Sci-Fi / Drama / Akční / Thriller

USA / Nový Zéland / Kanada / Jihoafrická republika, 2009, 112 min

Na dokumentárnu formu si nepotrpím ale v prvej časti Blomkampovho celovečerného debutu je jej použitie veľmi vhodným prostriedkom na realistickejšie podanie témy rasizmu so satirickým podtónom. V druhej časti sa však tento klad vytráca a ustupuje akčnému žánru, ktorý až na pár nápadov nemá čím prekvapiť. A ani tá akcia vlastne nestojí za veľa. V týchto chvíľach však District 9 najviac zráža scenár, ktorý sa z relatívne inteligentnej záležitosti plynulo presunie do výplachových vôd so silne haprujúcou logikou. Blomkampov talent síce nepopieram, ale skutočne kvalitný blockbuster si predstavujem trochu inak.(7.9.2009)

Jeden z nejchytřejších filmů roku. Nejde ani tak o myšlenku, jako spíš o způsob, jakým dokázal Blomkamp aktualizovat žánr. V Districtu 9 je vlastně všechno, co člověk od pokleslých odnoží žádá, navíc v naprosto sofistikovaném balení. A nápad využít dokument nejen jako složku autentizující, ale především jako prostředek vysvětlující zkratky, ten si prostě zalouží uznání.(23.9.2009)

A akčním hrdinou roku se stává - Wikus! Za směšných 30 mega toho DISTRICT 9 nabízí opravdu mnoho (s jediným robotem dokáže s přehledem trhnout druhé TRANSFORMERY), ale mě nejvíc dostal věcí, která nestála vůbec nic - uvěřitelným drastickým přerodem ultrazměkčilého protekčního korporátního blbečka Wikuse v meziplanetárního akčního hrdinu. Nádherně tragikomická postava. S logikou jsem problém neměl, jen jsem moc nepobral přeskakování mezi dokumentem (výpovědi na kameru) a dokumentární kamerou točeným dějovým filmem, každopádně s kritikou neschopnosti vlád pracovat s menšinami a bezskrupulózních korporací zištně přebírajících vládní agendu a seroucí na své zaměstnance i obecně na všechny a všechno tne Blomkamp do živého.(19.9.2009)

Film od úvodu točen jako dokument, kdy nás diváky úředník Wikus provází D9, kde jsou mimozemšťané drženi v izolaci, avšak odtud je chce vláda přesunout do jiné zóny, kde už by neměli tolik volné ruce a nemohli se bouřit a zároveň, aby zamezili ilegálním obchodům, které tam probíhají. V té části filmu, kdy tohle tak probíhá a Wikus nás baví, je film milý. Vidíte umírat lidi i mimozemšťany, ale film je opravdu spíše úsměvný než dramatický či snad nějakým způsobem destruktivní. Druhá polovina se ale tváří jako drsný akční / sci-fi film. Takže jak si to jako celek vyložit? Ve chvíli, kdy se Wikus začne proměňovat a musí své síly spojit s mimozemšťany, to už na mě bylo přestřelené přespříliš, tam se veškerá originalita a vše to skvělé a výjimečné ztrácelo. Po technické stránce bravurní, lokace úžasné, za málo peněz spousta muziky, hl. herec mistrovský, jeho přeměny mě nadchly, ale ty nelogičnosti byly také do očí bijící. Neschopní vojáci, hloupé loutky, to kvalitu velmi sráží. Spíše mi to přišlo, že tam nebyly ani žádné zvláštní vojenské jednotky, ale jen banda blbců oblečená do vojenských uniforem... škoda. Námět špičkový, klobouk dolů za vynikající práci, ale děr tam bylo více, některé věci nejdou přehlédnout, i když člověk moc chce. A o to více, když je úspěch filmu vlastně zaručen, ať už kvůli jakémukoli z jeho aspektů.(5.9.2009)

Jo, asi takhle nějak by se podle mě lidi zachovali, kdyby nad Zemí ztroskotala loď plná nevábných mimozemšťanů. Tak trochu jiná "invaze" přináší neuvěřitelné množství nápadů a dokazuje, že ne všechno již bylo natočeno. Místy ruční kamera, proložení záběry z bezpečnostních nahrávek a k tomu zajímavá dokumentární forma dodávají příbehu jistou dávku autentičnosti a formě značnou originalitu. I žánrově jde o dost pestrý počin, na což mnozí nadávají, ale mně tenhle mix sci-fi, dramatu, thrilleru, místy snad i romance opravdu zaujal, mimo jiné i tím, jak věrohodně je napsaná (i zahraná) v podstatě jediná hlavní postava... 85%(11.10.2009)

• - Když se Wikus s kreveťákem dobývají do laboratoře MNU, na zdi lze zahlédnout nápis „TETRA VAAL“. To je jméno fiktivní společnosti vyrábějící roboty v Blomkampově předchozím filmu, který se rovněž odehrával v Johannesburgu. (HellFire)

• - Převážná většina záběrů Jižní Afriky byla použita z archivů. (Olík)

• - Všichni „kreveťáci“ byli vytvořeni pomocí počítače, kromě jedné vyjímky, té na operačním stole v lékařské laboratoři. (TomikZlesa)