Všechny moje děti

Slovensko / Česko, 2013, 90 min

Ladislav Kaboš

Michael Kaboš

Martin Dohnal

A opäť prišlo aj na obľúbenú tému Slovenských filmárov a tak tu máme ďalší počin ohľadne rómskej menšiny a jej života. Film Všetky moje deti (2013) približuje ako je zvykom utrápený život našich spoluobčanov. Tento krát je ale dokument okorenení aspoň akou takou pracovnou výzvou pre týchto občanov, akýmsi nasmerovaním, keď ich životné cesty a začlenenie riady pomocník boží, farárko z blízkeho okolia. /videl v kine: 40%/(filmový festival Cinematik 2014)(13.9.2014)

Na riešenie cigánskych problémov majú ľudia rôzne názory. Zväčša sú to len hlúpe a prázdne reči. Od humanistických (v pozadí ktorých cítiť túžbu zarobiť na eurofondoch) po rasistické. Reči, reči, reči. Zdá sa, že koľko je tu odborníkov. Nie je. Tých, čo niečo zmysluplné robia je ako šafranu. Ako farár Marián Kuffa. Praktik, čo kašle na úradné obmedzenia. Kráča cestou potreby núdznym. Namiesto rečí sú za ním činy. Nie ideály, ale konkrétne výzvy, konkrétne riešenia. Je za tým cesta srdca, obete a Božej milosti. Kto to vo filme nevidí, je rovnaký obmedzenec, ako tisíce teoretikov. Náckovia sa môžu ohradiť, že oni robia praktické veci. Lenže tie sú vo vzťahu k Cigánom diktované najmä nenávisťou, zlom a násilím. Pán Kuffa pomáha tým, čo pomoc potrebujú. Narkomanom, prostitútkam, bezdomovcom a cigáňom. A tiež hovorí, že iná cesta ako vyriešiť zúfalý stav obyvateľov osád ako cesta obete a srdca jednoducho nie je. Súhlasím. Myslím, že úsilie predražených misií v cudzine, či aktivity občianskych združení a nadácií v rozvojových krajinách by sa okamžite mali preorientovať na Cigáňov v osadách. Bezvýnimočne. Pretože pokiaľ existuje tretí svet doma, je úplne zbytočné riešiť ho v cudzine. Na záver jedna parafrázovaná podnetná myšlienka montérkového farára (pretože častejšie sa pohybuje v montérkach ako v kňazskom rúchu): Na záver Ťa nebudú súdiť podľa úspešnosti výsledkov, ale podľa úprimnosti snahy niečo zlepšiť, pomôcť niekomu.(16.2.2014)

• 2-Xtreme

Vydržal som to sledovať celé napriek tématike, ktorá ma vôbec nezaujíma. Nevidel som tam nič nové, nič čo by som nevidel bežne v TV. Iba sme 90 minút sledovali ako sa jeden farár snažní pomáhať romom a tí sa mu pekne smejú do očí. Smutné. A koniec-koncov, stále je to iba film o parazitoch dnešnej spoločnosti. Dakujem neprosím. [9. MFF Cinematik 2014](12.9.2014)

Mnoho detailních záběrů na život Romů ve slovenských "slumech", málo hlubšího poselství. Mariána Kuffu obdivuji, žije evangelium prakticky a nadto umí velmi dobře kázat. Dává příklad opravdu nezištné lásky vůči bližním, vůči lidem, kteří mu vynaložené úsilí asi nikdy nevrátí. Příklad toho, jak může být víra v Boha prospěšná a praktická..... jakkoli je Kuffovo snažení zdánlivě nepraktické (pro něj). Jenže dokument se osobou faráře Kuffy nezaobírá. Neobeznámený člověk tak vůbec nezjistí, kde bere sílu na svou charitativní práci, sílu na jednání s vrahy a dalšími zločinci, s lidmi, kteří jím darovaný cement prodají a peníze propijí. Kuffa jede na vedlejší koleji, což mě mrzelo asi nejvíc. Mnoho detailních (a pro mě mnohdy zbytečných) záběrů bych však nechal na podlaze střižny. Dokument je jako průzor do života Romů - nezačíná speciálním úvodem, nemá vrchol ani pořádný konec. Jakobyste se na chvíli přenesli tam a zase zpět. Jenže já chtěl dokument o Kuffovi. O tom, v jakých nuzných podmínkách mohou lidé žít, víme z mnoha dokumentů a reportáží, ale o tom, jak těmto lidem pomoci hmotně i duchovně, aby se polepšili, o tom nevíme téměř nic. O každém člověku, který dokázal najít správnou cestu sociální a duchovní pomoci, by se mělo natočit víc, než jen momentky z bídy chudých Romů.(4.6.2014)

• Orvokki

Rómska problematika je téma, kde sa slovenský filmári môžu vyblázniť do sýtosti. Asi stále bude o čom točiť a čo riešiť. Všetky moje deti je remeselne prekvapivo dosť dobré natočený film. Rozhodne som pri ňom netrpela ako pri Zvonkoch šťastia. Farár, ktorý na seba zobral neľahkú úlohu pomôcť Rómom v jeho okolí odviedol v tomto smere asi dobrý kus práce. Takže na jednej strane určite pochvala, že toleranciu, ochotu a trpezlivosť s touto problematickou menšinou. Na druhej strane sú to čisto osobné dôvody, prečo hodnotím tak nízko. Ide o Kuffove postoje voči homosexuálom. Môže neviem ako chce pomáhať tým, ktorí to potrebujú, ale ide mi jaksi proti srsti, keď na jednej strane sa snaží pomáhať problematickým občanom, ktorý zo spoločnosti skôr berú, ako niečo dávajú a na druhej strane považuje homosexuálov za masových vrahov a najradšej by ich utopil bez ohľadu na to, že tí v tejto spoločnosti pracujú, rozvíjajú jú a sú i prínosom. V celkovom hodnotení u mňa ten človek klesol mimoriadne hlboko a tie dve hviezdičky dávam filmovému štábu. [9. MFF Cinematik, Piešťany 2014](11.9.2014)

Farář - hlavní protagonista dokumentu - je buď svatý, šílený nebo tolik nadšený. Podle dokumentu snad všechno dohromady. Všechny moje děti je prosté všech ideologií, alibismu nebo ospravedlňování, proč je někdo takový jaký je. Marián Kuffa pomáhá, co může, ale taky "své děti" nechá, ať si v určitých situacích vyžerou, co si nadrobily a nezbavuje je tak zodpovědnosti. Je ale taky příjemné vidět, že i mezi lidmi na okraji společnosti se najde pár jedinců, kteří se umí chytit kladiva.(8.5.2014)

Maroš Kuffa je veľký človek a robí úžasnú prácu, aj keď nerozumiem ako to zvláda. Odporúčam však vypočuť si jeho prednášky o ostatných veciach, ktoré vytvára a o ostatných ľuďoch, ktorým pomáha.(13.3.2014)

Téma je výborné, postava faráře Kuffy i některých romů by zasloužili i větší prostor. Ale pokud nehodnotím téma, ale zpracování, tak prostě nemohu dát víc než tři hvězdy.(5.8.2014)

Mňa ten film proste dojal. Najprv som to bral tak nejak humorne, keď si Rómovia-Cigáni stavali obydlia, tá ich nepraktičnosť, naivita, nebojím sa povedať hlúposť, tie hlúpe hádky, bitky o postel, potom som v tom však začal vnímať prvky punku, a to naozajstného, kde človek cíti život tak ostro ako britvu na svojej brade, a snaží sa akýmikoľvek prostriedkami prežiť, nech pripadajú akokoľvek anarchisticky alebo asociálne. Nie, tento film určite nepatrí do rady viacerých akože dokumentov o Rómoch, pretože výsledne o Rómoch vôbec nie je. Je o človeku - AKOMKOĽVEK, a jeho práve na to byť milovaný, byť akceptovaný, o práve človeka, aby ho v hocakej situácii vnímali ostatní ľudia ako človeka, a nie ako tvora nehodného existencie!! Čím viac sa blížil záver, tým viac som sa cítil previnilým, malým, "nedostatočným" človekom. A hlavne, čím viac sa blížil záver, tým viac som sa cítil byť materiálne oveľa bohatší ako som! A nie len to! Ja som si to začal vyčítať! Samozrejme, veci ako že Kuffu skoro v jednej osade "zarúbali sekerou" som rozhodne nebral s pochopením, podobne ako rôzne vyhrážky, prípadne neochotu pracovať! Ale to záverečné motto, to sa proste nedá pre ako-tak veriaceho človeka (ako ja) ničím prebiť ! A síce slová farára Kuffu v závere filmu, kde povedal niečo v zmysle "Boh nás nebude súdiť podľa skutkov, ale podľa veľkosti lásky a snahy". Voči tomu som zatiaľ proste nenašiel argument... Tento film ma ponížil, a ďakujem mu za to! Moja "láska" je totiž ak, tak iba sebecká (inak povedané, mám pocit že som mizantrop) a moja snaha o niečo dobré (pomôcť iným, pomôcť sebe, snaha zmeniť niečo aspoň o trochu k lepšiemu...), tá je doslova nulová. Po filme som sa hanbil za svoj život!! Uvedomil som si (aspoň na chvíľu), že aj ten Cigán so svojimi 5-timi deťmi, ktoré síce musia spať na dvoch posteliach a pod troma duchnami pri piecke spolu s rodičmi v tatranskej zime, že aj ten Cigán prežíva svoj život plnšie a "naozajstnejšie" ako ja vo svojom útulnom, osamelom pohodlí :-/(25.9.2014)

Opravdu dobrý, vtipný a cikánskou povahu vystihující dokument. Pan farár je dobro samo a co to dělá, je na okamžité nanebevzetí. Trošku mi vadilo, že dokument nešel uplně na dřeň a některým palčivým tématům se vyhýbal, ale v celkovém vyznění dokumentu, který je opravdu spíše vtipný, to nikterak nevadí. Člověk se zasměje, pobrečí, nechá se dojmout a pak se zase zasměje. Nicméně díky zákulisním informacím vím, že tvůrci ignorovali některé události, a to především tu, že při cikánském představení v Žakovicích, které bylo věnováno panu faráru, se část v ghettu žijících cikánu vydala během představení, na kterém byla i valná část místních, krást do přilehlých domků a zahrad...což mi dost vadí. Taky z toho důvodu, že kdyby se to ve filmu objevilo, nepřišel by o svoji nepředpojatost. Vždyť vždy když cikání něco provedli, ukradli, vždy to tam manželé Kabošovi dali a v konfrontaci s farárovým přístupem, to pokaždé vyznělo vtipně. Proto si myslím, že tady měla hlavní slovo žena, která prostě chtěla sladkou, nahnědlou tečku.(12.4.2014)

Nádej. Že z tohto bludného kruhu možno existuje cesta. Nádej, že stále sú ľudia, ktorí sa snažia a skúšajú a nádej, že čoraz viac ľudí aj z väčšinovej spoločnosti to nebudú vidieť čiernobielo. Sú ľudia, o ktorých životnom diele by sa mali točiť filmy a Marián Kuffa podľa mňa medzi nich určite patrí. Aj keď ani on určite nie je iba čiernobiely.(24.9.2014)

Dokument, ktorý pekne ozrejmuje akí sú Cigáni. Pre nás gadžov, je to často nepochopiteľný svet. To, že žijú v osadách, čo je škaredé miesto plné rozpadnutých budov z dreva, bez vody a elektriny. Niektorí sa uskromňujú ak najviac vládzu a najdôležitejšie sú pre nich deti, a mnohopočetná rodina. Tancujú a spievajú uprostred odpadkov. Farár na to hovorí: "Nemôžeme medzi nich vbehnúť so svojou kultúrou, to je ako keď vbehneme k Japoncovi. Musíme hovoriť ich rečou. Len tak nás budú počúvať a bude sa dať s nimi spolupracovať. Sú to naši čierni bratia a pán Boh sa určite nepomýlil, keď nám ich dal do našej blízkosti. Je to skúška pre nich aj pre nás." Z nášho pohľadu je to naozaj nepochopiteľné. Lenže Cigánov neláka kariéra, skôr si myslia, že v tomto svete kvôli svojmu pôvodu uspieť nemôžu. Preto žijú ako žijú. Myslím, že veľa Cigánov sa stavia do pozície obetí (oni sami nechcú byť nazývaní Rómami, hoci náš zákon to ustanovuje od roku 1945). A preto aj naše zákony sú stále nastavené na pozitívnu diskrimináciu.(11.9.2014)

Všetky moje deti sú náročným dokumentárnym filmom a človeku sa naň pozerá ťažko. Ale toto je konkrétna pomoc blížnym v celej svojej nahote, toto sú priame skutky lásky voči núdznym. Všetky ďalšie slová sú asi zbytočné...(11.4.2014)

Nesmírně citlivý, nezjednodušující, nepřikrášlující, nesenzacechtivý, humánní kousek. Připadáte si lepší než oni, protože jste čistí, nekradete, neperete se a „vlastní pílí“ jste se dopracovali k dobrému vzdělání, slušné práci a důstojnému bydlení? Zkuste se narodit tam, mezi nimi, třeba jen pár set metrů od vašich dveří. Pohrdáte ze svého bezpečného, prodrátovaného, pojištěného světa těmi, kdo potřebují „berličku“ zvanou náboženství? Zkuste bez ní zvěstovat civilizaci, ohleduplnost a lidskost tam, kde žádná jistota není a homo homini lupus se jeví jako jediná strategie přežití. Nebo zkuste bez víry, jen silou vydolovanou z dobroty vašeho hrdě materialistického ega, kousek po kousku přetvářet k lepšímu svět pro stovky cizích bytostí, které vám za to často ani nepoděkují a občas na vás vezmou sekeru. — Ano, asi by se dalo tu a tam krátit nebo zavrtat hloub do povah a motivací, ale hvězdičky kvůli tomu srážet nebudu. Tady je potřeba jen tiše smeknout, případně vzít na Všechny moje děti vaše vlastní děti, aby včas zahlédly hloubku lidské bídy existující tady a teď, a taky jedinečný obraz lidské, nebo spíš nadlidské, lásky.(30.7.2014)

mozno hviezdy štyri/ štyri a pol, ale táto krajina takéto filmy a hlavne ľudí/kňazov typu Marián Kuffa, potrebuje jak soľ, takze hviezd 5(19.2.2014)

Pán Kuffa je boží človek. Inak by to nevydržal. My všetci ostatní mu buď držíme palce, obdivujeme ho alebo si myslíme, že je blázon a jeho úsilie je zbytočné. Ale nikto z nás by si na tú jeho prácu netrúfol. A v tom je najväčší prínos dokumentu - ukázať, že sa to dá..(7.10.2014)

Marian Kuffa jedná s Romy způsobem, kterému jsou schopni rozumět. Do práce se musí zapojit, i když jejich možnosti jsou limitované, jak je patrné z ilustrativního dialogu: „Nemůžu míchat maltu, nemám nic, s čím bych mohl míchat.“ – „Tak míchej rukou.“ – „Bolí mě ruka.“ – „Tak tou druhou.“ Farář Kuffa vede Romy cestou od pasívního přijímání dávek k aktivnímu využívání možností, které se nabízejí. Pravda, cesta je trnitá, ale jinak se nic nepohne. Pokud potřebují materiál na stavbu, musí přispět vlastní aktivitou. Z toho, co jím je poskytnuto na stavbu, skutečně musí stavět, a ne vyměnit za něco jiného, co vzápětí spotřebují. Co zašantročili, už nedostanou znovu, resp. dostanou, ale za složitějších podmínek. Oceán trpělivosti a nekonečné lásky ke svým dětem, jak chápe všechny Romy. I když by jim někdy nejraději dal na zadek, Marián Kuffa ví, co znamená milovat – podle velikosti potřeb, nikoliv podle zásluh. Brát ty, co za ním přicházejí, takoví, jací jsou. Dá šanci, i když je realista a ví, že všichni ji nevyužijí. Stejně jako se v nemocnici nevyléčí všichni.(17.3.2014)

• kukie

saint(26.4.2014)

Mne sa film páčil. Áno, možno ma ovplyvňuje to, že som veriaci, ale tento film nechce sprostredkovať Boha ani nič podobné. Ruku na srdce ľudia, denne nedávame na rómskych spoluobčanov a musíme povedať, že právom. Ale kto z nás niekedy niečo spravil pre lepšiu budúcnosť? Farár Kuffa nám ukázal možnú cestu. Po filmovej stránke do bol však iba čistý priemer, možno kratšia minutáž by nebola od veci, pretože sa tak stále opakujú tie isté osudy. Je to milé. Myslím, že tento film sa nedá hodnotiť na základe toho akého ste vierovyznania je to ukážka toho ako by sa dala rómska otázka riešiť a myslím, že ponúka skvelý návod. To, že väčšinu filmu boli iba debaty medzi členmi osady a bezcieľne konverzácie bolo zobrazenie reality, pred ktorou zatvárame oči. Uvedomme si, že sú to ľudia ako my, akurát v zlom prostredí a s inou mentalitou...Som rozhodnutý dať aspoň niektorým Romom šancu. Nehádzať ich do jedného vreca... Videl som v kine 1X ------------------- 80% (28.10.2014)

neda mi nenapisat aspon par slov o tomto vynimocnom nie filme ale knazovi. velmi na nom obdivujem a vazim si to co robi, pretoze ja by som nato urcite nemal nervy. len ci si to uvedomuju aj ti ludia co pre nich robi pretoze si myslim ze na par vynimiek ani nie. a v neposeldnom rade musim povedat aj nieco o publiku ktore sa prislo pozriet na romov ktorych vidia jedine tak v dokumentarnom filme. upozornujem ze na film som bol v kine mladost v bratislave. no pre mna z nepochopitelnych pricin sa vacsina ludi na tom zabavala a smiala ja som sa nesmial na nicom. prislo mi to skor dost smutne.(24.2.2014)

<< předchozí 1 2