• Nový Zéland

• Kanada

Akční / Sci-Fi / Thriller

Jihoafrická republika / USA / Nový Zéland / Kanada, 2009, 112 min

Absolutní genialita a revoluce v natáčení sci-fi snímků stále pokračuje, takovejhle nástup neměl snad žádnej režisér v historii a Neill Blomkamp může jít v klidu do důchodu, protože už má splněno na 20 let dopředu. Sice je fakt, že ze začátku ten dokumentární styl působí hodně nudně a já si řikal, co to je za kravinu, ale to sem netušil, jak se to dokáže během půl hodiny proměnit v naprosto strhující záležitost a já už pak jen držel hubu, krok a koule a v úžasu sledoval, jak se na mě z každýho dalšího momentu řítí geniální dílo ve všech směrech, ať už se jedná o příběh, styl snímání a natočení nebo perfektní triky, který v kontrastu, jak je to točený vlastně realistickodokumentárně působí dokonale a možná že i takový opravdu jsou.To co začalo u Monstrum se tady dovedlo k naprostý dokonalosti a mě nezbývá nic jinýho než smeknout před tim, co, pod křídly Jacksona, Blomkamp natočil za 30 miliónů dolarů.(6.9.2009)

Rozpočet $30miliónovTržby USA $115,646,235Tržby Celosvetovo $215,196,627Tržby za predaj Blu-ray v USA $22,730,077 //počet predaných kusov 1,168,081Tržby za predaj DVD v USA $35,102,277 //počet predaných kusov 1,821,424 ║ Tak Neill Blomkamp(len mu dajte natočiť toho Votrelca) sa teda ukázal v plnej paráde, popcorňákom leta 2009 dáva jasne na frak. Za minimálny rozpočet natočiť takúto mimozemskú "mačaciu" delikatesu, no fúha. Aj keď treba spomenúť, že samotný úvod príbehu je trošku rozvláčni, natočený dokumentárnym štýlom, je tam moc rozhovorov z obyvateľmi Johannesburgu o tom aké majú pocity z ich susedmi – kreveťákmi, cez to prichádza nejaké spleť záberov ukazujúcich pôsobenie kreveťákov na tomto území. V tejto etape filmu sa človek vôbec nedokáže zahľadieť do deja. Až príchodom organizácie MNU do Okrsku 9 sa dej rozbehne do obrátok a až do konca dej graduje a vtiahne nás do sveta kde spoznávame život na tomto nehostinnom území. Potom si už len vychutnávame jednu vypätú scénu za druhou a dych berúca akcia sa tu tiež dostane rázne k slovu. Sympatie si postupne nájdeme aj k mutujúcemu hlavnému predstaviteľovi Wikusovi, či aj k malému kreveťákovi. Technická stránka filmu poteší, rovnako ako vytvorenie podstaty kreveťákov a ich života, akčný mecharobot je len čerešničkou na torte. District 9 je jednoznačne jeden z najlepších filmov roka 2009 a pre tých čo radi sci-fi to musí byť slasť. /videl v kine: 95%/(15.11.2009)

Jedním z pozoruhodných aspektů „District 9“ je, kterak se ho diváci i recenzenti zoufale snaží ocejchovat (má to prvky z toho a tamtoho, je to béčko, akčňák, sci-fi, drama atd.). V základu této snahy je tendence napasovat něco osobitého do tradičních škatulek, nekonfrontovat se s tím a získat vůči tomu nadřazený pohled. Jak příznačné pro film, který mimo jiné tematizuje rasismus, přesněji řečeno jeho živnou půdu v lidské omezenosti a egocentričnosti. „District 9“ je v prvé řadě nová zkušenost, nová mediální forma vzniklá z již existujících dílů, která coby celek představuje mnohem více než pouhý součet svých částí. Je to dokument, fikce, žánrový film či autorské dílo? Takovéto otázky nás mohou nasměrovat dál, ale pokud u nich zůstaneme jsou pouze zavádějící a zpátečnické. Prvky různých formátů se spojily do symbiózy, z mišmaše postmoderny vzešla kyberpunkově nadřazená forma mediální existence. Jednotlivé formáty se vzájemně prostupují - stejně jako ve zdejším vyprávění na jedné straně dokumentární záběry mluvících hlav coby médium infovize prostupují existenci hrdiny a současně hrdinův dramatický příběh coby schematická fikce prostupuje životy osob z realistických záznamů. Výsledek přináší vzrušující zážitek ze sledování něčeho naprosto nového a bořícího hranice dosavadních konceptů. „District 9“ je na poli kinematografie vpravdě zjevením. ___ Více v recenzi pro Cinepur.(21.8.2009)

[imdb: 8.4/10] | me: Veľmi zaujimavý koncept s množstvom dobrej kamery a reálneho vyobrazenia jednotlivých scén je určite veľkým plusom a hlavným prínosom celého filmu. Film sa veľmi zaujímavo vyvíja a celkovo má svojský charakter. Avšak aj tu sa začnu vynárať miesta, kvôli ktorým stráca film na pôvodnej reálnosti a začina kráčať v dobre známych chybových šľapajach ako sú zrazu nepochopiteľníe neschopní žoldáci, nadpriemerne superinteligentné "kreveťácke" dieťa a pod. V mixe a rýchlom spáde týchto fatorov som mal v závere pocit, že zrazu sledujem typickú akčnú divočinu (bez logiky). Film ma zaujimavý nápad, dobré tempo, ale ten záver je už proste z inej knihy. Škoda, pretože myšlienka a spracovanie sú výborné. Napriek záverečným nezrovnalostiam je to ale zaujímavý kúsok, ktorý stojí za to.(5.1.2010)

V případě sci-fi snímku District 9 si dovolím volně parafrázovat komentář uživatele Rob Roye: ,,Bezprostřední autenticita a intenzita dění bohužel mnohdy NEpřebíjí vše, co se dá Districtu vyčítat." Všepřebíjející je ovšem vyznění celého snímku - čirá beznaděj, tahle podoba pohledu na temnou tvář budoucnosti lidstva je mrazivá (bez té sci-fi metafory se ale z pohledu kteréhokoli velkoměstského slumu může bohužel jednat i o aktuální současnost) a nanejvýše sugestivní (a také mnohem zajímavější než pozitivně koncipovaná sci-fi o kontaktu vyspělé lidské civilizace a vyspělé civilizace mimozemské), leč úplně nevytěsní stále se vracející otázku - jak se může někdo krýt snad čtvrt hodiny v širokospektrální přímé palbě jen pomocí kusu plechu a nedostat ani jeden zásah? Nevím, nějak se to ve mně sváří... Každopádně District 9 je skutečný ORIGINÁL. Apropos děkuji tímto kolegovi Rob Royovi za umožnění citace...:-)(20.9.2009)

• - Autoři dali mimozemšťanům lidská jména, protože usoudili, že právě to by lidé udělali, než by na naši planetu mimozemšťany pustili. (Olík)

• - Sharlto Copley improvizoval všechny své repliky ve filmu. (don corleone)

• - Podobu mimozemšťanov navrhla firma Weta Workshop a ich prevedenie bolo zverené kanadskej spoločnosti Image Engine. Režisér Neill Blomkamp nariadil, že tvorovia musia pripomínať hmyz, ale zároveň musí ísť o dvojnožcov. K tomuto svojmu názoru podotkol: „Bohužiaľ musia sa podobať ľudom, pretože naše psychologické ústrojenstvo nám nedovoľuje naozaj súcitiť s tvormi, ktoré nemajú tvár a antropomorfnú podobu.“ (Javad)