Humr

• Irsko The Lobster (více)

Snímek Humr je romantickým filmem, jehož děj se odehrává v blízké budoucnosti, kdy jsou dle zákonů Města nezadaní lidé zatýkání a odváženi do Hotelu. Tam si musejí do 45 dní najít odpovídajícího partnera. Pokud se jim to nepodaří, jsou proměněni ve zvíře dle vlastního výběru a vypuštěni do Lesa. Zoufalému muži se podaří uprchnout z Hotelu do Lesa, kde žijí Samotáři, a zamiluje se tam, ovšem něco takového je proti jejich zásadám. (Falcon)

Martin741

Co ja viem, zarobilo to na seba fajne, jak pozeram, preto dam 3 spunty, len fakt niekedy pri sledovani tohoto som si prial aby som namiesto klasickej mal radsej plechovu prdel : 65 % ()

honajz2

On je to vlastně typický Lanthimos se vším, co mi na něm strašně vadí - totálně bezemoční herectví* , originální ústřední nápad, kterému ale nedokáže vymyslet celý svět, absence hlubší myšlenky či pokus o jakousi drobnou, jednoduchou, hrající si na bůhvíco uměleckého, neschopnost pořádně gradovat příběh*, úchylárny a atmosféra, která funguje na začátku, ale rychle opadne a z děje vymizí*. No jo, jenže některé tyhle prvky mu tu fungují značně líp, než u zbytku jeho filmů a ty, o kterých to platí, jsem výše označil hvězdičkou. Humr totiž má i vtipné scény, takže jsem se tu u některých scén mohl zasmát bez pocitu toho, že by je Lanthimos myslel smrtelně vážně a to zároveň částečně omlouvá i to bezemoční herectví, které ten bizarní humor ještě umocnily - a navíc je to sci-fi, takže tím by se to dalo omluvit trošku také. Příběh tu sice opět moc negraduje, ale podstatné je, že vůbec graduje a nezůstane jen u prvotního nápadu. Dokud se to odehrávalo v hotelu, tak mě to popravdě i celkem bavilo, jelikož tam to bylo vymyšlené nejzajímavěji, ale potom v lese už to zase Lanthimosovi uvízlo na mrtvém bodě a zase z toho bylo jen čekání na závěr - jenže do lesa se dostaneme až v půlce filmu a většinou mě ta Lanthimosova specifická "řeckodivná" atmosféra omrzela vždy po 15-20 minutách. A tady až skoro po hodině. Už jen kvůli tomu a echt bizarnímu námětu, který mě hodně zaujal a hrozně rád bych ho viděl i jinde a s mnohem propracovanějším světem, je tohle pro mě zatím to nejlepší, co jsem od tohohle přeceňovaného Řeka viděl. Ani nemám náladu rozpitvávat, jak moc se mu ten pokus o nějakou myšlenku zase rozpadá pod rukama a že je jen podivnou pózou v přehnaném artovém kabátku ze sekáče. Ty dvě hodiny mi sice od druhé poloviny utíkaly značně pomalu a nudě jsem se v ní opravdu nevyhnul, nicméně je to první Lanthimosův film, který mě něčím zaujal i v pozitivním slova smyslu. A ačkoli ty moje tři hvězdy jsou strašně slabé a dávám je hlavně proto, abych si u jeho filmografie tenhle film odlišil od ostatních slabších, nemám pocit, že by si je Humr nezasloužil. Znova už si to rozhodně nedám a negativa u mě pořád převažují - ale už to skoro byl čistý průměr a navíc tu hraje Olivie Colman (která je bohužel celkem nevyužitá). Takže nakonec slabé 3* ()

Streeper

Přemýšlela jsem dlouho jestli mám dát 3* nebo 4*, takže hodnocení je spíše 3,5*. Moc se mi líbil nápad filmu, pokud si sám máš šanci si najít lásku, ale když neuspěješ promění ve zvíře. Společnost ovládána vyšší mocí. Colin Farrell byl ve své roli dokonalý a občas jsem ho těžko poznávala, zahrál dokonalého "ňoumu". Na druhou stranu se mi film na můj vkus zdál příliš umělecký a kvůli tomu jsem se párkrát nudila. ()

Nach

Humr je podivný art, který nedokáži připodobnit k ničemu, co jsem dosud viděl. Je divný. Doslova a do písmene. Divný je tu svět, lidi a jejich chování i motivace. Logika jakoby tu nebyla, ale ona tu je. A takto bych mohl pokračovat dál a dál. Jenže ono je to divné tím správným způsobem. Nedokázal jsem z toho odtrhnout oči a fakt mě to zaujalo. A nebýt toho pitomého konce, nekonce, určitě bych ve svém hodnocení byl o jeden level výš. Takto uděluji humrovi nehumrovi, tři hvězdy, nehvězdy. 65% ()

Stanley

Kuriózní ujetina, která operuje se zajímavým námětem, ale svým zpracováním je utopená ve změti přiškrcených fantasmagorismů a neschopnosti udržet konzistentnost. Žánrová nezařaditelnost nemusí být nijak na škodu, jenže tady není vůbec zřejmé, na co se tu vlastně hraje a jak k tomu z pozice diváka přistoupit. Přitom třeba komedie by z toho mohla být velmi dobrá. ()

dubinak

Mým zvykem je hodnotit tyto artové polozávislé záležitosti spíše nadprůměrně, ale tentokrát mi ani hvězdy nestačí. V životě jsem asi nic originálnějšího neviděla. Určitě The Lobster hodnotím jako nejlepší art drama roku 2015 a k tomu jako nejlepší, nejoriginálnější, nejatraktivnější a nejbizarnější art drama za celý můj filmový život. Nejenže je to něco, co by lidská mysl snad v životě nemohla a asi i neměla vymyslet, ale je to taky aboslutně neemoční film, který vás stejně nenechá chladnými. Špičkové hollywoodské herce v čele s minimalistickým, ale brilantním výkonem Collina Farrella střídají taktéž evropští herci menšího formátu a vše se doplňuje o absurdní a extrémní dialogy, jenž velí totalitní náladě a atmosféře celého snímku. The Lobster nabízí v určitých scénách spoustu komediálních prvků. Vtip v podstatě funguje, ale když si uvědomíte, čemu jste se vlastně smáli, je vám spíš do pláče. Lanthimos zvládl dosadit do zpomalených dramatických scén i super hudbu, která vám rozvibruje celé tělo a posílí celkový zážitek. První polovina v hotelu byla naprosto excelentní, ale neříkám, že druhá by na tom byl hůř, jen trošku ztratila na postavách a vizuálu. Skvělá byla také po celou stopáž naprosto objektivní a chladná vypravěčská forma hlasem Rachel Weisz. Všechno na tomto filmu bylo pro mě prostě skvostné. Ráda si to zopakuji. ()

C0r0ner

Že to nijak neskončilo a že to ke konci dost ztrácelo na tempu a zábavnosti ještě neznamená, že to většinu času nebyla hodně zajímavá věc, která byla nejen skvěle napsaná a natočená, ale ještě ke všemu docela vtipná. Žádný vyložený skvost, ale na jedno podívání to bylo docela v pohodě. 70% ()

Martrix

Nenapadlo by mě, že někdy uvidím bizarnější film v žánru sci-fi, než bylo Pod kůží. Humr je hnusné povídání o absurdním světě, kde se lidi dělí na ty v páru a ty, kteří si lžou do kapsy a říkají si samotáři. Ten nápad blbý není, ale výsledek nedává smysl, postavy se chovají jako roboti bez emocí, všichni jsou divní ... . Originalita není všechno. Trochu podezřívám některé místní pětihvězdičkáře, že podlehli festivalovému mámení a jednu hvězdu dali navíc jen proto, že je to takové "art" = úplně jiné, než ta ohavně mainstreemová scifíčka...". Netvrdím, že je to špatný film, první půlka byla zajímavá...ale jako celek je to neosobní podivnost s pekelnou stopáží, kterou už nikdy neuvidím. ()

zette

Dobre zahrany a urcite originalni film z blizke budoucnosti. Velka skoda, ze film postupne ztraci dech a to i v tech absurdnich situacich. Myslenka ovsem vyborna. ()

laik_60

K filmu ma pritiahli farrel s weiszovou, ale to je snad vsetko. Bolo to príliš preumelené. zvrátené, a hlavne neosobné. Doposiaľ neviem prečo je film označený ako "romantický" !!!!! ()

necisty

Velice těžce hodnotitelný film. Tím jak je to šílené a nepochopitelné, tomu přidám, ale být blbá nálada, tak to možná nedodívám. ()

Juto

Bizarný scenár režiséra Yorgosa Lanthimosa je dosť originálny. Film sa skladá z dvoch častí a prvá sa mi páči viac, kde spoznávame svet, kde si ľudia  hľadajú partnera, aby sa nepremenili na zviera. Druhá už nie je tak dobrá, ktorá je o spoznávaní lásky a života v samote. 7/10 ()

Ice123

Film jak z jiného světa s neotřelým dějem, kdy si člověk uvědomí, že je rád za momentální společnost, která žije uprostřed obou extrémů. Po skončení filmu vás nutí myslet jak byste se v takovémto světě zachovali vy a pro jaké zvíře byste se rozhodli.... ()

campix

Asi nejvíce osobitý film, který jsem letos mohl vidět. Už na filmovém festivalu v Karlových Varech vzbudil vcelku poprask, který byl ale zároveň spojen s nespornými kvalitami tohoto snímku. Lanthimos si připsal už jeden velice zajímavý zářez v podobě filmu Špičák a Humr je jeho dalším hodně výrazným počinem. Povedlo se mu přizvat si vcelku impozantní herecké obsazení a zasadil svůj nový snímek do budoucnosti, kde se moc nevyplácí být single. Jelikož pobyt v Hotelu není pro většinu jeho obyvatel nijak příjemný. Lanthimos rozjíždí sled místy až velice bizarních událostí. Některé téměř geniální, jiné Vás nejspíše pobouří. Bohužel celkově u mě nevítězí nadšení, ale rozhodně mi nezbývá než podotknout, že Humr je opravdu velice zajímavým filmovým počinem a rozhodně se vyplatí ho vidět a udělat si vlastní názor. ()

Kolikokoli

Příběh tohoto filmu je velmi divný a neskutečný, ale na to zapomenete po prvních pěti minutách. A po zhlédnutí budete v pořádné depce a nějaké transformování do zvířat už nebudete řešit vůbec. Víc odosobněný a "mrtvý" film, kde je toto ale účel, ne nedokonalost, film jsem asi neviděla. ()

angel74

Lehce absurdní sci-fi dramedie Humr se může pochlubit skutečně vybraným obsazením. Hlavní devizou filmu ovšem nejsou herecké výkony (byť skvělé), nýbrž velmi netradiční námět. Příběh dokáže hned od začátku zaujmout, škoda jen, že s přibývajícím časem už tvůrcům trochu dochází dech a všechno tak nějak vyšumí do ztracena. Snímku bezesporu nelze upřít podmanivou atmosféru, chybí mu však emoce. (65%) ()

flyboyeda

Vitezce o nejbizarnejsi filmovou zapletku roku je uz pravdepodobne znam... :) Ale v dobrem slova smyslu. Moc zajimavy a v neposledni rade originalne pojaty film o dystopickem svete budoucnosti, kde je byt single ilegalni a dotycni jsou nedobrovolne umisteni do jakehosi napravneho zarizeni "Hotelu" na casove omezenou dobu, kdy si musi najit kompatibilniho partnera. Jinak jim hrozi pomerne desive reseni. Nekteri singleri se pak dokonce musi uchylit do ilegality a urcite formy odboje, kde vsak vladnou nemene extremni pravidla. Napriklad tancit smeji jen na elektronickou hudbu, ktera nevyzaduje partnera. Bavilo, herecky moc pekne. Nektere momenty byly opravdu vtipne, mrazivym zpusobem. Jakasi forma vztahoveho scifi drama s usmevnym faktorem a primerenou porci roztomilosti. ()

Colin Farrell v nové gangsterce od Ritchieho

30.12.2015

Hotel pro smetánku za hranicemi Hollywoodu

Hotel pro smetánku za hranicemi Hollywoodu

09.02.2014

Řecký režisér Giorgos Lanthimos před několika lety šokoval a bavil svým unikátním filmem Kynodontas, který ve festivalových kruzích rozděloval diváky a poutal pozornost ke kvantitativně velmi skromné… (více)