• Jihoafrická republika

• Kanada

Akční / Sci-Fi / Thriller

Jihoafrická republika / USA / Nový Zéland / Kanada, 2009, 112 min

• emma53

Vážně se mě nikdo neptejte jak jsem to přežila, protože to sama nevím, ale já to fakt dala celý i za cenu, že budu mít například ke gumovým medvídkům asi zvláštní antipatii a nechuť i když mě do dnešního dne docela chutnali. Kdo zná můj postoj ke sci-fi žánru, tak to pochopí, tohle bylo moc silný kafe. Bezpochyby byl Sharlto Copley skvělý, ale uznejte, že když jsem nezvládla ani jeho sekerkovou atrakci s rukou, tak jak jsem měla zvládnout ty ostatní "lahůdkové" momentky? Možná ten způsob předložení dokumentární formou byl dobrý nápad, ale ve mně zanechal stejně zvláštní pachuť hořkosti nad tím, co všechno jsme v reálu schopni spolknout i s navijákem, co se různých zaručeně ověřených zpráv týká. Ale jó, kreveťáci se jim povedli :-)(12.5.2014)

[imdb: 8.4/10] | me: Veľmi zaujimavý koncept s množstvom dobrej kamery a reálneho vyobrazenia jednotlivých scén je určite veľkým plusom a hlavným prínosom celého filmu. Film sa veľmi zaujímavo vyvíja a celkovo má svojský charakter. Avšak aj tu sa začnu vynárať miesta, kvôli ktorým stráca film na pôvodnej reálnosti a začina kráčať v dobre známych chybových šľapajach ako sú zrazu nepochopiteľníe neschopní žoldáci, nadpriemerne superinteligentné "kreveťácke" dieťa a pod. V mixe a rýchlom spáde týchto fatorov som mal v závere pocit, že zrazu sledujem typickú akčnú divočinu (bez logiky). Film ma zaujimavý nápad, dobré tempo, ale ten záver je už proste z inej knihy. Škoda, pretože myšlienka a spracovanie sú výborné. Napriek záverečným nezrovnalostiam je to ale zaujímavý kúsok, ktorý stojí za to.(5.1.2010)

Rozpočet $30miliónovTržby USA $115,646,235Tržby Celosvetovo $215,196,627Tržby za predaj Blu-ray v USA $22,730,077 //počet predaných kusov 1,168,081Tržby za predaj DVD v USA $35,102,277 //počet predaných kusov 1,821,424 ║ Tak Neill Blomkamp(len mu dajte natočiť toho Votrelca) sa teda ukázal v plnej paráde, popcorňákom leta 2009 dáva jasne na frak. Za minimálny rozpočet natočiť takúto mimozemskú "mačaciu" delikatesu, no fúha. Aj keď treba spomenúť, že samotný úvod príbehu je trošku rozvláčni, natočený dokumentárnym štýlom, je tam moc rozhovorov z obyvateľmi Johannesburgu o tom aké majú pocity z ich susedmi – kreveťákmi, cez to prichádza nejaké spleť záberov ukazujúcich pôsobenie kreveťákov na tomto území. V tejto etape filmu sa človek vôbec nedokáže zahľadieť do deja. Až príchodom organizácie MNU do Okrsku 9 sa dej rozbehne do obrátok a až do konca dej graduje a vtiahne nás do sveta kde spoznávame život na tomto nehostinnom území. Potom si už len vychutnávame jednu vypätú scénu za druhou a dych berúca akcia sa tu tiež dostane rázne k slovu. Sympatie si postupne nájdeme aj k mutujúcemu hlavnému predstaviteľovi Wikusovi, či aj k malému kreveťákovi. Technická stránka filmu poteší, rovnako ako vytvorenie podstaty kreveťákov a ich života, akčný mecharobot je len čerešničkou na torte. District 9 je jednoznačne jeden z najlepších filmov roka 2009 a pre tých čo radi sci-fi to musí byť slasť. /videl v kine: 95%/(15.11.2009)

Absolutní genialita a revoluce v natáčení sci-fi snímků stále pokračuje, takovejhle nástup neměl snad žádnej režisér v historii a Neill Blomkamp může jít v klidu do důchodu, protože už má splněno na 20 let dopředu. Sice je fakt, že ze začátku ten dokumentární styl působí hodně nudně a já si řikal, co to je za kravinu, ale to sem netušil, jak se to dokáže během půl hodiny proměnit v naprosto strhující záležitost a já už pak jen držel hubu, krok a koule a v úžasu sledoval, jak se na mě z každýho dalšího momentu řítí geniální dílo ve všech směrech, ať už se jedná o příběh, styl snímání a natočení nebo perfektní triky, který v kontrastu, jak je to točený vlastně realistickodokumentárně působí dokonale a možná že i takový opravdu jsou.To co začalo u Monstrum se tady dovedlo k naprostý dokonalosti a mě nezbývá nic jinýho než smeknout před tim, co, pod křídly Jacksona, Blomkamp natočil za 30 miliónů dolarů.(6.9.2009)

Z výborných ohlasů jsem čekal přiliš. Takže zklamání. Určitě se jedná o dobrý nápad, ale trochu moc humoru a akce v druhé půlce to nakonec pokládá na lopatky. Místy je z toho pouhá akční blbina. Haldy mimozemšťanů a zbraní, zrychlující kamera, zázračně míjející kulky. Vážně, tvůrci se měli držet polodokumentárního stylu, vzbudit dojem vážnosti, a to působivější to mohlo mít dopad. Za celou dobu mě napadlo hned několik nelogičností, nedotažených nápadů. Hlavní hrdina se mi zpočátku líbil, pak mě ale začal spíš iritovat. Náhlý zlom v jeho chování mi přišel lehce přitažený za vlasy. Mnohem víc se mi zamlouval též emzácký CLOVERFIELD. Nad triky ale klobouk dolů, těžko uvěřit do jak malého rozpočtu se to vešlo. A přes všechny mé výtky, přeci jen to působí čerstvým dojmem.(20.9.2009)

• - Většina chatrčí je pravá, jejich obyvatelé byli přestěhováni do lepších. Jediná chatrč, která byla postavena pro potřeby filmování, byla ta Christophera Johnsona. (TomikZlesa)

• - Sharlto Copley, pro kterého je tento snímek dlouhometrážním debutem, neměl nikdy v úmyslu se stát hercem. Režisér si ho vybral na place během natáčení svého předchozího snímku a postavil ho před kameru jako by šlo o hotovou věc. (don corleone)

• - Jelikož ze snímku vyplývá, že mimozemšťané přistáli na Zemi již před dvaceti lety, jedním z úkolů týmu speciálních efektů bylo dosáhnout dojmu, že veškerá mimozemská technologie je takto stará. Na věci byla použita byla směs šelakového aerosolu a vody, která vyvolává chemickou reakci. (Olík)