Bowling for Columbine

Kanada / USA / Německo, 2002, 115 min

Michael Moore

Jeff Gibbs

Kathleen Glynn

Nevěděl jsem, že dokumenty mohou být tak zajímavé a skvěle udělané i z tak málo zajímavého námětu. Nechci říct, že námět není zajímavý. Chci tím říct, že dokument se dá natočit v podstatě o čemkoliv, jen aby to upoutalo diváky. Machael Moore, ale k tomu přídá ještě něco. Upoutá, šokuje, vtípkuje a dováci mu to naprosto žerou. Poučí se, uvědomí si to, ale málokdo proti tomu něco udělá. Dělá z SAmeričanů ubožáky, a přesto mu Američané za to dají Oscara (Tím nechci říct, že by si ho nezasloužil, samozřejmě je Oscar na správné adrese). Musím vidět všechny Moorovo dokumenty. A hlavně musím natočit nějáký dokument.(12.6.2004)

Nedokážu se rozhodnout, jestli mám přihlédnout k tomu, kolik lidí Mooreovi tu jeho manipulativnost baští, a jeho schopnost udělat z Hestona geniálním střihem rasistického bezohledného ňoumu ocenit nejvyšším hodnocením (kdo někdy slyšel o Hestonově podpoře Martina Luthera Kinga, ví, že Heston je pravý opak toho, jak ho Moore vykreslil), nebo se vykašlat na veškerý technický um a téhle prolhané šarádě napařit po zásluze odpad. Proto tři, ale důrazně upozorňuji, že manuál uvádějící Mooreovy výroky na pravou míru je zde třeba snad víc než u jiných jeho filmů.(6.6.2010)

Neschopnost americké společnosti více kontrolovat zbraně mě fascinuje stejně, jako neschopnost české společnosti udělat něco s psími bojovými plemeny, obojí má dost tragické důsledky. A obě dvě témata mě hodně fascinují. Právě proto jsem moc nepřemýšlel nad tím, co je vycucané z prstu a co ne a v podstatě jsem se jen díval. A už konečně vím, odkud "hluboký" snímek Království vykradl svoje úvodní titulky. Jen toho Charltona Hestona mi bylo poněkud líto.(1.9.2008)

"It's a wonrelful world," jak zní na konci. Nechte si to projít hlavou. :(((23.6.2006)

Výborný dokument, který mně osobně teda nepřišel moc smíchu vzhledem k jeho aktuálnosti (ikdyž je fakt, že kulka prezentující historii USA byla mrazivě vtipná), ale každopádně mě zaujal, donutil přemýšlet nad daným tématem a obohatil novými informacemi. Dávám slušné 4*, přecejenom jsem z toho občas cítil menší manipulaci a nevěrohodnost (např. konec s K-Martem).(9.12.2010)

• - O rozhovor s Charlesem Hestonem se Michael Moore pokoušel dva roky, ovšem bez úspěchu. Scéna v Hestonově domě nakonec byla naprosto náhodná - jeden ze členů štábu určil polohu jeho domu podle hvězdné mapy a Moore se tam poté lstí dostal. (Othello)

• - Michael Moore donutil svým konáním společnost K-Mart, aby přestala prodávat střelivo. (vyfuk)

• - Film měl v první verzi šest hodin. (Kulmon)