Co byste udělali, kdyby jednoho rána u vaší luxusní vily zazvonil bezdomovec, tvrdil, že dobře zná vaší ženu a chtěl se vykoupat? Richard mu pořádně nandá. Jeho ženě Marině je to ale trapné, a bezdomovce, který se představuje jako Borgman, pustí dovnitř. A tak to celé začne. Příběh filmu Borgman je krutý, přímočarý a optimální pro milovníky černého humoru. Jenže kromě toho pokládá i řadu otázek a nechává divákům prostor, aby si ho přebrali po svém. V mnohém připomene postupy české nové vlny, v mnohem zas ironická a přesná severská dramata. (Artcam Films)

Terva

CITÁT - Někdo nás zradil, vypadni odsud.......... Ten začátek byl hodně nepřehledný a divák netuší o co vlastně jde. A pozor, to byl teprve začátek. Celý film je vlastně podivný a nechává diváka neustále v nevědomí. Nebojte, nic se nezmění, Kdo má rád klišé tipu "vrahem je zahradník", ten si užije. Dobře oblékaní bezdomovci, kteří mají mobilní telefony, těžkou techniku a umějí máknout? Tady něco nehraje. Všechno jim funguje, skoro nikde neudělají chybu, jen divák netuší, co vlastně chtějí. Jsou to nějací mimozemšťané? Mutanti? Zloději těl? Nebo jen obyčejní vrazi? CITÁT - Já jsem zahradník. Nebo už snad nějakého máte?......... Příběh vás nutí přemýšlet, domýšlet a vymýšlet. Hezkou zábavu. ()

Seabeast

ÚVAHA NAD INTERPRETACÍ: Nejprve by bylo dobré si ujasnit, co Borgman a jeho kumpáni rozhodně nejsou: lidé. Od toho je třeba se odrazit, protože jak je později patrno, tak z prvnotního dojmu vágluse (který ovšem disponuje mobilem) se dostáváme k postavě, která manipuluje s okolím, umí komunikovat se psi (kteří ho poslouchají) a má kolem sebe společníky, co neváhají pro něj i zabít. Co jsou tedy zač? Na první shlédnutí si těžko u těchto typů filmů dáte hned všechno do souvislostí, ale je třeba se podívat na úvodní citát. "en zij daalden neer op aarde om hun gelederen te versterken" z holandského překladu doslova "a padli na zem, aby posílily své pozice". U anglických titulků je to zase "and they descended upon the earth to strengthen their ranks" čili "a sestoupili na zem, aby posílily své pozice". Údajně se prý jeví jako citát z Bible, ale není to tak, možná má tak jen působit. Po citátu film otevírá scéna ukazujíce kněze a jeho dva společníky jako lovce, kteří chtějí Borgmana spolu s dalšími ukrývajícími dostat. Jsou tedy "vyhnáni" a s oním citátem se nabízí vysvětlení, že se patrně jedná o jakési zlé duchy, démony nebo spíš padlé anděly a že "padli nebo sestoupili na zem". Borgman s největší pravděpodobností hodně vychází z náboženské tématiky, zvláště z křesťanského pojetí, ale působí jako celek nejednoznačně a zvláštně. Jakoby odrážel kritiku buržoazní společnosti žijící v přepychu, která v tomto případě zrcadlí pokřivené rodinné vztahy a vazby. Ovšem také bych řekl, že je film metaforickým vyjádřením biblického Prvotního hříchu ve zcela neobvyklém a osobitém pojetí Alexe van Warmedama. Richard je jako Adam, Marina jako Eva a Borgman jako Had, který svádí Evu. Zahrada Eden by tak mohla představovat jejich "skvostný život", "dům s pozemkem" a "nadstandardní životní poměry". Jejich závěrečná smrt by symbolizovala samotný akt "vyhnání", takže se nabízí otázka. Odehrává se příběh vůbec na zemi? Úvodní citát možná tady naráží na paradox, ale třeba jen vysvětluje roli Borgmana a jeho bandy jakožto "padlé anděly". Filmy nemusí nikdy zobrazovat přímou realitu, proto je spousta lidí zmatena ve výkladu - stačí se jen podívat na Lynchovi snímky, které jsou jak z "jiného světa". Dále, co je zajímavé, je několik scén v ložnici, kde Borgman sedí během spánku na hrudi Marině. Evokovalo mi to obraz, který znázorňuje "noční můru", jehož autorem je Nikolaj A. Abildgaard. Všimněte si, že Marina na něj nereaguje, stále spí a během sezení se ji zdají velmi zlé sny. A co ti dva černí psi? Dali by se snad přirovnat z negativního úhlu pohledu k pekelným psům (jedna z podob ďábla), protože třeba ve Faustově příběhu se poprvé Mefistofeles zjevil v podobě psa. Řekl bych, že se jedná o ty dva mužské Borgmanovi služebníky. Jak si vůbec vysvětlit ta znaménka? Nejspíš systém značkování obětí od těch zlých entit. Co vůbec má znamenat závěr s odvedením dětí z domova? Že by snad Borgman a spol. "posílily své pozice" (jak zmiňuje úvodní citace)? Každopádně, Borgman těch otázek ale pokládá mnohem více a zodpovědět si na ně můžete každý po svém. () (méně) (více)

Zeebonk

"Co jsem to kurva viděl?" Vyprskl divák s chlebárnou dokořán a makovicí pomotanou jako trvalá v rozkroku obnažené slečny v podzimním čísle playboye z roku 1975. Ale ono je to jednodušší než šoupnout studený, zapáchající trup do zelenajícího se rybníka - Jedna bizarnost za měsíc je dobrá na klouby, dvě jsou jako kopanec do koulí a tři a více už brnkají na strunky paranoidní schizofrenie. A nebo taky ne. Nemá cenu blekotat o ději, neboť by výsledný produkt ztratil na sugestivitě, nemá cenu vyzdvihovat herecké výkony, neboť by si někdo mohl pomyslet, že o tom vím víc než jedno úhledně stočené, vlákninou nadité hovno. Jediné, co má cenu, je zašeptat k vašim napjatým ušiskům, že když se na strýčka Borgmana podíváte, tak budete svědky něčeho doposud nevídaného. A to se počítá. ()

schizmo

Dlouho mě takhle žádný film nevytrhnul z takové té středně-proudé letargie. I když jsem už viděl zepár věcí, ve kterých intruder terorizuje oběť, tak žádná snad nebyla tak šíleně znepokojivá svou plíživostí a podlostí, snad krom španělské vychytávky Zatím co spíš. Belgicko-holandská produkce tomu dodává zajímavou atmosféru, jakou byste u holywoodské produkce sotva hledali. Rozklad harmonického vztahu v idylicky fungující rodině partou několika bezdomovců-zevláků krok za krokem v řadě neuvěřitelných situací, které by se v reálném životě nikdy nemohly stát, ale tady do sebe vše tak zapadá a je podáváno s naprostou samozřejmostí a grácií, že s otevřenou pusou hltáte každou scénu s obrovským údivem. Šokující a znepokojivé! ()

Rybizek

Co tohle mělo být :):)? Nevěřícně (leckdy jsem se přistihla i s vyvalenýma očima) jsem se téměř 2 hodiny dívala na něco, co ve mně evokovalo velmi různorodé pocity, především jakousi vzteklost. Bylo mi velmi nepříjemné nevědět, proč se právě děje to, co se děje. Myslím, že slova OPRAVDU VELMI DIVNÉ by mohly nejvíce vystihnout moje pocity z tohoto filmu, 43%. ()

Krt.Ek

Borgman patří k těm filmům, u nichž mě těší, že někdo něco takového (na)točí. Už jen tím, že si žádá, aby k němu bylo zaujato jasné stanovisko, už jen tím, kolik toho co do otázky svého smyslu nechává na divákovi. Baví mě pak sledovat všechny divácké reakce (od rozhořčených po adorující), číst si různé interpretace, zdálky pozorovat diskuze, jež se o filmu vedou. Tahle mimotextová rovina mě přivádí do extáze. Film sám mě ovšem žel nechává vcelku chladným. Ne kvůli své nedořečenosti (to naopak - jak už snad vidno - považuji za klad), nýbrž kvůli tomu, že motivy, s nimiž pracuje jsou už jinde rozpracovány lépe, v tomhle kontextu: řízněji. Nemůžu nevzpomenout Funny Games USA ("home invasion pro intelektuály")... nebo Zabití posvátného jelena (nepojmenovatelnost iracionálna)... nebo Parazita ("třídní boj"). Nač chodit ke kováříčkovi, když můžeme za kovářem? 60% ()

MartinezZ odpad!

Na to se nedalo koukat. Přijde mi, že čím úchylnější a vylízanější film a dění v něm je, tím je film "zajímavější" - viz. "Zlatá Palma - výběr". Nedokoukáno. ()

kareen

Možná, že po Twin Peaks už mě nic nemůže pořádně překvapit, ale mně to zas nepřišlo až tak divné, jak je to tady propagováno. Jako thriller to nebylo špatné a celkem dobře se na to koukalo, ale chyběla mi tam nějaká strašidelnější muzika nebo něco, co by tomu dodávalo víc mysteriózní atmosféry. Ovšem co mi vadilo nejvíc, byla ta panička v domácnosti Marina. Ne, že by mi vůbec někdo z rodiny přirostl k srdci, ale tahle zhýčkaná hysterka mi lezla vysloveně na nervy a vzhledem k tomu, že se to většinu času točilo kolem ní, tak to byl docela problém. Vůbec nejlepší na tom byla ta zápletka kolem zahradníka a Borgmanovy zvláštní partičky, hlavně proto, že ta jediná skutečně obsahovala výborný černý humor a taky sem ještě neviděla originálněji uklizené mrtvoly. :D Zbytek byl vlastně celkem neškodný a klidně bych ho doporučila i takové emče.:) 70%. ()

Lukrecie

Velmi zajímavý snímek, dobře vykresluje postavy a mezilidské vztahy. Film pobavil a také ve mě zanechal několik otazníků a možné úvahy o jeho interpretaci. Akorát ten konec ... No mrkněte sami. Ale není to asi pro každého, je dost zvláštní :) ()

katasta

Co k tomuhle filmu říct.. Snad jen, že opravdu ani v nejmenším netuším,o čem to mělo být, nebo co to chtělo sdělit.. zrovna tady mi to docela chybělo.. Ale jinak fakt divný a zajímavý snímek.. ()

Sandiego

Přesně ten typ evropské artové komedie, který mi sedí. Absurdní komickou polohou v lecčems připomené nedávné počiny nového řeckého filmu (především Špičák a Alpy), ale při bližším prozkoumání režisérovy filmografie je jasné, že si svůj osobitý styl udržuje už od počátku devadesátých let a nejde tedy o imitaci úspěšného modelu. I přes všudypřítomnou nadsázku a záměrné úlety ve vyprávění si Borgman udržuje znepokojivou působivost, i když podmanivá atmosféra plná otázek a šokujícího narušování očekávání k závěru viditelně slábne a film pouze setrvačně splní to, co už divák tuší. Škoda, že režisérova podvratnost nevydržela s dechem, ale i tak množství bitarních motivů a nečekaných žánrových příměsí stačí na samovolné podráždění bránice a poměrně otevřenou hru s dorážejícími hypotézami. ()

Luke7

Nejdivnější film co jsem už dlouho neviděl. Režisér asi točil pod vlivem jedu nebo opiátů. Žádné vykreslení pointy, žádné vysvětlení čehokoliv. Co tím chtěl básník říct ? Člověk by chápal, že se tu vraždí pro peníze, ale motiv je asi prapodivnější. ()

Makky

Bizarný príbeh manipulátorského bezdomovca, ktorý je schopný ovplyvniť čokoľvek a kohokoľvek. Po technickej stránke ide o veľmi kvalitný snímok, v ktorom dominujú podivnosti a wtf momenty. Na konci sa ponúkajú otázky ako?, prečo?, načo? a je len na konkrétnom človeku, do akej miery mu tento fakt (ne)prekáža. Ja by som zopár odpovedí privítal. ()

kaylin

"Borgman" je rozhodně zážitek, který je naprosto jedinečný, ale který není nutně nijak pěkný. Jsou zde scény, které vás dokáží zhrozit, a to i v případě, že už jste něco viděli. Je to dáno tím, jak jsou jednotlivé scény surrealistické a jak jsou podány sebejistým způsobem. Tohle není umění pro umění, to je bizarní příběh, který vám bude ležet v hlavě. ()

Maq

Podobenství je z definice prostředkem etického naučení. To tady ale chybí, kromě velmi nepravděpodobného sdělení, že ďábel vstupuje skrz ženu. Z mého pohledu tedy samoúčelná provokace, a nebavila mě. ()

topi

Tohle je jeden z nejpodivnějších filmů, co jsem kdy viděl a celou stopáž snímku jsem si říkal WTF? Ale nemohl jsem odtrhnout pozornost, film je tak bizarně ulítlej a zahranej absolutně parádně! Těžko říct, co se tam vůbec odehrává, ale rozhodně tato prapodivná haluzová ujetost nenudí a pokládá člověku neustálé otazky, oč vůbec jde. Doporučit mohu každému, kdo si rád v takových snímcích hledá to svoje. ()

Kaluž

Absolutní WTF. Ale krásné a svůdně manipulativní, to se musí nechat. Nechte se taky pohltit, stojí to za to. ()

slunicko2

Ik wil spelen. 1) Tento komentář obsahuje mnoho spoilerů. Čtěte ho až PO zhlédnutí filmu. Intelektuálští všeználkové ho mohou číst MÍSTO sledování filmu._____ 2) 61letý scénárista a režisér Alex van Warmerdam natočil Borgmana jako vpravdě umělecké dílo, které potřebuje interpretaci, dokonce si ji vynucuje a nedá vám spát, dokud nepřijdete na to, jak to vlastně autor myslel. Film lze však sledovat i bez vysvětlování. Můžete se nechat nést zdánlivě nesmyslným jednáním a považovat dílo za surreálný magický počin._____ 3) Spoiler. Démon Borgman je některým lidem už známý, kněz s pomocníky se ho hned zpočátku pokoušejí zničit. Poté, co s dalšími démony uprchne z lesa, nachází nové duše, které loví. Nezajímá ho bohatství, peníze, ženy, moc. Chce jen vyvolat to zlé, co je imanentní všem lidským bytostem. Proto událostmi manipuluje, lidi uklidňuje nebo naopak zabíjí, když je třeba, ale o to nejde, není to účel, je to jen prostředek. Potenciální následovníky si označuje stigmatem. Lidi staví proti sobě a dává průchod jejich nejhorším myšlenkám a přáním. Poté, co se tak stane, zahlazuje stopy svého působení a odchází s novými následovníky._____ 3) Spoiler. Povaha Borgmana je dána jménem Camiel (najdi na netu Camael), dále pak částečnou analogií s alpem a incubem (opět si vesele zagoogluj). Rád si hraje. Nemůže-li, nudí se a odchází. Hra spočívá ve vyvolávání sedmi hlavních hříchů podle křesťanské věrouky, jimiž jsou pýcha, lakomství, závist, hněv, smilstvo, nestřídmost a lenost. Film je zobrazuje všechny._____ 4) Spoiler. Borgman a spol. nejsou lidé. V určitém slova smyslu vlastně nejsou ani démoni. Nevidím je jako nositele zla. Zlo je přítomno i bez nich. Koncentruje se v egregoru, vytvořeném lidskými bytostmi. Borgman zde působí jen jako katalyzátor, spouštěč děje. Borgmanovým prostřednictvím dojde osud všech lidí v domě svého naplnění. ()

italka63

Byla to snůška bizarností k neuvěření, obrovské naivity a vtipu černého jako asfalt. Jedna skoro neví, co si o tom myslet. Ale dobrý! Každopádně, Alex van Warmerdam je mírný psychopat, který se to nebojí na sebe prásknout. ()