Tady si nám někdo hrál na pejska a kočičku. Vzal si kousek od Twilightu, přidal Hunger game a dochutil Harry Potterem. Přísad je tam tolik, že každému musí něco chutit :) Děj neskutečně předvídatelný a film nenabízí prakticky nic z čeho bychom se měli posadit na prdel, ale.. Mě osobně stačí sympatická hrdinka a její přerod.. Nejenže herečka měla neskutečně hezký oči a vlasy, tak kupodivu uměla i hrát a pár scén klobouk dolů.. Jai Courtney slizký záporák a Theo James bude asi teď pro pár slečen idol :) A Kate třešnička na dortě :) Děj ubíhal celkem svižně, ale stopáž zbytečně dlouhá, jenže u knižních předloh se tomu asi člověk nevyhne. Trhák to nebude, ale rozhodně to patří k lepším sci-fi filmům, které jsem viděla. A hlavně díky bohu, že si vybrala neohrožené. Asi bych nechtěla koukat jak se v sečtělých učí hrát šachy, pitvá žáby, nebo v mírumilovných pěstuje stromečky a kytičky. Mlácení a střelba to je prostě moje :) Jen si úplně nepamatuji začátek, jak vysvětlovali to ohledně těch frakcí, což mi trošku zamotalo hlavu, v naší době je přeci běžné, že plno lidí má talent na mnoho věcí, ta proč by to nebylo i u nich :) Mě osobně by zajímalo, kde bych skončila já :D(3.5.2014)

• swamp

Po sériích Twilight a Hunger games přichází další snímek dle knižní předlohy pro dívky útlého věku. Začátek je docela svižný, Moudrý klobouk - ehm, pardon, chci říct, že každý si sám dle sebe rozhodne, kdo půjde do jaké koleje a hladové hry můžou zač... tedy výcvik samozřejmě. A kdo ve famfrpálovém turnaji zvítězí, dostane toho nejsladšího upíra za muže - a může mu říkat třeba originálně Four. Jenže to by se z ničeho nic nesměla na scéně objevit zákeřná Cruella s tváří Kate Winslet, která všem 101 ochočeným štěňátkům vpíchne do žil oblbovák, aby pro ni vydobyli nejen Nebelvír, ale rovnou i Havraspár a Mrzimor (i tu pátou, která mi tu nesedí početně). Že v tom máte trochu guláš? Nebojte, ona je to jen taková stupidní vykrádačka plná nelogičností, že ani nebudete věřit, na co že se to vlastně díváte. Na druhou stranu - když na to lidi (děti) chodí, tak proč tu dojnici nevycucat do poslední kapky, že?(1.5.2014)

Sečtělý? To jsem. Mírumilovný? To určitě. Odevzdaný? Trochu jsem. Upřímný? Taky, bohužel, jsem. Neohrožený? Snažím se být. Divergentní? Tak to tedy určitě nejsem a dokážu to tím, že projdu testem bez ztráty vlastnosti. Musím se přiznat, že jsem si to v mírumilovném světě poměrně dlouho užíval, ale přesto jsem ke značně necharismatické Tris nepocítil žádnou náklonnost a s pomalu se blížícím koncem mi nakonec bylo naprosto jedno, jak to dopadne. Nechci nic moc prozrazovat, ale dopadlo to tak, aby to mohlo ještě dlouho pokračovat a já si dovolím vyjádřit pochybnost o tom, že bych bez toho nemohl žít.(6.11.2014)

Těžko říct, jestli je to tím, že Neil Burger očividně zraje pro režisérskou špičku, ale z velmi vydařené předlohy se mu na každý pád povedlo udělat nejpřekvapivější film roku. V přímém srovnání mi dokonce blednou i první díly žánrově podobných Hunger Games, které se sice mohou opřít o pevnější literární základ, ale v adaptaci jim chybělo větší sepětí a nenápadné vysvětlovačky. Ty umí Divergence dokonale, přerod hlavní hrdinky pointuje do poslední věty a ze Shailene Woodley tak dělá asi nejatraktivnější hollywoodské zboží 20+. Možná za to může sál plný dvanáctiletých dívenek, které si nadšeně skáčou do náruče radostí, že se na tolik očekávanou předpremiéru vážně dostaly, ale atmosféra pěti frakcí mě sežvýkala daleko drtivěji, než jsem mohl čekat. I don't want to be just one thing. (1.5.2014)

O něco lepší než podobné Hunger Games, se zajímavější hlavní hrdinkou (Woodley je sázka na jistotu, i když se tady nemůže opřít o tak plnokrevnou postavu jako třeba v The Fault in Our Star) a i ostatní postavy kolem ní jsou lepší, stejně jako ten samotnej svět a jeho systém. Na druhej díl jsem docela zvědavej.(7.9.2014)

• - Slovo divergencia znamená, že sa dve veci od seba líšia a preto to nie je vhodné pomenovanie. V pravom slova zmysle by divergentný nemal pasovať do žiadnej frakcie. Vhodnejšie slovo je oscilácia, ale ani to nie je celkom presné. (Jumar)

• - Caleb (Ansel Elgort), Trisin (Shailene Woodley) bratr, ztvárnil ve filmu Hvězdy nám nepřály (2014) její druhou polovičku a Peter (Miles Teller) si zahrál její druhou polovičku ve filmu Kouzlo přítomného okamžiku (2013). (Tuzka0)

• - Kate Winslet byla během natáčení v pátém měsíci těhotenství v očekávání třetího potomka, syna Beara Blaze, a přesto odmítala při náročných scénách kaskadérského dvojníka. Režisér Neil Burger ale takovou nervozitu dlouho nevydržel a pro Kate přizval záskok, který byl prosazen i přes její protesty. (MartinezZ)