Most špiónů

• USA Bridge of Spies (více)
USA / Německo / Indie, 2015, 142 min (Alternativní 136 min)

Hudba:

Thomas Newman

Mark Rylance, Domenick Lombardozzi, Victor Verhaeghe, Brian Hutchison, Tom Hanks, Joshua Harto, Henny Russell, Alan Alda, John Rue, Billy Magnussen, Amy Ryan (více)

Svět po obou stranách železné opony se propadá do šílené paranoie. Uplynulo už více než deset let od porážky nacistického Německa a lidstvo teď ohrožuje studená válka, napětí mezi USA a SSSR je téměř hmatatelné. Když v roce 1957 FBI zatkne Rudolfa Abela (Mark Rylance), sovětského špióna žijícího v New Yorku, strach a mocenská nedůvěra se ještě více vystupňují. Abel se ve skutečnosti jmenuje Viljam Genrichovič Fišer, řídil síť agentů a do Moskvy důmyslným způsobem odesílal kódované zprávy, i proto vyšetřování do dějin vstoupilo jako „Případ dutého nikláku". Americká vláda osloví Jamese Donovana (Tom Hanks), uznávaného právníka z Brooklynu, aby se chopil Abelovy obhajoby. Přes počáteční obavy jeho i rodiny a odmítání tak nepopulární kauzy se Donovan nakonec rozhodne Abela zastupovat. Chce zajistit, aby byl podroben spravedlivému soudu. Během příprav na obhajobu se mezi oběma muži začne vytvářet pouto, které je založené na vzájemném respektu. Donovan obdivuje Abelovu sílu a loajálnost. Před soudem přednese vášnivou obhajobou, aby ho uchránil před trestem smrti. Abel je v říjnu 1957 odsouzen na čtyřicet pět let vězení. O tři roky později je nad sovětským vzdušným prostorem sestřelen americký průzkumný letoun U-2 a jeho pilot Francis Gary Powers (Austin Stowell) je zajat a odsouzen k deseti letům vězení. CIA se obává, že Powers bude krutými výslechy a tvrdými vězeňskými podmínkami přinucen k odhalení přísně tajných informací. CIA proto osloví Donovana a přesvědčí jej, aby se stal členem záchranné mise. Donovan se vydává do Berlína, kde má za úkol vyjednat výměnu Abela a Powerse. Nedlouho po svém příjezdu se dozví i o americkém studentovi, který byl zatčen ve východním Berlíně. Navzdory pokynům CIA soustředit se pouze na sestřeleného pilota, Donovan se rozhodne vyjednat propuštění obou – pilota i studenta, protože odmítá v této zemi kohokoliv opustit. Velká hra začíná ... (Cinemart)

Xeelee

Jo, nějakej patos a klišé tam je a je to jednoduchá srozumitelná holywoodská podívaná, ale pro mě překvapivě velmi koukatelná. S většinou Spielbergových filmů z tohodle tisíciletí, které jsem viděl, jsem měl strašnej problém. Ten patos, rodinné hodnoty apod. mě neskutečně iritovaly a doufal jsem, že se Coeni nepodepíšou pod nějakou totální #$%^&*. I přes strašnou předvídatelnost děje a praktickou absenci napětí to je příjemný překvapení. Tam kde selhává příběh, tam to herci svými výkony zdatně dohánějí. ()

Thomick

Naředěný Schindler. Pořádně se povedli akorát čím dál výraznější Newman, kulisy Berlína a Mark Rylance i s jeho perfektní catch phrase. ()

claudel

První část vynikající, atmosfericky silná, skvělý výkon Marka Rylance, pak se z toho už stal typický, klišovitý a místy trapný americký film se vším, co si pod pojmem americký film dokáže člověk představit. Nevadí mi, když se film v dusné atmosféře odlehčí vtipem, ale zdá se mi, že některé hlášky nebo vtípky umělecké vyznění spíše devalvovaly a nehodily se. Špionážní thriller z východního Berlína a odlehčený humor, to je spojení na oxymóron. V takových situacích měli všichni sevřený zadek a neměli myšlenky na vtipkování. Tom Hanks podal standardní výkon, potěšila mě malá role Sebastiana Kocha, asi si ho po Das Leben der Anderen všimnuli všude ve světě. ()

ARI50

Upřimně jsem čekal vrcholnou bombu a neuvěřitelné napěti filmu, což dostal jsem hodně zajímavý film ale zbytek, toho bylo strašně málo slušný ale ne ohromující a dech berouci. ()

luka4615

Duo Spielberg a Hanks - to už je prostě kvalita odzkoušená časem. Tentokrát nás oba matadoři zavedou do výborně střiženého, skvěle odsýpajícího špionážního thrilleru, který na ploše čítající 141 minut rozehrává zpravodajskou "řež" mezi dvěma znepřátelenými zeměmi. Spielberg zde opět bravurně pracuje s lidskými příběhy i kamerou, což Vás do děje vtáhne neskutečným způsobem. Tom Hanks zde opět hraje "jako o život", takže zde máte bez sebemenších problémů zaděláno na jeden z nejlepších snímků, který se zabývá problematikou špionů za Studené války. „We have to have the conversations our governments can't.“ ()

mm13

Spielberg ako ho najlepšie poznáme. Nič proti nikomu, korektný, predvídateľný a straaaaaaaaaaaaašne ľudský a na ľudskosť apelujúci. Remeselne stále brilantná avšak predvídateľná zívačka. ()

evapetra

Zajímavý špiónský film z období studené války, ve kterém se hodně povedla atmosféra Východního Berlína těsně po dostavbě zdi. Postava právníka, urputně bojujícího za dobrou věc, bez ohledu na to, jak reálný se jeví výsledek, Tomu Hanksovi pěkně sedla. Dobře, že i takové příběhy píšou dějiny a klidně by jich mohlo být i více. ()

Coleator

Bridge of Spies je sázka na jistotu, která svým tématem bude aktuální v podstatě pořád, nyní zase trochu víc než obvykle... Kdybych měl film nějak shrnout, tak je to silný příběh o odvaze jednoho člověka, který se domnívá, že jen proto, že někdo stojí na druhé straně barikády, tak si nezaslouží zemřít... Překvapivě je snímek ale hodně odlehčený velkým množstvím humorných hlášek a situací, takže snad nikdo nemůže říct, že by to byl další z nudných filmů na suplované hodiny dějepisu... Hanks jak jinak než skvělý, film rychle utíká (i když chvílemi vlastně stojí na místě), jen jsem měl trochu problém se soundtrackem, který mi moc nesedl... Do pěti hvězdiček chybělo jen málo - 85%... Jinak k debatě ohledně nepřeložení mnoha “neanglických“ dialogů - to opravdu nechápete, čeho tím chtěli tvůrci dosáhnout? Když nerozumí Hanks, nemusí rozumět ani divák (nehledě na to, že i s mojí mizernou němčinou jsem neměl žádný problém) ;-) ()

Morholt

Pomalé a přetažené, ale přesto precizní a zábavné. První polovina mi dala vzpomenout na naše televizní Ex Offo a příběh obhajoby K.H.Franka doktorem Reslerem. Donovan to od rozzlobené americké veřejnosti schytával podobným způsobem a ještě hněv posiloval svojí umanutostí. A právě s tím jsem měl trochu problém, protože v této části filmu mi přišlo Hanksovo podání až příliš americké čímž chci říct, že jeho Donovan byl ztělesněním právnické cti a to bylo místy protivné. Ale Bůh ví. Třeba to tak bylo. Naopak hodně mě bavil Mark Rylance. V roli zajatého špeha sice zachovává dekorum a za všech okolností drží poker face, ale hraje naprosto úžasně. Druhá část odehrávající se převážně v Německu příliš chyb neměla. Tempo se sice nezvýšilo, ale na řadu přišlo vyjednávání o výměně za sestřeleného pilota, které se zkomplikovalo, když do hry vstoupil uvězněný americký student. Tady jsem Donovanovi zatleskal. Spielberg to ještě osolil několika prchavými, ale o to intenzivnějšími záběry Berlínské zdi a něco do sebe měla i havárie špionážního letadla. Všudypřítomná dobová atmosféra jen dokreslovala celkově velmi dobrý dojem. Až by se chtělo říct, že Spielberg je zpět, ale raději si to nechám až na příště. 85% ()

Lucasion

Škoda, na spojení Hankse a Spielberga jsem se moc těšil. Myslím, že to mohlo dopadnout mnohem lépe. Skutečný příběh, nebo příběh inspirovaný skutečnými událostmi, chcete-li, je zajímavou ukázkou politiky během Studené války. Je rok 1957 a USA žije ve strachu z tehdejšího SSSR. Tom Hanks jako právník James Donovan je postaven k případu ruského špióna na území USA. Veřejností je případ již předem prohraný, ale Donovan věří ve svobodu slova a snaží se odvolat na Ústavu Spojených států Amerických. Zní vám to nudně? Ne oprávněně. Možná pro někoho, kterého nezajímají soudní spory, nebo diplomacie během válečného stavu. Faktem je, že Bridge of Spies dokáže skvěle reprezentovat tehdejší dobu i situaci. Navíc díky skvělému hereckému výkonu hlavního herce vše působí dobře. Tom hraje opět geniální výkon, ale nic míň, co bychom od něj už čekali. V druhé polovině filmu se ocitáme v Berlíně, kde politika vzala za své. Je pouze na právníkovi pojišťovny, aby vyjednal výměnu dvou špiónů. Film, i když má skvělý námět a zpracování, tak přesto je až zbytečně dlouhý a místy se vleče. Tomu nepomáhá ani fakt, že za celou dobu filmu se napětí nebo atmosféra nezmění. Film se mi líbil, ale znovu bych na něj opravdu nekoukal. Nepřinesl kromě spousty informací vůbec žádné emoce. Jednou to stačilo. (76 %) ()

Sawy

Poctivě vybudovaný spielbergovský doják, který má jako bonus jeden z nejlepších scénářů loňského roku. Most špiónů je skutečně naprosto brilantně napsaný, už dlouho jsem si u filmu tak nevychutnával drobné nuance v dialozích, bezchybnou charakterizaci postav a splétání jednotlivých dějových linií, které porůznu gradují hned ve dvou výrazně odlišných polovinách, ale přitom působí nevídaně celistvým dojmem. Caprovsky úžasný Hanks a podmanivý Mark Rylance jsou třešničkami na dortu, který přináší tu nejprůzračnější hollywoodskou podívanou, jednu z nejpoctivějších, jaké továrna na sny v posledních letech vyprodukovala. Pro mě bylo čistým potěšením ji sledovat. 90 % ()

Handle

Čekal jsem víc. V určitých ohledech fajn (herci, výprava, nadsázka), ale celkově trochu nudné a zdlouhavé. ()

jerry12

70%. Morální dilemata Jamese Donovana a vůbec výzva k skoro až filozofickým úvahám na téma studená válka a její souvislosti, kdy prakticky každá událost mohla znamenat vyhlášení vojenského konfliktu, to je, oč tu běží. James Donovan jako štvanec bojuje nejen se sovětským režimem, ale i se svým vlastním, a zpočátku vlastně i sám se sebou; jako téma k audiovizuálnímu zpracování dle mého názoru ne zrovna z nejzajímavějších, v rámci studené války existuje řada jiných dosud nezfilmovaných a mnohem atraktivnějších a silnějších příběhů, přesto v rukou mistra nemohl Bridge of Spies dopadnout jinak, než jako šťavnatá a živá akce, kde kontinuita scén i ztvárnění autenticity postav bere dech; co je ale potřeba zmínit - jedná se pravděpodobně o vůbec nejchladnější Spielbergův film, což by mohlo po Lincolnovi a Mnichovu znamenat, že na stará kolena vyrostl ze svého lidsko-sentimentálního pojetí filmové produkce a začal se opravdu zaměřovat na problematiku, kterou ani nelze zpracovat lidštěji a která patří k těm nejnáročnějším vůbec (a že to umí, dokázal pochopitelně už před třiadvaceti lety v jednom z nejvýznamnějších a nejváženějších filmů všech dob). Bridge of Spies není jen o studené válce, ale je to i velmi, velmi studený film, jehož netypickou (na Spielbergovy poměry) suchou a depresivní atmosféru doplňuje neméně chladná patriotistická (a nutno říct že velmi osobitá) Newmanova hudba. Spielberg (a bratři Coenové ruku v ruce) dokázal i z víceméně nezáživného příběhu udělat zábavnou podívanou, ale vdechnout mu WTF efekt, aby byl příběh Glienickerova mostu hoden zapamatování a dlouhodobější emocionální odezvy, už nemohl ani mistr filmu, protože když síla není v příběhu samotném, jen těžko se to dohání. Podařilo se to ale aspoň natolik, aby se dal Bridge of Spies označit za precizní řemeslnou práci a špičkově zpracované téma, které bych na papíře prolétl téměř bez povšimnutí. Ale emoce? Ty tady nečekejte. Studenou válku mám z historie asi nejraději a znám mnohem úžasnější příběhy, kterým by ztvárnění od nejlepšího režiséra všech dob slušelo více. A vůbec bych se nezlobil, kdyby se právě na toto období Spielberg zaměřil, protože pro taková témata není povolanějšího tvůrce. ()

Shaqualyck

Klasickej produkt "made in Hollywood". Nekonfliktní Spielberg, uhlazenej Hanks, dokonalej vizuál, kamera, kostýmy, všechno. Kouká se na to hezky, ale co do příběhu a kontextu to vlastně jen klouže po povrchu. Ale ve školách bych to klidně pouštěl - jako triviální lekci z dějepisu vhodnou pro rozdmýchání diskuze v hodinách občanské nauky. #pravonaspravedlivyproces #demokraciekamsepodivas #myjsmetihodni ()

ScarPoul

Je to naozaj dlhý čas čo Spielberg spravil film, ktorý by ma ako diváka potešil a nadchol. Bridge of Spies aj napriek účasti len veľkého Toma Hanksa a šteku Alana Aldu nedominuje veľkými menami. Len tvorivý tým( Coenovci, Newman, Kaminski) určujú tempo príbehu o ľudskosti v hlúpych časoch paranoje pod silnou a bezchybnou Spielbergovou taktovkou. Film je svieži. Plný ľudských momentov a hlavne prekrásnej atmosféry. Hanks je elektrizujúci vo svojom výkone a hrá na istotu, čo v zásade vôbec nevadí. Špionážna tématika mi bola vždy blízka. Bez rozdielu či išlo o špiónov typu Jamesa Bonda, alebo Smileyho. Film, v ktorom je veľa amerického ale hlavne z toho pozitívneho hľadiska( aj ako sebareflexia určitej doby, ale aj ako pripomenutie dôležitých ľudí) a hlavne to pôsobí veľmi inšpiratívne. Takže za mňa spokojnosť. Bál som sa že Spielberg je už za zenitom hlavne po War Horse a Lincolnovi. Tu ale jasne ukazuje že ešte má čo povedať. Teším sa na to čo prinesie v následujúcich rokoch. U mňa aj napriek nie vždy uzatvoreným dejovým odbočkám dôkaz prvotriednej filmárčiny bez pátosu ale so správnym využitím sentimentu. ()

Lacike

Spielberg sa po dlhsej dobe znova vytiahol a natocil bezchybnu zanrovku. Najviac ma bavila prva polovica v ktorej sa riesil proces pretoze ponukala aj moznost zamysliet sa nad tym, preco dopriat (vdaka skvelemu vykonu Marka Rylanceho dokonca fandit) nepriatelovi statu spravodlivy proces. Druha polovica je o poznanie slabsia vdaka predvidatelnosti pribehu. A vdaka takej zasnenej az rozpravkovej atmosfere som pri nej necitil napätie a bol som si na 100% isty ako to vsetko dopadne a nakoniec som mal pravdu. Nastastie po cely cas film podrzali skveli herci a to hlavne dvojka Tom Hanks a Mark Rylance. Dalej musim pochvalit uchvatnu vypravu a celkovo technicku stranku. Toto stalo 40 mega? Tipoval by som minimalne dvojnasobok. Dalej sa mi pacila hudba, ktora mi miestami pripomenula Shawshank. Thomas Newman sa nezaprie. Filmu dokonale dodavala retro atmosferu. Takze vysledkom je nadherna Spielbergovska rozpravka o neprijemnych udalostiach ale so stastnym koncom. Napriek slabsej druhej polovici mam chut si to hned pustit znova. To sa tak casto nestava. 8/10. ()

Tommassi3

"To se opravdu nikdy nebojíte ??" - " Pomohlo by to ??" ;) Jo, Mirka "Těžko říct, na čem jede" Spáčilová mě opět nezklamala, protože když ona očekávané hity haní, já tleskám.. A s Big(gest) Steviem se opravdu nikdy nebojím.. Naprosto skvostná filmařina, jedinečný režisér, jistý a tradičně dokonalý Tom Hanks, jemuž zdatně sekunduje Mark Rylance, i výtečný příběh.. To vše ve starosvětské špionážce, co bere dech.. ()

BoPo

Film o špiónoch, kde sa vôbec nerieši špionáž. Film, ktorý vo Vás nevyvoláva emócie, ale skôr sa Vám snaží ukazovať, ako by ste sa práve mali cítiť. Napätie nulové, sympatie či nesympatie k postavám nulové. Jeden z tých spielbergovských vrúcnych príbehov, kde sa všetci hodní chovajú správne a tí zlí vlastne nie sú až tak zlí. Aktuálnych skoro 80% je prepal jak sviňa. ()

Baxt

V Lincolnovi došel Steven Spielberg ke zjištění, že demokracie musí být ve výjimečných případech prosazena i na úkor demokratického rozhodování. Tématem se v minulosti zabýval i v Zachraňte vojína Ryana nebo Mnichově, nikdy ale neměl potřebu toto politické myšlení legitimizovat. _____ Obsazení Toma Hankse je prozíravé. Není schopnějšího herce, který by byl symbolem amerických hodnot a zároveň z něj vyzařovala lidská dobrosrdečnost, která, jak se film a Spielberg snaží často sdělit, vězí v každém z nás. Je zcela ideálním průvodcem dobou, kdy lidé tváří v tvář Sovětskému svazu přestávali věřit v sílu lidskosti. Kritika, že Hanks odehrál jen svou "šarži" není na místě – v kontextu vyprávění musí vypadat jako náš dobročinný soused, ne jako hrdina sbírky klipů pro oscarový večer. _____ Prostřední část vyprávění, ve které zlomově proběhne přeorientování ze soudního dramatu ve "vyjednávání o demokracii", je jediné s citelnými nedostatky. Jinak se Spielberg opět ukazuje jako naprosto suverénní vypravěč, srozumitelně podávající komplikovanou zápletku a brilantně stlačující dlouhé roky do 141 minut stopáže. ()

Silence

Pure cinema! Poctivá a hravá filmařina, jakou Spielberg předváděl v nejlepších letech. Film určitě nemá ambice být tou nejvěrohodnější výpovědí, což ostatně dává jasně najevo správně odlehčeným scénářem či důvtipnými střihy. Možná právě proto ale všechna ta nakousnutá témata rezonují o to intenzivněji. Ať už jde o první polovinu filmu, ve které perfektní Tom Hanks obhajuje - především verbálně - základní myšlenky, na kterých je (nebo by měla být) jeho společnost postavená nebo o tu druhou - pohádkovější - kde bojuje za konkrétní osoby mnohem hmatatelněji, než je jemu samotnému milé. 9/10 ()

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

13.04.2016

Filmům Stevena Spielberga se těžko říká ne, takže vás určitě potěší, že o ně teď nebudeme mít nouzi. Režisérská legenda právě dokončuje fantasy Obr Dobr, která jde do kin už 30. června 2016, a ještě… (více)

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016

14.01.2016

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015