Volný den Ferrise Buellera

• USA Ferris Bueller's Day Off (více)

Všechno, na co se jen bojíme pomyslet, Ferris udělá během jednoho dne... Předčasně zesnulý americký scenárista, režisér a producent John Hughes (1950-2009) se v polovině osmdesátých let prosadil jako tvůrce autorských komedií, v nichž přesně vystihl chování, mluvu, starosti i radosti tehdejších teenagerů. Asi nejlépe se mu to podařilo v dnes už klasické veselohře Volný den Ferrise Buellera (1986), kterou napsal údajně během šesti dnů a která líčí osudy geniálního záškoláka při jedné z jeho eskapád i marný boj ředitele školy Rooneyho přistihnout konečně nezbedníka při podvádění. Dokonale vypointovaný scénář a především přirozené herecké výkony nejen hlavních ale i vedlejších představitelů jsou největšími devizami filmu. V titulní úloze září Matthew Broderick (předtím se proslavil obdobnou postavou studenta, který pronikne do počítače Pentagonu, ve filmu Válečné hry), v jehož stínu se trochu ztrácejí Alan Ruck (Ferrisův nejlepší kamarád Cameron) i Mia Saraová (Ferrisova dívka Sloane). Svůj mimořádný smysl pro komické načasování tu v roli ředitele ukazuje Jeffrey Jones, nedoceněný herec charakterních rolí (např. císař Josef II. ve Formanově Amadeovi). I na menším prostoru se tu dobře uplatnila Jennifer Greyová jako Ferrisova trpící sestra Jeanie; její definitivní průlom mezi hereckou elitu nastal už v příštím roce v Hříšném tanci. Pozoruhodný výkon v jediné scéně na policejní stanici také předvádí tehdy prakticky neznámý Charlie Sheen, jenž tu hraje (jak jinak!!) mladíka zatčeného kvůli drogám. Snímek se stal diváckým hitem, při rozpočtu šest milionů dolarů vydělal při svém prvním uvedení v amerických a kanadských kinech víc jak desetinásobek této částky. (Česká televize)

JohnCZ

Třetí hvězdu za psychoanalýzu Charlie Sheenem, což byla jedna z mála opravdu vtipných scén filmu. Jinak je to dost průměrná záležitost, kde humoru je jako šafránu a film umí spíše zapůsobit svou uvolněnou dobovou atmosférou. Na komedii je to ale málo vtipné a v dramatičtějších momentech tomu zase chybí větší hloubka (jako např. v případě Snídaňového klubu). ()

corpsy

Čo robiť, keď zdrhnete za školu. Napríklad to, čo Ferris Bueller. Zabávať sa a popritom zažiť nejaké to dobrodružstvo. Vynikajúci, a jeden z najlepších príkladov teeneagerskej komédie 80. rokov. Charlie Sheen je vo svojom cameu na zožratie. ()

PauloZ

Čekal jsem víc, za celý film 4 vtipné scény a nevím proč, ale fakt jsem chtěl aby Ferrise chytli :) Film má dobrý soundtrack a Nejepší role ředitel a Cameron. Jinak nic extra, Hughes umí lepší! ()

Defaultovna

Zábavný a naivnučký film, ktorý som zjavne mala vidieť tak pred pätnástimi rokmi, aby som si ho vedela vychutnať v jeho plnej kráse. Treba uznať, že film má slušné tempo a o humorné scénky tu núdza naozaj nie je. Najviac ma však dostala scéna s vystúpením na alegorickom voze a najmä absolútne trefný dialóg Sloane a Camerona: C: I don't know what I'm going to do. S: College. C: Yeah, but to do what? S: What are you interested in? C: Nothing. S: Me neither! ()

zlabus

Neumím se rozhodnout mezi 3* a 4*. Je to pro mě čistých 70% hlavně za ten neuvěřitelně fresh feeling, který to nakonec vytáhl asi i na ty čtyři. ()

havLord

První půlka celkem pobaví, bezmála čtyřhvězdičkově, ovšem až na ty části, kde se objevuje Brodedick, což asi nebyl záměr; jinak opravdu fajn podívaná se všemi 80s atributy. Ale ta druhá... ta druhá půlka neskutečně moralizuje a sklouzává k ultimátnímu kýči a červený knihovně a příběhu o nalezení vlastní hrdosti a síly v sobě vzepřít se a postavit se za své ideály, což je lol s velkým L a O a L. Tak aspoň že ta Babe je k nakousnutí =) ()

GodComplex

Dalsi vyborna stredoskolska 80's party, na ktere byl Hughes expert a opet dokonaly 80's soundtrack plny analogovych basslines a tucnych electro drums. 80's forever! 7/10 ()

Laxik

Nevím úplně, jestli mi moji Hughesové rozumí, ale myslím, že já docela dobře rozumím svým Hughesům. ()

sonnak

Další z Hughesových příjemných středoškolských komedií...absolutně nic se tu neřeší, děj prostě jen pomalu plyne a občas se najde nějaký ten vydařený vtípek. Chvílema se to táhne až moc, ale celkově pohodový film. ()

ABLABLABLA

Naprosto správňácká komedie. Poslední dobou velmi často sjíždím filmy od Johna Hughese zvláště jeho režijní skvosty, ke kterým si napsal scénář a nestačím se divit, jak jsou všechny výborné. V podstatě jsem začala Sixteen candles, na které jsem narazila úplně náhodou a pak zjistila, že natočil Breakfast club, o kterém se všude začalo zničehonic mluvit (Zdá se mi to nebo je to tak vždycky? Třeba v Go on v 17. episodě byla teď narážka na Sixteen candles, po tom, co jsem je viděla. A to samé s Breakfast club.) A pak jsem si pustila Strýčka Bucka a teď tohle a paráda. Všechno takové krásné oddechovky, kterou jsou ale prostě dokonalé, nic jim nechybí a není jim, co vytknout. Matthew Broderick tu válí - chytrolín, flákač, borec, oblíbenec žáků, rodičů, učitelů, vtipálek - tohle všechno v jedné postavě. Vypadá to na dokonalé stvoření. A dá se říci, že kromě něj, tu jediný ještě tak vyčníval asi Jeffrey Jones co by ředitele snažícího se milého Ferrise načapat. Zdá se, že se asi John Hughes zařadí do top 10 režisérů, ale komu udělá místo, to bude hodně těžké, ale zaslouží si to. ()

kaylin

Musím říct, že tohle objevování dalších filmů Johna Hughese stojí za to. Dokázal vykreslit mladé jako nikdo jiný a bylo celkem jedno, že tyhle mladé hráli i třicetiletí herci. Ta iluze funguje dokonale. Důležitý je příběh a to, jak se podařilo na sebe navázat jednotlivé scény, které by mnohdy fungovaly i samostatně jako gagy nebo povídky. ()

Tony.cs

Brodericka mám celkem rád, tak jsem tohle po letech zase vyzkoušel. Nevtipná teen komedie je opravdu zlo a nevyváží to ani atmosféra osmdesátek. Je to nudné, utahané a se strašnou hudbou. Potřetí už ne! ()

slunicko2

Skvělé nápady jsou podivně posunuté do něčeho, co zřejmě tvůrci považovali za crazy komedii. 1) Sledoval jsem film, protože 24letý Matthew Broderick (Ferris). Ještě přihoďte 30letého Alana Rucka (vzorný student a Ferrisův nejlepší kamarád Cameron) a věc je jasná._____ A vskutku. Ti dva kluci jsou jediný důvod, proč se na film podívat, ačkoli středoškoláky svým dospělým vzhledem nepřipomínají ani náhodou._____Jo a ještě se tam na chviličku objeví 21letý Charlie Sheen (mladík na policejní stanici zatčený kvůli drogám)._____ 2) Něco je špatně. Je tu spousta dobrých nápadů, sympatičtí typově dobře vybraní herci, půvabné Chicago devadesátých let...a přesto z celého filmu mám pocit jako z české Fanty plné umělých sladidel._____ 3) I když pomineme praštěnou výchozí situaci, pak je ještě větším nesmyslem, aby šikovný kluk Ferrisova typu vynakládal tolik energie na občasné záškoláctví. Psychologicky to nesedí._____ 4) Zajímalo by mě, co se vyučuje v předmětu Výchova spotřebitele._____ 5) Při závěrečné emancipaci teenagerů jsem si s překvapením uvědomil, že se mi snímek nakonec i docela líbí, přestože jsem se za celou dobu ani jednou neusmál. Inu, life moves pretty fast. If you don't stop and look around once in a while, you could miss it._____ 6) Ale abych zachoval objektivitu, občas se humor (v jakési britské mutaci) přece jen objevil. Mladík na policejní stanici: Drugs? Jeannie (Láníkova sestra): Thank you, no. I'm straight. Mladík: I meant, are you in here for drugs? Jeannie: Why are you here? Mladík: Drugs. ()

thommas

Proč tak skeptické hodnocení? Volný den Ferrise Buellera je nadměrně příjemnou a vtipnou středoškolskou komedií, které se už dnes prostě nenatáčejí. Podobné odporné výstřelky typu Bulšit, nebo novější díly American Pie budou za pár let z historického hlediska dokazovat, jaký typ zábavy preferovali mladí diváci (nebo alespoň producenti) bezprostředně po přechodu milénia. "Volný den" ovšem i nadále zůstane svižným svědkem inteligentní mladistvé zábavy osmdesátých let. ()

kajas

Jé, ona Jennifer Grey hrála i v něčem jiném než v Hříšňáku! Ale teď vážně, v Americe je tahle komedie prý celkem klasika a já moc nevidím důvod proč. Broderick je sice čumáček, ale víc mě bavili jeho přátelé a další vedlejší postavy (ředitel vede). Pohoda, ale žádný zázrak, který bych chtěla viděla každý rok znovu. ()

Robko

Energií nabitý a mládím přetékající koktejl nápadů, který mě dokáže nakoupnout víc, než pakl Red Bullů. Sledovat útrapy smolařského ředitele je mega vtipný, obzvlášť díky dokonalé práci se zvukem a střihy a moje láska k tomuhle skvostu je převeliká. Broderickovy komentáře do kamery taky super. Twist and Shout scéna je asi ta nejvíc elektrizující scéna co znám. Nejsem žádněj stařec, ale i tak mě ten film vždycky vrátí zpět do (většinou) nevinných teen let. No a největší šmoula na ČSFD, Radek99 tomu dal 1*, lepší doporučení asi netřeba. ()

Martin741

Reziser John Hughes /Sam doma2, Vanocni Prazdniny/ natocil vybornu komediu nielen o zaskolactve ale aj o podvodoch. Matta Brodericka fakt neznasam, ale pretrpel som he nejako, ale dialogy boli na urovni, rezisersky je to natocene dobre a tentokrat ma bavil aj ten US humor. Jeffrey Jones v roli riaditela skoly na urovni, ovela lepsi ako broderick : 77 % ()

M.i.k.e

když přejdu,že Ferris má sice celkem charsima,ale jinak je to neomalený fracek,který mě většinu filmu spíš sr.l,než abych mu kdovíjak fandil,tak je jeho Volný den zábavná a vtipná jednohubka,která patří k těm lepším Hughesovkám.Hodně nahoru to tady táhnou vedlejší postavy.Ať už ředitel Jeffreyho Jonese,bláznivá ségra Jennifer Grey,nebo úzkostmi stíhaný Alan Ruck...70% ()