Holky z porcelánu

Girls from the Crockery Shop

(festivalový název)

Komedie

Československo, 1974, 98 min

Moc mi nejde do hlavy proč je tenhle film tak nízce hodnocený. Viděl jsem ho několikrát a pokaždé mně stejně pobavil. Hérečky hrají a děj to má. Na to, že se 3/4 děje odehrávají ve skladu s porcelánem.(7.1.2009)

To je sklad porcelánu? Nie, zemiakov. :-)(24.11.2013)

• WANDRWALL

Běžná zápletka, běžný povyk kolem ní. Zajímavější je, že v době vzniku sloužily tyhle filmy i jako nábor na práci do toho kterého pracovního odvětví. Nezaměstnanost nebyla, kdo nepracoval šel za to do krimi.(3.8.2010)

• Matty

Normalizované a (pro jistotu ještě jednou) lobotomizované Sedmikrásky. Jako film věnovaný vztahům a snům žen z jednoho pracoviště a tedy film s potenciálem zaujmout ženské publikum, vykreslují Holky z porcelánu své hrdinky neskutečně ploše a urážlivě. Každou z ženských postav by šlo hladce zaškatulkovat do jedné z těchto skupin: nezkušené štěně, svůdnice, přísná máma, třeštidlo. Všechny vykazují i ve scénách bez muzikálové stylizace znaky nervové lability, kterou lze v jistých momentech snadno zaměnit za idiotii. Namísto smíchu reagují maniakálním chechotem, žádnou situaci neberou příliš dlouho vážně (ať v práci, nebo mimo ní, legrace nikdy nekončí) a hlavně (v čem především se liší od Sedmikrásek) nedělají nic proti pravidlům, jimž se sice vysmívají, ale jinak jsou s nimi celkem smířené. Trable za zdánlivě emancipované hrdinky opakovaně hasí muži, k nimž se sbíhá devadesát procent děje a skrze které jsou ženy charakterizovány. Nic nezachraňuje ani režie tak unylá a texty písní tak prostoduché, až bych věřil, že Herz i Hapka rezignovali na jakoukoli invenci a hlavně chtěli mít tuhle barrandovskou zakázku rychle z krku. Ne, že by to prachbídnou úroveň díla omlouvalo. 45% Zajímavé komentáře: sportovec, sud(7.9.2012)

• ConanVJ

Tak tenhle film mě vůbec nebavil a neviděl jsem na něm nic, za co bych dal alespoň jednu hvězdu. Ve své době mohly být herečky alespoň přitažlivé a třeba bych to i jinak hodnotil. Za mě 0% :)(4.3.2013)

• - Adaptace knihy Inventura u světlušek od Jaromíry Kolárové. (BLStryker)

• - Juraj Herz snímek natočil, aby dostál podmínce pro zrušení jeho zákazu, v níž stálo, že může pracovat jako režisér, pokud natočí film z prostředí dělnické třídy. (Olík)

• - Film se měl jmenovat Inventura u světlušek, cenzoři totiž nechtěli název Holky z porcelánu povolit, protože označení "holky" jim připadalo sprosté. (Silencia90)