• Jihoafrická republika

• Nový Zéland

• Kanada

Akční / Sci-Fi / Thriller

Jihoafrická republika / USA / Nový Zéland / Kanada, 2009, 112 min

Dokumentárně pojaté sci-fi, které tu ještě nebylo. District 9 je velmi příjemné překvapení, bohužel na můj vkus příliš chladné a odtažité. Snímek pracuje s hlavními (satirickými) motivy segregace a rasismu a je v podstatě jedno, zda jsou tu cizinci právě kreveťáci nebo jakákoliv jiná skupina bytostí. Blomkamp ví přesně, co a jak chce říct a nebere si servítky, za což mu patří velké díky fanouška sci-fi. Těžko věřit, že snímek stál zanedbatelných 30 milionů, protože efektů je tu opravdu hodně a jsou velmi kvalitní a takový mechwarrior na konci stojí za vidění. S Districtem 9 mám jen dva menší problémy. Nejdříve spíše v první polovině dokumentární styl, který je ve výsledku v podstatě neopodstatněný a neexistence emočního dopadu na mě. I když je pravda, že závěrečné souboj v obleku je opravdu neskutečný ... Blomkamp chvílemi volí netradiční a do akce vtahující záběry (na zbrani apod) a to je velmi pěkné, ale rozhovory v druhé půlce už spíše ruší. Příběh utíká rychle, ale nejde říct, že nemá chybičky... Přesto District je jasnou ukázkou skvěle využitého potenciálu, tvůrčí odvahy a jasně udaného směru. je dobré vidět, že někteří režiséři vědí do detailu, co a jak chtějí natočit. Chytré a výjimečně stylizované sci-fi tu nebylo hodně let... Snad návštěva Districtu 10 bude stát za to... já se moc těším. PS: po třetím shlédnutí 5*. Více zde.(7.9.2009)

Jsem Wikus van de Merwe z Oddělení mimozemských záležitostí (MNU) a mám za úkol spolupracovat s kreveťáky nejen jménem MNU, ale jménem celého lidstva …. JE MNOHO TAJEMSTVÍ V OKRSKU 9! Jak zajímavé je pohrávat si smyšlenkou INTEGRACE NÁVŠTĚVNÍKŮ. V reálném světě MÁME MNOHO SPOLEČNÉHO. (,,Musí prostě odejít. Nevím kam. Hlavně ať odejdou.“) I když to předpokládám nebylo hlavním cílem filmu. Tím snad měla být snaha pobavit, která v mém případě našla naplnění. Ačkoliv nejsem příznivcem filmů ,,v dokumentárním stylu“, tak zde mi to vůbec nevadí, protože ten styl je jinej, než třeba v Monstru atd.. . Je tu vše co mám rád: emzáci, akce, napětí, syrové efektní ,,fujtajbl“ záběry a také závěr, který pobaví. A přestože existují doslova tisíce rozličných teorií jak emzáci vypadají, jaké jsou jejich cíle a priority na naší planetě oceňuji, JAK SNADNO se s tím tvůrci vypořádali. Spousta záběrů a hudba mi připomínala jiné filmy, které mám rád, tak proč by District 9 měl být výjimkou? Vždyť je určen (hlavně) POUZE PRO LIDI! PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE *** NAPĚTÍ *** Co uvidíme (možná) příště? Moc by mně překvapilo, pokud by tomu bylo jinak než: O 3 roky později…(29.9.2009)

• DaViD´82

Kreveťáci by jistě rádi (s)kupovali Whiskas, ale já osobně bych si pro příště raději zaplatil vstupné za film, který má jasno v tom zda chce být na koleně dělaným béčkovým sci-fi kde se znouze stává ctnost, E.T. mimozemšťanem, Transformery, Potomky lidí či Válkou s mloky. Neříkám, že by to nešlo spojit v jeden celek, ale určitě ne tak, že co čtvrthodinu násilně změním žánr, zapomenu na vše předchozí a maniakálně do toho "šejkuju" kamerou ukradenou z pokladen v Albertovi. Držel jsem se tedy Blomkampem nastoleného trendu a do patnácti minut zapomněl, že jsem to vůbec kdy viděl.(21.9.2009)

Za 30 mega by u Baye Optimus Prime ani nevyjel z garáže. Blomkamp za uvedené peníze vyšvihne naprosto strhující fyzickou i psychickou proměnu, okořeněnou našlapanou akcí a parádními efekty. Žádnej Bílej dům, ani Golden Gate, ale Johannesburg, nad kterým visí jako lustr obří loď. Špinavé prostředí slumu, kamera, popisky, všechno působí jako kdybych se díval odpoledne na CNN a fakt jsem se musel několikrát utvrdit, že sedím v řadě E a sleduju plátno a nejsem doma před bednou u televizního zpravodajství. Příběh Wikuse jsem intezivně prožíval. A pak nastupuje mimozemská technologie plná zbraní s omračujícími účinky. Tlakové, elektrické a další smrtící bambitky plynule přicházejí pod kódovými označeními a z té invence tvůrců jde až hlava kolem. A nakonec se režisér vytasí z hyperaktivním mechabotem, který by nakladači Ripleyové utekl na stovce o 95 metrů a který brázdí labyrintem slumu jako Minotaur a zanechává za sebou jen cákance krve o obláčky dýmu ze sežehnutých těl vojáků. Masakr! A do toho pořád sleduju vývoj, emoce, myšlenky ústředního hrdiny a všechno to je tak pohlcující, že přibývající nelogičnosti snadno přejdu. Chci pokračování a chci ho hned! 30 miliónů dolarů(rozpočet, nad kterým zůstává rozum stát)/183 miliónů dolarů(výdělek celosvětově, který mě neskutečně těší)(17.10.2009)

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Nesympatický Wikus je v první půli polointeligentní úředník mající na krku politicky korektní stěhování kreveťáckých emzáků z Okrsku 9, aby se z něj ve druhé půli stal akční fiškus typu Ramba unikající sledování a kulkám pronásledovatelů. Od půlky filmu kromě Wikuse už na kreveťácích evidentně nikomu z lidstva nezáleží, však nám k tomu taky hraje filmová muzika dost podobná té Zimmerově, která hrála černým vychrtlíkům z filmu Černý jestřáb sestřelen. Trailer: http://www.csfd.cz/film/257869-district-9/videa/(16.9.2012)

• - Většina mimozemských zbraní je vzhledem a často i funkcemi převzatá z několika počítačových her. Například Wikus (Sharlto Copley) ve svém robotickém obleku zvedne ze země mrtvolu prasete a vrhne ji na nepřátele, a to pomocí anti-gravitační zbraně nápadně připomínající Gravity gun ze známé počítačové hry „Half-Life 2“. Kreveťácká zbraň použitá Wikusem proti dvou členům gangu se zase podobá tlakové pušce ze hry „Dead Space“. Další zbraně pak mají původ ve hrách „Doom“ či „Halo“. (Corpsegrinder)

• - Převážná většina záběrů Jižní Afriky byla použita z archivů. (Olík)

• - Podobu mimozemšťanov navrhla firma Weta Workshop a ich prevedenie bolo zverené kanadskej spoločnosti Image Engine. Režisér Neill Blomkamp nariadil, že tvorovia musia pripomínať hmyz, ale zároveň musí ísť o dvojnožcov. K tomuto svojmu názoru podotkol: „Bohužiaľ musia sa podobať ľudom, pretože naše psychologické ústrojenstvo nám nedovoľuje naozaj súcitiť s tvormi, ktoré nemajú tvár a antropomorfnú podobu.“ (Javad)