• Jihoafrická republika

• Nový Zéland

• Kanada

Akční / Sci-Fi / Thriller

Jihoafrická republika / USA / Nový Zéland / Kanada, 2009, 112 min

Do premiéry zbývají ještě 4 měsíce a už teď bez výčitek říkám, že Cameron se může jít se svými umělohmotnými modrásky bodnout, protože District 9 je bez diskuzí trikově nejzajímavější počin roku. Kvalitativně velice podobné Monstru, a tudíž většina mých výtek má kořeny v tom, že osobně koncept „reálného záznamu“ nijak nezbožňuji. Většinou totiž ubírá tomu, co by mohlo film nakopnout nejvíc, a to příběhu a paradoxně jeho uvěřitelnosti. Protože tvůrci „reálných záznamů“ se obvykle musejí vzdát takových fikčních vymožeností jako dějového oblouku, jsou poté nuceni, na realitu zcela nelogicky, používat nemožné série náhod, nezdůvodněných činů, popřípadě střídání perspektiv. Motivaci postav a logiku jejich chování aby člověk pohledal a co je nejhorší, hlavní postava Districtu je z rodu těch, které v obyčejném „fikčním“ filmu bývají kvůli své nevýraznosti a nesympatičnosti odstřeleny v prvních deseti minutách (největší šok nastává bez přehánění ve chvíli, kdy si po půl hodině uvědomíte, že tenhle necharakterizovaný a nezajímavý nýmand žel bohu plánuje na plátně zůstat až do konce). Navíc District 9 znovu dokazuje platnost oné xenofobní teorie, že je extrémně obtížné vcítit se a projektovat své emoce do něčeho, co je od nás radikálně odlišné (což je, když se nad tím zamyslíte, docela logické). Nicméně že se do 2 let dočkáme nové Války světů, je myslím neoddiskutovatelné.(20.9.2009)

Silně znepokojivý a až nepříjemně nekorektní a naturalistický film, jemuž ale k dokonalosti něco chybí. Triky si svoje slabší chvilky vybírají až nepříjemně často a dějová překombinovanost a nonstop akce také není vyloženě ku prospěchu věci. Rozum zůstává stát především nad neuvěřitelným výkonem hlavního (ne)herce a nad v pravdě zničujícícm finále a ještě geniálnějším úvodem.(19.9.2009)

Možná kdybych čekal dobře natočenou béčkovou podívanou, bavil bych se lépe. Takhle jen nechápavé zívnutí. Tak nějak bych si představoval Den nezávislosti od nezávislého, ale řemeslně zručného režiséra. K emocionalitě Greengrassových kousků to má zatraceně daleko. U Bourna jsem přeci jen neusínal.(21.9.2009)

Originální je District 9 zejména nerespektováním zákonitostí kteréhokoliv žánru co se týče chování postav. (Množstvím zastoupených žánrů – akce, thriller, horor, válečný film, troška komedie a romance + dokumentární záběry – nachází District 9 konkurenci leda mezi jihokorejskými úlety typu Hosta). Wikus, jediná – zčásti – nemimozemská postava, kterou poznáme, se chová „lidsky“ (rozumějte jako sobecký hajzl) až do spektakulervoucího závěru, kdy o dominantním žánru konečně není pochyb a patos obsažený v jeho hrdinském gestu patří k věci. Do té doby však musíme dělit své sympatie mezi něj a kreveťáky, což mimo jiné vyžaduje odhlédnout od poměřování druhých na základě tělesné schránky. V širším smyslu to může být také barva kůže nebo etnická příslušnost. Blomkamp vás přiměje nevnímat druhé povrchně (minimálně v rámci jeho fikčního světa) a to nikoliv za cenu vlezlého moralizování či nějakého zdvihání varovných prstů. Omračující nálož nápadů ale zcela nezastiňuje videoherní řetězení úkolů a porci nevěrohodnosti. Jakživ by mne nenapadlo, že mi u nějakého sci-fi (či filmu nemajícímu ke sci-fi daleko) bude vadit nedostatek realismu. Zde je tento problém nejviditelnější na amatérské práci Wikusových pronásledovatelů a na nedostatečném prokreslení historie Distriktu 9. Chtěl bych vědět víc. S informacemi, které jsou nám poskytnuty mám problém uvěřit, že by podobný slum mohl po celých dvacet let existovat, sice ne idylicky, ale existovat nedaleko lidských obydlí. I s tím jde o brutální multi-všechno nálož, která kupředu nejde, ale běží. 85% Zajímavé komentáře: Tsunami_X, Adrian, kiddo, genetique, Mahalik, Antek, pugs, L´Aura(19.9.2009)

Připomíná mi to situaci, kdy měl Jackson pár šupů a točil si pro radost svoje žánrovky, kde šťavil přiškrcený rozpočet na maximum. Blomkpamp má tím pádem pod jeho vedením dobrou školu. Doba je samozřejmě jiná, žánr je úplně jiný a přiškrcený rozpočet dnes znamená třicet milionů. Ale výsledek zůstává tam, kde se kloubí radost z filmařiny, dokonalé triky se raději klaní před chytrými filmařskými nápady a kde se nikdo nevymlouvá, že na něco nezbyly prostředky - zkrátka se to natočí béčkově a špinavěji, což mi je osobně mnohem bližší, protože si na to můžu "sáhnout". Dokonalý příklad toho, že z poctivé snahy vzniká to nejlepší. O tom třeba několikanásobně nákladnější čtvrtý Terminátor neví zhola nic.(21.8.2009)

• - Když se Wikus s kreveťákem dobývají do laboratoře MNU, na zdi lze zahlédnout nápis „TETRA VAAL“. To je jméno fiktivní společnosti vyrábějící roboty v Blomkampově předchozím filmu, který se rovněž odehrával v Johannesburgu. (HellFire)

• - Námět filmu vychází z krátkého snímku režiséra Neilla Blomkampa Alive in Joburg (2005), který je natočený jako fiktivní dokument o rasové diskriminaci vesmírných vetřelců v Johannesburgu v Jižní Africe. (don corleone)

• - Neill Blomkamp prezradil, že domovská planéta "kreveťákov" sa nachádza v galaxii Andromeda. (kecuwant)