Země nikoho

• Bosna a Hercegovina Ničija zemlja (více)

Satirický příběh dvou vojáků z nepřátelských táborů se odehrává uprostřed války v Bosně v roce 1993. Bosenský voják Čiki a jeho těžce zraněný druh se octnou se srbským vojákem Ninem v zákopu mezi nepřátelskými liniemi na území nazývaném země nikoho. Padají urážky a výčitky, zdá se, že hádka o to, který národ rozpoutal kruh násilí, nikdy neskončí. Situace žádá řešení. Mohlo by být na dosah ruky: jednotky UNIFOR jsou nablízku a francouzský seržant Marchand se vší silou snaží pomoci. Jenomže není jednoduché obejít předpisy o chování sil pověřených dozorem nad pořádkem. Velitelé nařizují za žádnou cenu se nevměšovat. Zástupci médií trpělivě sledují vývoj patové situace, a zatímco jim jde o událost, Čikimu a Ninovi jde o život. "Srbští, chorvatští a bosenští hrdinové filmu mluví ve skutečnosti stejným jazykem. Jedni mu říkají srbština, druzí chorvatština, třetí bosenština, ale ve skutečnosti si všichni navzájem rozumějí," říká Danis Tanović. (MFF Karlovy Vary)

gogos

Uz na zacatku pri te famozni uvodni znelce mi behal mraz po zadech... Tento mrazivy pocit mam jeste ted, den po shlednuti. Ale to, ze mrazeni se mi zkrizilo s usmevnym cukanim koutku ust, to jsem este u filmu nezazil. Vyborne natoceno, sepsano a hlavne zahrano. Ciki a Nino by zaslouzili Oscara. Nadherny a suprovy film... ()

kaylin

Na první pohled takový celkem jednoduchý film, který se snaž ukázat to, jak je válka vlastně šílená, jak je nesmyslná a co všechno dovede v lidech vzbudit, pokud nemají dostatečně silnou vůli, anebo prostě pokud se dostanou do nepředvídatelné situace. A neplatí to pouze pro vojáky, ale i pro civilisty a také pro reportéry. ()

MATADOR

Možná pro takovéto filmy nemám pochopení. A nebo jsem ho možná absolutně nepochopil. Možná se jedná o film, který je v jiné dimenzi. Možná... ()

Skip

Jedinečný tragikomický film o absurditě válečného šílenství. Hádky o to, kdo začal válku, taková rozdílnost v názorech a přeci zjištění, jak jsou si dva nepřátelé blízcí prostřednictvím dívky jménem Sanja, a vzápětí opět nenávist a touha zabíjet jeden druhého. Velmi silný příběh, skvěle zahraný a natočený. Když film skončí, řekl by si divák, jestli se OSN chytí za rypák. Ale kdepak, tahle organizace je plná přeborníků v zasedání a vydávání rezolucí, jak ostatně můžeme vidět již několik let na situaci v Dárfúru...ale to sem moc nepatří. ()

Fanucci

Geniální. Po shlédnutí jsem byl v takové nepříjemné depresi a přemýšlel jsem o všech těžkostech světa:-) Ne vážně. Velice působivý film, v kterém Tanovič naprosto fantasticky a s nadsázkou kritizuje účastníky konfliktu v Bosně. Srby, Bosňany, jednotky OSN (kterým znepřátelené strany říkají podle modrých přileb šmoulové:-) ) a média - všichni měli svůj díl viny na průběhu té šílené války... Musím říct, že jde o jeden z nejlepších filmů o válce, který jsem kdy viděl. Je těžké uvěřit, že je Danis Tanovič tak nezkušeným režisérem - povedl se mu opravdu mistrovský kousek. ()

wipeout

Geniálna sonda do pokrytectva a hyenizmu západu ako aj samotného konfliktu v Balkáne, ktorého nemými a nemohúcimi svedkami sa stávajú, ako vo veľmi veľa prípadoch, spolitizovanými a inkompetentnými predstaviteľmi OSN do ohnísk konfliktov vysielané jednotky UN. Nie je vôbec pdostatné či sa niečo podobné aj v skutočnosti udialo, lebo už len súčastnosť ponúka veľmi veľa ďaľších scenárov na podobnú tému. Tému západu s hrubou čiernou páskou na očiach dobrovoľne ponechávajúcu všetko akosi na samospád. Môžem ešte na podobnú tému odporučiť Welcome to Sarajewo(1997) alebo Guerreros(2002). 4,5* ()

d-fens

ocenenia : MFF Cannes 2001 - Najlepší scenár (Danis Tanović) ◘◘◘◘ Oscar 2002 - Najlepší zahraničný film ()

kagemush

Moje babička,která válku zažila na svou několikrát prostřelenou kůži,říkávala, že válka nemůže být tragikomická,ale jen a pouze tragická.Ničemu v tomhle filmu jsem se nesmál.A ten ,,žertík" s nastraženou minou je fakt hnus. ()

easaque

+4* ... takovéto válečné filmy můžu! A na válce v bývalé Jugoslávii lze nesmyslnost a absurditu války prezentovat neustále. A aby se divák zasmál, tak nemusí autoři vymýšlet žádné vtipné gagy a absurdní humor se sám vyvine ze spousty běžných válečných situací. A ještě když se přidají k znepřáteleným stranám jednotky UNPROFORu a média, tak je zaděláno na pořádný kolotoč. Je vidět, když je dobrý námět, tak lze s minimem prostředků natočit skvělý film. Vysoké hodnocení si tento snímek zaslouží, stejně jako Vaši pozornost. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1A /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

mrksik

Krásny, neuveriteľne krásny a ľudsky neskutočne silný film. Dokonale vykreslené charaktery hlavných postáv, šmolkovia, symbolika ... veľmi emotívny zážitok. ()

johny89

Tenhle film mě tedy dostal. Několik let jsem se k němu odhodlával, protože jsem od něj nic moc nečekal. Až po náštěvě, kdy jsem byl v Srbsku a Bosně, kde mi ho kamarád doporučil, jsem se na něj podíval. Film mě opravdu nadchnul a zanechal ve mě velký zážitek. ()

Stanley

Zajímavý námět, ze kterého se však myslím dalo vytěžit více, než co film skutečně nabízí. Navíc místy poměrně nevěrohodný černý humor vcelku nevhodně znevažuje smrtelně vážné situace, takže chvilkami ruší z naladění, které se příběh snaží vzbuzovat. Za zaručeně působivější filmový počin z prostředí jugoslávského konfliktu považuji britské Válečníky. ()

Petoss1

Príbeh hodný zamyslenia. Takmer nemožná bezvýchodisková situácia, núti k spolupráci nepriateľov. A hoci sa nájdu aj úsmevné situácie, stále je to celé v znamení silného napätia a roztŕžok. Posledný záber je dokonalý. 85% ()

tomtomtoma

Jeden z nejzajímavějších a nejvydařenějších pohledů na častou nesmysluplnost války. Pohledem z vnitřku. O vzájemném osočování, o rudě zbarveném pohledu účastníků, o neschopnosti mocností účinně reagovat, i když mají touhy a chutě se v ohniscích válečných střetů angažovat. Je zvláštní, co všechno může vést ke krutému válečnému konfliktu. Nacionální patriotismus, historické nároky, pocit ukřivděnosti, zakořeněná frustrace a závist, touha po moci, různé osobní ambice, neschopnost vzájemné komunikace a z toho pramenící provokace. Pak se vše zacykli ve smyčce, ze kterého není lidského východiska. Tragikomedie hlavních postav je zde umocněna tragikomedií mocností, jež samozvaně na sebe berou zodpovědnost za řád světa. Ovšem jejich vměšování, byť je vedeno sebelepší pohnutkou, je svazováno zkostnatělým politickým systém a politikařením. Nakonec se vždy musí přiklonit na jednu stranu, neboť jejich role mírotvorce je snad až směšná. Příběh má své tři hrdiny. Bosenského vojáka Čikiho (dobrý Branko Djurič), hledající východisko ze zapeklité situace. Srbského vojáka Nina (Rene Bitorajač), snažící se vracet všechny drobnosti zpět. A dalšího bosenského vojáka Cera (Filip Sovagovič), jehož situace podtrhuje nemožnost nalezení nějakého východiska. Z dalších rolí: z nečinnosti znechucený seržant UNPROFORU Marchand (Georges Siatidis), past připravující srbský voják (Mustafa Nadarevič), stopy zahlazující plukovník UNPROFORU Soft (Simon Callow), a zástupkyně senzacechtivých médií s diskutabilním přístupem Jane Livingstone (Katrin Cartlidge). Válka je nebezpečná věc, většina je poražených, ti v rolích vítězů vzbuzují pochybnosti. ()

C0r0ner

Proč není tenhle film v žebříčku? Když je tam jinak spousta sraček... Každopádně se jedná o humorně brutální pohled na Balkánský konflikt začátku devadesátých let, kde se v reálu naprosto normální lidé chovají jako magoři, protože shora jim někdo řekl, že ten druhý je špatný a měl by umřít. Film mimochodem taky dokládá naprostou neschopnost RB OSN, která už po světě stála životy milionů lidí. 100% ()

Wormboy

Velmi kvalitny snimok o nezmyselnosti vojny medzi dvomi krajinami v situacii, ktora je nam blizsie ako by sa mohlo zdat. Ziadne zbytocne prestrelky a vojnove sceny, len traja chlapi v jednom zakope a prizerajuce sa impotentne jednotky OSN. ()

sulimo

Absurdita války na všech frontách, ovšem nejabsurdnější situaci sehráli šmoulové, respektive jejich mandát, který je akceschopný asi jak ta mina "made in EU", ovšem aby explodovala, musela by se z ní sundat hora oné stupidity a absurdity, kterou na ni OSN tak pěkně naložila, hlavně, aby nevybuchla, aby se do ničeho nezapletla, a proč? protože může, tudíž i nemusí, protože suverenitu státu si vykládá jen jako privilegium, jako svobodu, nikoli právo, které je omezené, pokud není stát schopen dostát ochrany svých obyvatel ....protože to jsou prostě líní idioti. Dosti frustrující snímek, který Vám na nic neodpoví, což je taky odpověď, jejíž výpovědní hodnota je vlastně všeříkající. V rámci tohoto konfliktu mohu doporučit Warriors nebo třeba Harrison's flowers. ()