Labyrint: Útěk

• Kanada

The Maze Runner

Akční / Mysteriózní / Thriller / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 2014, 108 min

Musím se přiznat, že jsem moc nepochopil smysl toho celýho. Je mně jasný, že zdejší kinder elite to pochopila už když si kupovala lístek u pokladny, ale mě ta pointa přišla tak strašně odfláklá, že mě to nedávalo abslutně smysl. Film umí v první půlce dobře pracovat s diváckou zvědovostí, ale čím víc se příběh blížil ke konci, tím víc se ztrácelo napětí a film ztrácel na zajímavosti. Navíc mě nebavilo dvě hodiny koukat na bandu dospívajících chlapečků. Ke konci tam sice prskli ženskou, ale její postava většího významu neměla. V určitých fázích se jednalo o slušnou záležitost, ale jako celek film k nadprůměru rozhodně nedopajdá.(29.9.2014)

|65%| Jak už jsem zmiňoval v komentáři k filmu Divergence (který se teda podle mě nečekaně povedl), tak obdobné filmové kousky nevyhledávám. Prostě ne vždy mi sedne obsazení těchto omladin. Nyní se snažím dát těmto záležitostem šanci. No, občas se to vyplatí. Třeba tento Labyrint mi nepřišel až tak hrozný, ale to obsazení? Sakra, o tom raději pomlčím. Vážně je nechci urážet, asi se i ti mladí snažili hrát, bůh ví, já jim to ale nesežral. V Divergenci byla mladá sestava o dost lepší. Zde ani nesednul hlavní hrdina, zbytek ostatních také moc ne. Abych furt neremcal, příběh to má sice jednoduchý, ale přeci jen se tu najde pár kladů. Labyrint je vymyšlen zajímavě, atmosféra a prostředí okolo labyrintu – to funguje téměř dokonale, občas když dojde na nějakou akcičku, tak je přehledně natočena, k tomu zajímavý závěr, který mohl být vypilovanější, ale nevadí. Hudba tak nějak v normě. Rozhodně bych ještě trochu obohatil scénář a vyměnil pár herců aspon. I tak je to vcelku pohodová jednohubka.(12.3.2016)

• H34D

Labyrintový běžec na mě působí jako narychlo spíchnutý a ledabyle sepsaný projekt, který se chce svézt na vlně komerčního úspěchu Hunger Games. Pryč je ta originalita a brutální svěžest filmů typu Saw 1 nebo Kostka, tahle pubertální kravina není schopna ani stanovit smysluplná pravidla, natož umístit do nich postavy, které by smysluplně a logicky jednaly. V Labyrintu se dějí věci podle toho, co zrovna potřebuje scenárista, přičemž většina zajímavých otázek zůstává nezodpovězena. Akční scény jsou při nejlepším průměrné, samozřejmě jsou chaoticky natočené a atmosféra také trpí, neboť při takto nejasném ději se divák nemůže do situace a charakterů řádně vcítit. 4/10(27.9.2014)

Překvapivě dobrý film o teenagerech pro teenagery, z něhož by se mohla stát podobně úspěšná sága jako Hunger Games, i když asi ne s tak širokou základnou fanoušků. Je to solidně odvyprávěné a vystavěné (omezená, komunikativní narace, postupné dávkování informací, rozsah vědění jako hlavní postava), není to natolik hloupé a logicky děravé, aby to člověka otravovalo (žádná romantická linie), dílčí motivy jsou funkčně zapojeny do vyprávění (např. Thomas bojuje s Gallym, aby si posléze vzpomněl na svoje jméno; Thomas se nakazí, aby si vzpomněl na vše ostatní - informace tak získává i divák), relativně neokoukaní herci nejsou příliš prkenní. Naznačení širšího rozměru v závěru pak diváka dokáže nalákat na druhý díl, který někdy za rok bezpečně přijde do kin a s ním snad i větší rozvinutí charakterů postav.(24.9.2014)

O poznání zajímavější, dospělejší a smysluplnější film než všechny ostatní young adult adaptace. <šovinismus>Za což nejspíš může fakt, že na rozdíl od ostatních knih žánru tuto napsal muž, trololo. <šovinismus> 8/10 - celá recenze: www.sci-film.cz(3.1.2015)

• - Ještě před americkou premiérou vydělal film na zahraničních tržbách 8,276 milionu dolarů. (honzik10)

• - Film byl uveden do kin ve 48 zemích světa. V ČR se film vysílal v 91 kinech a v naší zemi vydělal 2,6 milionu korun. (honzik10)

• - Režisér Wes Ball a predstavitelia Fox Studios sa pôvodne stretli kvôli nakrúcaniu celovečernej verzie jeho krátkometrážneho filmu Ruin (2012). Ponúkli mu však možnosť režírovať Labyrint: Útek a on ju prijal. (Laslo)