Co žere Gilberta Grapea

• USA What's Eating Gilbert Grape (více)

Gilbert Grape nie je z tých, čo by nemal do čoho pichnúť. Aj keď Endora je miesto, kde sa toho veľa nedeje. Jediný raz, čo mestečko navštívila polícia, bolo vtedy, keď sa Gilbertov retardovaný brat Ernie pokúsil vyškriabať na neďalekú vodnú vežu. Dávať pozor na brata je hlavnou úlohu Gilberta, čo vie byť pekne otravné. Najmä, ak Gilbert okrem toho pracuje v obchode. Potom ale Gilbertovi skríži cestu niekto, kto ho nenecháva ľahostajným. Becky so svojou starou mamou začnú mať problémy s autom práve vo chvíli, keď prechádzajú cez Endoru. Becky je krásna a Gilbert sa práve zaľúbil. Nájsť si však čas pre svoj vlastný život sa zdá byť pre Gilberta nemožné... (oficiální text distributora)

Chrysopras

Slovy klasika: "Tenhle příběh je tak smutnej, že je ze všech nejsmutnější". Prostě je to film s takovou zvláštní smutnou atmosférou, kterou občas prozáří nějaký hřejivý moment. Herecky je to maximální podívaná. ()

Eldrick

DiCaprio byl na zabití ještě, když mu teklo mlíko po bradě a prdel mu musel utírat Johny Depp. Neskutečně obyčejný, nudný, až otravný film. ()

maverick10

Prijemny a lidksky Lasse Hallström dokazal natocit stejne tak prijemny, hrejivy lidsky film. Dokazal take ze dvou hvezdicek (Deep a DiCaprio) vymacknout kus poctive herecke prace. ()

Valsadora

Musím uznat,že mladý Leonardo DiCaprio zahrál svou roli na 100% a jeho herecký výkon dokonale naplnil podstatu tohoto dramatu.Johnny Depp se mi taky moc líbil(tde jeho výkon:) Je to jedno z nejlepších dramat,které jsem měla možnost vidět. ()

Sareen

Úžasný citlivý scénář... nemohu uvěřit, že roli malého Arnieho ztvárnil Leonardo DiCaprio! Klobouk dolů! Johnny Depp taktéž výborný! ()

easaque

"pěkná" citová vydíračka z amerických luhů a hájů, Ničím vyjímečná a jen parazituje na soucitu se slaboduchými a hnusnými lidmi. Něco mezi 2 a 3*, ale zase ať moc nevybočuju, tak dám slabší tři hvězdičky. ()

applause

Na tento film jsem se chtěla hodně dlouho dobu podívat a konečně jsem se na něho podívala. Na otázku co žere Gilberta Grapea lze snad jen odpovědět, že se bojí, že se nepostará dost dobře o svojí rodinu, ale přitom zapomíná myslet na sebe. Bojí se přiznat strach a nedává najevo své emoce. Je to snad poprvé, co jsem viděla hrát Johnyho Deppa normálního kluka, a ne nějakého podivína a myslím, že mu to sedlo. K výkonu Leonarda DiCapria stačí snad jen dodat, že hrál postiženého tak dobře, že bych mu to i věřila. ()

Nuala

Nádherný a hluboký příběh, který dokáže opravdu zasáhnout. Už dlouho jsem neviděla snímek, který by ve mě vyvolal tak krásný a zároveň smutný pocit. Stereotyp života, starost a zodpovědnost vůči matce a nemocnému bratrovi, to vše brání Gilbertovi v tom, aby sám žil, aby se trošku pídil po svém vlastním štěstí... Snaží se sice utéct, ale to je nemožné, svůj svět si stejně neseme všude s sebou... Ovšem i Gilbertův život je ovlivněn lidmi, kteří nově přichází i těmi, co musí odejít, a tvoří tak nové cestičky, kterými se mladý Grape může vydat a snad najít to, po čem touží. *** Chválit jako vždy perfektního a charismatického Johnnyho Deppa je asi docela zbytečné. Má pozornost se tentokrát upíná především směrem k mladému DiCapriovi, který zde předvádí opravdu excelentní výkon, který by stejně dobře zvládl zahrát málokdo. Tancovat na tenkém ledě uvěřitelnosti a nepřehrávání je oříšek, který dokáže rozlousknout jen člověk s opravdovým talentem a citem... Nemám co víc dodat... ()

Lischai

Tohle je z těch filmů, kde sledujete všední život hlavního hrdiny a deset minut před koncem si pro vás přijde dojemná pointa. Je vždycky ošemetné je hodnotit. DiCaprio hraje skvěle, člověka baví na to koukat, ale že by vás ten příběh táhl k závěru, to se zrovna říct nedá. ()

SallyZen

Ani v Počátku, Prokletém ostrově, Letci, Skryté identitě nebo Titanicu neukazál Leonardo DiCaprio tolik svého filmového umu jako tady. Opravdu výborně ztvárnil mentálně postiženého dospívajícího kluka. Asi bych zařadil v tomto oboru ztvárnění na druhé místo. Rain mana už asi nikdo nepřekoná, ale tady ukázal, že má pořádný talent. Já ho sice nijak zvlášt nemusím, ale byl výtečný. O Deppovi píšete, že byl nijakej. No.. on hrál dost přesvědčivě, ale oproti DiCapriovi byl nijakej. Samozřejmě neměl takovou roli jako on, ale taky se mi líbil. Lewisovka už byla jenom třešnička na dortu. Celkově příběh nebyl nijak zvláštní, ale musím říci, že režie je mírně výstřední. Ano.. Hallstromova režie je mírně výstřední. Ale takovým způsobem, že on dokáže film udělat tak autenticky, až mi to kolikrát přišlo, že natáčí opravdový život nějaké rodiny než film. Dokázal to už v "Žít po svém", který jsem viděl dřív. Opravdu unikátní a povedené drama, které určitě budu doporučovat. 95% ()

Marqta

Depp a DiCaprio, to jsou dva důvody proč se na tenhle film podívat- protože oba podávají opravdu úžasné výkony. A musím říct že Leo možná Deppa v tomhle filmu i trochu zastiňuje- protože to co předvedl je vážně mimořádné. Ale jinak mě tenhle film nijak zvlášť nepotěšil, podle hodnocení i komentářů tady, jsem čekala, že půjde o něco jiného, než prostinký romantický příběh z malého městečka, kde se chodí nakupovat alespoň 4x za šest dní. Možná jsem tenhle film jen nepochopila, uniklo mi něco důležitého, nebo jsem prostě jen neměla tu správnou náladu- ale většinu času jsem si jen říkala, jestli se tam rozběhne něco - co by odpovídalo těm 85% tady- ale ono nic. Možná jestli se na tenhle film někdy podívám znovu tak pochopím víc. Slabší 3 hvězdy. ()

Martin741

Uznavam sice, ze najlepsoiu postavou bol tuna asi Johnny Depp, ale podla mna najlepsi herecky vykon podal DyCaprio. A to ho osobne nemam 2x rad! Ovsem, aj tento film je dost precenovany podla mna. 60 % ()

dezorz

kto je hviezdou filmu? exponovany dicaprio ci nenapadny depp? hadajte. zdanie klame. :) tvarit sa ako blazon vie aj upratovacka na verejnych wc, ze. ()

marcek

Limova poslední věta komentáře je psaná pro mě jako na míru. Lea jsem moc nemusel - ano napsal jsem nemusel. To co tady předvedl je asi stejně dobrý výkon, jaký předvedl Dustin Hoffman v roli Rain Mana. Jak Leo mluvil, jak se hýbal, jaké měl záchvaty, i to jak se smál - to všechno dělalo z celého filmu nezapomenutelný zážitek. Tenhle film jsem si sehnal, jenom kvůli Johnny Deppovi - hraje sice hlavní roli, ale proti Leovi je v tomhle filmu maličký jako vlašský ořech - promiňte to přirovnání :) Moc mě mrzí, že je akademická komise tak slepá a nedala Leovi Oscara (myslím, že věk nehraje roli a i pěti leté dítě, které zahraje, tak že vás to vezme za srdce, tak by tu sošku prostě dostat měl) ()

MrPierc

Tento film mě uchvátil hereckým výkonem DiCapria. Viděl jsem ho až po shlédnutí Titaniku a od té doby jsem si ho zaškatulkoval mezi frajírky, co se jen vezou na vlně. Hraje tu tak přesvědčivě a uslintaně, špinavě ... Případalo mi chvílemi, že to ani nehraje (bez urážky) - bylo to opravdu uvěřitelné. Moc velké překvapení tento film - je v něm taková sentimentalita. ()

Abes

Jo tak to je ten film s retardovaným chlapcem ve vaně... ne vážně, jeden z prazážitků mého dětství. Zvláštní pocit, koukat na to po patnácti letech. ()

Aelita

Gilberta Grapea nežere to, co může, ale to, co nemůže, ať již z vnějších nebo vnitřních důvodů. Žere ho poznanost malého světa, žere ho matka, která hodila své přírodou a společností dané "povinnosti" na své děti a tím se zatížila k těžké nepohybnosti, žere ho slabomyslný bratr, který ve své blaženosti blba je odlehčený od konvencí společnosti, nikoliv přírody. Tedy zatímco GG žere jeho svědomitá a dobrotivá zodpovědnost za jiné, která mu znemožňuje žít vlastní sny, mne žere nemožnost žít bohémský život nezávislý na hmotné každodennosti, žere mne nemožnost nepřerušovaně se rochnit jen v myšlenkách a snech spíše cizích než svých, protože jsem již přišla na to, že zvuky, pojmy a obrazy jako atomární fakta a internet jako jejich spojení, nekonečné kombinování a zmnožení, existují samy o sobě, i když s našim přičiněním, a že já je leda a pouze používám a zas po svém kombinuji. Navíc dost špalkovitě, jak poukázal kolektivní rozum, který je sám o sobě obrovským, nezvladatelným špalkem. ___ Při prvním zhlédnutí před pár lety se mi tento film líbil mnohem více, tentokrát se však v druhé půli zlomil v něco nekonečného a skoro vyprázdněného - asi jsem dost pokročila na cestě oproštění od sentimentu anebo se mi prostě zrychlil mozek. ()

Normální festival

Normální festival