Reklama

Reklama

Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (7)

Trailer 1

Recenze (2 076)

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Neill Blomkamp, Terri Tatchell .. V hlavě i srdci mi z toho intenzivního sci-fi zážitku, kořeněného paradokumentárním stylem a politické nekorektnosti, lítá stále tolik myšlenek a extaticky příjemných pocitů, že ani netřeba dalších slov navíc. Oblast 100%. ___ ☼ FILM ROKU ()

Morien 

všechny recenze uživatele

(1001) Hm, tak se mi od 3. 10. 2009, kdy jsem tento film viděla poprvé, vážně změnil pohled. Měla jsem takové podezření. Nápovědou mi byl původní komentář, nejenže obsahující slova zakončená nespisovnými koncovkami, ale i spojení jako "slibný námět zprasit", "absolutně nepřesvědčivý", "proč je civilní náhled zakončen bezhlavou střílečkou" a "ne, prostě ne". Dnes mi stačí podívat se na krevetího tatínka, který miluje svého krevetího synka, a hned mé kamenné srdce pookřeje a jsem schopna zamyslet se nad tím, o čem film chce vyprávět a jak toho dosahuje. Na to, aby se mi doopravdy zapsal do srdíčka, se mi film i nyní zdá dost hlasitý, ukřičený a výbuchovitý, ale kdo já jsem, abych někomu vyčítala postmoderní křížení žánrů a bezhlavé střílečky, pokud je používá k objektivně posouditelnému filmovému dobru, a dost možná dokonce i chytrému a chytře? Velký posun nastal také v tom, že jsem právě omylem místo posun napsala psoun a že se mi nyní Sharlto Copley zdá roztomilý a respektuji ho jako protagonistu, i když by se mi přece jenom víc líbilo, kdyby dospěl k nějakému charakternímu posunu dřív než na úplně možnou poslední chvíli. Závěrem se tedy omlouvám za svou dřívější předpojatost a jestli někdy natočíte to pokračování, děcka, tak nevyvádějte blbosti. ()

Reklama

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Jo, asi takhle nějak by se podle mě lidi zachovali, kdyby nad Zemí ztroskotala loď plná nevábných mimozemšťanů. Tak trochu jiná "invaze" přináší neuvěřitelné množství nápadů a dokazuje, že ne všechno již bylo natočeno. Místy ruční kamera, proložení záběry z bezpečnostních nahrávek a k tomu zajímavá dokumentární forma dodávají příbehu jistou dávku autentičnosti a formě značnou originalitu. I žánrově jde o dost pestrý počin, na což mnozí nadávají, ale mně tenhle mix sci-fi, dramatu, thrilleru, místy snad i romance opravdu zaujal, mimo jiné i tím, jak věrohodně je napsaná (i zahraná) v podstatě jediná hlavní postava... 85% ()

Skejpr 

všechny recenze uživatele

Silně znepokojivý a až nepříjemně nekorektní a naturalistický film, jemuž ale k dokonalosti něco chybí. Triky si svoje slabší chvilky vybírají až nepříjemně často a dějová překombinovanost a nonstop akce také není vyloženě ku prospěchu věci. Rozum zůstává stát především nad neuvěřitelným výkonem hlavního (ne)herce a nad v pravdě zničujícícm finále a ještě geniálnějším úvodem. ()

Dragoni 

všechny recenze uživatele

Zatím nejlepší film tohoto roku. Atmosféra je absolutně nepopsatelná, režijní a filmařský styl je vyjímečný a natočit tento snímek napolovic jako dokument je bravurní, opravdu smekám. Tak neuvěřitelné, až se člověku tají dech a ani sem nedoufal, že by byl někdo schopen natočit něco tak skvělého. Všechny prvky od technologií až po mutaci jsou do poslední kapky promyšlené a ke všemu dějová linie vsazena na předměstí Jihoafrického Johanesburgu, což jen zpestřuje celkové kvality filmu. Nic nebylo zpestřováno a díky tomu není film přemrštěn a všeho je dostatek, lidská povaha zde byla znovu zviditelněna ve své pravé podobě, což je další plus. Ovšem největší přednost District 9 je filmařský styl a děj odehrávající se 20 let po příletu Kreveťáků . 95% ()

Galerie (75)

Zajímavosti (36)

  • Převážná většina záběrů Jižní Afriky byla z archivů. (Olík)
  • Když se Wikus (Sharlto Copley) s kreveťákem dobývají do laboratoře MNU, na zdi lze zahlédnout nápis „TETRA VAAL“. To je jméno fiktivní společnosti vyrábějící roboty v jednom z Blomkampových předchozích krátkých filmů, který se rovněž odehrával v Johannesburgu. (HellFire)

Související novinky

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)

RoboCop přišel o režiséra

RoboCop přišel o režiséra

16.08.2019

Režisér filmů Elysium a především chváleného District 9 Neill Blomkamp se té smůly nezbaví. Jeho pokračování Vetřelce se Sigourney Weaver bylo zaříznuto poté, co se Ridley Scott rozhodl pokračovat ve… (více)

Neill Blomkamp a návrat RoboCopa

Neill Blomkamp a návrat RoboCopa

13.07.2018

Tak nakonec ne Vetřelec, ale RoboCop. Režisér Neill Blomkamp se zapsal do paměti všech fanoušků sci-fi s povedeným District 9, po něm přišlo nevýrazné Elysium a nakonec Chappie. Mezitím ale dlouhé… (více)

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (více)

Reklama

Reklama