Reklama

Reklama

Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (7)

Trailer 2

Recenze (2 067)

Dragoni 

všechny recenze uživatele

Zatím nejlepší film tohoto roku. Atmosféra je absolutně nepopsatelná, režijní a filmařský styl je vyjímečný a natočit tento snímek napolovic jako dokument je bravurní, opravdu smekám. Tak neuvěřitelné, až se člověku tají dech a ani sem nedoufal, že by byl někdo schopen natočit něco tak skvělého. Všechny prvky od technologií až po mutaci jsou do poslední kapky promyšlené a ke všemu dějová linie vsazena na předměstí Jihoafrického Johanesburgu, což jen zpestřuje celkové kvality filmu. Nic nebylo zpestřováno a díky tomu není film přemrštěn a všeho je dostatek, lidská povaha zde byla znovu zviditelněna ve své pravé podobě, což je další plus. Ovšem největší přednost District 9 je filmařský styl a děj odehrávající se 20 let po příletu Kreveťáků . 95% ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

Ano, tohle jsme přesně my lidi. Vše, co se liší hezky odseparovat od "normálu" a za zamčené dveře postavit na stráž armádu, nebo jinou "mírotvornou" složku. Snaha o pochopení? Ale ne, kdepak, to je ztráta času. A o tomhle je vlastně celý tenhle hodně zajímavý film. Ale samozřejmě, dá se to brát i tak, že je to prostě jen další povedená sci-fi, nic víc... ()

Reklama

Isherwood 

všechny recenze uživatele

V Hollywoodu se našla skulinka a do áčkového manistreamu vklouznul chlapík, pro kterého je slovíčko ‚kompromis‘ neznámý pojem. Jsem rád za to, že Peter Jackson dal Neillu Blomkampovi šanci, aby za směšných třicet mega natočil neskutečně strhující a podmanivé sci-fi, které námět ždíme do poslední kapky, o trikových sekvencích nemluvě. Pocit, že ‚takhle nějak by to možná…‘ tluče diváka po hlavě v každé scéně a přitom se nezakuckává v tempu. Objektivně bych otázek ‚proč a jak?‘ mohl naklást hned několik, ale subjektivně jsem z toho byl celou dobu u vytržení. Jestli Blomkamp opravdu zfilmuje Halo, chci od něj vidět i Hal-Life, ten chlap na to má! Přeju mu to. ()

M.a.t.t. 

všechny recenze uživatele

Na dokumentárnu formu si nepotrpím ale v prvej časti Blomkampovho celovečerného debutu je jej použitie veľmi vhodným prostriedkom na realistickejšie podanie témy rasizmu so satirickým podtónom. V druhej časti sa však tento klad vytráca a ustupuje akčnému žánru, ktorý až na pár nápadov nemá čím prekvapiť. A ani tá akcia vlastne nestojí za veľa. V týchto chvíľach však District 9 najviac zráža scenár, ktorý sa z relatívne inteligentnej záležitosti plynulo presunie do výplachových vôd so silne haprujúcou logikou. Blomkampov talent síce nepopieram, ale skutočne kvalitný blockbuster si predstavujem trochu inak. ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Jeden z nejchytřejších filmů roku. Nejde ani tak o myšlenku, jako spíš o způsob, jakým dokázal Blomkamp aktualizovat žánr. V Districtu 9 je vlastně všechno, co člověk od pokleslých odnoží žádá, navíc v naprosto sofistikovaném balení. A nápad využít dokument nejen jako složku autentizující, ale především jako prostředek vysvětlující zkratky, ten si prostě zalouží uznání. ()

Galerie (73)

Zajímavosti (35)

  • Námět filmu vychází z krátkého snímku režiséra Neilla Blomkampa Živý v Joburgu (2005), který je natočený jako fiktivní dokument o rasové diskriminaci vesmírných vetřelců v Johannesburgu v Jižní Africe. (don corleone)
  • Natáčalo sa v lokalite známej ako Chiawelo, ktorá je prechodným bývaním pre ľudí v hmotnej núdzi. Domy, z ktorých boli "kreveťáci" vysťahovaní, boli tesne pred natáčaním provizórnym domovom pre ľudí, ktorí z nich boli reálne vykopnutí. (kecuwant)

Související novinky

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)

RoboCop přišel o režiséra

RoboCop přišel o režiséra

16.08.2019

Režisér filmů Elysium a především chváleného District 9 Neill Blomkamp se té smůly nezbaví. Jeho pokračování Vetřelce se Sigourney Weaver bylo zaříznuto poté, co se Ridley Scott rozhodl pokračovat ve… (více)

Neill Blomkamp a návrat RoboCopa

Neill Blomkamp a návrat RoboCopa

13.07.2018

Tak nakonec ne Vetřelec, ale RoboCop. Režisér Neill Blomkamp se zapsal do paměti všech fanoušků sci-fi s povedeným District 9, po něm přišlo nevýrazné Elysium a nakonec Chappie. Mezitím ale dlouhé… (více)

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (více)

Reklama

Reklama