Apollo 13

USA, 1995, 140 min

Režie:

Ron Howard

Předloha:

Jim Lovell (kniha), Jeffrey Kluger (kniha)

Kamera:

Dean Cundey

Hudba:

James Horner

Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise, Ed Harris, Kathleen Quinlan, Miko Hughes, Max Elliott Slade, David Andrews, Chris Ellis, Joe Spano (více)

"Nejúspěšnější neúspěšná" akce v dějinách americké astronautiky se odehrála ve dnech 11. až 17. dubna 1970. Tehdy po pečlivých přípravách, zcela bez povšimnutí veřejnosti, která už podobné lety brala jako samozřejmost, vystartovala k měsíci posádka ve složení Jim Lovell, Fred Haise a Jack Swiger, který na poslední chvíli nahradil kvůli zdravotním potížím původního člena posádky, Kena Mattingliho. První dny letu proběhly hladce, ale pak, 13. dubna se z reproduktorů v řídícím středisku ozvalo legendární "Houstone, máme problém." Utrhla se jedna z nádrží s kyslíkem a poškodila přitom druhou. Začal klesat tlak, objevily se potíže se spojením. Posádka pochopila, že jejich sen, stanout na povrchu měsíce, je ztracen a změnil se v zoufalou bitvu o život. Aby ušetřili vzduch, přesunou se astronauti do přistávacího modulu a pokouší se udržet loď ve směru. V Houstonu je rozhodnuto využít pro návrat gravitační sílu Měsíce a tak astronauty čeká nesmírně obtížný, ne-li nemožný úkol. Obletět s těžce poškozenou lodí Měsíc, vrátit se k Zemi a bezpečně přistát. Celý svět se zatajeným dechem sleduje drama odehrávající se daleko za hranicemi zemské atmosféry... Film byl nominovaný na Oskara v 9 kategoriích, nakonec se mu podařilo získat dva. (oficiální text distributora)

Borecz

Brilantní snímek. Naprosto věrohodný "dokument" o (ne)úspěšné misi na měsíc, kterou zná snad celý svět. Mimořádně dobré herecké výkony Toma Hankse a všech zúčastněných ještě přispívají k už tak skvělému zpracování tohoto vynikajícího snímku. Neobyčejně povedený film, na nějž se rád vždy zas a znovu podívám, ač jsem ho viděl už mnohokrát. ()

Jaromír

Dobrý film, ale na mě moc pomalý, dvě a půl hodiny je prostě moc. Taky mi vadilo střídání "rychlého" děje s kosmonauty kontra "pomalá" rodina (naprosto stejný "problém" mám i u filmů Titanic a Armageddon). V rodině se skoro nic nedělo (kromě breku) zatímco z astronautů doslova stříkal adrenalin. Na to, že se jedná o jeden z nejzajímavějších reálných příběhů s astronauty to mohli natočit zajímavěji. ()

N3O

Tematika vesmíru mě vždycky lákala. Herecké výkony hlavních postav jsou uvěřitelné v každé situaci. Tom Hanks na sebe tentokrát nestrhává veškerou pozornost což je jedině dobře. Každá role tak má dostatečný herecký prostor. Největší klad vidím v tom, že Ron Howard dokázal ukočírovat americký patriotismus na snesitelné úrovni a neshazuje tak celkový dojem. ()

Nessos

Ano, tak si představuju mistrně zvládnutý snímek - ve všech aspektech. Touha diváka je naplněna beze zbytku, takže po záverečných titulcích můžu jen vydechnout a pronést něco ve smyslu. "Jsem nadšený.." PS: Jeden z nejlépe obsazených filmů. ()

GordonCZ

Neobyčejný příběh o osudech jedné americké vesmírné osádky podaný naprosto obyčejným způsobem. Nevím, jestli při dívání se na tento film opravdu tolik vadí znalost reálií a tím pádem i toho, jak to nakonec dopadne, ale bohužel nemohu říct, že by mě tento zde tak vyzdvihovaný snímek nějak výrazně nadchnul. Nebylo to vysloveně špatně strávených 140 minut, ale mezi výjimečné filmy bych ho prostě nezařadil. Působil na mě zkrátka až moc tuctově a i přes upřímnou snahu hereckých hvězd jsem nebyl za celou dobu schopen se sžít s hlavními postavami tohoto dramatu a tím pádem jsem ani nemohl jejich osudy sdílet žádoucím způsobem. K tomu přidávám fakt, že se první polovinu filmu prakticky nic neděje a dostanu se na 3*. ()

vitac.

Další z filmů, které pro nás gymnaziální vedení (zpětně musím uznat, že hodně osvícené: '95 - Apollo 13, '96 - Kolja, '97 - Sedm let v Tibetu, '98 - ?) přichystalo k oslavě 17. listopadu v kině Scala, já kvůli prvnímu sněhu nedorazil a konečně po letech samostudiem zvládnul:) Je to vynikající film a já ho měl ještě o to lepší, že jsem si nečetl obsah a ani netušil, jak to ve skutečnosti bylo, takže jsem byl opravdu naputý a v duchu své povahy věřil v jiný konec...;) Hodně tu padají slova jako "sterilní", "dokumentární" atp. - ano, ale je to naškodu? Poctivé čtyři. ()

pekas

Je to hodně dlouhé a Hanks mi přišel rutinérský. Ale jestli to takhle nějak opravdu bylo, pak klobouk dolů, kluci si to užili. 75%. ()

Havala

Velký úkol zfilmovat tak dramatický a pravdivý příběh, povedlo se to téměř dokonale. Strhující film o záchranné misi působí tak neskutečně skutečně až jsem se o ty hochy bál. ()

kubilov

Skělá óda na astronauty a vlastně na všechny zaměstnance v NASA. Spolupráce na dálku Hanks - Sinise funguje dobře, vizuál perfektní. Za zmínku rozhodně stojí skvělé záběry z kosmu a skvěle natočený start rakety. ()

helrohir

V podstate sa jedná len o podrobnú rekonštrukciu jednej z udalostí americkej histórie dobývania vesmíru, ktorá sa vyhýba akýmkoľvek dejovým odbočkám a sústreďuje sa len a len na najdôležitejšie momenty danej udalosti. Zrežírované je to výborne, zahrané taktiež, vizuálne efekty sú na vysokej úrovni, takže mi nezostáva iné, len označiť tento film za remeselne vynikajúco zvládnutú prácu. ()

donnovann

První půlka filmu mě opravdu chytla, ovšem druhá část v sobě nese tolik "Američnosti" že musím dát takové hodnocení. Sešli se největší mozky světa, celý svět čeká na signál který se nečekaně ozve o minutu později aby nechybělo napětí. Ron Howard je vskutku výborný režišér který skvěle ztvárňuje dramata založená na skutečných údalostech, bohužel zde to tolik nefungovalo což je opravdu škoda. Výborné herecké obsazení, líbivý soundtrack ale to je prostě málo . ()

smatana.sk

Úprava kurzu pomocou lunárneho pristávacieho modulu a oprava filtrov lepiacou páskou a igelitovým sáčkom... Pri sledovaní príbehu som mal častokrát pocit, že v inej kultúre by kozmonauti nemali šancu, pretože by na Zemi vypukla psychóza v štýle "zachráň vlastný zadok - zvaľovanie viny na druhého". ()

teba

Škoda, že jsem film neviděla kdysi v kině, nebo před pár lety v IMAXU, tohle dílo si o velké plátno vyloženě říká. A taky ta atmosféra při promítání - na doma je to přece jen moc patosu. Druhá polovina filmu mě ale nečekaně strhla, nedbaje historických faktů jsem napjatě soucítila se všemi, kdo na Zemi čekal, zda se ozve hlášení o přistání. (Nejlepší samozřejmě maminka Lovellová: "Are you boys in space program, too?" :o) ...70 % ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,6/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 95%, Audience Score - 87% | FDb.cz - 80,5% | Ani nevím proč, ale nás filmy o vesmíru baví a tohle není výjimka. Na začátku taková oddychovka, ale potom to samozřejmě začne být drama. Milujeme filmy o vesmíru, kde jejich záchranu sleduje celý svět a když se to podaří, tak celý svět propukne v jásot. Také se nám líbila tříčlenná posádka Apolla 13 Jim, Fred a Jack. Velmi krásně tenhle film pojal režisér Ron Howard. Tom Hanks v hlavní roli vůbec nezklamal. Tento film je velmi poučný - Dozvíte se spoustu věcí nejen o Apollu 13, ale také o samotném Měsíci, vesmíru a o NASA. Jestli jste neviděli, tak byste to měli napravit. Brilantní nervák v naprosto dokonalém provedení. 100% ()

Mkartaylas56

V 90. letech vznikla spousta vynikajících filmů a Apollo 13 se mezi ně bez debat řadí též. Hlavně díky skvěle vypilované dramatické stránce, která fungovala na 100 %. Plus jsme byli svědky parádních výkonů herců, v čele s nezapomenutelným Tomem Hanksem a dalšími borci. Navíc já osobně mám snímky týkající se vesmíru velmi v oblibě, a tak nejde hodnotit jinak než vysoko. 95%. ()

fifox

Nemám rád Billa Paxtona ani Kevina Bacona. Žádný konkrétní důvod, prostě jsou mi odjakživa nesympatický a nesvěřil bych jim ani klíče od schránky, natož od vesmírný lodi. O to lepší po všech ostatních stránkách musí tenhle film být, aby se mi líbil tak, jak se mi líbí. Let Apolla 13 se měl zapsat do dějin jako třetí mise s lidskou posádkou na Měsíci, namísto toho se zapsal ještě tučnějším písmem, a to jako boj o přežití v tom absolutně nejnepřirozenějším prostředí, do jakého se může člověk dostat, v prostředí, kde se sebemenší chyba vymstí tisíckrát a lehce si může vybrat i daň nejvyšší... Apollo 13 vylétlo k Měsíci přesně před 50 lety, tenhle film vyšel před 25 lety. Nabízí se mu v tomhle čase, který je stejně daleko od uvedení filmu jako film od samotné události, vystavit účet. A nejde jinak než mu připlácnout nejvyšší známku. Zvláštní, jak i když vím, jak film skončí, tak ho pokaždé sleduju se zaťatými pěstmi, je mi ouzko, když se vciťuju do astronautů korzujících v plechovce chladným vesmírem a ano, i se u některých scén dojímám. Start rakety letící vstříc vesmíru je prostě impozantní věc - technologicky, filozoficky i esteticky. Ronu Howardovi se podařilo natočit nadčasové dílo, které je současně napínavým bijákem, autentickým dokumentem i zdařilou poctou hrdinům vesmírného programu. Těm v kosmu, i na Zemi. "Houstone, s tímhle filmem nemáme problém." ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard