• Jihoafrická republika

• Nový Zéland

• Kanada

Akční / Sci-Fi / Thriller

Jihoafrická republika / USA / Nový Zéland / Kanada, 2009, 112 min

Naprosto nečekaně úžasné!! Neuvěřitelný spád filmu, jízda jako prase ... Velice zajímavá myšlenka, která mi připadala naprosto logická .. "vždyť takhle by to asi přibližně mohlo být ...", říkal jsem si. Excelentní zpracování, úžasné triky, fantastická akce a navrch pořádná porce brutality, která se držela na hranici "tak akorát" a nedělala z filmu samoúčelnou řezničinu, ale spíše "fantazijní dramatickou výpověď". Ten film se musí vidět, těžko popisovat ... Zatím naprosto nejlepší film s použitím "1sth person view"/všudypřítomná dokumentární kamera... Opravdu úžasné!!(26.11.2009)

Parádní koncept, šťavnaté myšlenkové podhoubí, výtečná realizace, kdy je pětkrát využitý každý dolar. Vůbec mi nevadí ani překlopení do akční sci-fi, ALE nepozdává se mi ta béčková scenáristická vystýlka s tolika nesmysly a wtf momenty (šílené náhody, neschopné vojenské komando, to, že jej nestopují přes mobil, genialita mimozemského děcka), že by se za to nestydělo ani nějaké béčko z osmdesátých let se Stallonem. V rámci zvolené doku-formy mlátí do hlavy víc než v obyčejném popcornu. Přesto, hluboký úklon před Blomkampem.(21.8.2009)

• novoten

Dokumentární náhled znehodnocený nesmyslnými pohledy "mimo", bizarní nadsazenost vedlejších linií a do očí bijící logické nesmysly. Plus jedna solidní akční scéna. Tenhle scénář se zkrátka zakopal po deseti minutách, když lidi rozškatulkoval na svinské vojáky, šílené vědátory a rituálně smýšlející Nigerijce. Navíc jedinou sympatickou postavou je upozaděný mimozemšťan Christopher, který převyšuje sobeckého Wikuse snad ve všem. Každý bojový střet musí provázet nějaký krvavý efekt, prostitutky spí s mimozemšťany (??) a Blomkamp se tím vším evidentně trefuje do vkusu divácké i kritické většiny, která se mu klaní za špinavou atmosféru. Mně ale ani trochu, takže za těch pár solidních (i když posléze velmi brzy utopených) nápadů jen takhle.(7.11.2009)

Jistě, měli jsme tu postupně Potomky lidí, [Rec] a Monstrum. Něco takového tu je ovšem poprvé. Zatímco první půle představuje plnohodnotný myšlenkový antipod k většině existujícím klišé – vesmírná loď tiše mlčí, nebojuje, a nepřistane nad N.Y., ale nad Johannesburgem, mimozemšťané mají daleko k análně-vlastnickým sadistickým agresorům apod. –, půle druhá pojednává o vykoupení člověka. Ve své boholidské Osobě obnovuje a léčí Wikus naše poškozené a nemocné lidství. Doklad prospěšnosti tvůrčí svobody režisérské a scenáristické, od Orsona Wellese doposavad neaklimatizovaný úkaz, pak obě půlky zastřešuje.(6.9.2009)

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Nesympatický Wikus je v první půli polointeligentní úředník mající na krku politicky korektní stěhování kreveťáckých emzáků z Okrsku 9, aby se z něj ve druhé půli stal akční fiškus typu Ramba unikající sledování a kulkám pronásledovatelů. Od půlky filmu kromě Wikuse už na kreveťácích evidentně nikomu z lidstva nezáleží, však nám k tomu taky hraje filmová muzika dost podobná té Zimmerově, která hrála černým vychrtlíkům z filmu Černý jestřáb sestřelen. Trailer: http://www.csfd.cz/film/257869-district-9/videa/(16.9.2012)

• - Délka mateřské lodě kreveťáků je 2,5 km. (Varan)

• - Natáčalo sa v lokalite známej ako Chiawelo, ktorá je prechodným bývaním pre ľudí v hmotnej núdzi. Domy, z ktorých boli "kreveťáci" vysťahovaní, boli tesne pred natáčaním provizórnym domovom pre ľudí, ktorí z nich boli reálne vykopnutí. (kecuwant)

• - Filmaři natočili celkem 6 různých finále snímku. (don corleone)