Všechny moje děti

Slovensko / Česko, 2013, 90 min

Ladislav Kaboš

Michael Kaboš

Martin Dohnal

Na riešenie cigánskych problémov majú ľudia rôzne názory. Zväčša sú to len hlúpe a prázdne reči. Od humanistických (v pozadí ktorých cítiť túžbu zarobiť na eurofondoch) po rasistické. Reči, reči, reči. Zdá sa, že koľko je tu odborníkov. Nie je. Tých, čo niečo zmysluplné robia je ako šafranu. Ako farár Marián Kuffa. Praktik, čo kašle na úradné obmedzenia. Kráča cestou potreby núdznym. Namiesto rečí sú za ním činy. Nie ideály, ale konkrétne výzvy, konkrétne riešenia. Je za tým cesta srdca, obete a Božej milosti. Kto to vo filme nevidí, je rovnaký obmedzenec, ako tisíce teoretikov. Náckovia sa môžu ohradiť, že oni robia praktické veci. Lenže tie sú vo vzťahu k Cigánom diktované najmä nenávisťou, zlom a násilím. Pán Kuffa pomáha tým, čo pomoc potrebujú. Narkomanom, prostitútkam, bezdomovcom a cigáňom. A tiež hovorí, že iná cesta ako vyriešiť zúfalý stav obyvateľov osád ako cesta obete a srdca jednoducho nie je. Súhlasím. Myslím, že úsilie predražených misií v cudzine, či aktivity občianskych združení a nadácií v rozvojových krajinách by sa okamžite mali preorientovať na Cigáňov v osadách. Bezvýnimočne. Pretože pokiaľ existuje tretí svet doma, je úplne zbytočné riešiť ho v cudzine. Na záver jedna parafrázovaná podnetná myšlienka montérkového farára (pretože častejšie sa pohybuje v montérkach ako v kňazskom rúchu): Na záver Ťa nebudú súdiť podľa úspešnosti výsledkov, ale podľa úprimnosti snahy niečo zlepšiť, pomôcť niekomu.(16.2.2014)

Mnoho detailních záběrů na život Romů ve slovenských "slumech", málo hlubšího poselství. Mariána Kuffu obdivuji, žije evangelium prakticky a nadto umí velmi dobře kázat. Dává příklad opravdu nezištné lásky vůči bližním, vůči lidem, kteří mu vynaložené úsilí asi nikdy nevrátí. Příklad toho, jak může být víra v Boha prospěšná a praktická..... jakkoli je Kuffovo snažení zdánlivě nepraktické (pro něj). Jenže dokument se osobou faráře Kuffy nezaobírá. Neobeznámený člověk tak vůbec nezjistí, kde bere sílu na svou charitativní práci, sílu na jednání s vrahy a dalšími zločinci, s lidmi, kteří jím darovaný cement prodají a peníze propijí. Kuffa jede na vedlejší koleji, což mě mrzelo asi nejvíc. Mnoho detailních (a pro mě mnohdy zbytečných) záběrů bych však nechal na podlaze střižny. Dokument je jako průzor do života Romů - nezačíná speciálním úvodem, nemá vrchol ani pořádný konec. Jakobyste se na chvíli přenesli tam a zase zpět. Jenže já chtěl dokument o Kuffovi. O tom, v jakých nuzných podmínkách mohou lidé žít, víme z mnoha dokumentů a reportáží, ale o tom, jak těmto lidem pomoci hmotně i duchovně, aby se polepšili, o tom nevíme téměř nic. O každém člověku, který dokázal najít správnou cestu sociální a duchovní pomoci, by se mělo natočit víc, než jen momentky z bídy chudých Romů.(4.6.2014)

Farář - hlavní protagonista dokumentu - je buď svatý, šílený nebo tolik nadšený. Podle dokumentu snad všechno dohromady. Všechny moje děti je prosté všech ideologií, alibismu nebo ospravedlňování, proč je někdo takový jaký je. Marián Kuffa pomáhá, co může, ale taky "své děti" nechá, ať si v určitých situacích vyžerou, co si nadrobily a nezbavuje je tak zodpovědnosti. Je ale taky příjemné vidět, že i mezi lidmi na okraji společnosti se najde pár jedinců, kteří se umí chytit kladiva.(8.5.2014)

Maroš Kuffa je veľký človek a robí úžasnú prácu, aj keď nerozumiem ako to zvláda. Odporúčam však vypočuť si jeho prednášky o ostatných veciach, ktoré vytvára a o ostatných ľuďoch, ktorým pomáha.(13.3.2014)

Téma je výborné, postava faráře Kuffy i některých romů by zasloužili i větší prostor. Ale pokud nehodnotím téma, ale zpracování, tak prostě nemohu dát víc než tři hvězdy.(5.8.2014)

Opravdu dobrý, vtipný a cikánskou povahu vystihující dokument. Pan farár je dobro samo a co to dělá, je na okamžité nanebevzetí. Trošku mi vadilo, že dokument nešel uplně na dřeň a některým palčivým tématům se vyhýbal, ale v celkovém vyznění dokumentu, který je opravdu spíše vtipný, to nikterak nevadí. Člověk se zasměje, pobrečí, nechá se dojmout a pak se zase zasměje. Nicméně díky zákulisním informacím vím, že tvůrci ignorovali některé události, a to především tu, že při cikánském představení v Žakovicích, které bylo věnováno panu faráru, se část v ghettu žijících cikánu vydala během představení, na kterém byla i valná část místních, krást do přilehlých domků a zahrad...což mi dost vadí. Taky z toho důvodu, že kdyby se to ve filmu objevilo, nepřišel by o svoji nepředpojatost. Vždyť vždy když cikání něco provedli, ukradli, vždy to tam manželé Kabošovi dali a v konfrontaci s farárovým přístupem, to pokaždé vyznělo vtipně. Proto si myslím, že tady měla hlavní slovo žena, která prostě chtěla sladkou, nahnědlou tečku.(12.4.2014)

Všetky moje deti sú náročným dokumentárnym filmom a človeku sa naň pozerá ťažko. Ale toto je konkrétna pomoc blížnym v celej svojej nahote, toto sú priame skutky lásky voči núdznym. Všetky ďalšie slová sú asi zbytočné...(11.4.2014)

Nesmírně citlivý, nezjednodušující, nepřikrášlující, nesenzacechtivý, humánní kousek. Připadáte si lepší než oni, protože jste čistí, nekradete, neperete se a „vlastní pílí“ jste se dopracovali k dobrému vzdělání, slušné práci a důstojnému bydlení? Zkuste se narodit tam, mezi nimi, třeba jen pár set metrů od vašich dveří. Pohrdáte ze svého bezpečného, prodrátovaného, pojištěného světa těmi, kdo potřebují „berličku“ zvanou náboženství? Zkuste bez ní zvěstovat civilizaci, ohleduplnost a lidskost tam, kde žádná jistota není a homo homini lupus se jeví jako jediná strategie přežití. Nebo zkuste bez víry, jen silou vydolovanou z dobroty vašeho hrdě materialistického ega, kousek po kousku přetvářet k lepšímu svět pro stovky cizích bytostí, které vám za to často ani nepoděkují a občas na vás vezmou sekeru. — Ano, asi by se dalo tu a tam krátit nebo zavrtat hloub do povah a motivací, ale hvězdičky kvůli tomu srážet nebudu. Tady je potřeba jen tiše smeknout, případně vzít na Všechny moje děti vaše vlastní děti, aby včas zahlédly hloubku lidské bídy existující tady a teď, a taky jedinečný obraz lidské, nebo spíš nadlidské, lásky.(30.7.2014)

mozno hviezdy štyri/ štyri a pol, ale táto krajina takéto filmy a hlavne ľudí/kňazov typu Marián Kuffa, potrebuje jak soľ, takze hviezd 5(19.2.2014)

Marian Kuffa jedná s Romy způsobem, kterému jsou schopni rozumět. Do práce se musí zapojit, i když jejich možnosti jsou limitované, jak je patrné z ilustrativního dialogu: „Nemůžu míchat maltu, nemám nic, s čím bych mohl míchat.“ – „Tak míchej rukou.“ – „Bolí mě ruka.“ – „Tak tou druhou.“ Farář Kuffa vede Romy cestou od pasívního přijímání dávek k aktivnímu využívání možností, které se nabízejí. Pravda, cesta je trnitá, ale jinak se nic nepohne. Pokud potřebují materiál na stavbu, musí přispět vlastní aktivitou. Z toho, co jím je poskytnuto na stavbu, skutečně musí stavět, a ne vyměnit za něco jiného, co vzápětí spotřebují. Co zašantročili, už nedostanou znovu, resp. dostanou, ale za složitějších podmínek. Oceán trpělivosti a nekonečné lásky ke svým dětem, jak chápe všechny Romy. I když by jim někdy nejraději dal na zadek, Marián Kuffa ví, co znamená milovat – podle velikosti potřeb, nikoliv podle zásluh. Brát ty, co za ním přicházejí, takoví, jací jsou. Dá šanci, i když je realista a ví, že všichni ji nevyužijí. Stejně jako se v nemocnici nevyléčí všichni.(17.3.2014)

• kukie

saint(26.4.2014)

neda mi nenapisat aspon par slov o tomto vynimocnom nie filme ale knazovi. velmi na nom obdivujem a vazim si to co robi, pretoze ja by som nato urcite nemal nervy. len ci si to uvedomuju aj ti ludia co pre nich robi pretoze si myslim ze na par vynimiek ani nie. a v neposeldnom rade musim povedat aj nieco o publiku ktore sa prislo pozriet na romov ktorych vidia jedine tak v dokumentarnom filme. upozornujem ze na film som bol v kine mladost v bratislave. no pre mna z nepochopitelnych pricin sa vacsina ludi na tom zabavala a smiala ja som sa nesmial na nicom. prislo mi to skor dost smutne.(24.2.2014)

• De Large

On to myslí dobre, oni nie. Keby ich opustil, po 2 týždňoch sú tam, kde boli... strašne mi vadila jednostrannosť filmu a veľa "nahraných" scén... Klobúk dole pred pánom farárom, ale...(25.2.2014)

Kuffa sa zmieta v osade a pomáha ako sa len dá. Poznám jeho príbeh a jeho životnú zmenu, film len dosvedčuje, že všetko robí z lásky k človeku. Ako sám spomína, Boh sa nepomýlil, že práve nám Slovákom zoslal Rómov. Je to pre nás aj pre nich škola. Snímok však zdokumentoval len prostý život cigánov, ktorým pomáha jeden človek. Nič čo by ma prekvapilo resp. ohúrilo.(26.2.2014)

Zobrazenie iného pohľadu na cigánsku problematiku očami človeka, ktorý sa im úprimne a zo srdca snaží pomôcť. Nesnaží sa však vtierkovať a presviedčať, že cigáni nie sú zlí.... realita ako to ozaj "funguje". Rozhodne treba vidieť a urobiť si vlastný názor!(14.7.2014)

• floppy4

Velke sklamanie pre mna. Od toho co som videl trailer a ine videa na youtube o Kuffovi, som cakal naozaj nieco viac. To, ze romovia sa maju naozaj zle, ziju v chudobe, bordeli a špine uz davno vieme. To, ze maju osobitnu kulturu a mentalitu na zaklade ktorej k nim treba pristupovat tiez uz vieme. Nehovorim, ze nie, ze to co robi pan farar je nejake zle, ale ja si myslim, ze charitou nikoho nespasi a aj ked pomalymi krokmi to ide, ak v otazkach viery nie sme (aj) voci romom priami, tak darmo, lebo zmena cloveka musi byt zvnutra.(27.2.2014)

• jozindodulik

Mnohem efektivnějším řešením by bylo, kdyby jsme je...všem těmdle zastáncům co tady čtu v těch komentech bych je nastěhoval domů, aby se vzpamatovali.(10.3.2014)

nemusim s nim vo vsetkom suhlasit, ale robi urcite viac pre spolocnost, a nielen romsku, ako ktokolvek z nas. Neuveritelny zdroj energie a motivacie a lasky k bliznemu. Zamyslenie o rovnosti sanci...(10.3.2014)

• DandyyyyCZ

Ze začátku mi to přišlo jako dobrý dokument, ale jak se z půl hodiny stala hodina a z hodiny dvě, začal jsem se příšerně nudit. Všechno se opakovalo pořád dokola - Marián přivezl nábytek/materiál, Cikáni se porvali, potom začali zpívat a tancovat a nakonec přišla zima. Já vím, že soužití Romů s námi je problém a pan Kuffa dělá co může, aby jim pomohl, ale za to ode mě ten film rozhodně nedostane dobré hodnocení. 25%(20.3.2014)