• Jihoafrická republika

• Nový Zéland

• Kanada

Akční / Sci-Fi / Thriller

Jihoafrická republika / USA / Nový Zéland / Kanada, 2009, 112 min

Dokumentárně pojaté sci-fi, které tu ještě nebylo. District 9 je velmi příjemné překvapení, bohužel na můj vkus příliš chladné a odtažité. Snímek pracuje s hlavními (satirickými) motivy segregace a rasismu a je v podstatě jedno, zda jsou tu cizinci právě kreveťáci nebo jakákoliv jiná skupina bytostí. Blomkamp ví přesně, co a jak chce říct a nebere si servítky, za což mu patří velké díky fanouška sci-fi. Těžko věřit, že snímek stál zanedbatelných 30 milionů, protože efektů je tu opravdu hodně a jsou velmi kvalitní a takový mechwarrior na konci stojí za vidění. S Districtem 9 mám jen dva menší problémy. Nejdříve spíše v první polovině dokumentární styl, který je ve výsledku v podstatě neopodstatněný a neexistence emočního dopadu na mě. I když je pravda, že závěrečné souboj v obleku je opravdu neskutečný ... Blomkamp chvílemi volí netradiční a do akce vtahující záběry (na zbrani apod) a to je velmi pěkné, ale rozhovory v druhé půlce už spíše ruší. Příběh utíká rychle, ale nejde říct, že nemá chybičky... Přesto District je jasnou ukázkou skvěle využitého potenciálu, tvůrčí odvahy a jasně udaného směru. je dobré vidět, že někteří režiséři vědí do detailu, co a jak chtějí natočit. Chytré a výjimečně stylizované sci-fi tu nebylo hodně let... Snad návštěva Districtu 10 bude stát za to... já se moc těším. PS: po třetím shlédnutí 5*. Více zde.(7.9.2009)

Atmosfera, vrazedne tempo, skvela gradacia a kompaktnost. To su hlavne atributy intenzivneho zazitku zo sledovania District 9. Bokom od velkych studii, viac-menej velka sloboda pri natacani a mladicka dravost debutujuceho rezisera robia z celeho filmu silnu adrenalinovu (B)-jazdu, ktora pre mna asi tak z 80% celkovej stopaze vykazovala podobne silnu atmosferu, aku svojho casu ponuklo zaverecnych cca 7 minut Greengrassovho United 93. Hlavne vsak vyraza dych plynulost a hladkost v prechodoch medzi zanrami a stylmi. Trefna socialna satira i uveritelny tragicky pribeh (a prerod) jednotlivca, prvky sci-fi a riadne nadupany akcny film s vybornymi bojovymi sekvenciami - to vsetko dostanete v jednom baliku za smiesny rozpocet, ktory synergicky jednotlive dielce casti spaja do vzrusujuceho noveho celku. A hoci sa par logickych otaznikov najde, je to zanedbatelne voci tomu, s akou istotou a nekompromisnostou sa na vas vali jeden zaber za druhym. District 9 strka v mojich ociach vsetky doteraz videne letne blockbustre (od Wolverina, ST az po G.I.Joe) zahanbene do kuta. Treba si ho uzit o to viac, o co vacsia je pravdepodobnost mozneho sequelu ako i faktu, ze Blomkamp si uplietol na seba tymto skvelym pocinom bic a podobnu nezavislost a slobodu pri natacani uz asi nikdy mat nebude ... . 9-10/10.(20.8.2009)

Polovinu tohohle filmu dělá už jen to perfektní prostředí ghetta v Johannesburgu. Blomkamp se nebojí extrémů a skvěle ho využívá takže docela důležitou složkou děje jsou nelegální obchody lidských uprchlíků s ufony či mezidruhová prostituce atd. Samotná mateřská loď je skvělá a akční scény jsou výtečné a je hrozná zábava sledovat účinky ufonských zbraní (u mě vede elektrorozsračkovávač). Hlavní herec je vybranej dobře a i postavy jsou príma, že fakt jedou na sebe a až ke konci dojde k přátelství člověka-mutanta s ufonem. Fakt dobrej film.(7.9.2009)

když jsem viděla trailer, čekala jsem nadupaný akčnák.. takže jsem z "dokumetárního příběhu" nebyla příliš nadšená.. na druhou stranu musím uznat, že to je vynikající nápad :-) opravdu si člověk myslí, že se tohle děje :-) ale pak druhá polovina filmu nabrala směr, který jsem předpokládala :-) přeměna hlavního aktéra změnila můj názor na tento film.. k tomu sympatiční "kreveťáci", kterým začnete fandit a vojsku by jste nejradši nakopali zadek :-) a roztomilej prcek rozehřál můj mateřský pud :-) sečeteno odečteno.. film jsi určitě nenechte ujít :-)(22.9.2009)

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Nesympatický Wikus je v první půli polointeligentní úředník mající na krku politicky korektní stěhování kreveťáckých emzáků z Okrsku 9, aby se z něj ve druhé půli stal akční fiškus typu Ramba unikající sledování a kulkám pronásledovatelů. Od půlky filmu kromě Wikuse už na kreveťácích evidentně nikomu z lidstva nezáleží, však nám k tomu taky hraje filmová muzika dost podobná té Zimmerově, která hrála černým vychrtlíkům z filmu Černý jestřáb sestřelen. Trailer: http://www.csfd.cz/film/257869-district-9/videa/(16.9.2012)

• - Dvacet let kreveťák Christopher a jeho syn sbírali danou kapalinu po kapičkách jako palivo, až jí měli dost na to, aby se mohli s modulem dostat do lodi. Ale po té, co značné množství vystříkne hlavní hrdina Wikus (Sharlto Copley) sobě do obličeje, to najednou ničemu v odletu nevadí. (Bohnice05)

• - Jazyk "kreveťákov" bol docielený trením tekvíc. (kri.tino)

• - Film byl natočen ve formátu 4K RAW na digitální filmovou kameru Red One, kterou zpopularizoval Peter Jackson. (Hawaj)