• johnn333

Dvě hodiny čekání na informaci, že Shailene Woodleyová má největší strach z lítajících ptáků a z toho, že jí ten supersportovec osouloží. Naprostý vakuum, blbý jak tágo a s nejnesympatičtější hrdinkou široko daleko, která furt opakuje, že je super vyčnívat z davu a nejít s proudem, přesto chce pořád vehementně někam patřit (tj. neustále se vrací ke svý frakci, kterou tvoří sadističtí fašounci). Tohle fakt nedávám. 30%(2.5.2014)

Těžko říct, jestli je to tím, že Neil Burger očividně zraje pro režisérskou špičku, ale z velmi vydařené předlohy se mu na každý pád povedlo udělat nejpřekvapivější film roku. V přímém srovnání mi dokonce blednou i první díly žánrově podobných Hunger Games, které se sice mohou opřít o pevnější literární základ, ale v adaptaci jim chybělo větší sepětí a nenápadné vysvětlovačky. Ty umí Divergence dokonale, přerod hlavní hrdinky pointuje do poslední věty a ze Shailene Woodley tak dělá asi nejatraktivnější hollywoodské zboží 20+. Možná za to může sál plný dvanáctiletých dívenek, které si nadšeně skáčou do náruče radostí, že se na tolik očekávanou předpremiéru vážně dostaly, ale atmosféra pěti frakcí mě sežvýkala daleko drtivěji, než jsem mohl čekat. I don't want to be just one thing. (1.5.2014)

Tak jako správný degenerát (jak jsem se o sobě dozvěděl od osvícených kolegů na diskuzi, tímto je zdravím) jsem se s chutí pustil do dalšího kinoripu. Jako já vím, že je to za 10 dní v kinech i jsem uvažoval, že na to zajdu, ale po minulém megaprůseru zvaném Transcendence jsem si řekl, že už si ve sci-fi žánru budu sakra vybírat na co vyrazím a prostě jsem nechtěl riskovat další film co má přes dvě hodiny s nejistým výsledkem obzvlášť když jsem si přečetl v Komentech, že je to něco mezi Hunger Games a Tvajlajtem. No naštěstí komentáře co tohle hlásají jsou mimo a u mě se jedná nakonec o příjemný překvapení. No co k tomu říct je to prostě další převážně přemýšlivý scífko u kterýho prostě záleží na tom jestli mě chytne nebo nechytne příběh. No a v tomhle případě jsem to hltal od začátku myšlenka rozdělené společnosti do pěti skupin kdy si musí každý vybrat kam patří je rozhodně zajímavá a ten kdo se odlišuje a nemá se kam zařadit je prostě rebel a takový to mají fakt blbý. Vlastně když se nad tím zamyslím, tak ten film je hodně ze života a dá se říct, že jeho hlavní myšlenka spočívá v tom, že ukazuje lidem, že současný systém po nich vyžaduje aby se stádovali, prostě musíte někam patřit a nepochybovat o tom, protože pak jste poslušný ovce a poslušným ovcím se dobře vládne. Takže je jasný, že když někdo se svobodnou vůlí, kterej se nemůže nikam zařadit tohle odhalí a zjistí, že ten systém, ale fakt kurevsky není košer, tak je zákonitě nepohodlnej a musí být eliminován. Každopádně jak jsem řekl pro mě výbornej příběh kterej mě chytnul od začátku až do konce a dojem mi tentokrát nezkazila ani zase ta neustále stejná parta krásných mladých lidí takzvaná New age herecká generace ke který si prostě já týpek co rostl na Arnoldovi a spol pořád nějak nemůžu najít cestu. Nemůžu si pomoct, ale mě prostě příjdou všichni stejní. Jediný co jsem postřehnul je fakt, že ať už si v současnosti pustím téměř jakýkoliv film, tak v něm hraje Jai Courtney, ten je poslední dobou fakt úplně všude. I když zase jako upřímně kromě role Willisova syna v Die hard 5 kde mě vyloženě nasral proti němu jinak nic zásadního nemám. Jinak zápory tu jsou jak jsem uvedl film je spíš o myšlence takže akce je fakt málo a nijak extra nápaditá není a to se vztahuje potom zákonitě ke stopáži která má přes 2 hodiny prostě jakkoliv mě u toho filmu ten promakanej příběh držel, tak ke konci už jsem se přeci jenom lehce nudil. No co už nadělám já si na podobný spektákly holt nikdy moc nepotrpěl. Nicméně musím konstatovat, že po tý haluzárně s pirátem z Karibiku v hlavní roli jsem si zase ve sci-fi žánru spravil chuť Sice už asi do kina nevyrazím a počkám si na lepší kvalitku, ale rozhodně jsem spokojenej. Mimochodem jenom tak náhodou jsem se tu dočetl (já to předtím nevěděl) že je v plánu celá trilogie což ostatně dává smysl, protože konec zůstal jaksi otevřenej a v podstatě se nic nevyřešilo. Takže jak tak na to koukám trilogie jsou poslední dobou v kurzu, ale tak proč ne tímto filmem si tato další potenciální trilogie pokud tedy fakt bude rozhodně získala moji pozornost a na další filmy jsem rozhodně zvědavej.75%(21.4.2014)

Fikční svět vachrlatý jako sen čerstvě menstruující puberťačky (podobný režim by nevydržel ani týden), psychologicky bohaté asi jako tělíčko Maggie Q na podkožní tuk a přesto docela sympatické ve svých tématech (Chápu dobře, že je to celé metafora toho, že humanisti jsou nejlepší, protože neumí jen jedno, že jo? Hehe.), soběstačnosti hrdinů (plus za to, že Shailene do konce filmu neroztáhne prvoplánově nohy a naopak těm stopořenejm údům celkem nakládá po držkách) a režijním vedení pana Hambáče, který by měl okamžitě narukovat na místo Marca Webba a odrežírovat dalšího Spider-Mana. Protože když dokázal udělat relativně snesitelnou a místy dokonce vtahující a podnětnou zábavu z tohohle 140 minut dlouhého vývaru všeho možného, ze scénářů, které plodí zfetovaní roboti u Sony, by mohly konečně být alespoň koherentní bijáky pro všechny. Nejen bezmozky.(2.5.2014)

• Lima

Vyjma posledních cca dvacet minut ne tak úplně blbá dystopie. Je tu ale z literární předlohy silně cítit ženský element, takže to má místama takového ducha periodik typu ´Bravo Girl´, či co dnešní mladé dívky sledují (fakt netuším). Dokud se jenom testuje, má to originální atmosféru, jak se ale v závěru začne střílet a pokoušet se o akční podívanou, veze se to na vlně filmů , které se výborně parodují v komediích. Konec tu prostě pečlivě budovanou – a celkem zajímavou - atmosféru totálně zabil. Nabízí se srovnání s jinými současnými populárními ságami od ženských autorek. S ´Twilight ´ hnojem je tohle nesouměřitelné, ale třeba ´Hunger Games´, které sice těží z bezostyšného vykrádání jiných dystopických děl, zejména pak filmového ´Battle Royalu´, mě bavily o trochu více a neměl jsem u nich chuť třískat hlavou o zeď, jako u přitroublého závěru Divergence.(2.8.2014)

• - První z trilogie, kniha s názvem "Divergence", vyšla v originále v roce 2011, tzn. v té dobe bylo spisovatelce Veronice Roth pouhých 23 let. Knihu začala psát ještě když studovala na univerzitě. (Martrix)

• - Natáčení probíhalo v Chicagu od dubna 2013. (Anez99)

• - Původní rozpočet 40 000 000 $ studio Lionsgate po úspěchu Hunger Games zdvojnásobilo. (Hal_Moore)