Šimon a Matouš jedou na Riviéru

• Španělsko Simón y Mateo (více)

Klasická komedie s hrdiny kopírujícími Terence Hilla a Buda Spencera nabízí tradiční příběh dvou neohrožených hlupáků, kteří nevědomky pašují zbraně přes hranice. Ani tentokrát nechybí velká řada nezapomenutelných scén a geniální ústřední melodie. (Levné knihy)

bergus

Jak píše Kulmon: "Jako malej jsem u toho brečel smíchy, dnes už by mi to asi připadalo lehce stupidní.". Jenže já to znovu (a to opakovaně zkusil) a bavím se zas. Je to jednoduché. Ale není v jednoduchosti síla? Možná stárnu, ale rád se vracím do dětství. Až to půjde zase v TV, udělejte si křížek (a doufejte, že zůstane pořád ten stejný dabing). A hurá do Rue Bazar. ()

ToddB

80. léta, Silvestr postavený na estrádě československých popových hvězdiček a hereckých celebrit a za celý večer jeden film. Šimon a Matouš ! Už při uvodní hudbě mi srdce bilo až v krku, jak jsem se na to jako malej kluk těšil a pak už se jeden hodinu a půl třískal smíchy. Ačkoli jsem ten film od té doby neviděl, dodnes si ho pamatuju scénu po scéně. Už nikdy se na něj dobrovolně nepodívám. Nechci si zkazit tu památku z dětství. :-) ()

Rapollo

"Doktore, je to vážné?" "Zdá se... hrudník na místě páteře." Mno... tak tůtomu jsem se v deseti letech řehtal, až mi tekly slzy. Je nesmysl hodnotit film z hlediska nostalgie. Proto dávám jen dvě hvězdy, poněvadž je to opravdu, ale opravdu nenáročná zábava pro desetiletý kluky. Navíc český dabing, ač stará škola, je příšerný. Mrkvička s Přeučilem ještě ujdou, ale Rudolf Jelínek je naprosto zoufalý a stejně tak i dabéři všech ostatních figurek. Je to taková spíš šmíra. I když popravdě ta italská verze, to je teprv lahůdka - tam jsou dabéři asi tak na úrovni dětí na školní besídce. ()

Vonter

Další komedie, která nechce stárnout a v jejím čele dva naklonovaní hrdinové. Šimonovo razítko bylo kdysi velice populární a na základních školách byl zvýšený výskyt otřesů mozků. ()

smajki

A druhé pokračování dobrodružství dvou natvdrlých smolařských podvodníčků. Oproti prvnímu dílu jsem zaznamenal více fackovacích scén, o což tady jde v první řadě, a tak je pro mne pokračování o malinko lepším dílkem. Držka Morgan opět velí své tvrďácké bandě gaunerů, které dle vzoru Murphyho zákona: "když se něco může pokazit, tak se to zaručeně pokazí", osud a Šimon s Matoušem dávají při každé příležitosti jednu ránu za druhou. ()

TomKey

Jedna z nej italských komedií, podpořená skvělým českým dabingem. Místy překonává "originální" kousky s Hillem a Spencerem. Zvlášť Antonio Cantafora - zde v titulkách Michael Coby - se mi zdá živější herec než Mario Girotti.... ()

SNCIS

"My a pracovat? Ne to ne! Víte, jednou jsme to zkusili a pak jsme se z toho 6 měsíců léčili." Má to chytlavou píseň On My Way, která provází celý film stejně jako rvačky typické pro duo Spencer & Hill. Snaha nabodobit legendární duo je jasná i herci jsou jim trochu podobní: Cantafora je takový blonďatý šereda a Smith tlustý, fousatý sympaťák, ale i když dva dělají totéž, není to totéž. "Ptám se, jak se s tím stříká. Seš hluchej?" - "Já že jsem teplej?" Zasmál jsem se, ale vícekrát si to už nepustím. Raději originál než lacinou napodobeninu, protože duo Spencer & Hill miluji a nedají se nahradit. - 50%. ()

cica

Už lepšie, ako to napísal Renton sa nedá. Neopakovateľné hlášky, scény,... S kamarátkou sme asi naozaj zodrali videokazetu :) ()

Ajbell

Opäť skvelá zábava, ale ako som už spomenul, dvojici, ktorú kopírujú sa nevyrovnajú. Niektoré scény s bitkami boli príliš dlhé, až to nudilo. Zaručene však každého udrží pri obrazovke veľa akcie a zábavy. ()

tein

Je to hrozná hovadina a kdyby to natočili v dnešní době tak tomu dám asi hodnocení odpad, ale v době mého dětství to patřilo mezi top komedie co bylo možno vidět v TV. Převážně z nostalgie, a že se u toho opravdu skvěle bavím, dávám 5*. Ač je humor na dnešní dobu už opravdu přiliš absurdní, tak tady to, alepoň pro mě, stále skvěle funguje a má to úžasnou pohodovou odpočinkovou atmosféru. O neskutečně chytlavé hudbě ani nemluvě. Prostě klasická totálně ulítlá Italská letní komedie. Sice primitvní ale účinné. V jednoduchosti je holt krása. No a komu vadí, že to vykrádá filmy Spencera a Hilla? Důležité je, že to funguje a člověk se výborně baví a směje téměř od začátku do konce. Vždy se na tuto komedii rád podívám a pokaždé mi báječně zvedne náladu. To dnešní moderní komedie málokdy zvládají. První díl "Šimon a Matouš" si ode mě zaslouží uplně to stejné hodnocení (*****) ()

PowPow

Automobilové nehody, honičky, křik, bitky a humor - ten film je skoro definice italské grotesky. Děj je, jak už to bývá obvyklé, druhořadý. Dva herci v hlavních rolích si ale se Spencerem a Hillem nezadají. Všechny bitky jsou velice nápadité. Humor nejjednoduššího ražení, ale na tom koneckonců tyhle filmy stávaly. Přibližně se to rovná kvalitě originálních filmů S+H. ()

Jirkacek

Když v roce 1975 vznikl snímek Šimon a Matouš jedou na Riviéru, tak jsem ještě ani nezačal chodit na základní školu, natož aby mne pustili do kina. Upřímně jsem měl tehdy ještě jiné zájmy, než koukat na bláznivé komedie a spíše jsem vždy v podvečer sledoval Večerníček a když se poštěstilo, tak jiné pohádky, které se uráčila Československá televize na prvním nebo druhém programu pustit. Až o několik let později se mi jména Šimon a Matouš (Paul L. Smith a Antonio Cantafora) dostaly pod kůži, když jsem zřejmě zaslechl, jak se o ztřeštěných dobrodružství dvou nerozlučných kamarádů, někdo bavil. Bohužel jsem marně pátral v paměti, kdyže jsem tedy konečně představitele dvou smolařů viděl, ale určitě jsem měl zmatek v tom, že jejich představitelé byli téměř k nerozeznání podobní dvojici Terence Hill a Bud Spencer, kterou se snažili herci Paul L. Smith a Antonio Cantafora napodobovat. Abych si vše ujasnil, napsal zasvěcený komentář a správně film Šimon a Matouš jedou na Riviéru ohodnotil, pustil jsem si jej po letech znovu. Na začátku jsem se rychle seznámil s dvojicí kamarádů Šimonem a Matoušem, kteří byli dlouhodobě nezaměstnaní a protože neměli peníze, živili se drobnými krádežemi. Jednoho dne se pokusili prodat své řidičáky na nákladní auto, když v tom jim neznámý muž (Francisco Merino) učinil nabídku, kterou nešlo odmítnout. Pokud bezpečně převezou kamion se zbožím z Itálie do Marseille, čeká je tučný honorář. Nákladní vůz byl plný sprejů proti hmyzu, a tak museli být obzvláště opatrní, protože při nárazu by mohly tlakové nádobky explodovat. Při celní kontrole objevil Šimon (Paul L. Smith) a Matouš (Antonio Cantafora) mezi bednami revolver, což je ale nijak nerozrušilo, naopak si se zbraní užili trochu legrace. Poklidně pak pokračovali ve své cestě a ani si nevšimli, že se jim na paty pověsila banda mafiánů, kteří je chtěli připravit o náklad. Během pronásledování na silnici došlo k několika dramatickým situacím, nicméně nákladní vůz i ten osobní s čtveřicí mafiánů v čele s Luckym (Dominic Barto), nakonec přijeli do francouzského přístavního města, kde se mezi nimi v garážích odehrál závěrečný souboj. Toho se zúčastnil i šéf bandy Frou-Frou (Antonio Monselesan), ale naše dvojice hrdinů bitku vyhrála a kamion dovezla do správných rukou. Náklad si převzal další mafián Monsieur Le Renard (Eduardo Fajardo), kterého chránil jeho hlavní bodyguard (Fernando Bilba), který jim za úspěšnou akci nabídl nový kontrakt. Šimon a Matouš měli tentokrát převézt kamion s nákladem sezamového oleje do Dakaru, ale až na lodi zjistili, že byli opět podvedeni a chtěli svrhnout náklad do moře. To se samozřejmě nelíbilo těm, kteří jim náklad svěřili a tak se rozpoutala honička s efektními bitkami. Šimon s Matoušem nakonec mafiány přemohli a náklad i gangstery pak posadili do kamionu, kde si je převzali celníci. Peníze, které od šéfa za zbraně a přepravu získali však při útěku před policií ztratili v moři a tak byli nuceni zůstat v Africe, kde se pak odehrálo další dobrodružství dvojice Šimon a Matouš. Během sledování jsem se snažil na film nahlížet tak, že byl natočen už strašně dávno, abych od něj neočekával nesplnitelné. A dobře jsem udělal, protože děj byl velmi jednoduchý, naivní až dětinský, leč celkem zábavný a hlavně naprosto ztřeštěný. Jednoduchý příběh byl okořeněný několika rvačkami ve stylu slavnějších kolegů Buda Spencera a Terence Hilla, no a mně se líbila i ta samotná cesta na Riviéru, kam jsem se 27 let po natočení filmu podíval také (Caen, St. Tropez). Vtipný byl také šéf bandy Lucky, který hlavou dělal potrhlou mimiku. Mou hlavou však vrtal tolikrát zmíněný náklaďák Fiat 691, který měl řízení vpravo, ačkoliv se od druhé světové války jezdí v Itálii jako u nás. Teprve později jsem se dozvěděl, že to nebylo vozidlo s Velké Británie, ale že Italové nechávali nákladním vozům řízení vpravo, aby měl řidič lepší přehled při jízdě po horských cestách s nebezpečnými krajnicemi. Zajímavé, ale teď už je čas hodnotit. Suma sumárum, snímek Šimon a Matouš jedou na Riviéru ode mne získal tři Šimonovy hvězdy ***. () (méně) (více)