Když po celém světě přistanou tajemné vesmírné lodě, dojde k sestavení elitního týmu – v čele s odbornicí na lingvistiku Louise Banksovou (Amy Adams) – s cílem zjistit, jaké mají mimozemšťané úmysly. Zatímco celé lidstvo balancuje na pokraji globální války, Banksová se společně se svým týmem pokouší ve velmi omezeném čase najít odpovědi – a aby je byla schopna najít, bude muset přistoupit k činům, které mohou ohrozit nejen její vlastní život, ale dost možná osud celého lidstva. (Falcon)

avitakova

Ke sci-fi filmům jsem vždycky strašně skeptická. Nikdy mě žánr sci-fi jako takového nelákal, ale už párkrát mě dost mile překvapil a tenhle film je toho znovu důkazem. Strašně zvláštní mysteriózní drama o kterém člověk tak do 2/3 filmu neví absolutně, co si myslet. Zda film vypnout nebo ne. Až po těch 2/3 filmu to do sebe začíná celé zapadat (někdo to musí vidět dvakrát, chápu) a všechno začíná dávat smysl. Musím řict, že každá scéna měla své pravé místo a pravý důvod. A na to že mi je Amy Adams jako herečka strašně nesympatická, tak tohle je snad první film, který jsem s ní viděla, co mi tam nevadila a ještě musím dodat, že byla vážně skvělá. ()

piranha

Nejdřív to vypadalo vcelku nadějně. V úvodu panovalo napětí vzniklé mou přirozenou zvědavostí, jak se budou projevovat mimozemšťani, a ti nakonec alespoň v první chvíli nezklamali. Jenže film nabral během první půle tak plytký směr, že to až nebylo hezký. Hlavní hrdinka se celou dobu tvářila, jako kdyby snědla ropuchu, a to povýšila na univerzální výraz jejího života. Její kolega, ztělesňující mnohá klišé o matematicích, měl ve slovním repertoáru asi jen pět vět, které tak různě opakoval, nebo pro jistotu nemluvil vůbec (já chápu, že muži statisticky vzato používají mnohem méně slov než ženy, ale takhle to teda přehánět nemuseli). Děj se v druhé půli zvrhl ve snůšku naivních nesmyslů, které snad ani nemá smysl komentovat, s nedotaženou mimozemskou myšlenkou, která vyústila v nic, ale co mi vadilo nejvíc? Osobní rovina příběhu, naprosto nutně přítomná tragédie jedince, předložená v osvědčené formě, propíraná pravidelně po x minutách, otravně přerušující hlavní linku příběhu a ztrapňující samu sebe snahou upozadit aspoň trochu zajímavou sci-fi rovinu a uměle k ní vytvořit neexistující vztah. ()

Derny

Příchozí mě po dlouhé době donutily u obrazovky více přemýšlet. Výstavba příběhu probíhá z velké části skrze intimní vizuální stránku, což bude příčinou toho, že jsem začal více prociťovat existenci našeho světa a nutkání zkoumat jeho nevinné detaily. Tyto detaily často zachycovala kamera - jak přírodní, tak lidské. Vzhledem k tomu, že se Villeneuve snažil především prodat poselství a myšlenky, udělal velmi dobře, že odsunul stranou takřka veškeré technické doplňky, které často provází sci-fi filmy a z těch co zbyly, udělal přecházeníhodnou samozřejmost. Na druhou stranu rušivě na mě působilo politikaření a rozhodování vládních autorit. Chápu, že je to ve skutečnosti často složitý proces, skloubit vědění a úmysly hybatelů děje s vyššími státnickými zájmy. Je ale třeba podat tento proces poněkud srozumitelně, obzvlášť ve chvíli, kde jeho důsledky ovlivňují děj filmu a mají být jakousi "katastrofou" příběhu. Na druhou stranu mě potěšila osobní rovina příběhu Dr. Banksové, která se line filmem a výborně doplňuje pointu. Normálně by mohla působit také spíše rušivě, ale ve chvíli oznámení "Už vím, proč mě opustil manžel" skvěle zapadla a souzněla s hlavní osou příběhu. Pointa nebyla kdovíjak šokující, jako tomu bylo na příklad u Planety opic, originalita a poselství se jí však nedá upřít. ()

Mlle

Nelze hodnotit bez spoilerů. Arrival je zfilmovanou Sapphir-Whorfovou hypotézou, a to z něj činí velmi ojedinělý snímek s dvěma základními zajímavými linkami: 1/ Bytosti, které vnímají čas jako cyklický, mají pochopitelně jazyk, který toto vnímání odráží. Schopnost naučit se jiný (jejich) jazyk tak znamená i schopnost naučit se cestovat v čase, vidět budoucnost a žít ji před minulostí – to je myšlenka sršící veškerou dostupnou hummání atraktivitou, tím spíš, že film ji rozvíjí velmi podmanivým způsobem. Ze světa tohoto vnímání jsme vyšli, ale už jej neumíme. Naučit se cizí jazyk, a tedy vrátit se v čase, pak ve filmu umožňuje zachránit celý lidský druh. 2/ Výjimečný specifický typ telepatické empatie umožňuje hlavní hrdince vykonávat práci, ve které ji nemůže zastoupit nikdo jiný. // Detaily filmu jsou často spíš úsměvné, někdy to vypadá, jako kdyby NASA zasquatovali žáci odpoledního kroužku keramiky. Psychologický profil obou hlavních představitelů je nicméně tak zajímavě vymodelán, že udržel mou pozornost přes všechny tyto nešvary. Samostatou hvězdu by si zasloužil Johanssonův soundtrack. ()

K0L1K

Myšlenka s ovlivněním našeho myšlení jazykem, který používáme mi byla sympatická. Pomocí jazyka si utváříme vzorce, které nás pak ovlivňují celý život a nejsem moc schopni se z nich vymanit nebo spíše uchopit všechny naše vjemy jiným způsobem. Je vůbec možné vyjádřit všechny naše pocity tak omezeným počtem slov, kterým disponujeme? U tohoto filmu není na škodu chyba, kterou uvdějí někteří kritici, že vyspělejší civilizace by si logicky našla způsob, jak se s námi dorozumět. Spíš bych nazval příchozí velvyslanci, kteří jsou tu v pozici mentorů a snaží se nás pomocí jednotlivých vodítek navést na tu správnou cestu. Ostatně podobně využíval Ježíš svých podobenstvích. Myšlenka žití se vzpomínkami i s vizemi budoucnosti ostatně v jistém přeneseném smyslu v nás již existuje. O budoucnosti často přemýšlíme, utváříme si ji a někdy se ji snažíme i přiblížit. I kdyby člověk věděl, co ho čeká, například jako člověk umírající na rakovinu, měl by žít v okmažiku nehledě na své vzpomínky nebo vize toho, co ho čeká. Tak také Louise uchopila svůj "úděl". Film přináší zajímavé zamyšlení nad pojmutím času a našeho omezeného myšlení, které se možná jednou posune na vyšší úroveň. ()

rexino

Keď hodinu je film o tom, že niekto chodí za dvoma chobotnicami a vy to žeriete, viete že je to niečo výnimočné. Prvý a zároveň posledný song z filmu klenot. Amy Adams podala podľa mňa veľmi kvalitný výkon. Veľmi sa hodila do tej role. Toto sa bude v hlave variť dlho. Ale aspoň máme film kde sa nachádza reálnejší scenár, ufoni ako good guys a ľudia ako agresor. ()

Bozvav

Za mne dost zdlouhavá záležitost, jenž sama sebe pohřbila v cituplných melancholických výjevech a plně jimi ubila pointu. Ukrutně vážně se beroucí sci-fi, jenž je sice dobře (výborně) řemeslně udělané, ale vlastně nic nesděluje. Škoda toho patosu, mohla to být bomba sezóny. Za mne dvě a pidi kousek. ()

Mania

Dlouho jsem o tom musela přemýšlet. Film se mi nelíbil, neubíhal, nebavil mě. Celkový dojem ze shlédnutí byl dost otřesný. A to mám ráda Rennera a odpustila bych mu prakticky všechno. Hlavní hrdinka už byla sympatická o poznání méně. Určitě se na film znova nepodívám, ale... Přes všechna svoje negativa ve mě něco zanechal. Takový ten svíravý pocit neskutečna. Film je hodně o vžití se do situace hlavní postavy a o tom nakonec jej správně pochopit a pak, když to celé zapadne uvědomíme si, že to vlastně ani není o mimozemšťanech, celé to sci-fi je na tom vedlejší, hlavní je drama. Tenhle typ dramat nemám ráda, zanechávají ve mě tenhle nepříjemný depresivní pocit. Pokud to byl záměr filmu, pak budiž, dám čtyři hvězdičky. ()

Brusíček

Velice silný, místy až dojemný sci-fi snímek, který nakonec ukazuje na nás samotné, na naši krátkozrakost a sebestřednost, nutí přehodnotit vlastní životní priority. Ale žádnou podívanou ve stylu Válka světů nečekejte, tohle není audiovizuální nářez, nicméně ten příběh ve mě silně rezonuje. 95%. ()

kATa.JSK

Premiéra filmu byla v období, kdy jsem si říkala, že už snad nemůže do kin přijít nic, co by mě naprosto odrovnalo a zarazilo do sedačky a sebralo mi veškerý slova z úst. No a pak jsem šla na Arrival, do Dolby Atmos, a nic jsem od toho neočekávala. Po skončení filmu jsem však zůstala několik minut sedět, v sále, který byl plný stejně reagujících lidí. Ticho, že byste slyšeli spadnout špendlík. Snímek byl pro mě naprosto silný a strhující zážitek. Hudba od mého milovaného Jóhannssona (budiž mu země lehká) v kombinaci se záběry, které vás kompletně pohltí. Z hlavní zápletky filmu vás zamrazí, na naši planetu Zemi přijdou návštěvníci z vesmíru a nedělají nic. Jen čekají. Nikdo jim nerozumí a ti nejvyšší zástupci všech zemí samozřejmě myslí hned na to nejhorší. O to víc, vás rozseká závěr, kdy najednou pocítíte absurditu celé lidské společnosti a naprostou bezmoc. Protože to, co film naznačí, to, co je pro nás spása, je tak snadné, ale zároveň si říkáte, že toho lidstvo jako celek už není schopné. Alespoň tak jsem to cítila já. Neskutečný. Rozbušilo se mi srdce i teď, když to píšu, po roce od posledního zhlédnutí. ()

kartacek

Amy Adams je úžasná. A i příběh je úžasný. Jedno z nejlepších sci-fi, co jsem kdy viděl. To o spolupráci, ta záležitost paměti... ()

ypres.bass

Nestává se často, aby ve filmu o mimozemšťanech netekla krev po hektolitrch, nechtěli nás vyvražďovat, zotročovat a znásilňovat (vyjímka: od Moreny Baccarin jako mimozemšťanky v seriálu V by se asi pár dobrovolníků našlo...) Jako fakt, ten film je chytrý, dobře udělaný a má nápad. ()

molcan2

Že aký film! Bol taký jedinečný a zaujímavý. Miloval som vstup o jazyku. A veľký zvrat na konci skutočne zmenil môj pohľad na film. Potreboval som potom ešte 5 minút na spracovanie. ()

Rokle

Strašně silnej film, v podstatě komorní. INTELIGENTNÍ sci-fi, chytrý scénář, geniální úvodní sekvence, pohlcení příběhem a emocionální dojezd. Parádní obsazení v podobě skvělé Amy Adams, Jeremyho Rennera a Foresta Whitakera. Nečekejte žádný akční spektákl a už vůbec ne žádné přehnané honičky. Nechte se pohltit atmosférou. Pro mě film roku. ()

Chilly00

Zdálo by se, že se jedná o klasický sci-fi film o mimozemšťanech á la Blízká setkání třetího druhu apod., ale tak to není. Ano, dojde na očekávané setkání, způsob dorozumívání se může jevit trochu podobně, ale hlavní myšlenka, schovaná za samotným příjezdem mimozemšťanů, je odlišná od většiny příbuzných filmů. Jedná se o komplexní a chytrý snímek s pointou na konci, převracející vše, co jste od začátku viděli. Závěrečný twist trochu připomene i Šestý smysl. Villeneuve mi opět dokázal, že umí točit chytré filmy, u kterých se vám lehce zavaří mozek, ale nakonec do sebe všechno krásně a logicky zapadne. Amy Adams si svým umírněným herectvím ukradla většinu filmu pro sebe a nebudu se divit, pokud jí role vynese nominaci na Oscara. ()

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

28.02.2019

Clooney a temné sci-fi

Clooney a temné sci-fi

22.06.2018

Přestože se momentálně studio 20th Century Fox nachází uprostřed přetahované o to, kdo ho nakonec koupí (aktuálně vede Disney), pokračuje společnost ve své tradici a čerstvě teď získala práva na nový… (více)

Vin Diesel si zahraje Bloodshota

Vin Diesel si zahraje Bloodshota