Máte právo se přiznat... Richard Gere jako obchodník, obviněný v Číně z vraždy. Americký herec Richard Gere patří mezi známé kritiky čínského komunistického režimu, což dokazuje i filmem Rudý labyrint (1997). Ztělesnil v něm právníka Jacka Moorea, který je jako poradce zábavního koncernu na obchodní misi v Číně. Probudí se v hotelovém pokoji vedle mrtvého těla dívky, s níž se seznámil minulý večer v pekingském nočním klubu, a je zatčen. Podle místních zákonů může mít pouze čínského obhájce, ovšem má štěstí, že je mu přidělena nejen půvabná, ale i velmi schopná Šen Jüe-lin (Bai Ling). Mladá žena sice nevěří v nevinu svého klienta a také mu velmi pregnantně sdělí, co ho čeká, když se nepřizná (Budete zastřelen a účet za kulku dostane vaše rodina!), postupně mu však pomáhá se bránit vykonstruovanému obvinění...
Kritický aspekt filmu je tu zabalen do divácky přitažlivého melodramatického balení, jemuž na přesvědčivosti dodává především herecký výkon tehdy nastupující čínské herecké hvězdy Bai Ling. Kvůli svému obsahu nemohly být klíčové scény natáčeny na autentických místech, a tak si filmaři pomáhali digitálními triky a dalšími způsoby. Většina exteriérů (kromě práce II. štábu) vznikla v Los Angeles a např. poměrně dlouhá „pěší" honička pekingskými uličkami a dvorky se celá natáčela pár kilometrů od Losangeleského mezinárodního letiště. Z předchozí tvorby režiséra a producenta Jona Avneta (v posledních letech pracuje téměř výhradně v televizi) jsme viděli mj. retrofilm ze sedmdesátých let Strom snů (1994) s Elijahem Woodem a Kevinem Costnerem a milostný příběh Intimní detaily (1996) s Robertem Redfordem a Michelle Pfeifferovou. (Česká televize)

Lukoboss

Nebýt několika řekněme hloupých scén, které z vážného filmu dělají snímek spíš úsměvný (a to hlavně ke konci), dal bych 4/5. Jde totiž o vcelku reálnou ukázku toho, jak to v některých zemích chodí, když se stanete nepohodlným, nebo prostě je potřeba uklidit určitý problém s "pomocí" někoho bezvýznamného (zájem státu je důležitější než zájem jednotlivce). Příběh Rudého labyrintu je bohužel aktuální i dnes, 12 let po jeho natočení. ()

Přemek

Slušná variace na hitchkockovského "nepravého muže". Richard Gere je přesvědčivý, méně již obraz čínského lidového soudu; takhle by se sebou čínská soudkyně rozhodně mávat nenechala... Ale dobré, rád si dám znovu! ()

Paity

Řekl bych, že jde o průměrný politicko-špionážní thriller. Výsledek je celkem předvídatelný, ale neobvyklé prostředí Číny + Richard Gere z toho dělá slušnou zábavu minimálně na jeden večer. ()

Haymar

Vcelku drsné a syrové soudní drama s dobrou atmosférou, napětím, leč totálně zpatlaným - typicky "americky" patetickým koncem! Mimochodem Richard Gere mi do tohoto typu role vůbec nesedl! ()

airwolfis

Dobrá zápletka. Myslím si, že celkem realisticky vykreslená Čína, ale kvůli hollywoodskému konci dávám "jen" čtyři hvězdy. Bai Ling to ve filmu vcelku sekne. Komu se líbilo Pár správných chlapů, tak si tady určitě přijde na své. ()

Milwa

Vrámci žánru dobrodružného amerického filmu, kde pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí, byl tento film dobrý výkon. Obsahoval všechna klišé, na které si jen mohu vzpomenout:-) Ale výsledek byl víc než dobrý. O jaký film jde se dá poznat už nazačátku, takže se nedostavila žádná zklamaná očekávání. Film na sobotní, nebo páteční večer, odpočinkové drama s exotickou zápletkou a čekaným koncem. Hezky jsem si to užila:-) v rámci žánru **** ()

Narciska

On byl dobrý, ona ještě lepší, ve dvojici jim to slušelo, Čína připomínala stejně zkreslený obraz jaký Američané i o Rusku vždy přinášeli tak rádi, zápletka už mnohokrát viděná. ()

MickeyStuma

Emotivní snímek s komunistické Číny, kde byl z vraždy obviněn americký obchodní zástupce. Obchodní praktiky, mezinárodní politika, čínský diktátorský režim a hlavně čínský lidový soudní systém, který je tu podivně vyobrazen velmi podobně jako ten americký, je devizou příběhu. Richard Gere tu ztvárnil onoho obviněného, který zoufale bojuje o svou nevinu a svoji čest. Ani už nepřekvapí, že mu americká ambasáda v zájmu dobrých vztahů zrovna moc nepomáhá. Děj příběhu se nijak nezdržuje a po krátkém představení hlavní postavy jde ihned k věci. Tempo je přirozené a o napětí není rozhodně nouze. Dokonce dojde i na city. Vše je podtrhnuté výborným soundtrackem. Dalo by se tedy tvrdit, že se jedná o výborný film. Přesto bych nějakou tu výtku našel. Čínský soudní systém jsem již zmiňoval. Jaký tam skutečně je mi není znám a myslím, že nebyl ani tvůrcům, a tak ho vyobrazili takhle. Co se týče vězení, je docela škoda, že není prezentován trochu tvrději. Umytí talíře před podáním jídla v tureckém záchodě je docela málo. A případ samotný taky mohl být přeci jen trošku komplikovanější. Nicméně se stále jedná o dobrý film, který především dokáže zaujmout svou atmosférou. ()

helloween93

Politický thriller, který poukazuje na čínský politický a soudní systém, ale nakonec vyznívá ve všech směrech průměrně. 3* ()

BDMarty007

Tak je mi to rozhodně výrazně milejší, než Pretty Woman. Je to taky trochu odtržené od reality, ale má to trochu nádech thrilleru a určité angažovanosti, byť poněkud neohrabané. ()

_aandyy_

Tohle rozhodně není jenom průměrný film... Když se na to člověk dívá, nejenom že musí přemýšlet o tom, jak že to vlastně v té Číně chodí, ale taky ho pěkně štve ta nespravedlnost a kde všude se vlastně tohle může stát? To vám řeknu, docela to kazí cestovatelské záliby... A ještě ke všemu v hlavní roli Richard Gere, takže není moc co řešit. ()

Dantte..

Velmi pěkně a s citem natočené drama s prostředí komunistické číny. Vzalo mě to především s toho, jak tvrdě zde byly vylíčeny práva a systém nejlidnatější země světa. Celou dobu jsem se ptal ..co je svoboda, pravda a je spravedlnost opravdu tak krutá a jdenostrana ? Ling Bai byla perfektní, stejně jako velmi příjemná a emotivní hudba, jen Richard Gere se mě zdal toporný, bez zajmu a emoce projevoval jen když byl naštvaný.70 % ()

Zmeo

Zajímavý snímek o tom, jak tvrdý dokáže být byznys. Snímek plný emocí, skvělého hereckého výkonu a hudby. ()

Arccos

Zpocatku se mi film celkem libil. Jenomze pak se to tahlo, tahlo a tahlo, az to koncilo jako povedena soudni taskarice, pri ktere mlada pravnicka jen tak mimochodem malem rozlozila cinsky komunisticky rezim. ()