Bowling for Columbine

• Kanada Bowling for Columbine (více)

Vážný i humorný, sarkastický pohled na posedlost USA zbraněmi. Na pozadí masakru na Columbineské střední škole se režisér Michael Moore vydává na pouť po Spojených státech, aby blíže prozkoumal příčiny, které ženou Američany neustále žít v paranoidním strachu před zlem, servírovaným všemocnými médii. Slavný celovečerní dokument se stal kasovním trhákem a vyvolal vášnivé polemiky mezi diváky. (oficiální text distributora)

Desgenais

Jako hezké, pokud by tomu člověk chtěl všemu věřit :) Ale Michael Moore to s diváky a fakty umí, to se musí nechat. Jen toho Charltona Hestona mi bylo dost líto ()

Crawler-D

Moorův dokument, který se nenechává stáhnout Moorovou politickou orientací a ve své podstatě se snaží upozornit na závažný problém zbraní. S vkusným humorem a drzostí. ()

starbrejkr

Odvážný a výmluvný dokument o jednom velkém americkém problému. Michael Moore sice v některých chvílích balancuje na nejostřejší hraně manipulace a patosu, ale naštěstí se vždy v čas zastaví. Hodně se mi líbí, že nezůstává u povrchních a zkratkovitých odůvodněních typů "zlé hry, zlá televize, zlá hudba", ale zkoumá problém do hloubky a ze všech stran. Nenutí nám odpověď na to, kdo za to násilí může, jen nastiňuje a několik možných důvodů, se kterými nelze než souhlasit. Amerika je zkrátka trochu jiná a my Evropané nesmíme zapomínat, že současná Amerika je tak vlastně náš výtvor, resp. výtvor našich předků...Pokud bych to měl říct přehnaně a sarkasticky, tak to špatné, co jsme si z Evropy vyhnali, se uhnízdilo v Americe a celý svět za to sklízí nezralé plody... ()

C0r0ner

Amerika jako "nejlepší stát na světě" rozhodně ve svém středu potřebuje lidi jako Michael Moore, kteří jí ukážou, že není nejlepší, ale spíš naopak. Bowling for Columbine je brutálním pohledem do nitra každého Američana, pro kterého je naprosto běžné dát zbraň koupenou v Lidlu dítěti a čekat, že se nic nestane. Srovnání s Kanadou dechberoucí. 100% ()

Wormboy

V krajine americkej je nieco prehnite. To je nam vsetkym jasne. Ked dve deti zoberu rano rodicom zbrane a postrielaju niekolkych spoluziakov a nakoniec seba, korene to moze mat tak v nich samotnych, v ich vychove a ako aj v samotnej spolocnosti, v ktorej vyrastaju a ziju.Moore sa zaobera len tym poslednym aspektom a tragedia v Columbine je mu len miestom,od ktoreho smeruje svoj pribeh o Amerike a zbraniach. Bowling for Columbine je tazke nazvat dokumentom. Kladie mnohe otazky, vyriesenie ktorych nie je jednoduche a vobec nie jednoznacne. Otazky je vsak niekedy lahsie klast ako napokon skutocne pocuvat aj odpovede na ne. Polbod dole za zbytocny zaver. 4,5/5 ()

carly

Michael Moore je dobrý v tom, čo robí, a má úžasný zmysel pre humor. či má pravdu, nech si zodpovie každý sám. ps: už len pre ten kreslený film o histórii USA si toho Oscara zaslúžil. ()

zette

Ojedinely a velmi zabavne udelany dokument, ktery se zaobira zbrojenim americkych obyvatel a jeho dusledku na pocet vrazd strelnou zbrani. Nenecha nit suchou ani na americke valecne politice. Dokument jen dokresluje to, ze nejvetsi svetovou hrozbou nejsou muslimove, ale USA. Moore dela dokumenty podle sveho nejlepsiho mineni, nemusi se zdat vsem zcela objektivni, ja ho ale za jeho praci respektuji! ()

Carrie_3

Říká se, že Amerika je zemí neomezených možností, a pokud si pustíte tento dokument, zjistíte, že něco pravdy na tom skutečně bude. V prvních minutách snímku nám Michael Moore ukazuje první bizarnost, která je v Evropě naprosto nemyslitelná - jedna banka v USA láká inzeráty v novinách potencionální klienty, aby si u ní otevřeli bankovní účet. Slibuje, že dotyčný při daném úkonu dostane zbraň, kterou si může vybrat z dostupného katalogu (a že výběr je to opravdu veliký). Jedinou podmínku, kterou musíte splnit, je, že prokážete, že jste způsobilý vlastnit zbraň, což není vůbec složité. Dokument v celém svém průběhu naráží na masakr na Columbijské střední škole. Moore ukazuje, jak je snadné dostat se ke zbrani a neštěstí je hned na obzoru. V obchodním řetězci K-Mart si člověk může koupit v podstatě neomezené množství nábojů a různé munice a další a další skutečnosti, které jsou naprosto pro nás Evropany zarážející. Američané trpí paranoidním strachem téměř ze všeho - ve srovnání například s Kanaďany, kteří ve snímku byli popsáni jako lidé, kterým tento strach v mnoha případech zcela chybí a zamykání bytů a domů je pro ně téměř nepředstavitelné, byl tento kontrast opravdu zarážející. Můj učitel matematiky kdysi říkal: "Všechno se vším souvisí." a tento dokument to zcela podtrhuje, neexistuje pouze jeden důvod, který vede lidi k tomu, aby byli odzbrojení, je to celá řada souvislostí, která je nutí, aby se chránili sami. Na druhou stranu ale vzniká riziko, že se zbraně dostanou do rukou lidí, kteří je zneužijí a v takovém množství se nejde ani čemu divit. Micheal Moore si ani v tomto filmu neodpustil některá teatrální gesta, ale alespoň jich nebylo tolik jako v jiných jeho snímcích. ()

filmharmony

Díky za tento film i jeho zpracování. Kontrasty vážna a humorna vytvářejí silný obraz nepoučitelnosti. Skvěle zpracováno, vymyšleno a snaha o upřímnost jako bonbón. Film klade otázky. A nejen Amíkům, ale na Čecháčky se dostane. Světe div se, i v Čechách se začíná střílet. I my tolerujeme ty, kteří mají pistoli jako symbol neporazitelnosti a „vyššího" práva. Legálně samozřejmě. Provokuje nás – nenásilný národ – k odpovědím. V Čechách už je drženo legálně více než sedm set tisíc zbraní. Každý 27 člověk má legálně drženou střelnou zbraň.Na Slovensku každý 20. Jenže my nemáme Michealy Moory, aby věci říkali nahlas. A snažili se něco dělat. Je jen otázkou času, kdy se budeme muset tímto tématem zabývat. Takže není to o Americe... Je to o lidech. Protože my jsme ti, kdo mají už teď tři zámky na dveřích. Nenecháváme je otevřené. Nemáme totiž důvod. Protože se bojíme stejně jako Amíci. ()

campix

Klasický Michael Moore. Hodně levičácky pojatý dokument. V mnoha věcech má sice pravdu, ale aktéry staví před tak absurdní situace a hodně účelně, tak že o výpovědní hodnotě dokumentu se dá hodně pochybovat. Zároveň si aktéry vybírá hodně účelně a klasicky se vždy snaží najít ty největší idioty s naprosto scestnými názory. Moore tak nějak nevědomky zapadá do amerického stereotypu tím, že sice klade dobré otázky, ale na špatných místech a snaží se tak více šokovat a vyvolat nějakou diskuzi než seriózně poukázat na nějaký problém. ()

Radiq

Jde vidět, jací jsou američani kreténi. A v jejich čele je ten největší kretén - prezident. Papaláši jsou nacistický svině a řadoví občané jsou režimem totálně zblblí a připadají mi větší fanatici než chudáci teroristi. Hlavně, že všichni musí mít právo držet zbraň. To to nikdo z nich nevidí, že to je ten hlavní problém? Ať jdu se svou ústavou a x. dodatkem do prdele. Ještě že existují dokumentaristé, kteří to vidí stejně. ()

daEmoNickY

Tomu tlustému Mórovi jde o to aby se gadžové měli líp, apoň v Americe. že si občas vymejšlí? Nevím, třeba se mu nevymstí. ()

SoolenJV

Zajímavý film, který se zaměřuje na určité problémy v americké společnosti. Bohužel místy se Moorovi trochu bortí vyprávěcí struktura, odbíhá zbytečnými odbočkami od tématu a také tento dokument čas od času zavání svévolnou manipulací s fakty. Ale je to taky způsob, jak točit dokument. Bohužel to není objektivní, což by dokument měl být. ()

Decker

Dokument, ktery vas donuti k premysleni. Je to cele velice smutne az desive, ale misty se mozna i pousmejete. M. Moore je dokumentarni guru a timto pocinem to vice nez dokazuje. ()

fantoci

Líbí se mi s jakým elánem a hlavně nasazením a ochotou je tenhle film zpracován. Pokud měl tenhle film ukázat, že je potřeba aby se už konečně začalo něco dít v USA a ne v Iráku, Afganistánu a všude jinde kam AMričani strkaj svoje zvědavý nosy, tak u mě se teda zapsal na výbornou. Pokud šlo jen o dokument musím konstatovat totéž. Tenhle film nemá jedinou chybu. Odmítám názory že jeho autoři jsou arogantní namyšlení idioti, kteří plivou do vlastních řad. Jestli kritika vlastní neschopnosti pliváním do tváří každému Američanovi, pak si plivnu taky. Tohle není o nenávisti k Amíkům, tohle je o tom, že dokud se budou šestileté děti v USA navzájem střílet, nemůže si Amerika jen tak napochodovat do nějaké země a vykládat o tom, že ji napadli, protože její vládce v ní týrá lidi. Zameťte si před vlastním prahem a pak se cpěte třeba na Jupiter. ()

Swansea

Jedna nic za manipulaci i s lidmi, kterých si vážím. I Hitler to " uměl " Fakt PRAVDA , které každý kriticky uvažující člověk se musí bát . Jste moji kriticky uvažující lidi - komentáře - TunoNegro , Bouřňák, arbitr, dopita, Honzick, dzej dzej, tom.cube, uncredited a mnoho dalších ,kterých si vážím za schopnost se nenechat. ()

Doudis19

Tak konečně jsem měl to potěšení s tlusťochem v basebalce ze kterého si pořád utahuje Seth MacFarlane. Musím říct, že je to opravdu senzační osina v zadku. Charleton Heston by o tom mohl povídat :-D. Jako filmu tomu ke konci trochu dochází šťáva, ale do té doby se dají zažít snad všechny emoce, co člověk má. Opravdu dílo které stojí za pozornost. ()

LeoH

Fahrenheit je zábavnější, ale Bowling zas sympatičtější tím, že nepředkládá hotové závěry a o to účinněji provokuje k vlastnímu diváckému zamýšlení (i když i tady si jeden musí dávat bacha, aby se nenechal zblbnout v dílčích otázkách – což Mooreovi nezazlívám, když chci suchá beznázorová fakta, otevřu si statistickou ročenku). S odstupem body navíc za vyhmátnutí témat (adrenalinové zpravodajství, sociální nůžky, nepochopení mezi elitami a masami etc.), která o dekádu později na domácí půdě dozrála až k Trumpovi a na druhém břehu Atlantiku zase k jiným malérům. ()

rasttea

První film/dokument, na který jsem šla při mém pobytu v USA do kina. Drsný pohled pod pokličku americké kultury. M. Moore tepe do žhavého, nedělá si servítky, hodně emoční, člověku se honí myšlenky v hlavě ještě dlouho po shlédnutí díla. A závěrečný potlesk v kině je něco, co si v Čechách ani nedovedu představit.... ()

Shame on you Mr. Bush!

Shame on you Mr. Bush!

26.09.2006

Známý výrok Michaela Moora vyslovený při přebírání Oscara za dokument Bowling for Columbine v roce 2002 byl jedním z prvních otevřených útoků na Bushovu administrativu a takříkajíc zavedl nový trend … (více)