Labyrint: Útěk

• Kanada

The Maze Runner

Akční / Mysteriózní / Thriller / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 2014, 108 min

|65%| Jak už jsem zmiňoval v komentáři k filmu Divergence (který se teda podle mě nečekaně povedl), tak obdobné filmové kousky nevyhledávám. Prostě ne vždy mi sedne obsazení těchto omladin. Nyní se snažím dát těmto záležitostem šanci. No, občas se to vyplatí. Třeba tento Labyrint mi nepřišel až tak hrozný, ale to obsazení? Sakra, o tom raději pomlčím. Vážně je nechci urážet, asi se i ti mladí snažili hrát, bůh ví, já jim to ale nesežral. V Divergenci byla mladá sestava o dost lepší. Zde ani nesednul hlavní hrdina, zbytek ostatních také moc ne. Abych furt neremcal, příběh to má sice jednoduchý, ale přeci jen se tu najde pár kladů. Labyrint je vymyšlen zajímavě, atmosféra a prostředí okolo labyrintu – to funguje téměř dokonale, občas když dojde na nějakou akcičku, tak je přehledně natočena, k tomu zajímavý závěr, který mohl být vypilovanější, ale nevadí. Hudba tak nějak v normě. Rozhodně bych ještě trochu obohatil scénář a vyměnil pár herců aspon. I tak je to vcelku pohodová jednohubka.(12.3.2016)

• H34D

Labyrintový běžec na mě působí jako narychlo spíchnutý a ledabyle sepsaný projekt, který se chce svézt na vlně komerčního úspěchu Hunger Games. Pryč je ta originalita a brutální svěžest filmů typu Saw 1 nebo Kostka, tahle pubertální kravina není schopna ani stanovit smysluplná pravidla, natož umístit do nich postavy, které by smysluplně a logicky jednaly. V Labyrintu se dějí věci podle toho, co zrovna potřebuje scenárista, přičemž většina zajímavých otázek zůstává nezodpovězena. Akční scény jsou při nejlepším průměrné, samozřejmě jsou chaoticky natočené a atmosféra také trpí, neboť při takto nejasném ději se divák nemůže do situace a charakterů řádně vcítit. 4/10(27.9.2014)

Zaujímavý námet, ktorého koncept tu už bol (série Saw alebo Cube), napriek tomu sa všemožne snaží o čosi nové. Všetko je to umocnené akciou a pár zvratmi, ale nie je toho toľko, aby to udržalo moju pozornosť počas dvoch hodín, najmä ak to celé zráža na kolená podradný twilight-ovský casting. Celé herecké obsadenie teda nadmieru toporné a aj vyhrotené scény tak vyznievajú ako totálny preexponovaný gýč. Stopáž je naozaj prehnaná a počas trvania filmu sa okrem štipky (kvalitnej) akcie deje toho naozaj málo. Ak mal byť prvotný cieľ prvého filmu trilógie o budovaní vzťahu k postavám, tak si mali tvorcovia určiť priority ešte pred castingovým náborom. Každopádne nemôžem odoprieť snahu o budovanie atmosféry tajomna a mysteriózna, záverečné (ne)rozuzlenie ma tiež zaujalo a takisto dávam palec hore za zmenežovanie takéhoto snímku za "smiešnych" 30miliónov. 60%.(15.1.2015)

Trailer navnadil a film vše účelně splnil. Labyrint byl zpracovaný velmi dobře, akční stránka také solidní a i zajímavý příběh, který nás navnadí ještě více hlavně v závěru. Knihu jsem nečetl a nevím jestli litovat nebo ne. Herecké obsazení bylo dobré a to u všech členů, není toho moc na co si stěžovat, poněvadž jsem žádné velké očekávání neměl .. 8/10 = 84%(23.9.2014)

Fajn prekvapivý scenár. Na začiatku podobne, ako hrdinovia, divák netuší, o čo ide. A postupne, spolu s nimi, rozpletá záhadu. Ktorú na konci nerozpletie, nakoľko máme dočinenia s filmom, robeným ako počiatok plánovanej série, čiže odpovede na niektoré otázky sa síce dozvieme, ale na mnohé nie a vo finále sa objavuje rada celkom nových otázok. Posledný záber s vrtuľníkom síce diváka navnadí na dvojku, i tak sa mu ale na jazyku pravdepodobne objaví mierne trpká pachuť. Plusom je sympatický kasting, pôsobivá výprava tajomného, pravidelne sa meniaceho labyrintu, potešia tiež „príšery“ a príjemne ma zaskočilo, že to síce nie je druhý Boh múch, ale i tak je to nečakane temné, drsné a zomrie veľa postáv, vrátane takých, do ktorých by ste to nepovedali. Faktom však je, že zhruba od momentu, kedy zostal labyrint otvorený aj cez noc a všeličo z neho vyliezlo, išiel film nadol (isté veci majú dovtedy nepredstaviteľnú silu a rýchlosť a potom sa pred nimi stačí ukryť v kukuričnom poli, trocha si čupnúť a mať zapálenú fakľu?). A je lepšie nad tým (všetkým, ehm) nepremýšľať, pretože sa zaseknete už pri tom, ako niekto, kto si NIČ nepamätá (okrem svojho mena), vie čo i len/už len to, že ľudia sa delia na mužov a ženy.(20.6.2017)

• - Dříve, než mělo natáčení začít, musela produkce najmout chytače hadů, kteří měli oblast natáčení vyčistit od případných plazů. (Stoka)

• - O roli Thomase se ucházeli herci Brenton Thwaites a Connor Paolo, nakonec ji ztvárnil Dylan O'Brien. (willy1)

• - Literární předloha je první díl úspěšné knižní trilogie, ke které byl napsán také prequel. (centy009)