Agresivní virus

• USA The Strain
USA, (2014–2017), 34 h 22 min (Minutáž: 41–69 min)

Předloha:

Guillermo del Toro (kniha), Chuck Hogan (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

David Bradley, Sean Astin, Javier Botet, Natalie Brown, Francis Capra, Roger Cross, Kevin Durand, Ruta Gedmintas, Leslie Hope, Jonathan Hyde, Mía Maestro (více)

Série(4) / Epizody(46)

Na newyorském letišti J. F. Kennedyho přistane letadlo plné mrtvých pasažérů. Ty během letu přepadla neznámá síla a čtyřem z nich se podařilo přežít. Nikdo však netuší, co bylo příčinou smrti ostatních pasažérů, a proto je k případu povolán epidemiolog Ephraim Goodweather spolu s kolegy Norou Martinezovou a Jimem Kentem. Ephraim se právě rozvádí s manželkou, která ho opustila. Při vyšetřování událostí v letadle je objevena podivná truhla vypadající jako rakev. Ta však po nějaké době záhadně zmizí. Ephraim a Nora mezitím naleznou podivné červy. Patolog jim sdělí, že v tělech obětí se nenašla žádná krev. Na letiště dorazí starý židovský obchodník Abraham Setrakian, který si vynucuje setkání s Ephraimem. Ten ho odmítá, ale Ephraim mu stačí sdělit, že pokud se mu podaří zadržet rakev na letišti, nemusí dojít k žádnému problému. Ephraim tedy nařídí zákaz odjezdu všech větších vozidel z letiště. Rakev však s Jimovým souhlasem z letiště odveze zlodějíček Gus Elizalde, kterého najal Thomas Eichhorst, pravá ruka podivínského milionáře Eldritche Palmera. Na patologii mezitím těla zemřelých pasažérů obživnou a patologovi vysají veškerou krev. Setrakian si uvědomuje, že do New Yorku dorazila hrozba, které on už jednou v životě čelil. (TV Prima)

zigíš

..hodně o postavách (Setrakian, Fet, Quinlan, Eichhorst, Gus) které táhnou i slabší díly do nadprůměrných vod, náznaků, že by druhá řada měla být ještě lepší je dost, takže zatím spokojenost P.S. v posledním díle potěšila malá rolička pro douga jonese (!) 1S) 70% ()

ghatos

Hodnocení po 5. dílech: Po úvodním obstojném pilotu se to naneštěstí vydalo cestou naředěné příležitostné nechuťárny/lekačky. Ústřední linie se odhaluje příliš pomalu a hlavně není těžké odhadnout, kam to směřuje. Polovinu dílu vždy vyplňují rodinná pouta plné patetismu, přehrávání a kýčovitých frází. Navíc není tam nic, co by nebylo viděno jinde. Řemeslo je takový průměr. Jako bonus je všudypřítomný latinskoamerický živel. Strain je jim více zamořený, než New York upířím bacilem, což vám nepřidá na dobré náladě. 59%. ()

Pražák

"This is why I don't have roommates." První půlka slibovala ultimátní akci a solidní dávku napětí, ale čím dál víc se popředí tlačí vztahové linie a nefungující hororová klišé. Likviduje to tak poslední co na tomhle seriálu bylo zajímavý – škoda. Nutno přetáčet, o nic nepřijdete. Pryč s fakanama čučících do iPhonů na video své milované konvertované matky, pryč se žarlivými scénami, pryč s přistěhovalci na hraně zákona! Přidat víc retro scén z nazi táborů a více chytání Mástra! ()

Scar

Maska záporáka sa nijak nelíši od démonov zo seriálu "Charmed", čo ma veľmi nepríjemne prekvapilo. Gýčovitosti tam bolo už predtým dosť, ale toto bol vrchol trúfalosti. Sympatické postavy a casting to trochu zachraňujú, ale viac ako jednu sériu sa na to pozerať nevydržím. ()

KR4T4S

Po s01e04 to nabírá velmi nepříjemný The Walking Dead feeling. Všechny trumfy seriál vyložil v pilotu, dál to jde těžce do kopru - klišé by se ještě dala zkousnout, ale názory postav měnící se ve vteřinách diametrálně odlišným směrem (alá Heroes) a nudné linie s protivnými postavami už ne. Ještě s velkým sebezapřením zkusím pětku, ale pochybuju, že to dojedu do konce. Škoda. ()

slovan1

Tak u první série nasadil Del Toro vysokou laťku a snad se ji bude držet i v pokračování. Pořád jsem váhal mezi 4 a 5 hvězdičkami ale nakonec jsem se rozhodl tu jednu si ponechat, kdyby to nejen udrželo stejné grády ale i proto, kdyby se The Strain posunul ještě o nějakou píď vzhůru. Atmosféru má seriál od 1. dílu skvělou. Obsazení přesně pasující na jednotlivé herce. Nejvíc si roli užívá asi Richard Sammel. Díly byly návykové a s velkým očekáváním, co se bude dít dál, jsem vyhlížel další pondělky. Povedený seriál, který na upírství pohlíží z poněkud jiného úhlu, než jsme byli zvyklí. ()

kenkaku

Seriál od del Tora? No paráda! Virus... apokalypsa... samé sexy kombinace. Tak proč to není na plný počet? Protože "agrasivnímu viru" chybí "agresivní tah" na branku. Seriál totiž hlavní linii - linii která rozvíjí děj a dává odpovědi - ředí vsuvkami, které mě upřimně vůbec nezajímají (Eph na sezení anonymních alkoholiků, Eph u soudu, Nořina matka s Alzheimerem, Vasilij a jeho o tec... atd). Co působí hodně rozpačitě (a osobně to opravdu nemám rád) je filozofie: rozstříknutý mozek je OK, prsa prostitutky ne (u nahé postavy ze předu měli retušované bradavky!!!). 1. řada: Když to shrnu - děj rozvleklý, nacpaný problémy postav, které nesouvisí se zápletkou a občas velice krvavý a přitom prudérní. Co působí jako balzám jsou flashbacky z minulosti, které vysvětlují děj a pozadí (ne osobní život postav). Co mě doslova vytočilo byl závěr řady. Takových nelogičností a debilit najednou jsem už dlouho neviděl (vše v zájmu natáhnutí seriálu - jak jinak). První řada tedy zaujala, ale rozhodně nijak neoslnila. 2. řada: první polovina výrazně lepší než předchozí, nicméně i tak stále plná nudné vaty (čtvrtá a osmá epizoda asi nejvíc). Tedy prakticky všechny mínusy první řady přetrvávají, jen jsou lépe maskovány díky atraktivnějšímu ději, kde se už alespoň "něco děje" (sedmá byla fenomenální). Epizody mají tedy VELICE kolísavou úroveň (od jedné do pěti hvězdiček). čím blíže k závěru řady, tím více idiocie a trapných zvratů :(...3. řada: Pocitově nudné vaty ubylo. Děj se konečně zaměřuje na to co má (ano občas se nevyhneme flashbackům postav, které skutečně nezajímají), ale skutečně už se díváme na něco co nepřekvapí. Tedy trapné zvraty jsou praktickyna denním pořádku (kolikrát že toho "Mistra" už dostali a on jim opět utekl?). Díky tomu prostě tomu co vidím už neberu vážně a jen tupě konzumuji. A takový seriál si opravdu nadprůměr nezaslouží. 4. řada:tbd ()

see_sawandrew

Naprostá chuťovka. Už American Horror Story, které má na svědomí taktéž FX, příjemně rozbouřilo fádní rybníček dnešního hororu a potvrdilo to, co v posledních letech dokazují televize všech žánrů - seriál v současnosti nabízí více než film. The Strain ale předčilo veškerá má očekávání. Navzdory béčkovým proprietám a až nestydatě osmdesátkovému vizuálnu ohromuje moderní kamerou, chytrým scénářem a především fantastickými postavami, které si del Toro jakožto autor komiksu skvěle pohlídal. V tomto žánru jde snad o první seriál, kde vystupují jak neuvěřitelně styloví klaďasové, tak neodolatelní záporáci v čele s fenomenálním Eichorstem. Každá postava chrlí desítky hlášek, které zatraceně baví odlehčeným a někdy až tarantinovským nádechem. Postavy navíc všechny situace řeší s dostatečnou logikou, takže občasné zádrhely spíše vyvolávají lehký úsměv narozdíl od failů ve Walking Dead, kde od facepalmů snadno rozbolí hlava. Překvapivě sebevědomé je také budování zápletky a atmosféry. Spletitý příběh se rozvětvuje do několika linií, z nichž každá pohlíží na apokalypsu z trochu jiného úhlu. Komplexní pojetí "Zhoubného kmene" je zkrátka mnohem chytřejší, než se zdá být, dostává ze sebe to nejlepší a dokonale kombinuje fantastiku s vědou. Třešničkou na dortu je velmi solidní hudba a mimojiné i fakt, že The Strain se s ničím nehodlá mazlit a nechá na plátně umírat kohokoli včetně malých dětí. Krom komiksu tedy z obrazovky dýchá i jistá nekonvenčnost, která mi udělá radost vždycky. První série: 90%. Druhá série: 85% Třetí série šla bohužel dost dolů. 65% ()

iXtr3m3

Veľmi dobrý, zaujímavo spracovaný, neustále gradujúci a čím ďalej tým viac pochmúrny, technicky na jednotku spracovaný počin. Takto by som to zhrnul do jednej vety. Formou receptu asi takto: štipku Walking Dead, štipku Hellboya, štipku Draculu, za hrsť Bladea a tri vlečky upírozombíkov, premiešať, "dovatiť" osobnými stratami ústredných postáv, pridať trošku tej zaujímavej mytológie, primiešať postupnej Post-apo zmesi a riadne pridať bieleho a červeného kečupu (krvi). Ja som sa bavil, ak sa to tak dá povedať. Fakt nezávideniahodné putovanie hlavných postáv, xy obratov, na jedno malé víťazstvo väčšie množstvo prehier, to sa len tak nevidí. Myslím si, že z upírskej tématiky pre mňa asi najlepší počin za posledné roky. Dlhšie trvalo, kým som sa k tomu dostal, ale nie kvôli nechuti, alebo neznalosti, práveže som sa na to tešil už od prvej časti 6 rokov dozadu. Len som to chcel zhliadnuť vo fajn kvalite a tá sa len tak na nete nepovaľovala. Odporúčam, kde sa na toto hrabú teen seriály. ()

adam9

Temnou atmosférou dokonale nasáklé. Ústřední herci se mi také zatím zamlouvají, zejména Walder Frey aka David Bradley. Sem tam pořádná hnusárna a k tomu vynikající hlavní záporák/záporáci. Zatím velice spokojen. ()

MaaaR@

Zvláštní věc. Viděl jsem asi 4 nebo 5 dílů v rychlém sledu a dost mě to bavilo. Pak nebyl čas si pustit další díl a teď už nemám nejmenší potřebu se k tomu vracet. Takže asi jako dobrý, ale něco mi chybí k tomu, aby mě to chytlo. ()

Corpsegrinder

Na upíry dost dobrý, první díl slušně nastartuje, bohužel zde nechybí Del Torův trademark a sice trapný komický postavičky. Zatim palec nahoru ale. Celkově to má hodně devadesátkovou atmosféru. V jedný z rolí nácek rozmašírovanej pálkou z Hanebnejch panchartů, zde opět jako nácek :) Nejsympatičtější postava ruskej deratizátor. EDIT druhá série už si drží tempo áčkovýho seriálu a pořád se něco děje, maximální spokojenost, jen škoda že do role synka přeobsadili toho krysího herce kterej tam je voravnej jak kráva. ()

Gogo333

Předlohu znám, v levných knihách ji prodávali za pár kaček a tak, když sem zjistil, že Toro bude dělat i seriálovou verzi, tak sem byl natěšen. Strygojové jsou moc povedení, Setrakian byl perfektní a dost sem mu fandil. Příběh mě chytl od začátku a i když linii s Ephraimem a jeho rodinou jsem moc nemusel, tak sem se bavil. Postupně naskakovali další postavy a ty původní umírali, takže se počet postav držel stále na podobném počtu. Finále třetí řady s atomovkou bylo slušné a klidně z toho mohli udělat i konec. Čtvrtá série pak ukazuje následky toho, že lidstvo bylo poraženo a stal se z něj chovný dobytek. Naše parta ale přežila a nenechá to tak. Většina postav tak před koncem stihne ještě natáhnout bačkory a do happy endu to všichni nedotáhnou. Celý seriál je slušně akční a napínavý, některé příběhové linie trošku otravné, ale celkově jsem se ty čtyři roky bavil. ()

jasiska

Čakala som síce science, ale po pilote je jasné že to bude skôr science fiction alebo úplne nejaká fantasy (čítaj: upírska haluz :-) Príbeh je však rozpracovaný parádne, zanechal vo mne silné dojmy, až ma mrazilo a v noci sa mi o tom snívalo. Som veľmi zvedavá. ako sa to vyvinie. ()

Bingos

Náběh seriálu byl parádní. Ze začátku to mělo atmosféru a koule. Scény kdy se první pacienti mění na upíry (hlavně ten emo zpěvák) mě fakt nadchly. Pak ale děj začne brutálně stagnovat, řeší se vztahy a kokotiny, a všechny scény, které by měli seriál držet v mezích žánru jsou vlastně jen recyklované motivy. To, jak se někdo promění, vyděsí všechny kolem sebe a pak je vysaje, bylo poprvé cool, ale po třicáté se to už okouká. Sem tam nějaký souboj ala Walking dead, sem tam jakýsi flashback a jinak hlavní postavy furt pobíhají a fňukají, zatímco ty zábavní prďáci jen tak stojí v koutě, čekají a šťárají se katanou v řiti. Na druhou stranu reálie to má skvělé. Snoubí to klasického drákulu a vůbec všemožné upíří legendy se striktně vědeckým přístupem a prakticky to neskřípe. K čemu to ale je, když se naráz objeví totálně nadupané komando jakýchsi anti-upírů nebo co a konečně to vypadá, že bude rachot a pak se stejně zas jen dokola řeší "Maminko, Tatínku, Synáčku, bééééé..."? V Guillermových chuťovkách se rád porochním, ale intenzivní zážitek je tímto až příliš rozmělněný. Rozsahem dejme tomu poloviční koncentrát bych si určitě z výskáním pral rovnou do žil. ()

Ondracius

Potenciál velký, ale tak pitomé a směšné efekty a mnohdy divné a nelogické situace to celé hodně schazují. Konec mě tak unudil a naštval, že na druhou sérii už asi moc koukat nebudu. SPOLIER: S tím vzhledem Mastera si dělali jenom srandu, že jo? ...že, jo?!!!! ()