Vražda na objednávku

• USA Dial M for Murder (více)

Když americký spisovatel Mark Halliday navštíví čerstvě vdanou Margot Wendice v Londýně, nevědomky tím spustí řetězec vydírání a vražd. Manžel Margot, Tony Wendice, si všimne jejích citů k Hallidayovi, začne se obávat rozvodu a s ním spojeného vydědění, a tak naplánuje její smrt. K tomu využije svého bývalého spolužáka Lesgateho, který je již zapleten do nezákonné činnosti. Margot se podaří Lesgatea v sebeobraně zabít, ale Tony vše nastrojí tak, aby byla obviněna za úkladnou vraždu. Hallidayovi nezbývá, než Tonyho vyřadit ze hry... (oficiální text distributora)

tomtomtoma

Přepsáno v červenci 2018. Vražda na objednávku je svižná komorní detektivka elegantně kultivovaného stylu staré školy. Slova se vznáší prostorem, formují údery do bojových šiků, důmyslně se přizpůsobují měnícím se podmínkám vývoje, útočí překvapivě a odvrací připravené léčky s citem pro hru. Škodolibá ironie osudu výrazně pozmění rozehranou hru. Vražda na objednávku je hrou kočky s myší, přičemž role se několikrát mění, aniž by sami aktéři změnu na první pohled rozeznali. Vražda na objednávku je ukázkovým příkladem staromilsky nonšalantní detektivky, na jejíž schopnosti pobavit nic nepozměnil neúprosný zub času. Hlavní postavou promyšleného plánu na trvalé zabezpečení osobní existence je Tony Wendice (dobrý Ray Milland), bývalý úspěšný tenista a lehkomyslný člen vyšší střední třídy. Realita lidských citů a vrozená touha po pohodlí mu vnukne spásný nápad. Vhodné příležitosti se jde vstříc vychytrale až do posledního detailu. Ani nehody dokonalého plánu nejsou nepřekonatelnou překážkou. Vítězem se stane nejchytřejší a nejtrpělivější kocour. Hlavní ženskou postavou je Margot Mary Wendice (šarmantní Grace Kelly), Tonyho manželka s malým tajemstvím nedávné minulosti. Zdání spořádaného života se promění v kafkovskou dimenzi a pojmy náhle ztrácí svůj vlastní význam, život se zdá být nezachytitelným. A noční můra nekončí. Gentlemanství anglických detektivů přináší Hubbard (velmi zajímavý John Williams), policejní šéfinspektor. Každá maličkost vyvolává další zvídavé otázky. Zdánlivé uspokojení dodanou odpovědí si připravuje další tahy, hranice vítězství je nejednoznačná. Výraznou postavou je Mark Halliday (sympatický Robert Cummings), americký televizní scénárista a hlas romantického okouzlení minulosti. Láska má stále své dozvuky a idealismus. Důležitou postavou je C. A. Swann alias Lesgate (příjemný Anthony Dawson), zločinec a oběť v jedné osobě. Je tlačen, je nucen, je pokoušen, je lákán a se svou pověřenou úlohou nakonec souhlasí. Vražda na objednávku je velmi příjemnou žánrovou zábavou. Ironie a škádlivá hravost nechává vyniknout kultivované vyjadřování. ()

C0r0ner

Možná trochu subjektivní hodnocení, ale pokud mě dokáže film starý 70 let odehrávající se v jednom pokoji udržet od první do poslední minuty ve střehu, přičemž se v něm objeví asi 5 postav, je to prostě na plnou palbu, protože to ani naprostá většina současných snímků nezvládne. 90% ()

lakikaki

Taký vynikajúci plán a tak ľahko sa to celé pokazilo... Film inak výborný, podobne aj herci a samozrejme, scenár. ()

MarekT

S nelibostí musím konstatovat, že tohle se Hitchovi nepovedlo. Ano, vy komentující máte pravdu - vynikající režie a herecké výkony (v mém případě nelze zmínit jinou osobu než Grace Kelly). Ale to bych se opakoval a to já nerad. Cival podle mě byl nejvýstižnější. Tento film se mi zdál než pro kina spíše vhodnější jako televizní hra (z komentářů jsem se mimochodem dověděl o teatrálním původu). Navíc už bylo správně podotknuto, že závěrečné chvíle jsou celkem natahované a ani ten mnou daný přívlastek "mistr napětí" tu k Hitchovi nějak nepasuje (ovšem to zase nahrává těm, co ho pro jistotu k žádnému žánru nezařazují). Tím nechci říct, že bych si scénu s nepovedeným pokusem o vraždu "neužíval", byla správně vypjatá, jak to mám od Alfreda rád. Uznávám, že scénář je propracovaný, ale to byl i ve Vertigu a tento opus teď s odstupem času shledávám jako lepší (ačkoli Vertigo také nepovažuji za úplně nejlepší). I tak nemohu dát horší hodnocení, než jsou čtyři hvězdy, rád se někdy příště podívám, i když spíše doporučuji fanouškům Columbů a jim podobných, ti docení tento film lépe. ()

kusper

HFF 2009 Klasa klasa a ještě jednou klasa. Trošku Potíží s Harrym trošku Okna do dvora a máme tu opět dokonalou podívanou. Policejní komisař předvedl ohromný komediální výkon. ()

c.tucker

Perfektní vražda se nepovedla, opět nádherná Grace Kelly. Velmi svižně plynoucí konverzační drama s jednou povedenou vraždou nůžkami. ()

WolfR

Brilantní krimi kousek a excelentně promyšlený biják s velkou porci napětí. I když se to prakticky odehrává v jednom pokoji, má to hodně do sebe, 5 hvězd. ()

Mol

DARLING, I UNDERSTAND NOW, BUT THAT DOESN'T STOP ME FROM LOVING YOU! Miluju tyhle minimalistické filmy. Stačí pár kulis a velké divadlo se může rozjet. Film člověka nutí přemýšlet a Ray hraje tak lidsky, jak to uměl jen Jimmy Stewart. Navíc ten skvělí název filmu, Dial M For Murder a ten zásek, když Tony vytáčí M. Strhující. Škoda, že mu to nevyšlo, držel jsem palce a už už jsem Tonyho viděl, jak leží na pláži Copacabana, brčkem dojíždí Mojito a pokukuje po buchtě v bikinách. AS YOU SAID MARK, IT MIGHT WORK OUT ON PAPER! ()

majo25

Jedna z lepších hitchcockoviek. Hlavne svojou pútavou zápletkou a slušným tempom na to, že sa takmer celý dej odohráva iba v jednom byte. Milland je v roli uveriteľný. Akurát je konanie páchateľa trochu prekombinované a občas domýšľavé. Nejaké detaily okolo logiky mi mohli uniknúť, zato detaily spracovania určite nie, a tie si pochvaľujem a tam vidím majstrovstvo Hitchcocka. K záveru dejová linka stráca grády, ale celkovo film na tom až tak netratí. ()

FrankSusta

Fakt jsem si říkal, co je tohle sakra za manželství!? Spí na oddělených postelích, mluví k sobě, jako by měli v zadku špunt a nad každým slovem uvažovali, jeli-to dostatečně intelektuální, aby před sebou neklesli. A pak teda ještě na vražda na objednávku, ale to je vedlejší. Pokud tedy ještě vynechám to nepříjemné pískání, co jsem bůhvíproč celý film slyšel (asi dům) a to, že detektiv se chová jako robot bez špetky empatie a porozumění k obětem, tak jsem spokojen a film je to moc pěkný se zajímavě nastoleným napětím a sem tam dobrými hrátky se světlem (a kamerou celkově). ()

kubin.

Zajímavý thriller, ale na můj vkus tam bylo až moc géniů (manžel, detektiv a hlavně spisovatel, kterýho to napadlo přesně tak, jak se to ve skutečnosti stalo). Je ale pravdou, že jsem byl napjatý po celou dobu, a jediné čím jsem si byl jistý bylo to, že původní plán selže. Jenže Hitchcock nám připravil další překvapení, když už se totiž zdálo, že se z toho manžel dostane, přišel na řadu detektiv a vše bylo jinak. Na můj vkus ale do sebe všechno po celou dobu až moc přesně zapadalo, a nemohl jsem tomu proto úplně uvěřit. ()

SoolenJV

Mistrovi napětí se podařilo rozehrát dokonale promyslenou hru na malém prostoru v podstatě jednoho bytu. Chvílemi to sice působí až příliš divadelně, ale napínavé a strhující je to pořádně. ()

Los

Pan Hitchcock se mě už od našeho prvního setkání snaží přesvědčit, že jeho filmy jsou dokonalé...asi opravdu jsou a tenhle film to potvrzuje. Hitchcock dokáže obyčejný námět o rádoby dokonalém zločinu natočit takovým (složitým) způsobem, že člověk sedí celou dobu přilepený a ani se nehne. Skvěle ztvárněná je hlavní postava v podání Raye Millanda, který je tak sebejistý až do posledních scén...nechápala jsem, jak si dovede na všechno během chviličky vymyslet vysvětlení a hned měnit své plány, aby mu zločin vyšel. Skvělé. 9/10 ()

andrii

Už zvoní. Na drátě je Mistr Hitch, napětí varhaník, co rád uzlí zápletku, hraje karban s charaktery, vystrojí hostinu dialogu prostého motivu. V okně stojí. Měla se stát obětí rafinovaného "objetí." A máme ho, pachatele správného. Klíčový důkaz zaklapl zámek dokonale připraveného plánu, nedokonale provedeného zločinu. ()

chelseaman22

Zajímavý kontrast: Hitchcock je buď pln napětí nebo pln nudy. Vražda na objednávku byla nudná jako páteční nákup, suchá jak kuřecí v Prostřeno! a uspávací, jako čtení Základů metafyziky mravů. Osobně musím doufat (nebo mi nic jiného nezbývá?), že další hororové kousky od výše zmíněného, budou trošku více rozhýbanější. 55% ()