Jednou za rok se americké ulice vždy na dvanáct nočních hodin promění v peklo. Nepracuje ani jedna ze složek záchranného systému a všechny zločiny, včetně těch nejtěžších, jsou zcela legální. Téhle brutální noci se říká Očista. Režisér James DeMonaco před rokem pozitivně šokoval nízkorozpočtovým thrillerem s „očistně" originálním nápadem, za což byla Očista po právu odměněna mimořádnými výsledky v kinech. A tak zcela přirozeně vznikla dvojka. Zvlášť když její předchůdce položil řadu znepokojivých otázek a zdaleka neodpověděl na všechny. V noc Očisty by se po ulicích pohyboval jenom sebevrah nebo člověk s neodolatelnou touhou po zabíjení. Jedním z nich je po zuby ozbrojený chlap, který chce dočasnou beztrestnost využít k tomu, aby „potrestal" opilého řidiče, jenž mu před časem přejel dítě. Nebude to mít jednoduché, protože všichni ti, kdo tuhle noc chtějí „jen" přežít, se před vypuknutím Očisty snaží maximálně zabezpečit. Manželé, kterým se krátce před jejím začátkem porouchalo auto, a oni uvízli někde na předměstí, měli v tomhle směru neskutečnou smůlu. Stejně tak matka s dcerou, které se marně pokusily proměnit svůj byt v nedobytnou tvrz. Náhoda svede tyhle čtyři bezbranné zoufalce dohromady s výše uvedeným osamělým mstitelem. Je jim jasné, že pokud mají mít aspoň nepatrnou šanci na přežití, musí se ho za každou cenu držet. Jenže on má svůj plán a v něm vyděšení a neozbrojení „civilisti" nehrají žádnou roli. Noc ale zdaleka ještě nekončí a pro všechny připravuje pár nepěkných překvapení. Zatímco první Očistu bylo možné díky jejímu zasazení do interiéru jednoho domu označit za komorní thriller, pokračování je výpravnou akcí, která nešetří napětím, brutalitou a nečekanými dějovými zvraty. (Cinemart)

Brain-D

Pojmenoval bych to jako "Pomsta". Konečně tu dostávají nafrak udržovatelé myšlenky očisty. Mnou odsouzená myšlenka prvního dílu se zde podle mě vytratila a stal se z toho napínavý akčňák. ()

pravdovravny

Oproti dvojka je tu posun dole, čo sa týka konania osôb a kvality scenáru. Naopak je tu viac násilia a brutality oproti jednotke. Myslím, že nás čaká ešte zopár očíst, kedže v kinách tie nízko rozpočtové, psycho slashery majú výborné tržby. Inak produkoval to Bay :D ()

zdenny

Premisu „očisty“ jako projektu jsem trochu rozebral ve svém komentáři k filmu „Očista“. Zde se budu věnovat pouze filmu samotnému. Děj byl přenesen z interiéru do exteriéru a bylo to taky dobře. V tomto volném pokračování jsou lidé vydáni napospas ulici, tudíž venku prakticky bezbranní. Jedná se taky o jakýsi survival film, kdy lidé utíkají nebezpečnými ulicemi a hledají přiměřené bezpečí. Film nepostrádá akci a další morálně-sociální problém. Bohatí a zámožní si hrají na lovce a platí si „firmy“, které jim ulovené lidi dodávají přímo z ulice. Zde se dá usoudit jedna stará pravda - totiž, že lidé jsou neuvěřitelné bestie, pokud zavládne určitá anomie. A proto si lidská společenství vymyslela zákony. Aby všichni lidé měli jistotu, že jsou v bezpečí. Pokud někdo chce zákony jakkoli porušit nebo zničit, měl by to být pro společnost alarm. Protože i z dějin víme, že pokusy o zlikvidování řádu, systému a zákonů vždy vedly k bolestnému utrpení nejen určitého společenství, nýbrž i celých národů. Film ukazuje i další fenomén a tím je pomsta. Pokud mi někdo zabije blízkého, počkám si a v den očisty ho pomstím. Jsou ale lidé, kteří by se chtěli pomstít v kterýkoliv den a pomstu by vykonali kdykoliv. A zde právě nastává onen bludný kruh, o kterém jsem psal v komentáři k prvnímu filmu. Což znamená, že celý projekt očisty je jen holý nesmysl. Ne tak ale film. Ten má za účel nastínění tématu, o kterém můžeme následně polemizovat. A to je dobře. ()

VasaX

Očista... první díl mi tiše proklouzl mezi prsty. Tak tu mám druhý (a musím oželet Lenu Headley...), tématicky stejný díl. Ano, očista je celkem zajímavý námět. Bohužel pokulhává ve zpracování a samotném ději. Pro začátek - hlavní představitelé si u mě moc sympatií nezískávají. Jeden Punisherovitý charakter, který ale nemá koule, další nevýrazná dramatická černoška, a její naprosto otravná nevděčná dcera, kterou by jste spíše než chránili umlátili pažbou. A pak mladý páreček v rozchodové krizi, který by udělal nejlépe, kdyby zaklepal bačkorami už v autě... Jestli filmový záměr je přát si, aby hlavní "partička" zařvala, skvělé. Povedlo se. A k tomu ta zhovadilá linka o mocných a bohatých... škoda slov. Nulové sympatie ke komukoli, snad jen "Chalky White" má stejné kouzlo, jak v Boardwalk Empire. Očistit se film hned od ústřední pětice, debilních dialogů a chudomyslného chování, přitlačit na "gore" a děsu či naopak promakat poselství očisty a její podhoubí, dostali bychom se s hodnocením mnohem výše. Takto ale jediné, co Očista doopravdy zanechá, je akutní potřeba očisty zraků, sluchů a paměti v rozsahu poslední hodiny čtyřicet. ()

hroubek

Nápad s očistou není vůbec špatný a to byl taky jeden z mála důvodů proč jsem se na jedničku koukl. A pak byl velmi naštvaný, jelikož to co ze začátku vypadalo jako klaustrofobický thriller se pak začalo lámat v něco naprosto nezajímavé. I tak si myslím, že nápad s očistou je dobré filmové téma a proto jsem se rozhodl kouknout na druhý díl, který mohl očistu pořádně předvést. A to se stalo jen z půlky. James DeMonaco se fakt snaží a to se cení. Osobně jsem nedoufal v oscarový scénář, ale tak nějak jsem si myslel, že film bude malinko chytřejší, než je. Postupování z bodu A do bodu B mě nevadilo. Spíše mě hodně moc vadily postavy. Tady to DeMonaco nezvládl. Sympatických postav je ve filmu málo a to více mě štvalo, že krom parádního Franaka Grillo, tam není nikdo normální, bez hloupých řečí a naprostého iracionálního chování. Frank Grillo doslova film táhne a jeho charisma zachraňuje slabší momenty a v akčních scénách je příjemně uvěřitelný a je to jediná postava, která nás jako diváka dokáže zajímat. DeMonaco nám ukazuje zajímavé záběry z probíhající očisty, které jsou moc dobře natočené a mají i sociální přesah, za to velký palec nahoru. Co mě naopak zklamalo, že se ve výsledku drží docela při zemi a nikdy se neurve úplně ze řetězu, aby ukázal tu pravou zvrácenost lidského chování a anarchii. Druhá Očista je fajn, akční thriller, který pobaví, ale do roka si z něho budu pamatovat jen Grilla v akčním módu. ()

Danny F.

Začínalo mě nudit to neustálé pobíhání z místa na místo. Rozhodně je to o dost jiné než první film. Bylo zde více prostoru, ale nijak mě to nepřesvědčilo. 60% ()

lykan9

Když byl film v mé přítomnosti puštěn, tak jsem se snažil nedívat, protože rozhodně nechci něco poznat od druhého dílu. Bohužel jsem se ale neudržel. O projektu Očistec jsem četl už poměrně mnoho, ale neměl jsem ještě čas se k němu dostat. A musím uznat, že se jedná o slušnou podívanou. Nezbývá mi nic jiného než shlédnou ostatní díly a doufat, že budu stejně spokojený jako s Anarchy. Jinak díky Očistci jsem si všiml velmi zajímavého herce, kterého již sice několik let znám, ale filmy s ním šly mimo mě. Tím hercem je Frank Grillo, který mě svým výkonem zaujal a rozhodně stojí za to, aby si člověk o něm něco vyhledal. ()

JohnSmith

Druhá očista je o poznání lepší než první. Rozšíření prostoru i postav. Rychlý začátek a pak zběsilý běh o život. ()

Mr.Dogman

Atmosféra prvního dílu se bohužel, jak se dalo očekávat, vytratila a vrátila se jen na pár chvil. Potenciál má toto téma neuvěřitelné, bohužel hi druhý díl využije, zajímavě, jen velmi málo. Výsledkem je pak poměrně nudná a prázdná střílečka. ()

Herzeleid

Neočekával jsem už dle tématu něco extra smysluplného, takže mě to rozhodně nijak nepohoršovalo, přestože děj měl jisté trhliny a odpovídaly tomu i dialogy. Celkově ale poměrně zajímavý a oddechový film, který pobavil. / edit: pod druhém zhlédnutí jdu na 2 hvězdy, jelikož mě to už nebavilo... ()

Roseinka

Nestává se často, aby dvojka byla lepší než jednička a tohle je jeden z mála případů. Oproti jedničce jsem si to parádně užila, byla jsem napjatá k prasknutí a byla zvědavá, jak to dopadne. Utíkat v ulici mi přišlo jako lepší nápad než se schovávat v domě, mělo to větší drive. Hrdinové mi byli všichni sympatičtí (u jedničky jsem měla problém s tím hlavním). Ani mi tady nevadil smysl očisty, tak nějak jsem ho nakonec přijala, když tu vlastně trošku vysvětlili, že to ani není tak kvůli snížení kriminality a nezaměstnanosti. Je to fakt děsivý hnus, nic podobnýho si tady nedovedu představit. Dvojka byla opravdu dobře natočená. 7/10 ()

Jaro.Krafcik

Pamätám keď som sa pri sledovaní tohto film nie že bál ale mal nepríjemny pocit. Oproti jednotke to už nie je home invasion horor, čistí sa v uliciach. Kvalitný film s dobrými maskami, atmosférov a nápadom. Škoda že dalšie pokračovania už boli slabšie. Skyshowtime služba velice prekvapila keď do ponuky zaradila množstvo hororov, dokonca aj retro určite pozriem čo som ešte nevidel, ak bude čas. Pekný halloween všetkým. 4* ()

blechy odpad!

Hrůzyfilm první třídy! Po celou dobu má člověk sto chutí dát všem hercům krom jednoho přes držku a provést očistu na nich. Film naprosto bez děje. Další americký film, od kterého by mohly být očištěny všechny kinosály. Prostě brak. Jediné pozitivum filmu byl Frank Grillo. Zcela zbytečně vyplýtvaný volný čas! ()

MiaMoonlight

Nesla jsem si stejné očekávání, jako když jsem mířila do kina na první Očistu. Tentokrát mě však tvůrci nezklamali. Ulice, krev, špína, masky, lidský odpad, zbohatlíci a naprostá šílenost. A to vše v jednom zasazené do dobře vytvořeného fungujícího příběhu, který má tentokrát nějaké to srdce a dokonce i koule, protože to není jenom o ošklivém klukovi a zakrváceném černochovi. Ne, tentokrát očistíte svoje duše pořádně. Bless America, a nation reborn. Tahle Amerika se mi líbí. ()

ZinedineCR7

Kto povedal, že dvojka je vždy horšia ako jednotka? Očista konečne naplnila potenciál. V jednotke všetko zavreli do jedného domu a spravila sa z toho klasická kravina, ktorá bola použitá už mnohokrát. Dvojku vytiahli do mesta a hneď to začalo fungovať. Anarchia je celkom trefný výraz(záber ako hlavný spasiteľ sa vozí po meste a za ním na križovatke prejde horiaci autobus je vystihujúci celý film) a narážky na americký systém sa podarili tiež. Dalo by sa to ešte vyšperkovať(herecké výkony nie sú nejaké extra), ale to snaď príde, keď sa hecnú na Očistu 3-Apokalypsa :D ()

Lottr

Tajemná, hororová atmosféra skvělého prvního dílu trošku vyprchala a nahradila ji dobře nastavená akčnější linie. Konečně jsem se jako divák dostal ze zabedněného domu a nahlédnul hlouběji do ulic v den (noc) očisty, přesně tak, jak jsem si přál. První půlka filmu ve stylu bezduché vyvražďovačky byla super, ale ještě bych trošku přitlačil na pilu. Druhá půlka byla pro mě o chlup horší, příběh se snaží o jakýsi revolucionářský děj, kritiku společnosti a zatahuje do příběhu jakési politické machinace. Ve dvojce je rozhodně vidět více akce i krve, ale stejně bych si dal třetí pokračování, ve kterém bych vynechal pletichaření a ukázal tu pravou očistu z ulice, jako krvavý a nelítostný masakr, tak jak si to představuju. Trailer jako tradičně překonal samotný film, ale i tak jsem si to užil od večerního varování, až po ranní sirénu. PS: Tak by mě zajímalo, který zaměstnavatel by tuhle noc přežil :) ()

Georgex

Poměrně originální thriller, který si na nic nehraje a naservíruje vám poměrně solidní porci akce namixovanou s hororovými prvky. Ono upřímně film selhává na dialozích, jelikož hodinu a půl posloucháte úplně nesmyslné a často i nenavazující žvásty hlavních představitelů, nicméně na druhou stranu to vykompenzuje poměrně zdařilý výběr hlavních představitelů, kde upoutá zejména Frank Grillo v roli záhadného mstitele. Příběh není nikterak zázračný, přesto že v sobě skrývá potenciál velké originality, kterou bohužel tvůrci nedokázali plně využít. Každopádně se jedná o celkem solidní podívanou, která neurazí, ale ani nikterak nenadchne. Moje hodnocení 55%. ()

manonfire

Ústřední myšlenka očisty je nelogická, jelikož lidé nevraždí jen z vykalkulované pomsty, která se dá odložit na státem pevně stanovené datum, nýbrž častěji v afektu, nebo ze zištného motivu, a pro dávky na sociálku či dávku ke svému dealerovi, se, jak známo, nechodí jednou ročně. Dále tu máme sériové vrahy a podobné kriply, kteří si své semeno také nehodlají skrblit na svůj "štědrý den". Co pak teprve lidé, jež potřebují ambulanci z přirozenných příčin? Nuž, ale dost již hledání logiky v této fantasmagorii, to jen proto to píšu, že jako nějaké drama, reflektující nešvary skutečné současnosti, tahle blbinka fungovat nemůže. U Očisty jsou dobré ty začátky, když rejža umí pracovat s atmosférou. Tu ale více, než on sám, buduje divák, jelikož téma, kdy řadový člověk nemá zčistajasna zastání v ochranných složkách státu, je prostě velice lákavé, čehož koneckonců plně využívají všechny postapokalyptické a zoombie filmy. Hloupé ale bylo v závěru vykrást "Hostel" tématiku lovuchtivých boháčů, a ještě hloupější pak záchrana pomocí sociálně uvědomělých negrů s flintami a Leninovskou rétorikou. Akce navíc slabá a Zoe Soul byla nejen k nevydržení ale i k nekoukání. 40% ()

Bay a jiná galaxie

Bay a jiná galaxie