poster

District 9

 • Jihoafrická republika

  District 9

 • USA

  District 9

 • Nový Zéland

  District 9

 • Kanada

  District 9

 • Slovensko

  District 9

Akční / Sci-Fi / Thriller

Jihoafrická republika / USA / Nový Zéland / Kanada, 2009, 112 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • H34D
  ****

  Odvážný a originální námět a excelentní realizace, District 9 v akčně dokumentárním stylu rozprostírá před divákem kompletní nový svět v jeho vlastním světě a jako sociologická sonda se spouští do povrchního nitra společnosti, na němž naprosto uvěřitelně demonstruje naši krutost a nespolečenskost, co se týče přístupu k jiným rasám/národům/živočišným druhům a nebo i komukoliv, kdo nápadně vyčnívá z řady (viz přerod hlavního hrdiny). District 9 však zde nekončí, ladně přechází z dokumentu na emocionálně prožité, úzkostné (avšak o poznání "jednodušší") drama o boji o lidství a neustále zrychluje, až vrcholí v klasickou sci-fi akci, která sice intelektuálnímu prožitku lehce podráží nohy díky několika klišé, menším bugům v logice a zkrátka přesunu z originality do klasické akce, ovšem i tak je fajn, že se film neustále mění a vyvíjí. Divácky prožitek se nestačí stabilizovat, stále vidíme nové nápady, v hektickém tempu není čas si ani vydechout a právě v tom spatřuji filmařsky opojnou práci s publikem. 9/10(18.9.2009)

 • Tsunami_X
  ****

  Člověk s dobrou pamětí a třicítkou na krku se u tohohle produktu musí tetelit blahem A není se čemu divit. V tomhle filmu je skoro všechno, co za svůj „mediální“ život dokázal prožít a vstřebat. Od nostalgie reprezentované ošoupaným VHS lookem, přes dokumentární naléhavost budící potřebu zapojení se do právě probíhajícího humanisticko válečného konfliktu prostřednictvím pasivního sledování obrazovky, až po tradiční herní libůstky (FPS), vytvářející co možná nejsilnější dojem interaktivity. Druhou stranou mince tak logicky musí být jistá přeplácanost motivů a nápadů. Bohužel už trochu nadplán jsou tady všechny ty oslí můstky a vytrhující nelogičnosti. Krevetí IT dítě se smutnýma očima je ještě mile oživlou vzpomínkou, ale pletky s mobilním telefonem a žoldácké komando už trochu kopou do koulí. Ale i přes tyhle peripetie nezbývá nic jiného, než tvůrcům pogratulovat a poděkovat. Do popkultury se zaslouženě zapsali během jediného víkendu.(19.9.2009)

 • Skejpr
  ****

  Silně znepokojivý a až nepříjemně nekorektní a naturalistický film, jemuž ale k dokonalosti něco chybí. Triky si svoje slabší chvilky vybírají až nepříjemně často a dějová překombinovanost a nonstop akce také není vyloženě ku prospěchu věci. Rozum zůstává stát především nad neuvěřitelným výkonem hlavního (ne)herce a nad v pravdě zničujícícm finále a ještě geniálnějším úvodem.(19.9.2009)

 • Cervenak
  *****

  "Muži v čiernom" meets "Mucha" meets "Black Hawk Down" meets šťava z osemdesiatkového Verhoevena a Camerona. Áno, D9 je čistokrvné béčko, ktoré je originálne iba zvolenou formou a prostredím juhoafrického slumu. Zároveň je ale veľmi šikovne komponované a natočené, má tempo, skvelú gradáciu a vzhľadom na ten rozpočet až šokujúco kvalitné efekty. Hlavnou výhrou je však ústredný predstaviteľ a jeho postava, ktorej vývoj je až neuveriteľne uveriteľný, hoci za 90 minút prejde z "priposraného úradníka" až po "chytím-raketu-v-lufte borca". D9 nie je žánrový míľnik, ani najlepší film sezóny, ale určite ide o prvotriednu zábavu, na ktorú sa raz bude spomínať ako na "prvý film skvelého režiséra, ktorému v Hollywoode zveria hocijaký rozpočet". Blomkamp na to má. UPDATE: Po druhom zhliadnutí dvíham na max., ten film je neodolateľný.(21.8.2009)

 • Marigold
  *****

  Jeden z nejchytřejších filmů roku. Nejde ani tak o myšlenku, jako spíš o způsob, jakým dokázal Blomkamp aktualizovat žánr. V Districtu 9 je vlastně všechno, co člověk od pokleslých odnoží žádá, navíc v naprosto sofistikovaném balení. A nápad využít dokument nejen jako složku autentizující, ale především jako prostředek vysvětlující zkratky, ten si prostě zalouží uznání.(23.9.2009)

 • - Natáčalo sa v lokalite známej ako Chiawelo, ktorá je prechodným bývaním pre ľudí v hmotnej núdzi. Domy, z ktorých boli "kreveťáci" vysťahovaní, boli tesne pred natáčaním provizórnym domovom pre ľudí, ktorí z nich boli reálne vykopnutí. (kecuwant)

 • - Převážná většina záběrů Jižní Afriky byla použita z archivů. (Olík)

 • - Film byl natočen ve formátu 4K RAW na digitální filmovou kameru Red One, kterou zpopularizoval Peter Jackson. (Hawaj)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace