Agresivní virus

• USA The Strain
USA, (2014–2017), 34 h 22 min (Minutáž: 41–69 min)

Předloha:

Guillermo del Toro (kniha), Chuck Hogan (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

David Bradley, Sean Astin, Javier Botet, Natalie Brown, Francis Capra, Roger Cross, Kevin Durand, Ruta Gedmintas, Leslie Hope, Jonathan Hyde, Mía Maestro (více)

Série(4) / Epizody(46)

Na newyorském letišti J. F. Kennedyho přistane letadlo plné mrtvých pasažérů. Ty během letu přepadla neznámá síla a čtyřem z nich se podařilo přežít. Nikdo však netuší, co bylo příčinou smrti ostatních pasažérů, a proto je k případu povolán epidemiolog Ephraim Goodweather spolu s kolegy Norou Martinezovou a Jimem Kentem. Ephraim se právě rozvádí s manželkou, která ho opustila. Při vyšetřování událostí v letadle je objevena podivná truhla vypadající jako rakev. Ta však po nějaké době záhadně zmizí. Ephraim a Nora mezitím naleznou podivné červy. Patolog jim sdělí, že v tělech obětí se nenašla žádná krev. Na letiště dorazí starý židovský obchodník Abraham Setrakian, který si vynucuje setkání s Ephraimem. Ten ho odmítá, ale Ephraim mu stačí sdělit, že pokud se mu podaří zadržet rakev na letišti, nemusí dojít k žádnému problému. Ephraim tedy nařídí zákaz odjezdu všech větších vozidel z letiště. Rakev však s Jimovým souhlasem z letiště odveze zlodějíček Gus Elizalde, kterého najal Thomas Eichhorst, pravá ruka podivínského milionáře Eldritche Palmera. Na patologii mezitím těla zemřelých pasažérů obživnou a patologovi vysají veškerou krev. Setrakian si uvědomuje, že do New Yorku dorazila hrozba, které on už jednou v životě čelil. (TV Prima)

Rockerman

Po pěti shlédnutých dílech převládá spokojenost. Má to švih, je to dramatické a vzrušující. Upíři (ani se jim tu už tak neříká) změnili techniku vysávání krve a kříže a česneku se asi také nebojí. Prostě zmodernizovali se a je to zajímavé. Do ideálu tu ale něco schází. Například nevím, jestli je dobré to tak zamotávat, jestli to není rozehráno na příliš mnoha hřištích. Také míchat takovouto fantasmagorii s utrpením osvětimských židů není asi moc moudré. No uvidím, co se ještě z toho vyvrbí a co "Pán" ještě vymyslí. Hodnocení až po závěrečném dílu. Po osmém díle lze konstatovat, že je to stále dívatelné, ale hororového fanouška to asi nenadchne. Ony ty vystřelující "sosáky" či "hadice", kterými ti vampýři sají krev brzy omrzí, ztrácí to na strašidelnosti a vkrádá se tu a tam spíše komický nádech. Mýlil jsem se, že to bude rozehráno ve více polohách, teď už se jen bojuje o holé životy. Prostě klasická likvidace upírů nebo zombíků, nic víc. Jak už jsem napsal výše žádná bomba to není, ale dodíval jsem se dokonce a stále mě zajímalo, jak to dopadne. Bohužel nedopadlo, a tak se s Mistrem (připomíná mi spíše klauna) setkáme i v příští sézóně. To už ale pravděpodobně bez mé asistence. ()

johnywalker

Zklamání!!! Obrovský potenciál nevyužit, od Del Tora jsem čekal mnohem víc. Postavy naprosto bez charakteru, nelogické a tupé rozhodování. Nevím, co se tak podělalo! Ani Setrakien není natolik cool, aby převálcoval absurdní hlavní hrdiny v čele s tragickým Goodweatherem. Škoda! ()

Raziel_cz

První díl knižní trilogie mám přečtený, a i když nepředstavuje zrovna něco, u čeho bych nadšením onanoval, je to fajn věc s dobrou atmosférou, takže pokračování mám v plánu. Ze seriálu jsem zatím viděl dvě části a fakt nechápu, kde se bere tak vysoké hodnocení. Už Del Torův pilot naznačil, že se tady mistr temné fantasy dost zapírá. Představitelé hlavních rolí jsou sice fajn – především David Bradley je fakt boží –, ale potenciál zabíjí naprostá absence napětí. Upíři vypadají spíš divně (a někdy vtipně jako ztvárnění Mistra) než děsivě a jediné, co vyvolává emoce, jsou odporní kožní červi. Pokusy zdržet se odhalení podoby Mistra působí lacině a při všech změnách, co série přináší, se tvůrci rozhodli zanechat zrovna bílý sajrajt, co koluje nemrtvým v žilách, v původní formě. Jak má někoho šokovat odhalený mozek, když vypadá jako kus plastu? Vedlejší charaktery to možná odnášejí brutálně, ale jelikož k nim divák nemá žádný vztah, je to ve výsledku jedno. Určitě budu koukat dál, protože jednotlivé díly rychle odsýpají a The Strain v žádném případě nenudí, jenom prostě neumí vystrašit, nemá čím překvapit a opírá se o omletá klišé (hrdina je správný chlap, rozvedený, vyléčený alkoholik a workoholik, bojující o opatrovnictví nad svým synem, s ex-manželkou, jež žije s jiným chlapem v domě, za který protagonista platí). Kevin Durand navíc vypadá, že se našel ve Vasiliym Fetovi, takže na jeho řádění se těším, a FX měli koule nechat autory vraždit děti, což vždycky potěší. Snad se filmařům podařilo dobře zpracovat podzemní tunely a interakce s krtky. Po zhlédnutí dalších dílů příspěvek updatuju. Doufám, že pozitivním shrnutím, momentálně je však kniha nesrovnatelně lepší. A komiks asi taky. Alespoň v něm upíři vypadají dobře. Podobně jako smrťáci v Bladeovi 2, jejichž myšlenku dílo koneckonců rozvíjí. | Wow, po čtvrté části zvyšuji hodnocení na čtyři hvězdy. Pecka díl, kterým The Strain konečně nabrala napětí. Nechybí krev, nemrtví jsou děsiví, lekačka zafungovala a první Abrahamův výpad proti upírům je super. Těším na pokračování. | Po sedmé epizodě nemám slov, seriál je čím dál tím lepší, což mě těší. Podzemí sice nic moc, krtci vůbec a Feta je tu strašně málo, ale zato zpracování upírského komanda je fakt dost super. Úplně jsem zapomněl, že bylo v knize, takže mě čekalo příjemné překvapení. Změny oproti původní lince jsou fajn, doslovná adaptace by pro čtenáře byla nuda. David Bradley je pořád boží a Richard Sammel si roli SS-mana Eichorsta hodně dává. Jsem rád, že jsem na The Strain po dvou úvodních dílech nezanevřel, rozjíždí se pomalu, ale slibně. A upíři vypadají fakt odporně, nevím, co jejich představení v márnici mělo znamenat. Mimochodem, jsem rád za praktické efekty... a už ne tolik za CGI, jejichž kvalita není kdovíjaká. | Po deváté epizodě – no to mi ho, Guillermo, teda vyndej. Toho Mistra snad nemůžou filmaři myslet vážně. Jestli byl vtipnej doteď, tak nevím, co si mám myslet nyní, když ukázali jeho ksicht. Křížit Johna Malkoviche s Pinky Demonem fakt nebyl dobrej nápad. | Finito. Nakonec teda fakt převládají pozitivní dojmy, i když, přiznejme si, to mohlo být buď mnohem víc akční, nebo mnohem víc hororové. Mrzí mě, že mistr masek Del Toro to, co má na sobě naplácané Mistr, zřejmě neviděl ani z dálky, ale co už. Snad ho do druhé série trochu redesignují, závěr tomu ostatně nahrává. Kvalita dílů je kolísavá a dva jsem shledal poměrně nudnými, což je na třináctidílný seriál dost. Taky je mrzuté nevyužití všech postav. Ano, není tu tolik prostoru jako v knize, ale některé byly vyřešeny velmi rychle a s jinými zase jako by si scénáristé nevěděli co počít a tak je na sílu táhnou za sebou do druhé řady. Oproti tomu změny v hlavní dějové linii jsou docela fajn (už chápu, proč Stephen King tak rád pracuje na Under the Dome) a The Strain tedy má hodně co nabídnout i čtenářům Zhoubného kmene, a to na rozdíl od téměř doslovného komiksu i neprodleně po odložení knihy. Ze začátku jsem byl hodně rozpačitý, ovšem brzo se to zlomilo a v práci jsem se vždycky celý den těšil, až si večer pustím povinné dvě epizody. Předloha je pochopitelně lepší, ale nemůžu se dočkat pokračování. () (méně) (více)

Qeo

Celou první sérii jsem byl nadšen a netrpělivě sem očekával velké finále, které my vystřelí mozek z hlavy (doslova). Jediné co jsem však dostal byl impotentní závěr bez špetky emocí. Proto snižuji hodnocení a jediný z čeho jsem vlastně nadšený jsou masky, které byli jak už to u Tora bývá, fenomenální. ()

Ombak▼Penari

Nechápu, proč si Corey Stoll musí pořád holit tu svojí palici. V první sérii s vlasy vypadal celkem lidsky a sympaticky, podle mě to k charakteru postavy krásně sedlo. Pak si tu řepu v seriálu oholil a zas vypadá jak pukavec... ()

animario

Parádní pilot,první cca 4 díly šířící se zhouby mají hodně slušnou horrorovou atmosféru,kde mysteriózní prvky s tajemným monstrózním upírem v kápi a starej upírobijec Setrakyian celkem patřičně doplňujou do tý doby hlavní dějovou linku,potud jsem se těšil na atmosferickej horror. Cca kolem pátýho dílu se to transformuje do čistě bladeovský roviny. To by nebylo až tak špatný,jen jsem čekal něco trochu jinýho (víc nákazy,míň pohádky). Nicméně zformování domobranýho týmu není zlý,postavy jsou fajn,bitky s nakaženýma taky. Postupem se původně navozená atmosféra ale vytrácí. Nicméně je první série dobrá,4* klidně zatnu do hlavy strigoie /Druhá série je už typická seriálová kaše,do který se přilejvá mlíko v podobě zbytečnejch offtopic postav a zbytečnýho děje,aby se série natáhla (lesbická láska+trojka s Fetem,Eldritch a jeho malá bejbylove co nebude sedět v koutě,senzibilní upíří děcka,máti malýho Zacka,militantní paní radní a zájmový skupiny, praupíři, praupíří upíří lovec upírů,bláblá), několik dílů jsem sledoval jen ze setrvačnosti,s nezájmem o další rozmixovanej děj a začínající alergií na laktózu. Reputaci trochu napravili až 3 poslední díly,který aspoň celkem šlapali. S02 slabší 3*. Pokud by zůstalo u boje skupinky lidí (včetně mexickýho vato Guse) v karanténní zóně s upíří nákazou a prastarým zlem v podobě Mistra,byl bych spokojenej. A skončil první serií. ()

Fr3nk

Po zhlédnutí druhé série měním hodnocení ze tří hvězdiček na čtyři. Tentokrát jsem si počkal a dal všech třináct dílů hned zasebou, možná i to je z části důvod, že se mi to tak líbilo. Skvělý "oddechový" nebo "bokový" seriál, který sice neřadím mezi své top, ale rozhodně ho budu doporučovat těm, kteří budou mít zájem o hororový žánr. Druhá sérka měla skvělou zápletku a celý posun příběhu se mi velice líbil. Dějové linie hlavních postav skvěle udělané, nepůsobí a ani to není stereotypní, jak to u většiny seriálů je. Musím přiznat, že jsem čekal trošku víc odvázaný konec druhé série, ale je vidět, že se seriálem počítají do budoucna, takže si nechali prostor pro minimálně ještě jednu sérii. U seriálu je důležité, aby vám v určitém momentu došlo, že vám nějakým způsobem postavy přirostly k srdci a že už to nesledujete jen proto, že jste s tím začali. Aby se vám nějaké momenty, ať už díky hudebnímu podkladu, nebo zvratu, zaryly do hlavy. To u mě The Strain splnil. Těším se na třetí sérii a s čistým svědomím uděluji čtyři hvězdičky. Dokonce i jako nečtenář jsem přemýšlel o tom, že bych si tento kousek mohl někdy dát i v písmenkové podobě. Uvidíme po konci seriálu. ()

sadlokan

Udělejte ÁÁÁ.A pak Pinkflink upálim ti dvoumetrovej blemcák až u kořene.A tim sem strávil cca dvacet hodin?Nakonec i víc.... ()

Heroine

Kdo neviděl všechny čtyři série, neměl by komentovat. Sice jsem to po první sérii taky málem vzdala, když jsem viděla Mistrovu masku... Ale to pravý mělo teprve přijít. Je to kvalitně napsaná a propracovaná hororová pohádka. Tvůrci se věnují jak ději, tak postavám, mytologii svých výtvorů i jejich motivacím, s nevídanou pílí. Některým postavám se dá snadno fandit, jiným jde snadno propadnout, některé nelze ne-nesnášet. Ocenila jsem jednoduchost a přitom hloubku základních myšlenek dobra a zla, zrovna tak i metafory biblických i větších rozměrů. Je mi líto toho, kdo to vzdal před koncem. ()

Wallis3

I když rušivým elementem je tam syn hlavního hrdiny, který i přes to, že vidí, co se stalo z jeho matky, i přes to, když vidí, jak jeho proměněná matka zabíjí, tak i přes to má svůj rozum a způsobí to, co způsobí, tak i přes to je toto hodně povedený seriál. Logické kroky a závěry hrdinnů, žádné patosy, rozhodně ne černobílé postavy. Spokojenost. ()

Cryptkeeper

Zatim shlédnuté dva díly,se kterými jsem naprosto spokojený:) Parádní atmosféra,super herci a zase trochu jiný pohled na bytosti prahnoucí po krvi. ()

Fifipek

Tak jestli tohle má být ta pecka, tak se omlouvám, ale opravdu no even close...jediný co se mi u tohohle seriálu zvedá je žaludek z těch červů...pro mne zatím velké zklamání ()

Perth

Boží boží boží! The Strain je kopanec do rozkroku všem metrosexuálně pubertálním upířím pikačovinám. Takhle si představuju upíří snímek, takhle si představuju hutnou atmosféru a takhle vyprávěný si představuju apokalyptický scénář. A ty odkazy na původní mytologii a originální díla... no mlask :) . Je vidět, že tvůrci se inspirují Upírem Nosferatu a snad i původním Andromeda Strainem?. Přesto mě každý díl usvědčuje v tom, že del Toro je prostě borec na pravém místě. Každý díl doslova hltám, knižní předloha brzo zaujme místo v mé knihovně a nemůžu se dočkat až uvidím New York zahalený do nukleární noci s hordami monster v ulicích. FUCK YEAH! ()

feryk

Vemte zombie námět, přidejte upíry, drákulu, červy, infekci, monstra a vše zamíchejte a vyjde vám z toho Strain. Bohužel seriál je tímto překombinovaný a je to takový kočkopes nedotažený do konce a plný nelogičností, takže ani nepřekvapí, když v jednom záběru běhají zombie jak o život a v dalším se plazí svou pomalou chůzí a lze mezi nimi probíhat slalom. :D Stačí vidět první tři díly a poslední a o nic nepřijdete... vlastně ani ten poslední vidět nemusíte, protože seriál nemá konec a nevyřeší se ani nevysvětlí vůbec nic. Naopak je celá první serie zřejmě jen návnadou na druhou serii. Úroveň některých dílů je navíc opravdu béčková, např. díl na benzince je klasické zombie movie, kde pár lidí v jedné budově odráží nápor zombie. Celý děj dílu je jen o tom, dostat se z benzinky. :D No... na druhou stranu je to občas sranda a slabší povahy si najdou pár nechutností a lekaček, takže seriál občas i zabaví. 77% ()

chernobyl

S01: První sérii The Strain teď vnímám jen jako zahřívací kolo před sérií druhou, převážně díky žánrovkám jako "Creatures of the Night" (E8). Přesto se už tu najde spousta postav, s kterýma je radost se třepat napětím (hlavně Fet). S02: Tady už jde do tuhého a atmosféra nastupujícího zmaru a zkázy se krásně postupně rozbaluje jak starej plesnivej koberec a dává čichnout k smradům starším než lidstvo samo. Finále byl nervák i doják a ten filmovej look tomu sedí (že by nateklo více zelené krve?). Kdo dal obě série, tak doporučiji sáhnout po komiksové sérii, minimálně do půlky druhé řady "The Fall". Příjemně to doplní mýtus světa a vzhledem k tomu, že příběh je krapet jinej, to není pro diváka nuda. ()