Žánrově to není tak čisté a zdravě systémově nekorektní jako Hunger Games, ačkoliv jisté paralely tam jsou. Hrdinka je však podobně atraktivní a vitální. Zároveň je tady mnohem méně politického podtextu a mnohem více survival a lovestory - mimochodem v pořádku, dá se to přežít. Mimořádně dobře trefení hlavní protagonisté, řádně prosvícený a načechraný vizuál a uvědomělé akorátní dialogy - bavilo mne to a to i přesto, že je tam plno klišé a dost nevyrovnaná akce, která je místy strhující (full contact souboje) a místy nepřehledná (střelba). Pro širší publikum ale dobrá jednohubka. U Hunger Games lidi uchcávali z něčeho nového, tady to bude takový ten "twister od KFC". Není to nejlepší jídlo světa, ani převratná novinka, ale chutná to vesměs všem.(1.5.2014)

Akční dystopie jsou moje krevní skupina. A i když v případě téhle jsem měl trochu strach, že to bude slaďárna, těšil jsem se na ni. Úvod jak z Pottera, vzpomněl jsem si na Hunger Games i další. Rozjíždělo se to strašně dlouho, ale přesto mě to bavilo, byl jsem zvědavej. Největší problém je, že tenhle žánr (byť sebeoriginálněji pojatý) nakonec jede podle zhruba známého schématu; mně tu chybělo lepší dokreslení mysli divergenta a pohnutek protistrany. Takže povedená věc, knížku si možná přečtu, protože mě podobné sociální utopické představy zajímají, ale film mi měl nabídnout víc, protože to, co je dobrý, jsem už viděl jinde. # [monitor, 5.1, EN sub] # příběh *** | hudba **** | humor – | akce *** | napětí * | pustil bych si znovu ***(25.7.2014)

• Lima

Vyjma posledních cca dvacet minut ne tak úplně blbá dystopie. Je tu ale z literární předlohy silně cítit ženský element, takže to má místama takového ducha periodik typu ´Bravo Girl´, či co dnešní mladé dívky sledují (fakt netuším). Dokud se jenom testuje, má to originální atmosféru, jak se ale v závěru začne střílet a pokoušet se o akční podívanou, veze se to na vlně filmů , které se výborně parodují v komediích. Konec tu prostě pečlivě budovanou – a celkem zajímavou - atmosféru totálně zabil. Nabízí se srovnání s jinými současnými populárními ságami od ženských autorek. S ´Twilight ´ hnojem je tohle nesouměřitelné, ale třeba ´Hunger Games´, které sice těží z bezostyšného vykrádání jiných dystopických děl, zejména pak filmového ´Battle Royalu´, mě bavily o trochu více a neměl jsem u nich chuť třískat hlavou o zeď, jako u přitroublého závěru Divergence.(2.8.2014)

• Segrestor

Jelikož jsem díky náhlému osvícení objevil návod na nejlepší komentář ČSFD, zkusím to hned na prvním filmu, který jsem se rozhodl okomentovat. (Pro přesnost nejdříve uvedu ten návod: 1. Nepsat vůbec o daném filmu. Zážitek ze života líbí se nejvíc. Případně kritika společnosti obecně. Lidi chtějí mít názor. 2. Použít co nejvíce zkomolenin, neologismů a "dvojsyslů". To je nejvíce vtipné. 3. Pro jistotu převzít něco od Verbala. - Jen pro silné žaludky, ale je to terno, lidem se totiž líbí napodobeniny.) Tedy i já chci mít nejlepší komentář. Dejte mi šanci. Tedy: 1. To jsem takhle jednou jel do Prahy na Judas Priest. Lidí jak psů, všude samej žužu depešák. Po hodině jinak skvělého koncertu jsem už potřeboval strašně chcát. Deset minut jsem hledal hajzly, ale to není důležité. Prostě stojím zády ke dveřím a chčiju do mušle, když tu náhle někdo vešel a hned na mě spustil: "Vodkaď, vole!" Já na to: "Ze Sokolova, vole." "Jaký to tam je?" von na mě a já pohotově odpovídám: "Dobrý, až na ty cigány!" Dál nevím, co se dělo, pač mi ten cikán rozbil hubu tak, že jsem ani nevěděl, jakou písničku zrovna hrajou, ale asi to bylo Turbo lover. Ten divergentní útočník měl sílu jako hovado a já si zrovna držel pinďoura, tak jsem se nemohl ani bránit. Prostě blbý. 2. Co dodat k tomuto flipu? Disturbní svlečna neví, kterou mušli si vybrat a tak se dá ke švestkám. Záhy zjistí, že škola je tvrdá jako pyj jejího instrkala. Jo, instrkala, přesně tak, jak to píču. Nevím ale, jak to hovnotit. Je to děvčí Roman a pi-fi jen okrajově. Takové rádoby posrapo, ale pro holky. Sysel unikne hned záhy a pak jen nuda jak na abadondním večírku pro překročilé, hihihihi 3. Eklatantní paralela Vorlíčkovy tvorby s giganty žánru jako Tarkovský, Von Trier či Buňuel je flagrantní již od prvních minut tohoto elaborátu adespotonu orální kultury. Především afiliativní symbol sovy (ať už mající jakýkoliv signus) představuje edukovaného telebedekra, který významně asistuje divákovi prožít smysl všech mistrových metafor a navodit tak signifikantní inverzivní tendence.(5.8.2014)

Divergence jako film se celkem vyvedl. Bohužel mi připomínala formát Hunger Games, které jsou ve srovnání o něco lepší. Opět tu je ale zajimavá myšlenka, ale pořád jsem měl pocit, jakoby byly některé věci použity již v jiných filmech, přesto šlo o příjemnou podívanou a na pokračování se budu zase těšit.(6.9.2014)

• - První z trilogie, kniha s názvem "Divergence", vyšla v originále v roce 2011, tzn. v té dobe bylo spisovatelce Veronice Roth pouhých 23 let. Knihu začala psát ještě když studovala na univerzitě. (Martrix)

• - Theo James během natáčení nepoužil dabléra. (Hal_Moore)

• - Kate Winslet byla během natáčení v pátém měsíci těhotenství v očekávání třetího potomka, syna Beara Blaze, a přesto odmítala při náročných scénách kaskadérského dvojníka. Režisér Neil Burger ale takovou nervozitu dlouho nevydržel a pro Kate přizval záskok, který byl prosazen i přes její protesty. (MartinezZ)