Holky z porcelánu

Girls from the Crockery Shop

(festivalový název)

Komedie

Československo, 1974, 98 min

Nádherná hudba + porcelánové kýče, které se produkovali v obrovském množství. Skvělé role pro paní Veškrnovou/Havlovou jako třeštidlo.(20.11.2008)

Ať je film jaký chce a z jakých chce důvodů, ty holky jsou prostě roztomilé. K tomu výborná Rosůlková a geniální Hartl. Je to prostě to...(7.2.2013)

Dobré herecké obsazení může zachránit veskrze originální a ve filmech nepříliš proklamované prostředí skladu porcelánky. Tady se rozvíjí osudy děvčat a jejích laskavé vedoucí. Tentokrát nehororový Herz přináší příběh opravdu jako z porcelánu. Křehký a málo uvěřitelný. Když ještě filmem znějí písně některých protagonistek příběhu, působí to jako nedodělaný muzikál. Je zde ale také spousta úsměvných příhod, které zdatně táhne nejvíce Veškrnová. Herz si vyzkoušel také něco jiného. Nevedl si špatně. Znám však od něj lepší filmy a podle mě měl klidně navíc. 60%(18.2.2012)

Zdánlivě prostý příběh z naprosto neromantického prostředí plný stříbrného větru - po žensku-dívčensku. Mužské příběhy jsou v tomto pohledu viděny a vnímány z vnějšku jako rámec krášlící hned celý záhon dívčích nadějí a iluzí. Tato starší sestra obdobně komponovaného LÉTA S KOVBOJEM (scénáristkou v obou případech byla ne nezručná spisovatelka normalizace Jaromíra Kollárová) buduje fabulační jádro filmu již z námětu do potlačeného rodinného trojúhelníku, jehož hrdiny se stanou shodou okolností dva skladníci reprezentující obě základní pohlaví. Postavy nejsou schématy, jejich zasazení do kontextů je přirozené a jaksi samozřejmě zdařilé. Vedle Myslíkové překvapuje začínající Kořínková zdařilým postižením "dívky v rozpuku", osobitou figuru na malé ploše skládá ne o mnoho starší Jan Hartl a - vypůjčím si výstižné přirovnání svého kolegy spolukomentátora Karlose 80 o duchem mladé dámě První republiky - svou osobitou kreací exceluje Marie Rosůlkové, která se v zralejších letech přehrála-posunula do pozoruhodné polohy zralé dámy v nejlepších letech, jíž nic lidského není cizí - ani humor a sebeironie. Zapomenout nejde ani na režiséra Juraje Herze. Na jeden komediální odlehčený film je toho vlastně víc než dost. Tento dojem nedokáží zastřít ani ne vždy funkční - tím ne ve svém celku zbytečná - hudební čísla (zaujme zajímavá talentovaná Jana Robbová). Normalizační crazykomedie? A proč ne!(22.3.2008)

Často reprízovaný snímek, který jsem viděl pouze jednou. Nemohu říci, že byl špatný. Nemohu mu nic vytknout. Ale proč hodnotím pouze průměrně? Žádný herec mě ve filmu nenadchnul, příběh je jednoduchý, ale má něco málo do sebe. U snímku se budete bavit, lehce se smát nad nějakými trochu trapnými scénkami. Celkově "Holky z porcelánu" se musí líbit skoro každé věkové generaci, tedy přesněji řečeno, samozřejmě, že ne dětem:)(15.2.2012)

• - Juraj Herz snímek natočil, aby dostál podmínce pro zrušení jeho zákazu, v níž stálo, že může pracovat jako režisér, pokud natočí film z prostředí dělnické třídy. (Olík)

• - Film se měl jmenovat Inventura u světlušek, cenzoři totiž nechtěli název Holky z porcelánu povolit, protože označení "holky" jim připadalo sprosté. (Silencia90)

• - Dagmar Veškrnová si musela kvůli roli Dany ostříhat vlasy své do pasu dlouhé vlasy a nechat si je obarvit. Místo zamýšlené tmavé blond barvy, ale vznikla zářivá skoro zrzavá barva vlasů. (Wishkah)