„Nechci nikam spěchat.“ – „To je v pořádku. Už mám místo na podlaze.“ Dle obsahu filmu a jistých recenzí jsem čekal (i navzdory ne tak špatnému hodnocení) strašnou blbost, do jejíž cílové skupiny asi tak „trochu“ nebudu zapadat. Druhé očekávání se vyplnilo, to první překvapivě zas až tolik ne. Divergence kupodivu není vůbec tak hloupý film, jak možná na první pohled vypadá, ale je třeba zmínit jeho 2 roviny, tedy „sci-fi“ a „romantickou“. Zatímco svět filmu mě (alespoň ze začátku) docela dost nadchl (než jsem mu postupně přestal věřit), stejně tak většina tréninku a boje s vlastními „strašáky“ (což byly asi vůbec nejlepší pasáže snímku), vztah Tris a jejího cvičitele mě vcelku pravidelně rozesmával, a nejen on, ale vlastně vše, co se odehrálo od chvíle, kdy se Odhodlaní probudili v „trochu jiném rozpoložení“ (ale je mi jasné, že řada divaček se s hlavní hrdinkou zcela ztotožní a bude hltat každou sekundu jejího „neohroženého“ boje). A když už jsem u postav, casting při jejich výběru samozřejmě hrál svoji důležitou roli, i když zpočátku mě trochu pobavilo spojení dvojice Woodley-Elgort, kteří si pro tentokrát vyzkoušeli sourozence (jako milenci se už loni v TFiOS zřejmě osvědčili), nicméně doufám, že se mi první jmenovanou podaří uvidět i v nějakém jiném, než jen průměrném filmu. Takový je totiž co do kvality i tento. A na závěr si sem připíšu závazek, že musím překonat svůj odpor a konečně se někdy podívat na Hunger Games, v poslední době je to díky současnému trendu až příliš často zmiňovaný film. „Odkud je ovládají?“ – „Proč bych ti to říkal? Stejně mě nezastřelíš.“ – „Proč to každý tvrdí?“(26.1.2015)

Očekával jsem cokoliv, ale osobitou variaci na postapokaliptický svět teda fakt ne. A udělalo mi to radost. Ten příběh mě fakt bavil a mám takový tušení, že na druhý díl určitě dorazím do kina. Sice mi ten příběh ze začátku připomínal příchod žáčků do Bradavic a jejich rozřazení do jednotlivých vrstev. Pak pro změnu trošku Hunger Games. Ale ve výsledku si to pořád udrželo svůj vlastní svět, který má na to, aby se dál rozvíjel a já jsem na to do dalšího příběhu dost zvědavý. Stejně tak mi udělal radost i Junkie XL, který připravil dobrý elektronický soundtrack i když ne úplně z jeho pera. Také se mi ale líbilo i to, že tvůrcům vyšla taktika nabídnout neokoukané tváře. No, prostě to u mě prošlo a teď je otázka, jak na tom budou další díly.(15.8.2014)

• Marigold

Pochopil jsem doufám správně, že to je příběh dvou robotů, kterým se to celé zdá při formátování paměti? Taková Enderova hra pro konzumenty Bravíčka, nebo co to ty děcka teď vlastně čtou, já nevím, ztratil jsem kontakt s trendy podobně jako tenhle film s logikou a smyslem. Nebejt těch pár solidních halucinogenních burgerů, byla to otřesná redukční dieta.(28.4.2014)

Divergence jako film se celkem vyvedl. Bohužel mi připomínala formát Hunger Games, které jsou ve srovnání o něco lepší. Opět tu je ale zajimavá myšlenka, ale pořád jsem měl pocit, jakoby byly některé věci použity již v jiných filmech, přesto šlo o příjemnou podívanou a na pokračování se budu zase těšit.(6.9.2014)

Najviac ma oslovil samotný opis a predstava utopistického sveta, kde sa ľudia delia do akýchsi frakcií na základe svojich schopností alebo nadania. Problém nastane až vtedy, keď niekto nezapadne ani do jednej z nich, alebo naopak, mohol by patriť do každej - je divergentný. Takže nápad celkom fajn. Dejová linka síce nebola bohviečo, ale ani veľmi nenudila. Horšie to bolo s atmosférou, v tejto tématike som zvyknutý na niečo celkom iné, tu bola "len" taká typická teenegerovská a na takú musím mať náladu. Ale dobre, dajme tomu. Celý čas som bol preto rozhodnutý dať štyri hviezdičky, ale potom prišiel koniec a ten všetko pokazil. Záverečné akcie sa premenili len na zhluk nelogických postupov a absurdného milosrdenstva. Nechcem spoilovať, nech si to každý posúdi sám. Takýto koniec by sa dal chápať snáď iba vtedy, keby sa plánovala dvojka. Ale v tom prípade by som aj tak prepracoval posledných pár stránok scenára, pretože takto to vyznieva strašne neprirodzene, umelo. Pripadá mi to, ako keby niekto narýchlo zbúchal záver, len aby bolo možné pokračovanie. Škoda. 65/100(29.7.2014)