Smrt ve tmě

USA, 2016, 88 min

Fede Alvarez

Pedro Luque

Roque Baños

Aniž bych s tím chtěl začínat já, tak jelikož se této diskuzi stejně ani v tomto případě nevyhneme, tak pro mě je Don't Breathe mnohem více thrillerem než-li hororem. Hranice je tenká a vlastně ani ne podstatná, ale kdyby někdo očekával nějaký děs, tak je úplně vedle. To jen tak mimochodem, kdyby se měl opakovat hate, jako byl u The Witch. K obsahu samotného filmu není třeba moc spoilerovat, postačí informace, že se jedná o inteligentně napsaný, lehce zvrácený, zvratovitý a viceméně nekončící nervák. Vystupňovanou infarktovou podívanou podporuje vynikající kamera a hrstka vyhecovaných herců, kteří ždímou své možnosti na maximum. Marně přemýšlým nad nějakou stejně povedenou starší či novější žánrovkou, a i když mě jedna, dvě, tři napadají, žádná se téhle nevyrovná. Alvarez je borec, fakt že jo. Btw. co tahle paralelka? Doporučuju, tohle bude určitě v první pětce letošní drsné filmařiny!(7.9.2016)

Horor rozhodně ne, to že tam parkrat "bafne" (spíš ta hudba bafne) slepej dedek v pyžamu neznamená, že to je strašidelny. Jinak chválím napětí, zpracování a sympatické herecké obsazení ačkoliv se vlastně ani nikomu moc fandit nedalo. Obě strany byli záporné. Horší průměr.(22.11.2016)

Intenzivní náhul, který má tak silnou tenzi, že bych mu jako domovinu tipoval spíše starý kontinent, ale Sam Raimi vyčmuchal na druhé straně průplavu svébytný talent, který vládne jasnou vizí a ke kompromisu svolí málokdy, třeba ořezáním věrohodnosti ve prospěch vývoje děje. Ale Langův tragický hrdina a pod kůži se zařezávající atmosféra vládnou, o těch pár minutách v „absolutní tmě“ ani nemluvě. 4 a ½.(17.10.2016)

• Wacoslav1

Film který pojednává o smrti ve tmě. Takže se odehrává celý potmě. Navíc jsem ho sledoval v ripu který je ve tmě, tudíž bude problém jako vždy ve mě. Jednou jsem se leknul, až mi z toho změknul. Chtěl jsem trochu světla, žárovka mi prdla. Ponořený potmě, sleduji smrt ve tmě. Nechci se znovu leknout, neb to se mnou může seknout. To se však již nestalo, náhle strašit přestalo. Nebojte se děti tmy i smrtka má své dny.15%(18.9.2016)

Hodně originální survival thriller vyhýbající se šablonovitosti a klišé, který celých 88 minut pracuje s urputným tempem a napětím a v podstatě nemá jediné hluché místo. V tom ohledu mi to připomělo DRAG ME TO HELL Sama Raimiho, který ne náhodou Alvarezův snímek produkoval. Stephen Lang si zaslouží poklonu za skvěle a vyváženě zahranou postavu makabrózního slepce.(7.9.2016)

• - V úvodu filmu, kdy trojice mladých zlodějů vykrádá první dům, se s krátkou pauzou objeví dvakrát stejný záběr, když Alex (Dylan Minnette) bere věci z police. (Michalechal)

• - Kód trezoru, v němž má slepec (Stephen Lang) ukryty peníze, je 2978. Číslo odkazuje k datu narození režiséra Fede Alvareze (9. únor 1978). (-bad-mad-wolf-)

• - Stephen Lang nosil v roli slepce speciální kontaktní čočky, které skutečně značně omezovaly jeho zrak. Herci hrající zloděje zase nosili čočky, kvůli kterým vypadali, že mají rozšířené zorničky při natáčení scén v temném sklepě. (-bad-mad-wolf-)