Most špiónů

• USA Bridge of Spies (více)
USA / Německo / Indie, 2015, 142 min (Alternativní 136 min)

Hudba:

Thomas Newman

Mark Rylance, Domenick Lombardozzi, Victor Verhaeghe, Brian Hutchison, Tom Hanks, Joshua Harto, Henny Russell, Alan Alda, John Rue, Billy Magnussen, Amy Ryan (více)

Svět po obou stranách železné opony se propadá do šílené paranoie. Uplynulo už více než deset let od porážky nacistického Německa a lidstvo teď ohrožuje studená válka, napětí mezi USA a SSSR je téměř hmatatelné. Když v roce 1957 FBI zatkne Rudolfa Abela (Mark Rylance), sovětského špióna žijícího v New Yorku, strach a mocenská nedůvěra se ještě více vystupňují. Abel se ve skutečnosti jmenuje Viljam Genrichovič Fišer, řídil síť agentů a do Moskvy důmyslným způsobem odesílal kódované zprávy, i proto vyšetřování do dějin vstoupilo jako „Případ dutého nikláku". Americká vláda osloví Jamese Donovana (Tom Hanks), uznávaného právníka z Brooklynu, aby se chopil Abelovy obhajoby. Přes počáteční obavy jeho i rodiny a odmítání tak nepopulární kauzy se Donovan nakonec rozhodne Abela zastupovat. Chce zajistit, aby byl podroben spravedlivému soudu. Během příprav na obhajobu se mezi oběma muži začne vytvářet pouto, které je založené na vzájemném respektu. Donovan obdivuje Abelovu sílu a loajálnost. Před soudem přednese vášnivou obhajobou, aby ho uchránil před trestem smrti. Abel je v říjnu 1957 odsouzen na čtyřicet pět let vězení. O tři roky později je nad sovětským vzdušným prostorem sestřelen americký průzkumný letoun U-2 a jeho pilot Francis Gary Powers (Austin Stowell) je zajat a odsouzen k deseti letům vězení. CIA se obává, že Powers bude krutými výslechy a tvrdými vězeňskými podmínkami přinucen k odhalení přísně tajných informací. CIA proto osloví Donovana a přesvědčí jej, aby se stal členem záchranné mise. Donovan se vydává do Berlína, kde má za úkol vyjednat výměnu Abela a Powerse. Nedlouho po svém příjezdu se dozví i o americkém studentovi, který byl zatčen ve východním Berlíně. Navzdory pokynům CIA soustředit se pouze na sestřeleného pilota, Donovan se rozhodne vyjednat propuštění obou – pilota i studenta, protože odmítá v této zemi kohokoliv opustit. Velká hra začíná ... (Cinemart)

Streeper

Ve filmu je pár scén, které za to stejní (například scéna, kdy se Tom Hanks dívá z vlaku na berlínskou zeď), ale jinak je to neuvěřitelně ukecané a tím nudné. Tom Hanks, i když je to skvělý herec tak mi do téhle role vůbec neseděl a pro mě to bude film, o kterém za pár dní nebudu vědět o čem byl. ()

joker.george

Od Spielberga jsem měl vždycky radši spíše vážnější filmy a nic se na tom nezměnilo ani teď. Každá rozvážně pronesená věta má své opodstatnění a význam v pozdější čísti a přikrášlování je právě v té ideální únosné rovině, která zážitek ještě umocňuje. Ale přes vší úctu k Marku Rylancovi, se mi zdály všechny nominované výkony v jeho kategorii zajímavější, i když jeho samotná postava byla dostatečně přesvědčivá a obstojná. (Třebíč, kino Pasáž) ()

Cheeter

To, co mě přitáhlo k tomuto filmu bylo to, že v něm hraje Alan Alda. Když jsem zjistil, že film režíruje Spielberg a hrají v něm dobří herci, bylo jasné, že tento film bude pecka. A byl! Za sebe mohu říct, že jsem byl velmi spokojen. Jistě, pár chybiček by se asi našlo, ale celkově vzato je film výborný. Jen bych poprosil víc takových. ()

Joges

Já tušil, že Mark Rylance bude nominovaný na Oskara. Nehraje sice jako o život, zato je velmi zapamatovatelný, charizmatický a uvěřitelný. Celý film svou osobností i postavou vlastně táhne. Po celou dobu jsem seděl, vstřebával informace a čekal, co se z filmu vyklube. Spielberg natočil Most špionů docela chytře. Do jinak dlouhého snímku vsunul rychlé prolínání děje, prvky humoru a od svých zaběhlých praktik opět neustoupil. Výprava je velmi povedená, rád jsem pohlédl na Berlínskou zeď, a během sledování si uvědomoval, jak děj pozvolna graduje - od všedního a známého k nevšednímu, dramatickému a historickému. Předání špionů na mostě M pak proběhlo s velkou grácií (nejsilnější moment filmu). Nakonec z filmu „Bridge of Spies“ zůstal velmi dobrý dojem, takže jen dodávám, Spielbergova tvorba mi stále vyhovuje. ()

laik_60

výborná spolupráca hercov,kamery režiséra napokon aj bratov Coenovcov. Keby Európania boli v oskarovej komisii, tak tento film by mal zaručene najväčšie ambície na nie jednu zlatú Oskarovu sošku. Tá studená sivomodrá farba, aká prevládala počas celého filmu, vynikajúco dofarbovala atmosféru studenej vojny aká v 60-tych rokoch vo svete panovala. To čo predvádzal svojou mimikou a očami Rylance, bolo bravúrne - zaslúžene je horúcim kandidátom na Oskara vo vedľajšej úlohe. Tom, Steven, zase ste niečo vytvorili čo má gule. Ďakujem. Apropo "špióni" !!! Viete, že sú strašne dôležitý ?? Keby ich nebolo, hentí dvaja (Rusi a Američania) by o sebe nič nevedeli, a potom by to dopadlo ako vo Vláknach, alebo Day After. Veď si to kuknite !!!! :) ()

bourec

Steven má na svym kontě spousty komerčně úspěšnejch filmů(scifi,krimi,akce),a prokládá to filmama z druhýho břehu(umění,výpovědní hodnota,oskar,vážný téma,NUDA),Most špiónů je přesně druh filmu kterej je chytře natočenej,skvěle zahranej,otírá se o důležitý téma),ale zábavy nabízí hodně málo.Mluví se,vyjednává se,a uspává to.Stevene,je čas na nějakou blockbusterovku,ať nesejdeš ,nám milovníkům filmu z očí.60%. ()

C0r0ner

Parádní pohled na studenou válku, který je sice o kus delší, než by bylo zdrávo, ale pořád to ještě pod taktovkou skvělého Spielberga bezvadně šlape. Rylance jsem do tohohle filmu neznal, ale jeho herecký výkon se mi velice líbil a budu se těšit na nějaký další film s ním. O Hanksovi není potřeba se rozepisovat. 70% ()

andrii

Moc soudného. Noc postupujících kroků do svého. Moct mít právo na charakter v rozděleném, zahaleném, zachváceném kafkovským prachem "staveniště" oponentů, cizince. Neuspíšit nastudování úspěšnosti. Osudu mlčících pěších na spojnici. Opojení "casablancovské" satisfakce muže na místě. ()

necisty

Nehledě na název mi v tom chybělo trochu toho špiónství. Šlo vidět, že si to Špilas znamenitě užíval a piplal se s každým detailem, v jeho práci se už těžko hledají chyby. Pro mě byl problém, že film, který má být napínavý působil strašně sladce - rád bych si ho pustil doma v rodinném kruhu, kde za okny čerstvě napadl sníh. V podstatě ho vyprávěl jako pohádku doplněnou úsměvem sympatického Toma a občasné nenáročné vtípky už byly jen třešničkou na dortu. Vypadalo to jen jak kdyby si velký Steven řekl: "Vyberu kvalitní příběh a natočím si ho, už jsem vlastně dlouho nic nenatočil." Čekal jsem to mnohem víc dramaticky pojaté a taky to není nic z čeho by jsi mě posadil na prdel. ()

epicek

Hanks a Spielberg opět neskutečná kombinace, která prostě měla grády. Bavil jsem se a napjatě sledoval průběh celého tohoto zpracování. Ačkoliv jsem čekal na podfuk na konci filmu , nedočkal jsem se, ale stejně to vůbec nevadí, protože i tak můj zážitek je hodně velký. Tomáš Hanksů ukázal , že tyhle role jsou prostě jeho životní krédo a Steven zase, že ještě nepatří do starého želízka ba naopak , chytá druhou mízu. Tento rok, jakožto moje poslední návštěva kina, hodně silná a dobrá třešnička a nabitý 2016 je už za dveřma. Aren't you worried? - Would it help? ()

zette

Velmi dobry, dnes uz historicky film, inspirovany skutecnou udalosti. Spionazni filmy jsou velmi atraktivni a Studena valka je pro me osobne jedna z nejzajimavejsich kapitol svetovych dejin. Po technicke strance je film dokonaly a ac se "Berlin" natacel ve Wroclawi, tak vyprava je fantasticka. Tom Hanks stale umi, kvalitni herecke vykony ale podaly snad vsichni. Jasne, opet jsou Americane ukazani v lepsim svetle nez Rusove a zaver je hollywoodsky, presto filmu nic nevycitam a myslim si, ze se jedna o jeden z nejlepsich filmu letosniho roku. Videno v ostravskem Cinestaru. ()

Larushka

Obsahuje spoilery. What the hell. Steven Spielberg nám asi senilní. Na můj vkus příliš "americké", všichni mimo USA jsou zlí, oh really? Over the top. Škoda, Tom Hanks podal standardní výkon. Myslím, že se to dalo natočit uvěřitelněji, takhle to působí pouze jako pohádka ...... se šťastným koncem samozřejmě. Přítomnost Sebastiana Kocha (Homeland) pobavila. ()

Flynn

Byl jsem zvědavý, zda má oblíbená kombinace Spielberg-Hanks bude fungovat a pro mě fungovala na 100%. Filmu je vyčítáno jakési předojemnění. Mě to nepřišlo. Vnímal jsem hlavně skvělé postavy v podání Hankse a také Rylance. Krásné dialogy, skvělá kamera a příjemná hudba. Všimli jste si výrazu Hankse, když naštvaně zavírá dveře svého domu po incidentu, jak s tím horním na svícením má vrásky na čele a grimasu s bradou alá Brando v Kmotrovi? mě to úplně trklo. Jako a část filmu odehrávající se v East Germany? paráda... snad každá role sedla jak prdel na hrnec... skvěle zvolení herci. Pro mě moc příjemné pokoukání a těším se na další shlédnutí. ()

Morzael

Místy mě ten amerikanismus a patriotismus už vytáčel, ale ve výsledku to celkem solidně posloužilo příběhu, takže proč ne. Natočeno opravdu pěkně, Spielberg aniž by se snažil démonizovat komunisty parádně vykreslil dusno a nejistotu té doby. Od chvíle kdy Donoven překročí Berlínskou zeď, úplně s ním cítíte ten možný průser na každém kroku. ()

Gaaron

Spielbergův trademark mě poslední dobou čím dál více irituje - vyprávět o výměně špionů za studené války stylem "E.T. jede domů" za doprovodu pohádkové Newmanovy hudby může opravdu jen on. Ale nedá se svítit, na tom filmu je formálně všechno tak naprosto správně, že si své výhrady strčím za klobouk. ()

Pajky3

Skvělá konverzačka, spojení Hanks & Spielberg funguje a do budoucna určitě nic nebudu namítat proti tomu, aby si to zopakovali. Příběh na kterém je to založeno jsem vůbec neznal, takže pro mě mohlo být finále překvapení. Bylo to napínavé a dramatické dost, ale trošku jsem doufal, že Hanks bude mít větší problémy. Jeho největší problémem tak bylo neustále smrkání, asi narážka na to, že to vážně byla Studená válka. Za mě se to povedlo a mou pozornost to drželo od začátku do konce. ()

campix

Steven Spielberg stále ukazuje že nepatří do starého železa a kvalita jeho filmů se stále drží na velice vysoké úrovni až na pár menších výkyvů. Jakmile vidíte vedle sebe jméno Spielberg a žánr historické drama, tak je téměř jisté, že nešlápnete vedle. A tak je tomu i u Bridge of Spies pojednávající o výměnách zajatců za studené války a o velké postavě spojené s těmito výměnami a touto osobou je James Donovan, kterého přesvědčivě ztvárnil Tom Hanks. Je to taková Hanksova one man show, která ale rozhodně není na škodu. Navíc můžeme přičíst zajímavý děj a kvalitní zobrazení Berlína za studené války. Kvalitní historické drama. ()

PROCESOR

Řemeslně dobře zpracované, na film se dobře kouká a nenudí. Co mi vadí je, tendenčně natočený scény. Kdy amíci svého zajatce téměř rozmazlují, může poslouchat rádio a jsou k němu slušní, tak rudí toho svého vyslýchají, jako gestapáci...Ale no tak, vážně si myslíte, že v období studené války, kdyby chytli ruského špiona, že by se k němu takhle chovali? Nebo by spíš nasadili vše nejlepší co mají, aby z něj něco dostali...a takhle bych mohl pokračovat dál, nesmíme zapomenout na závěrečnou scénu, kde jsou v USA všichni šťastný, mají ohromné baráky s bílým plotem, radostně skotačivé dětičky a vlaječky hrdě vlají, jsou svobodní. Nejsou tam žádná ghetta a chudoba, to by se do obrazu nehodilo, vždyť ukazuje ten lepší-svobodný svět.... ()

Juto

Pohodlná melodráma z doby studenej vojny. Most špiónov je pohlcujúci špionážny príbeh zo skutočného života, ktorý bez problémov zvládajú starí profesionáli, ktorí vedia, čo robia. 7/10 ()

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

13.04.2016

Filmům Stevena Spielberga se těžko říká ne, takže vás určitě potěší, že o ně teď nebudeme mít nouzi. Režisérská legenda právě dokončuje fantasy Obr Dobr, která jde do kin už 30. června 2016, a ještě… (více)

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016

14.01.2016

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015