Sherlock: Přízračná nevěsta

(TV film)
  • Velká Británie Sherlock: The Abominable Bride (více)

Netrpělivě očekávaný speciál kultovní série jen 24 hodin po světové premiéře! Fanoušky po celém světě dlouho očekávaný zbrusu nový díl britské série je konečně zde. Sherlock Holmes a jeho věrný společník doktor Watson v neodolatelném podání Benedicta Cumberbatche a Martina Freemana se tentokrát zcela výjimečně a dle tvůrců série naposledy ocitají na stopě zločinu v kulisách viktoriánského Londýna konce 19. století. Tedy v prostředí a době, kam dobrodružství slavného detektiva původně umístil praotec celého fenoménu, Sir Arthur Conan Doyle. Jak prosté. (Česká televize)

hallelluja

Prekombinované? Preafektované? No a? Nebudem zrážať hviezdy "v mene objektivity" niečomu, čo nekriticky zbožňujem. Viac Sherlocka, viac, viac, viaaaaac!! ()

chelseaman22

Po posledním dílu třetí série jsem příliš neočekával a příliš nedostal. Idea zápletky v Londýně 19. století je fantastická, avšak vratky do 21. století snímku přespříliš uškodily. Se z toho Moriartyho neposerte. 68% ()

LadyPupu

Zklamání. Začátek super, od půlky se to začalo lámat a pak už to nestálo za nic. Ačkoliv jsem fanynka Sherlocka, tak tohle mne zklamalo. Zbytečně překombinovaný děj. Stará Anglie pánům slušela, změny času byly dle mého zbytečné, ale ok. Proč tam ale zase strašil Moriarty? Jsem z toho dost rozladěná. Zatím za tři. Uvidím, po dalším shlédnutí, i když nevím, jestli to ještě jednou dám... Ach jo. ()

JimmyII

Jak jsem zatím nehodnotil seriál jako takový, protože si s ním nevím rady (dvě skvělé série a třetí, která vlastně dělá to samé, co tento speciál), u Přízračné nevěsty mám jasno - přesně za 50 %. Hned při sledování ve mně zůstala nepěkná pachuť, pocit, že tvůrci, jakkoliv schopní a nadaní, což už předvedli dříve, před diváky jen onanují. A hle, přečetl jsem si i zde podobné přirovnání. Ano, i Přízračná nevěsta je parádní řemeslo, dialogy sherlockovsky chytré a zábavné jako břitva, herecky je vše skvělé... Ale skřípe to v ději, který vlastně neexistuje. Je to jen proud pseudo a meta vtipů, odkazů sama na sebe a mnoho dalšího, kde se samotný případ vyřeší vlastně náhodou (v podobě jiné postavy) a závěrečných počátkoidních twistů je taky moc. Tohle se stane, když se tvůrci moc zahledí sami do sebe. Mohli by o tom vyprávět třeba tvůrci Lovce jelenů nebo Terrence Malick. Pro mě je to strašná škoda. Jdu na tři hvězdy, ale tak tak. Marigoldův komentář je trefa, můj pocit obratněji sepsaný v pár větách... ()

Helmutek

Ze začátku nijak mimořádný ani nijak špatný - koukalo se na to celkem hezky, a to až do doby, než se ukáže, že to celý je výplod nějakýho Sherlockova opiovýho opojení. Kdyby to celý zůstalo v 19. století jako prostě takovej volně zpracovanej speciál, tak prosim - ale on se probudí poprvý, a znova, a znova... až toho začne bejt fakt moc, moc zvratů, moc překombinovaný, moc samoúčelný (navíc jsem se nemoh ubránit pocitu, že to je taková špatná variace na Inception)... O čem to totiž teda vlastně celý bylo? O tom, že si Sherlock uvědomil, že Moriarty je zpět? To by pak byl krásnej příklad drbání se pravou rukou za levym uchem. No, žádnej průser to neni, ale bylo tam pár scén, který byly fakt hloupý (např. to procesí ženskejch v kápích tajně brojící za rovnoprávnost atd.), a taky to zbytečně shazuje ten konec. ()

geklon

Důvtipné, důsledné a oproti "bežnému Cumberbatchovskému" Serlockovi, poutávé a jímavé. Že pane Watsone? ()

hanagi

Mě ten návrat do viktoriánské Anglie velmi potěšil, skousla jsem i ten "oslí můstek" v návaznosti na současnost. Nápad využít Sherlockův rauš mě přišel vtipný. Takže mi vlastně vadil jen znovu a znovu omílaný Moriarty. Já vím, že je to hrdinova obscese, která mu nedá spát, ale bez něj by možná zbylo více místa na to, aby ten skutečný "případ" nevyzněl tak banálně. ()

Thommie

Takhle ne, chlapci. Sherlock v roce 1895? Perfektní "nápad", ale kdyby se to udělalo jako regulérní díl, tak by to bylo stokrát lepší. Tohle je překombinovaný. ()

venison

Literární tvorbu Arthura Conana Doyla mám fakt ráda, proto mě zpočátku seriál Sherlock Holmes zaskočil svým moderním zpracováním.. Ale zvykla jsem si.. Potom mi do toho autoři hodí vidle s návratem ke klasice zahaleného do oblaku drogového opojení.. Asi jsem konzervativní, ale je to na mě přespříliš.. Kdyby se drželi jednoho konceptu na neexperimentovali, tak by udělali (myslím) líp.. Dalo se, ale už to bylo na hraně.. ()

Eleanor05

Po třech naprosto zbytečných dílech třetí série, v nichž se dohromady vyřešil asi jeden jediný kriminální případ, přichází ještě zbytečnější speciál, kde se nevyřeší vlastně nic. Ano, rádi se na ty herce díváme, ale to je asi tak všechno. Na to, že Sherlock byl ještě kdysi před lety výjimečný, chytrý, vkusný a výborně natočený seriál je už dnes zapomínáno v záplavě nových dílů bez děje, kde místo řešení případů probíhají "vtipné" slovní přestřelky mezi dvěma hlavními představiteli (a až neuvěřitelně otravnou Watsonovu manželkou Mary, jejíž postava má tolik prostoru jenom proto, že ji hraje skutečná žena Martina Freemana). Nejsmutnější je fakt, že když seriál začínal, byl tu obrovský potenciál a pár skutečně skvělých epizod (Study in Pink, Reichenbach Fall, The Great Game), scénáristé ale už asi pochopili, že se nemusí tolik snažit, protože skalní fanoušci budou milovat jakoukoli absurdní blbost, a tak servírují od počátku třetí série tenhle levný, plytký sitcom. A vidíte, stačí to na vysoké hodnocení i tady... ()

hroubek

Sherlock je zpět. Osobně jsem si myslel, že Příznačná nevěsta bude speciální příběh, který nebude navazovat, na předchozí děj. Taková nečekaná zrada. I když, prakticky je to jedno, jestli je Sherlock s Watsonem v našem století nebo v devatenáctém, jelikož jsou boží za každé situace. Hlášky, dialogy, kamerové hrátky a příjemná nadsázka. Dostali jsem velmi dobrý příběh, který šlape dost dobře. Na hercích je vidět, že si užívají každou scénu, kdy mohou hrát své postavy. Můj jediný nedostatek plyne z toho, že si nepamatuji, některé detaily s předchozích dílů a proto jsem občas tápal. Příznačná nevěsta se dost povedla a já pevně věřím, že se povede i celá čtvrtá řada. ()

venalce

Od vánočního speciálu můžete čekat všechno a tenhle díl je toho důkazem. Hledali jste odpověď na otázku, jak by tenhle seriál fungoval v tradičním pojetí 19. století? Odpověď zní: Výtečně. Příběh byl poctou nejen své předloze, ale i dosavadním dílům tohoto seriálu, vzal si z obou to nejlepší a ukázal nám, že tradiční pojetí by pro tvůrce opravdu nebyl problém. Viděli jsme staré známé tváře, řešili záhadný případ, dočkali jsme se i legendárního "jak prosté, milý Watsone", spousty narážek na knižní předlohu, to vše zabalené do sarkastického odlehčení typického pro moderní zpracování. Čím více znáte předlohu i seriál, tím více si tenhle speciál vychutnáte. Jenže Sherlock není jen tak ledajaká adaptace a Moffat s Gatissem nejsou jen tak ledajací tvůrci, vždy mají nějaké překvapení v rukávu. A tak jsme se naprosto nečekaně dočkali pokračování moderního příběhu, což ne každý strávil. Až opadnou prvotní emoce způsobené šokem, snad bude tenhle speciál plněji doceněn. Dává víc smyslu, než by se na první pohled mohlo zdát a vlastně je velice sentimentální. Na cestě do hlubin Sherlockovy duše jsme se dozvěděli mnohé a Sherlock se tak definitivně stal svébytným fenoménem, který přerostl rámec své předlohy, aniž by se jí zpronevěřil. Takhle se dělají vánoční speciály! ()

Timak

Nebavilo mě to tak, jako některé jiné díly, ale přesto to mělo něco do sebe. Ovšem jako závěr se mi to teda nelíbilo a chci toho víc :) ()

VanTom

První třetina až polovina přispurtovala se zručnou komediální detektivkou, báječně si pohrávající s dobovým zasazením. Propojení se současností s ní nicméně provedlo psycho veletoč "opiového rauše", kromě neuspokojivého emancipačního rozřešení tajemného případu též akcentující terapeutické pročištění vztahů Sherlocka s Moriartym, Watsonem či Mycroftem. Historická epizoda se asi dala vymyslet i lépe, takhle zase nestojí vůbec mimo. ()

Pedross800

"BLAHOPŘEJI SHERLOCKU, BUDEŠ PRVNÍ ČLOVĚK NA SVĚTĚ POHŘBENÝ VE VLASTNÍM PALÁCI MYŠLENEK" tož já se v tom absurdním a srandovním paláci časových rovin a myšlenek a propojení bavil královsky a sledovat "moderního" Holmese v čase drožek a dýmek s kloboučkem na hlavě mělo své kouzlo a sílu. To vše ostatní byla povedená taškařice a já to beru se vším všudy, užil jsem si atmosféru i srandu, paráda. ()

Autogram

Moje očakávania boli naplnené. Strhujúce pokračovanie prenesené do obdobia, keď ženy ešte bojovali za svoje volebné právo a Watson nosil knírek, ale vyvolení už vedeli, čo raz bude znamenať virus v datech. Na tomto spracovaní Shelocka je úžasné tempo, keď každá sekunda filmu má svoj význam, žiadna veta nie je zbytočná a zároveň je všetko v trvaní ideálnych 90 minút. –––– Není to lehké pro velkého myslitele smířit se s ještê větším géniem. –––– Žádné přízraky nexistují. Kromě těch, které si sami stvoříme. –––– Jsem vojenský lékař. Mohu vám zlámat všechny kosti v těle a přitom je jmenovat. ()

Lukyn007

Po dalším zhlédnutí musim dát plný počet, protože až v tomto filmu Gatiss a Moffat dokazují, že to mají všechno na salámu. Brilantní nepořádek a skvělý pilotní film pro čtvrtou sérii. ()