Holky z porcelánu

(festivalový název)

Komedie

Československo, 1974, 98 min

• Matty

Normalizované a (pro jistotu ještě jednou) lobotomizované Sedmikrásky. Jako film věnovaný vztahům a snům žen z jednoho pracoviště a tedy film s potenciálem zaujmout ženské publikum, vykreslují Holky z porcelánu své hrdinky neskutečně ploše a urážlivě. Každou z ženských postav by šlo hladce zaškatulkovat do jedné z těchto skupin: nezkušené štěně, svůdnice, přísná máma, třeštidlo. Všechny vykazují i ve scénách bez muzikálové stylizace znaky nervové lability, kterou lze v jistých momentech snadno zaměnit za idiotii. Namísto smíchu reagují maniakálním chechotem, žádnou situaci neberou příliš dlouho vážně (ať v práci, nebo mimo ní, legrace nikdy nekončí) a hlavně (v čem především se liší od Sedmikrásek) nedělají nic proti pravidlům, jimž se sice vysmívají, ale jinak jsou s nimi celkem smířené. Trable za zdánlivě emancipované hrdinky opakovaně hasí muži, k nimž se sbíhá devadesát procent děje a skrze které jsou ženy charakterizovány. Nic nezachraňuje ani režie tak unylá a texty písní tak prostoduché, až bych věřil, že Herz i Hapka rezignovali na jakoukoli invenci a hlavně chtěli mít tuhle barrandovskou zakázku rychle z krku. Ne, že by to prachbídnou úroveň díla omlouvalo. 45% Zajímavé komentáře: sportovec, sud(7.9.2012)

• svik

Velice trapný film. Přišla mi ztráta času na něj vůbec koukat . Smý nádobý a do toho hloupý a nezkušený holky. Jedinej kdo stojí za zminku je Jan Hartl ten vždycky dokáže člověka povzbudit. A celkem i do kontextu filmu zapadal. No co holky blbli a nedopadlo to podle jejich představ nebo mých?(10.8.2006)

• Phobia

Za komárů mírně nadprůměrná komedie, v dnešní době už přece jen podprůměr. Málo vtipu, blboučká zápletka, rozjívená Veškrnová a kouzelně koktavý Hartl, který asi jako jediný zůstal kladem filmu. 40%(27.3.2009)

• baribal

mně když u filmu něco vadí a je to všudypřítomné, tak zanevřu na celý film... toto je bohužel ten případ, to prostředí na mě působí depresivně...(26.6.2009)

• AngelAngie

Nemastné neslané...(26.10.2008)