmu jsem trochu litovala, že jsem se na to vůbec dívala. ()

Morholt

Z Borgmana jsem jelen. Nějak mi pořád není jasné, o co v tom vlastně šlo. Pokaždé, když už jsem si myslel, že jsem doma, se stalo něco, co vyvolalo další otázky a dalo podnět k přemýšlení, jak to vlastně všechno je. Ale film mě vtáhl a bavil. A to bylo také jediné, čím jsem si byl u téhle bizarnosti rozkročené do několika směrů jist. 75% ()