Světlo mezi oceány

• USA The Light Between Oceans (více)

Válečný hrdina Tom Sherbourne (Michael Fassbender) po běsnění, jímž prošel na západní frontě, touží především po místě, kde by znovu našel vnitřní klid. Stane se strážcem majáku na Janusově ostrově u západního pobřeží Austrálie kde si najde i milující ženu (Alicia Vikander), jež je ochotná snášet s ním drsné podmínky, které s sebou život na majáku přináší. Bohužel po čase zjistí, že není schopna donosit jejich dítě, což obrátí jejich svět v tichém přistavu naruby. Až jednou moře na břeh vyplaví člun s mrtvým mužem a miminkem na palubě... Tom je nucen volit mezi láskou a povinností a rozhodnutí, které učiní, bude mít nedozírné následky nejen pro ně dva. (Magic Box)

peetriss

Chytlavý příběh opřený o výborné herecké výkony i pevnou režisérskou taktovku dotýkající se síly partnerského vztahu v odloučení od civilizace, jeho tvrdým zkouškám a otřesům, touhy po naplnění mateřských pudů, které dlouho nejsou přány. Když shodou náhod (a nehod) k jejich naplnění přijde, přichází ke slovu nepřekonatelný boj s vnitřním svědomím, který nevyhnutelně směřuje k tvrdým následkům. Přestože podle mě nebyl potenciál příběhu vytěžen naplno, jedná se o film plný silných okamžiků, morálních dilemat a emočních epizod, který dokáže vtáhnout a zasáhnout. Dvojice Michael Fassbender a Alicia Vikander, výborně doplněná o Rachel Weisz, povyšují toto drama do nadprůměrných proporcí. ()

filipvrbik

Velmi smutný, až krutý - možná dokonce nejsmutnější film za dlouhou dobu. Vše umocňuje zdlouhavý průběh a tíživá atmosféra. Skvělé výkony jen podtrhují tragédie, které se udály. Samotný děj stojí na výčitkách svědomí po prožité tragédii, a místo jedné rodinné tragédie, tu máme dvě. Alespoň to skončilo, v rámci možností, relativně šťastně. Každopádně film na který hnedtak nezapomenete...95% ()

prezdivaka

Příšerný kalkul, který si nezadal s nejubožejšími svazečky Červené knihovny. Od samého začáku se vrší jedna nevěrohodnost a "náhoda" (a to je eufemismus) za druhou. Hrdinové jsou manželé Tom a Isabel. Mladý otec se vydá s miminem na loďce na moře poté, co se pohádal se ženou. Tom V loďce najde hračku spojující dítě s minulostí, kterou si ponechají. Nebojí se, že dítě, které je téměř rok staré někdo uvidí a ukáží ho návštěvě. Když přijedou lidé z pevniny hračku uvidí. Když je dítě křtěno, zrovna se u hrobu, kam se v ten okamžik dívá otec Tom, modlí pravá matka. Otec se samozřejmě jde podívat na ten hrob. Tam místo jmen a dat je příběh o tom, jak zahynul otec s dítětem v moři na člunu. Otec má výčitky a pravé matce vyjeví pravdu v krátkém dopise. Na oslavě zaměstnanců společnosti spravující maják se objeví pravá matka, která ale se společností nic společného nemá. Když je dítěti asi pět, pošle matce ještě hračku nalezenou ve člunu. I když nechápete motivaci toho člověka, říkáte si, že jde o pomatence, který nade vše miluje právo a je ochoten ublížit všem, které miluje jen, aby dostál spravedlnosti. Prostě psychopat. Ale bude hůř. Policie otiskne v novinách fotku hračky s velkou odměnou za stopu. Tom je obviněn nejen z únosu dítěte, ale i z vraždy muže ve člunu. Malá Lucy uteče od své pravé matky k té, kterou doopravdy miluje. Hannah pochopí, že dítě nemiluje jí, ale matku , která jí vychovala. Hannah vůbec není vděčná muži, který jí řekl, že její dítě žije a pak jí poslal hračku jako důkaz. Hannah si místo toho dá podmínku, že dítě vrátí Isabel, ovšem jen když bude svědčit proti svému muži, Isabel najednou obrátí o 180° a dítěte se vzdá jen aby šla do vězení společně s manželem - psychopatem. Konec musí být happy a tak dospělá Lucy vyhledá tatínka a ukáže mu své dítě - chlapečka. Film prý docela přesně kopíruje sny jedné spisovatelky. Ta kniha jistě stojí za to. ()

Mikino00

Vizuálně i herecky naprosto perfektní, avšak rozvleklost a melodramatičnost kazí celkový dojem. Film dává divákovi spoustu času nad dějem přemýšlet, což vede k tomu, že ve výsledku je příběh předvídatelný a nedokáže tak diváka zasáhnout. Celkově jsem byl mile překvapen, čekal jsem větší romantiku hrající na city, ta zde byla schována, uhlazena. Hodnotím 3,5*. ()

JohnyD

Človek dostane presne to, čo sľubovali trailery. Kvitujem najmä umiernené herecké výkony vo vypätých situáciach (zdravíme Violu Davis), ktoré zbytočne nerušia. Film si pre seba kradne Alicia, a Fassy s Rachel zdatne sekundujú. Dúfam, že Alicia sa dočká nominácie, aj keď Natálku asi neporazí. Ten film bohužiaľ nespravil dieru do sveta a preletel dá sa povedať tak povediac pod radarom. Táto mladá Švédka vie zahrať snáď akúkoľvek emóciu od zaľúbenosti, radosti, zdrtenosti a bola radosť na to pozerať. Krásna Desplatova hudba príjemne dopĺňa túto romantickú povojnovú drámu z jedného majáka na pobreží Anglicka. Film ideálny pre introvertov. 8/10 ()

Gore

Zjistil jsem, že mám docela problémy s filmy Dereka Cianfrance. Vždy si vybere téma a herce, kdy si říkám, že to by nedokázal zmrvit ani takový Uwe Boll, ale Derekovi se to povede. Nevím jestli to je jeho extrémně pomalé tempo, k uzoufání nudná režie, nebo slabé vedení herců, kdy i taková Alicia Vikander, se kterou jsem viděl všechny její celovečerní filmy a ve všech jsem byl z jejího výkonu nadšený, tak zde poprvé mě vůbec nenadchla a nevěřím, že to bude její vinou. Holt nestačí jen poskládat líbivé obrázky za sebe a hrát si v pomalosti na Terrence Malicka. Škoda velkého potencionálu. ()

Chudobka

Kýčovité, příliš dlouhé, nudné, film se mě citově nedotkl, ani jindy výborná Alicia Vikander mě nepřesvědčila. ()

bllm

Očekávala jsem daleko větší doják, zas až tak moc mě to nevzalo, i když nemůžu říct, že bych nepustila slzu. Fassbender / Vikander bezchybné herecké výkony, ale nemůžu se zbavit dojmu, že Michael vypadal v obličeji nějak divně, jako by mírně otekle, možná měl z toho vichru problémy s dutinama. Skvělá kamera, pomalé tempo. Přidám se k ostatním - neškodilo by to trochu zkrátit, o deset patnáct minut. Co je ale tentokrát pro mě propadák - to je hudba, zaregistrovala jsem nějakou na začátku a ta mi přišla jak z Hecula Poirota, a pak už jsem to nějak nedokázala vnímat. A právě ta správná hudba by film dokázala vyzdvihnou o příčku výš a člověka by to rozsekalo jako samotné hrdiny. ()

ink flo

Starosvětský, pomalý a citlivý....nastoluje zajímavé morální dilema o tom, jak se zachovat v zásadních situacích, co z toho vyvodit, zda se držet své "morálky", přijímat následky svých rozhodnutí atd...Fassbender bezchybnej jako vždy....hodně silnej film, pro mě dost ambivalentní, protože mám problém s postojem hlavního hrdiny a pravděpodobně bych se zachoval jinak, přičemž ho ale zároveň chápu. ()

anatheman

Silnější 4*. Jak již bylo řečeno, jedná se o pořádnou emocionální ždímačku. A to hodně hořkou a rozhodně ne marmeládovitou. Depresivní Whirlpool tedy jede na sto procent. Kromě tohoto nastínění doporučuji tuto ostrovní elegii lidem, kteří mají rádi filmy s pozvolným tempem, kde velkou roli hrají široké, takřka impresionistické záběry na jedince působícího v osamělých a tajuplných končinách. Děj je sice trochu marginalizován (dal by se shrnout do několika vět), ale to rozhodně nevadí, neboť zde hraje prim všudypřítomná prchavá krása a pokoušená harmonie. Psychologie aktérů je vcelku uvěřitelná, byť několikrát se před vás postaví pochyby. Těm bych ale velkou váhu nepřikládal. Podivnosti spíše přináší důsledky konání postav, pro něž ale v daný moment máte zpravidla pochopení. Zkrátka se opět jedná o onu nadčasovou myšlenku, že mnohdy by stačila mezi lidmi racionální domluva, jenomže to bychom potom byli ("překvapivě") stroji bez jakýchkoli známek emoční lability. Musím taktéž říct, že mi "Světlo mezi oceány" tématicky připomínalo dánskou Druhou šanci. Jinak Alicia opět skvělá, Fašistický Bender tradičně taky a Rachel si u mě po ohavnostech typu Mládí a Humr spravila reputaci. ;-) ()

Ben Nevis

První polovina je krásně romantická, milující se pár se stínem na duši, maják (škoda že vynechali jeho údržbu), západy slunce, bouřlivé moře... Jenže od předání štafety Rachel Weisz slouží příběh už jenom na ždímání slz, protože všichni jsou jaksi smutní, nešťastní či dojatí. ()

BOURQUE

Film so silným scenárom a celkom opatrnou réžiou. Presvedčivý výkon od trojici M. Fassbender, A. Vikander a R. Weisz, hlavne pán Fassbender tu predviedol veľmi citlivý výkon. Záver trošku „narýchlo“ natočený. Osobné hodnotenie: 81% (****) ()

GOREGASM

Po Cianfranceho posledním majsrštyku, Tha Place Beyond The Pines, jsem dychtivě čekal s čím novým tento talentovaný režisér příjde. Derek si vybral srdceryvný příběh dvou lidí, které dohromady svede život, probudí v nich nekonečnou lásku, aby jim následně nedopřál štěstí, které si zaslouží. Nádherné obrazy prostředí, ve kterém se snímek odehrává, čili v okolí osamoceného majáku, dodávají pevné obrysy oldschoolovému storytellingu, který se hodně soustředí na postavy a jejich vnitřní boj. Fassbender a Alicia jsou ve svých rolích perfektní a jejich psychické vypětí i z diváka vyždíme všechny emoce. To napětí, kdy čekáme, co se pokazí funguje velmi dobře a i závěr vás donutí uronit zaslouženou slzu. Přesto nemůžu Cianfrancemu odpustit trochu zjednodušené rozuzlení a odpouštění v pasáži, kdy Rachel Weisz už má dcerku u sebe a řeší se vina těch dvou nešťastníků. Tam jsem to děvčatům úplně nevěřil a snímku to ubírá na věrohodné psychologii postav. Navzdoru tomu jde o citlivě natočený a emocemi přetékající snímek, který minimálně kvůli Fassbenderovi musíte vidět. 85% ()

Rockerman

Je dobré si občas "odpočinout " od akčních filmů a dát si nějaké komorní drama. Odpočinek se nekonal, protože se tu dost útočí na divákovy city. Ale příběh je to krásný, ikdyž po objevení " Plaváčka" lehce předvídatelný. Zato nečekaný, aspoň pro mne, byl ten pohodový závěr. A o čem to tedy je? Především o převeliké lásce, utrpení, ale i porozumění a hlavně o odpuštění. Jediné, co lze filmu vytknout je jeho stopáž, ale protože Tom neustále bojuje se svým svědomím, nuda rozhodně nehrozí. ()

tomik99

Skvělá ukázka toho, jak „malý“ čin s nejlepšími úmysly se může proměnit v noční můru. Film je dobře prokreslený a opírá se o skvělé obsazení. Michael Fassbender dokazuje, jak velký a skvělý herec je, Alicia Vikander hraje milující matku, které věříte každé slovo a každou slzu. Ve výsledku se jedná o velice příjemný film se zajímavým vyvrcholením. I když je film ponurý a napjatě jsem na konci čekal, jak to dopadne, místy je trochu předvídatelný. Zvlášť od půlky, kdy Fassbender nalezne dítě na moři, lze lehce předpokládat, co se stane dál. I když jsem to ale tušil, film mě i tak bavil a hltal jsem každou minutu. Přesto by snímku prospělo, kdyby byl o půl hodiny kratší. Zvlášť první polovina filmu se místy trochu vleče. Úvod by šel o něco málo osekat a jen by to filmu prospělo. Od poloviny se to ale rozjede, a i když tušíte, co bude následovat, díky skvělým hercům lehce ději propadnete. Možná je trošku škoda, že jsme se nedočkali soudu, o kterém se ve filmu stále hovořilo, ale poslední scéna to ale alespoň z části vynahradila. ()

Torgal

Pekne natočená, pomaly plynúca melodráma. Herecky dominantným je tentokrát dosť civilný Fassbender, na Vikanderovej prejav som si stále nezvykol a veľmi ju nemusím. Okolo ústrednej dvojice sa v dôsledku ich zúfalého rozhodnutia pomaly sťahuje slučka viny a potreby vykonať správnu vec. Vzrastajúce napätie vedúce ku katarzii je veľmi dobre vystavané a jej následky sú pre všetkých zúčastnených patrične drvivé. O to viac ma zaskočil až nečakane zmierlivý koniec, očakával som niečo iné. 7/10 ()

Alicia Vikander je nová Lara Croft

Alicia Vikander je nová Lara Croft

29.04.2016

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (více)