V novém filmu Pátá vlna nalézáme většinu Země zničenou čtyřmi vlnami stále se stupňujících smrtících útoků. Cassie (Chloe Grace Moretz) prchá světem, prostoupeným strachem a nedůvěrou, a zoufale se snaží zachránit svého mladšího bratra. A zatímco se připravuje na nevyhnutelnou vražednou pátou vlnu, spojí své síly s mladíkem, který by mohl představovat její poslední naději - jen kdyby mu dokázala důvěřovat. (Falcon)

darkrobyk

Podle hodnocení jsem čekal poněkud větší hrůzu. Kromě předvídatelnosti je největší problém, že autoři nemají jasno, co vlastně točí. Katastrofický film? Sci-fi? Young Adult? Chytré míchání žánrů přináší zajímavé plody, dort pejska a kočičky je průšvih. Filmu by snad prospěl jen sestřih na hodinovou délku, vyhození červené knihovny a temnější konec. Nevyrovnané triky jsou z levnější přihrádky...jo, voda a oheň patří podle specialistů mezi nejtěžší digitální efekty, a tak nejen lidi prchající po schodišti vzhůru pronásledují jednoduché pixely. Brýle odhalující mimozemšťany ukradli Carpenterovi, zbytek je jak cvičný materiál od Emmericha. Jelikož mi ale snímek vcelku utekl, hodnotím 3*. Za další zhlédnutí ovšem nestojí. ()

juta

Zvláštní počin, který nedopadl moc dobře. Od počátku to vypadá nadějně, ale jen do chvíle, než nastane "pátá vlna" a od té chvíle to nějak přestalo dávat smysl. Zřejmě se tu projevily malé zkušenosti pana režiséra. Jakoby filmu chyběla duše. Chloë to alespoň trochu zachraňuje. ()

Fiftis

Kráskou je Chloë Grace Moretz, ktorá vo svojich osemnástich dokazuje, ako vie utiahnuť hocijaký žánrový film. Osobne sa neviem dočkať kedy bude mať Chloë Grace Moretz konečne 40+ a bude z nej poriadna sexi mamina. Akčných scén po úvodných vlnách nájdeme niekoľko a na konci nechýbajú aj poriadne explózie, ale toto nie je čisto akčný film. Cítiť, že veľká časť rozpočtu bola minutá na štyri vlny, potom príde útlm. Nebudete prekvapení, ale črtá sa tu aj istá romantika. Nie je to poctivý milostný trojuholník, ako sa štandardne rysuje pri tínendžerských stupidných filmoch, no nejaká tá pusa sa musí vylepiť v nestráženej chvíli, aby sa diváčky romanticky zasneli a doprovod si ochkol, že to nesmelo chýbať. V oscarovej sezóne je to solídna jednohubka na vypnutie a tínedžéri si môžu bod-dva pripočítať bez problémov. ()

Pepinec

Dvě figuríny z Kenvela běhaj po lese a lověj bludišťáky. Bomba jako z děla... Když se tohle dostalo do kina, proč já musím mít lístek? ()

Pilda17

Trailer navnadil, ale to bylo tak vše. Pátá vlna měla obrovský potenciál, ale totálně zahozený. Herci se dají odpustit, protože tady jsou daleko větší chyby. Scénář, chybí chvilka napětí, nápady i hlavně nějaký moment překvapení. Když to shrnu chybí vše, co kvalitní film má mít a nemá cenu se rozepisovat, přesvědčte se sami .. 3/10 = 30% ()

Rosaviva

Nápad je to zajímavý, natočené to bylo špatně. Začátek byl dobrý, takový správně katastrofický, nalákalo vás to na zbytek filmu. Jenže v okamžiku, kdy se hlavní hrdinové dostali do toho uprchlického tábora, tak to šlo od desíti k pěti. Postavy se chovali naprosto nelogicky. Rodiče poslali děti s armádou a zůstali tam čekat, až se pro ně ty autobusy vrátí. Jako vážně? To je snad postapokalyptické pravidlo č. 1 - nerozdělovat se! Zbytek filmu byl předvídatelný až k pláči a ještě naprosto přitažený za vlasy. Ta dětská armáda měla být co? Jako vážně? Ty pětiletý děti tam? No škoda, potenciál to mělo, dobrou herečku v hlavní roli to taky mělo. 3* ()

misterz

Miestami to bolo tak trápne, až som odvracal zrak. Viem, že niečo podobné je u teen filmov normálne, no v tomto prípade toho bolo už moc. Na druhú stranu tu ale hrala Ch. G. Moretz, tak tie dve hviezdičky z čisto z prízemných dôvodov jej rád venujem. Len dúfam, že rýchlo podrastie, aby už konečne mohla dať podobným teen kravinám definitívne zbohom, pretože je ju v niečom takomto škoda. 30/100 ()

Vančura

Zpočátku se to rozjíždělo docela slibně, ale velice rychle se to zvrhne v hroznou slátaninu, na kterou se ke konci už skoro nedá dívat, jak je to dementní. Z poslední doby mě podobným způsobem otrávil film Enderova hra - Pátá vlna je podobná, ne-li hoší kokotina pro teenagery. Scénář vrství jeden nesmysl za druhým a zbytečně zabíjí jinak docela slibný námět - dovedu si představit úpravy, po kterých by se mi ten film líbil, ale bylo by s tím práce jak na kostele a vzniknul by v podstatě úplně jiný film. Pátá vlna na mě působila až zarážejícím způsobem lacině a celkově nemám za sebe problém napsat, že tenhle film za vidění v podstatě nestojí. Pokud tedy člověk vyloženě není fanda Chloë Grace Moretz, která je zde tradičně výborná (Nick Robinson je naopak doslova tragický a místy jsem uvažoval, zda to ve skutečnosti není převlečený Justin Bieber). Ta literární předloha Ricka Yanceyho musí být strašná sračka. ()

mzss1

|40%| Trailer mě docela zaujal. Ikdyž herci nic moc, no. Hlavní hrdinka je taková rozporuplná – vzhledově se mi moc nelíbí, ikdyž tu má jistou přitažlivost. Ve filmu Carrie byla děsná, naopak v Equalizeru mi seděla. Zde tak napůl, no. Ostatní ? Nic moc. Ani Maika Monroe to moc nevytrhla, která se mi líbí. Sakra, proč z ní zde udělali černovlásku ? K tomu měla dementní postavu, jak kdyby utekla z odvykacího blázince pro fetáky. xD Takže ještě tak zpočátku si to pozornost udrží, pak už to jde z kopce. 1/3 je zajímavá, ikdyž to mohlo být trochu velkolepější. 2/3 je fakt divný, furt se něco děje a ne a ne zaujmout. Ta třetí – respektive blížící finále a finále – to už šlo mimo mě. Doslova jsem u toho usínal, bylo mi jedno, jak to dopadne. No, myslím, že nemá cenu se dále rozepisovat. 2 hvězdici dávám, jsou horší filmy, ale i tak je to velká nuda. ()

liskam

Jé hele, já to vyděl...chtěl jsem to hodnotit druhý den ráno, a ejhle, ona se mi tahle blbovina úplně vypařila z kebule a už jsem si na ní nevzpomněl. No už jen z toho důvodu si to zaslouží smést ze stolu. Ani nemá cenu psát o tomhle "filmu" , akorát bych si ničil klávesnici pro nic. Za mě 34% ()

kingik

Pět vln blížícího se orgasmu! Ale žádná pořádná vlna, co by s divákem zametla, se nedostaví. Autor předlohy Rick Yancey přišel se svojí příručkou k současným a budoucím dívčím ságoorgasmům. Spočinutí v dívčím lůně je pro něj skutečně mimozemským zážitkem. Nástup prvních tří vln z pěti ve filmu proběhne během úvodní půlhodiny. Velká p(r)ožitková rozkoš to není, když vše probíhá kvapně a zkráceně, ovšem navnadí to, přijde i nějaká ta destrukce města obří vlnou, Chloe Grace Moretz sténá (nad ztrátou rodičů), její malý bráška je (nenásilně) odvlečen z tábora na dalekou vojenskou základnu, sestřička běduje, že mu už nepředá své nulové sexuální zkušenosti, a tak za ním spěchá sto kiláků, ale cestou potrénuje lesní petting s krásným a záhadným mladíkem. V domnění, že to už je ta pravá sexuální gymnastika, je dokonale připravena na zbytek cesty na základnu, kde si dá lesbickou přetahovanou s perverzně vystajlovanou Maria Bello. A že je ve filmu nějaká invaze mimozemšťanů, tak toho si ani moc nepovšimnete. Film totiž vyhlíží brutálně skromně. Nemá daleko do dražšího seriálového pilota. Spektakulárních scén je poskrovnu, film si vypomáhá voiceoverem hlavní hrdinky, téměř vše je v intencích seriálového syžetu. Paralelně spolu s putováním hrdinky Cassie sledujeme, kterak na základně probíhá výcvik mladých rekrutů, kteří se chystají na boj s mimozemšťany, což je o něco zajímavější než vývoj dívčích měsíčků. To už divák ví, že mimozemšťané dokáží parazitovat na člověku a plně jej ovládat. Ano, originálně to zrovna nezní, taky to originální ani není, nicméně i nějaký ten akční střet i skřek, se počítá. Útok sice proběhne v noční scenérii, ale docela dobré to bylo, je s tím spojena i pointa, která se váže na personál a velícího plukovníka ze základny, kterého ztvárnil Liev Schreiber. Ale silně pochybuji, že předem nezjistíte, o co se jedná. Film ve svých dějových překvapeních není moc šikovný, a to na nich nezřídka staví. A co ještě nenadchne je tristní závěr. Chloe Grace Moretz si prostě řekla, že když má dívčí ságoorgasmy Jennifer Lawrence a Shailene Woodley, nyní je na řadě i ona. Příliš svoji roli ani neuměla uchopit. Střídá jeden debilně vyjevený výraz za druhým, nepřirozená jak piča, sexappeal má asi jako učitelka v mateřské školce. Dá se napsat, že všichni herci byli lepší než ona. Samozřejmě nemusím snad ani uvádět, že v brutalitě je film brutálně okleštěn. Prostřelené stehno hlavní hrdinky je maximum, kam to film v tomhle ohledu dotáhl. Zásadním problémem je, že film navnadí na obří mimozemskou invazi, a pak nemá na střet s ní prostředky, tak to lakuje, jak se dá, aby to nešlo poznat. Film, který nemá dostatek filmových prostředků, chybí mu šourekrvoucí finále a nedokáže se rozhodnout, v jakém stylu, žánru i pojetí bude operovat, nemá v kině co pohledávat. A že by se chystalo pokračování, tak o tom zprávy nemám. 60% ()

Anderton

Film, kde je všetko zle. Takže ani nemá zmysel vymenovávať po poradí, čo všetko. Takže aspoň spomeniem chybu najväčšiu. Ak film, ktorý je každým zvratom dementný viac a viac, je aj nudný a hlavne nie je zábavný, je to extrémne zle. Každému, kto film videl, je jasné, že vlnám sa mal venovať celý film a to, čo tu vidíme hodinu a pol, mal byť skôr dovetok, prípadne by tu z toho nemuselo byť vôbec nič. Film som chcel vidieť ako fanúšik sci-fi a keďže som vedel, že je zlý, tak ako takú návnadu na druhý ID, že teraz niečo vážne slabé, aby to pravé orechové (rozumej tak dementné a dementne veľkolepé, až zábavné) ešte viac zabralo. Ale to, že to decko v buse nepovedalo vodičovi, že jeho sestra za nimi uteká, tak to spomenúť musím. No ak ak vám zomrú rodičia a svet je v riti, tak samozrejme nemyslíte ako teenagerka na nič iné, ako na pekných chlapcov... ()

Kudly4

Do té 4. vlny, to bylo koukatelné, i když každá vlna tu má prostor na cca 2 minuty. Pak se to rozjede v "akční" romantickou procházku s dětmi pro děti. Nic moc film a nezachrání to ani celkem pěkná Moretz. ()

silentname

Dostal som presne to čo som od filmu očakával. Vizuálne to vyzerá super, efekty sú podľa mňa solídne zvládnuté a ideológia takejto katastrofy je celkom zaujímavá. Dokonca musím v tomto filme pochváliť aj Chloe. Napriek tomu, že ju neobľubujem, tak musím povedať, že podala celkom slušný výkon a dokonca dala svojej postave aj nejakú hĺbku. Úprimne si myslím, že sa mi tu pozeralo na ňu najlepšie odkedy som videl Carrie. Plus musím povedať, že v závere je pár skvelých momentov, na ktoré sa pozeralo veľmi dobre. Ale dokáže to všetko pozitívne zakryť absolútne priehľadný príbeh bez momentu inovácie a absolútne stereotypné tínedžerské postavy ako vo všetkých apokalyptických fantasy? Pre mňa jednoznačne nie, lebo mi to neustále bije do očí. Viete odhadnúť každý moment, viete presne povedať aká je skutočnosť a všetky prekvapenia, ktoré sa nám predhadzujú pod oči sú jednoznačne odhadnuteľné. A keď sa týmto plahočíme cez celý film, tak viete určite pochopiť, že som z toho nie veľmi nadšený. Film by mal vedieť aspoň trošku prekvapiť a mať v sebe momenty, ktoré nás prekvapia a dajú nám pocit, že sa pozeráme na niečo, čo môžeme brať viac seriózne, než všetko čo sme videli predtým v sériach Divergent alebo Maze Runner. Rovnako rušivý je podľa mňa aj dizajn vesmírnej lode "tých druhých." Prečo? Lebo je to podľa mňa presne ten istý dizajn, ktorý sme videli vo filme District 9. A mňa to ako diváka veľmi ruší, lebo film potom stráca zaujímavé momenty. A je to škoda. Hodnotenie: C+ ()

eLeR

V tomto filme sa deje všetko neskutočnou rýchlosťou a možno preto mi to prišlo veľmi povrchné a nedokázalo ma to vtiahnuť ani na malý okamih. Z tých mládežníckych filmov taký slabší odvar. ()

klerik

Prekvapivo slabé. Už len to, že s otrepaným motívom invázie (INVÁZIA LUPIČOV TIEL, INVÁZIA, FAKULTA...) sa tu narába ako s niečím novým, filmu podráža nohy. Celý film je totálne nudne natočený a príbehovo strašne slabý. Horšie ako LABYRINT aj ALIANCIA. A to máme všetci radi Chloë... Fanúšikovia HOSTITEĽA, toto je film presne pre vás... ()

SeBig

Mohlo by to být lepší nebejt těch moc protaženejch važnejch scen a toho otevřeného konce. Tu malou flundru moc nemusim, ale ta hlína na xichte ji celkem slušela. ()

Další adaptace knihy pro mládež na cestě

Další adaptace knihy pro mládež na cestě