Ex Machina

• Velká Británie Ex Machina (více)

Caleb (Domhnall Gleeson) měl neuvěřitelnou kliku. Ve firemní soutěži vyhrál hlavní cenu, týdenní pobyt na horské chatě svého zaměstnavatele, geniálního vědce Nathana (Oscar Isaac). V okamžiku kdy uprostřed pustiny vyskočí z vrtulníku, který ho na místo dopravil, dojde mu, že na tenhle týden jen tak nezapomene. Jenže ani nejbujnější fantazie by ho nedokázala připravit na to, co ho čeká v supermoderní stavbě připomínající protiatomový bunkr. Prvotní ostych zažene Nathanův přátelský přístup. Pak se však seznámí s Avou (Alicia Vikander). U přátelské dívky s krásnou tváří jen dráty vedoucí jejím průsvitným tělem prozrazují, že je ve skutečnosti unikátním technologickým experimentem. Jeho součástí se právě stal i Caleb. Jeho úkolem je prostá interakce s Avou, kterou Nathan pečlivě pozoruje a zaznamenává a testuje tak možnosti umělé inteligence. Dokáže být Ava natolik „lidská", že Caleb zapomene, že komunikuje s robotem? Dokáže v něm probudit nějaké city? Calebovi se však role pokusného morčete začne čím dál víc zajídat, zvlášť když s Avinou pomocí zjistí, že Nathan mu o svém výzkumu neřekl zdaleka všechno. (Cinemart)

Michi88

2,5* 75% mi přijde trochu moc. Celé intelektuální žvatlání o umělé inteligenci mě unavovalo a nebavilo. Navíc všechny postavy mi byly nesympatické a kdyby se tam ubodaly navzájem, tak je mi to fuk. Čekal jsem teda o dost víc, když je kolem tohoto filmu takové haló. ()

Midori_Mike

Po dlouhé době film, který u mě zůstal trochu hodně za očekáváními. Vlna chytrých komorních sci-fi z poslední doby mi rozhodně imponuje, ale Ex Machina je pro mě spíše horším zástupcem této kategorie. Film má dobrý nápad, klade správné otázky na zamyšlení, nad kterýma by se dalo diskutovat celé hodiny, ale... scénář je podle mě příliš plochý, místy příliš zjednodušený nebo zbytečně nerealistický (viz např. začátek, který je jak z nějakého Jurského parku. Nevím, prostě mi to přišlo jako přepal pro takové téma a působilo to na mě béčkovým dojmem). Nejvíce mě zklamal ovšem závěr. Vypadalo, jakoby autoru scénáře a zároveň režiséru Garlandovi předčasně totálně došly nápady a neměl už sílu dotáhnout své dílo do překvapivějšího konce. Možná se snažil udělat nějakou silnou morální tečku za celým filmem, oněmět diváka, ale to se mu alespoň u mě krutě nepovedlo. A tak si z filmu odnáším pouze příjemné zážitky z filmových efektů, citlivé ztvárnění Avy v podání Alicie Vikander a občasného lehkého mrazení v zádech ve chvílích, kdy se film přenášel do thrillerové roviny. Lepší 3* ()

zdenny

Tento film stojí by stál za velkou úvahu, kdyby nenakupil několik zásadních logických chyb. Divákovi bylo celou dobu předkládáno, že je testován mladík. Ale jen k tomu, aby vyhodnotil, zda má robot, se kterým bude týden trávit čas, umělou inteligenci podobnou lidské nebo ne a je to stále jen robot. Přitom si myslím, že testována byla spíše robotka. A to pro otázku, zda je schopna tohoto mladíka přesvědčit o společném útěku ze spárů šíleného vědce. Proto nechápu, proč si šéf firmy a vynálezce vybral pro tento experiment kluka, kterému později řekl, že vlastně není vůbec výjimečný, že je jen obyčejný mladý muž - jinými slovy tak trochu vůl. Neodvratně si myslím, že jestli chci testovat robota na člověku, musím si vybrat člověka, o kterém si myslím, že bude v kontaktu s robotem, při jisté hodnotě IQ, rezistentní. Jenom tak by přece mohl mít experiment smysl. V opačném případě je robotův úspěch téměř stoprocentně zaručen. Když si vyberu kluka, který nemá holku, protože prostě nemá na to, aby ji měl, a který vytrvale onanuje u PC, je snad jasné, že jako atraktivní dívka vypadající robotka jej vždycky dostane. Měl si pro tento pokus vybrat nějakého teplého matematika. Kdo ví, jak by to pak celé dopadlo. PS: Možná byla ale testována robotova loajalita vůči vědci. To už by byl ale jiný příběh. ()

Sany33

Issac Asimov, ruský spisovateľ ktorý sa, ako prvý vo svojom diele zmienil o zákonoch robotiky, ktoré neskôr vzal za svoje aj Čapek je námetom pre filmárov aj v ďalšom Sci-fi filme situovanom do sveta umelej inteligencie. Nahtan je prototypom vedca, ktorý je ochotný prekročiť všetky hranice za účelom posunúť vedu o krôčik bližšie k dosiahnutiu dokonalej umelej inteligencie. Jeho pokusným králikom sa stane jeden z jeho zamestnancov, Caleb, ktorého si strihol fakt kvalitný britský herec Donhnall Gleeson. Príbeh je celkom pútavý a čakáte ako sa asi rozuzlí. Dochádza k niekoľkým zvratom v ktorých sa režisér Alex Garland pohráva s naším zdravím rozumom, chce dosiahnuť aby sme Avu nebrali ako stroj ale ak ľudskú bytosť a teda sa tiež podieľame ako diváci na experimente s umelou inteligenciou. je možné aby stoj dokonale aplikoval ľudské emócie aj na to sa sa film snaží nájsť odpoveď. Ak by film neobsahoval zmetočné zvraty a nepochopiteľný koniec asi by som strieľal oveľa vyššie hodnotenie. 67% ()

zigíš

Fascinující charakterová studie v inteligentním, komorním A.I. scífku, opírající se v -prvním plánu- o silně konverzační linku všech tří hráčů (!) v tom druhém -kde garland umně maskuje malý budget- symbiózu organické architektury s elektronickými rytmy tepajícího soundtracku (portishead´s geoff barrow) ..nenápadný, atmosférický, působivý (80%) ()

V.Silver

Oscar by měl dostat Oscara - díky jeho výkonu mě neskutečně bavil film, který, vzato kolem a kolem, zase tak přelomový a úžasný není. Je krásně vystajlovaný, moderní a rádobyfilozofický, ale ta zábavná filozofie neprobíhá při hovorech úchyláčka s roboprcinou, nýbrž při jednání "stvořitele". Líbila se mi atmosféra, místy dobré vychytávky v kameře, ale strašně mi vadily některé logické chyby, jako třeba totální ignorace zákonů robotiky. Co tím chci říct - pokud by vynálezce byl tak chytrý, jak to mělo vypadat z jeho vynálezu i diskuzních večerů, mělo to celé mít krapítek propracovanější scénář, větší hloubku, větší dilema a hlavně... větší poprsí. Kdo kdy viděl ajťáka, co svojí chodící panně udělá dvojky místo solidních pětek? I'm not buyin' that. Ale přesto dávám 75 % ()

ghatos

Elegantně zpracovaný atraktivní námět. V tomto případě zvolená polominimalistická konverzační forma s prvky psychologického šálení mysli vyšla hezky. Má to vtahující vizuál, kdyby se to podařilo ještě více dramaticky vyhrotit... . Mohla to být pecka. No každopádně spokojenost. 74% PS: Metoda jak zjistit lidství je jednoduchá - je to láska, ale co je ještě upřímnější, silnější než to? Nenávist... ;) ()

Marrdaa

"Mixážní pulty přestávají míchat, procesory přestávají dýchat, stroje spolu začly píchat, vytvářej novou rasu, jak Transformers v Mellasu, je to doba hrozného času. Ztrácejí se všechna data, digitální síť ožívá, Už vás nebudeme vozit a nic dělat, už toho máme dost, být otroky vaší rasy, už toho máme dost, už vás nebudeme vozit a nic dělat, už toho máme dost, být otroky vaší rasy, už toho máme dost." James Cole ()

MI-380

Originální upozornění, že nastává čas k oprášení Asimovových zákonů robotiky: 85% (aktuálně 3779 hodnotících s průměrem 77%). ()

Pedross800

"POKUD JSI VYTVOŘIL MYSLÍCÍ STROJ, UŽ TO NEJSOU LIDSKÉ DĚJINY. JSOU TO DĚJINY BOHŮ." Tenhle film emočně člověka rozhodně nerozseká, ale nemyslím, že by vůbec měl a byl to jeho cíl. Ta jistá mrazivá odměřenost, podpořená futuristicky chladným interiérem v kterém se vše odehrává a tak moc kontrastujícím s úchvatnou přírodou kolem je naopak podmaňující a vtahující! Vždyť hlavním hrdinou zde není ani lehce ovlivnitelný Caleb, nebo jeho hostitel a tvůrce Nathan, ale AVA.....UMĚLÁ INTELIGENCE....robotka, která pomocí chytrého scénáře a dialogů postupně dokáže, jak opravdu geniální inteligencí vládne. Takovou, až z toho člověka na konci mrazí. Dialogy a interakce mezi hlavní trojkou jsou tu tak výborné, že neustále člověka ponoukají klást si sám sobě různé otázky a přemýšlet nad nimi. A když je toto vše zabaleno do opravdu nádherného vizuálu (pro mě nejkrásnější zpracování robota ever), vkusně vybraného hudebního podkresu, máme tu naprosto úchvatné komorní scifíčko, které svou uměle odtažitou, chladnou atmosférou naplno boduje a ode mě dostává po právu plný počet, bo tohle byl sakra povedený test inteligence! ()

vyfuk

Tenhle film má úžasný nápad. Nebudu to asi moc rozvádět, ale pokud chcete vidět film, který vám ve svém finále vyrve srdce z těla a ukáže, že umělá inteligence umí skvěle přechcat skutečnou a reálnou... tak prosím.... ()

Mr.KarlAdler

Nesmírně důležitý film. Ex machina je o dvou podstatných lidských slabostech. O relativitě svobody, kterou požadujeme a pro jejíž porušování se Nathan v našem vnímání stává záporákem. A o relativitě soucitu a lásky, pro které fandíme Calebovi a které nás můžou stát doslova a do písmene všechno. Garland zapůsobil, a kdyby v tom provedení (zejména ke konci to vzal až moc hopem) dokázal být ještě o trochu víc zdrcující, je to jasně film roku. I tak jde z plejády loňských sci-fi o nejvýraznější exemplář. ()

drackula

Skvelé minimalistické sci-fi s mrazivou atmosférou a skvelou gradáciou. Morálne otázky ohľadom vytvorenia AI sú podané citlivo a logicky. Žiaden apokalyptický pátos. Alicia Vikander sa svojej úlohy zhostila skvele. Ava je v jej podaní chladný manipulátor s ľudskou tvárou. 80% ()

mkubalikova

Jednoduchý, ale zároveň strašně složitý film. Jsem ráda, že reálně s umělou inteligencí tak daleko nejsme. Alicia si za loňský rok toho oscara zasloužila, jako Ava předvádí další ze svých excelentních výkonů. 80% ()

KlonyIlony

Výborný film, jehož ústředním motivem je strojové vědomí. Jak víme díky kritikám Turingova testu jako je argument čínského pokoje, schopnost inteligentně odpovídat na otázky není dostatečná pro prokázání schopnosti porozumění, a tedy i skutečné inteligence a/nebo vědomí. Závěr filmu ukáže, že hyper-inteligentní stroj má skutečné vědomí, protože prokázal, že má city a touhy (touha po svobodě). Film výborně ztvárňuje filozofická témata, ale je také drama s dobrým spádem. V závěru uvidíme také docela nekonvenční práci s kamerou, která umocňuje defamiliarizaci. ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora