• Jihoafrická republika

• Kanada

Akční / Sci-Fi / Thriller

Jihoafrická republika / USA / Nový Zéland / Kanada, 2009, 112 min

• pan Hnědý

S přiškrceným rozpočtem si Neill Blomkamp pohrál na výbornou a efekty byli k pokoukání. Film výhradně s Dolby Digital na maximum, kde vám snímek prostřelí přes obrazovku s velmi akčními scénami. Hlavní role Copleyovi pasovala a filmaři si nedělali servítky s propracování a vyplatilo se. Velmi odlišný sci-fi řemeslo např. se Spielbergovým (War of the Worlds), kde jsem zvedal hodnocení jak za zvuk, tak pro propracovanost, ale mohl jsem se přesvědčit, že rozpočet a ruka umělce přidána do práce udělá jiný filmařský sousto. ALE i přesto musím tleskat Blomkampovi, který vyždímal každý dolar a přinesl velmi dobrý sci-fi nálož, který jde zaslouženě hodnocením dopředu a nestojí v průměru.(7.2.2012)

Až do chvíle, kdy se Wikus ocitne v bojovém robotovi, jsem skoro uvažoval o pěti. Je vidět, že film vznikal mimo USA, taková porce syrové nekorektnosti v jednání a mluvě by ve studiovém systému asi nevznikla. Bohužel na konci přichází náhlé hrdinné rozhodnutí a z dosud sympatického účelově jednajícího hajzlíka se stane deus ex machina (takřka doslova). Takže emzák může naložit syna na dětskou sedačku ve své zánovní kosmické lodi a zamířit pryč. Naštěstí to zachraňuje otevřený konec, jak to shrnuje jeden z mluvčích v "dokumentu" paralelním k ději filmu. Po technické stránce naprosto parádní věc s perfekně natočenými akčními scénami v real stylu (cokoli od Manna, Childern of Men, Blood Diamond, Baader Meinhof). P. S. Po filmu jsem si dal krevetovou polévku. Malé zamyšlení vyvolané filmem: Hodně mě potěšil poukaz na to, jak se podobně citlivých věcí ve světě neujímají armády, ale soukromé společnosti kontraktované mocenskými strukturami. Už v dnešní době rozhodně nejde o několik žoldáků jako z časů koloniálních válek, ale o mocné organizace disponující většími silami než řada zemí (např. skupina organizací TADS, ITTC a AeroGroup vlastnila v roce 2008 přes 40 bojových letounů včetně F-16, Su-27 a Mig-29). Jak přitom tyto společnosti v praxi jednají, dokumentuje např. nechvalně proslulý případ Executive Outcomes (ve filmu to pak bylo docela hezky ukázáno v Krvavém diamantu). Takže mě vždycky pobavilo, když jsem např. slyšel z našich "informovaných" médií, že třeba v Iráku zahynul v přestřelce bezpečnostní pracovník soukromé společnosti. Takto řečeno si člověk představí nějakého chudáka ochrankáře u brány, jenže v takových případech šlo vždycky o příslušníky nějaké podobné žoldnéřské armády.(19.9.2009)

Silně znepokojivý a až nepříjemně nekorektní a naturalistický film, jemuž ale k dokonalosti něco chybí. Triky si svoje slabší chvilky vybírají až nepříjemně často a dějová překombinovanost a nonstop akce také není vyloženě ku prospěchu věci. Rozum zůstává stát především nad neuvěřitelným výkonem hlavního (ne)herce a nad v pravdě zničujícícm finále a ještě geniálnějším úvodem.(19.9.2009)

Originální je District 9 zejména nerespektováním zákonitostí kteréhokoliv žánru co se týče chování postav. (Množstvím zastoupených žánrů – akce, thriller, horor, válečný film, troška komedie a romance + dokumentární záběry – nachází District 9 konkurenci leda mezi jihokorejskými úlety typu Hosta). Wikus, jediná – zčásti – nemimozemská postava, kterou poznáme, se chová „lidsky“ (rozumějte jako sobecký hajzl) až do spektakulervoucího závěru, kdy o dominantním žánru konečně není pochyb a patos obsažený v jeho hrdinském gestu patří k věci. Do té doby však musíme dělit své sympatie mezi něj a kreveťáky, což mimo jiné vyžaduje odhlédnout od poměřování druhých na základě tělesné schránky. V širším smyslu to může být také barva kůže nebo etnická příslušnost. Blomkamp vás přiměje nevnímat druhé povrchně (minimálně v rámci jeho fikčního světa) a to nikoliv za cenu vlezlého moralizování či nějakého zdvihání varovných prstů. Omračující nálož nápadů ale zcela nezastiňuje videoherní řetězení úkolů a porci nevěrohodnosti. Jakživ by mne nenapadlo, že mi u nějakého sci-fi (či filmu nemajícímu ke sci-fi daleko) bude vadit nedostatek realismu. Zde je tento problém nejviditelnější na amatérské práci Wikusových pronásledovatelů a na nedostatečném prokreslení historie Distriktu 9. Chtěl bych vědět víc. S informacemi, které jsou nám poskytnuty mám problém uvěřit, že by podobný slum mohl po celých dvacet let existovat, sice ne idylicky, ale existovat nedaleko lidských obydlí. I s tím jde o brutální multi-všechno nálož bez zastavování pádící vpřed. 85% Zajímavé komentáře: Tsunami_X, Adrian, kiddo, genetique, Mahalik, Antek, pugs, L´Aura(19.9.2009)

No, je jasny, ze mame co delat s vyjimecnym sci-fi, ale ze bych si z toho sed na prdel, tak to urcite ne. Problem je, ze kazda slozka filmu je perfektni, ale vzdy ji jeste neco malo k dokonalosti chybi. Pribeh. Na jednu stranu opravdu genialni myslenka na uteceneckej tabor mimozemstanu, ale jinak celej pribeh si jede vicemene v predvidatelnym a nijak zvlast originalnim duchu. Prvni pulku je to navic dost stereotypni az nudny, coz ale bohate vynahradi druha masakralni pulka. Taky je skoda, ze mimozemstani nemaj nejakou propracovanou mytologii, takle o nich clovek vi tak maximalne to, ze zerou kocici konzervy. No a konec je sice solidni, hlavne po ty akcni strance, ale dost otevrenej a rozhodne by si film zaslouzil pokracovani. Dale styl natoceni. To je hlavni vec, cim se tohle sci-fi odlisuje od jinejch, cely to pusobi realisticky, syrove, ale misty i bohuzel lehounce lacine a neustaly prostrihy na nejaky rozhovory zacnou po case otravovat. Triky. Tady neni co resit, ty jsou perfektni, az bohuzel na tu hlavni zalezitost - mimozemstany, ty bohuzel vypadaj spis jak nejaky srandovni panacci, coz ale neni uplne vina triku, ale spis designu postav. Hudba. Sice hezky podkresluje dej, ale je taky zaroven dost nevyrazna. No a herci, zadna znama drzka, ale typek v hlavni roli hraje paradne, akorat by mel zapracovat na artikulaci, obcas dost mrmlal. Takze jak uz jsem psal na zacatku, jeste trochu doladit jednotlivy slozky a meli bysme co delat s revolucni sci-fi zalezitosti, takle se pouze jedna o vysoce originalni, maximalne zajimavy, v druhy pulce perfektne akcni a masakralni (rozstrikovani pomoci zbrani mimozemstanu je dokonaly) sci-fi, na kterym je ale videt, ze Blomkamp mel omezenej rozpocet a nedostatek zkusenosti, i kdyz to vyvazuje obrovskym talentem. Takze jenom lepsi 4*.(7.9.2009)

• - Aby bylo dosaženo drsně vyhlížejícího města, natáčelo se za zimních suchých měsících. Letní Johannesburg je poměrně zelený. (Olík)

• - Všetkých hovoriacich "kreveťákov" stvárnil jeden herec, Jason Cope. (kecuwant)

• - Obrněný transportér, který používá MNU, je Casspir-S využívaný v Jihoafrické republice po třicet let. Autem, kterým uniká Wikus van de Merwe (Sharlto Copley), je Toyota Hilux. (Steewe)