Bowling for Columbine

Dokumentární / Drama

Kanada / USA / Německo, 2002, 115 min

Michael Moore

Kathleen Glynn

Uz pri dokumente Fahrenheit 9/11 ma Moore presvedcil, ze je vynikajuci dokumentarista a dokazal ma ku kreslu priklincovat. Pri tomto dokumente to bolo podobne. Neviem do akej miery su vsetky informacie pravdive, ale je to dokument o situacii v USA, hlavne co sa tyka vyroby a bezproblemom predaji zbrani, o strachu pred kazdodennym az prehnanym nasilim v USA. Pacilo sa mi porovnavanie obycajneho zivota v Kanade s USA a hlavne hladal odpoved na otazku, preco zo vsetkych demokratickych statoch je prave v USA najviac ludi zabitymi zbranami. Na tuto odpoved nenasiel odpoved ani slavny herec Charlton Heston, ktory predaj zbrani pysne podporuje. Je to na zamyslenie...(10.8.2007)

Nedokážu se rozhodnout, jestli mám přihlédnout k tomu, kolik lidí Mooreovi tu jeho manipulativnost baští, a jeho schopnost udělat z Hestona geniálním střihem rasistického bezohledného ňoumu ocenit nejvyšším hodnocením (kdo někdy slyšel o Hestonově podpoře Martina Luthera Kinga, ví, že Heston je pravý opak toho, jak ho Moore vykreslil), nebo se vykašlat na veškerý technický um a téhle prolhané šarádě napařit po zásluze odpad. Proto tři, ale důrazně upozorňuji, že manuál uvádějící Mooreovy výroky na pravou míru je zde třeba snad víc než u jiných jeho filmů.(6.6.2010)

Asi nejlepší Mooreovka. Působí o něco seriózněji a ne tak nuceně. Moore opět používá bulvární metody vytrhnutí ze souvislosti a zběsilého střihu, ale drží si to jistou formu a s myšlenkami filmu nemůže normální člověk dělat nic jiného než souhlasit, Moore je úžasný právě v tom, že své myšlenky dokáže prezentovat jako jedinou pravdu, přičemž to působí jako prostě fakt. Chytrý dokument, který má co říct, především něco hodně chce říct a není proto divu, že to říká.(23.5.2010)

Hodně zábavný a vynalézavý dokument, který je zároveň velice trefný. Charleton Heston to nehorázně koupil :D(4.6.2007)

Michael Moore je neskutečně šikovný manipulátor. Svá fakta směruje přesně tak, aby posloužila jeho účelu, ale byla by škoda zapomenout, že za všemi jeho závěry se skrývá více či méně zrnek pravdy. Autor jde na všechno od lesa a špatné světlo Ameriky rozsvěcuje pomocí náznaků toho, že je něco špatně na jednoduchém držení zbraní a ukazuje stále absurdnější situace, které vrcholí slepým mužem na střelnici. A pak už se do toho obuje a nasadí tu nejsilnější munici - událost z gymnázia, která má na pozadí telefonického záznamu obrovskou sílu. Columbine je tím silnější, čím drsnější vtípky mezi jednotlivými odhaleními svítí. A nakonec zůstane finální dojem mrazivý, děsivý a dosti výmluvný. Pátá hvězda za odvahu. Škoda jen, že právě tenhle úspěch zatemnil Moorovu mysl natolik, že se rozhodl každým dalším svým dílem Ameriku definitivně převrátit.(5.4.2006)

• - Nejvíce výdělečný dokumentární film všech dob. (Kulmon)

• - V roce 2002 soutěžil snímek v Cannes jako první dokumentární film po 46 letech. (Kulmon)

• - O rozhovor s Charlesem Hestonem se Michael Moore pokoušel dva roky, ovšem bez úspěchu. Scéna v Hestonově domě nakonec byla naprosto náhodná - jeden ze členů štábu určil polohu jeho domu podle hvězdné mapy a Moore se tam poté lstí dostal. (Othello)