Když všichni jsou prohnilí, je pro ně zločin jediná naděje na změnu. Lupič-gentleman německého původu, známý jako Doktor, se specializuje na vloupání ve velkém stylu. Po návratu z vězení hodlá se svojí bandou uskutečnit loupež v hodnotě jednoho milionu dolarů. Brilantní plán se jim podaří uskutečnit. Udržet uloupené peníze v tajnosti je mnohem těžší úkol. Členové bandy se snaží jeden druhého navzájem využívat a také za sebou zamést stopy... Kriminální film Johna Hustona je přepisem stejnojmenného detektivního příběhu spisovatele a scenáristy W. R. Burnetta. Jeho děj se odehrává v Chicagu ve 40. letech. Herec Sterling Hayden se představí v úloze lupiče Dixe Handleye, James Whitmore jako jeho zločinecký kolega Gus Minissi. V malinké roličce se v příběhu doslova mihne Marilyn Monroe, která ztvárnila roli Angely Phinleové. Hudbu k filmu napsal známý skladatel maďarského původu Miklós Rózsa. (Česká televize)

classic

John nadväzuje na brilantnú réžiu tesne po kultovom Poklade na Sierra Madre v Asfaltovej džungli sa sústredí na jednotlivcov,ktorí sa trápia po spackanej lúpeži,čo ďalej s výnosným lupom v extra dobrej kamere Harolda a vynikajúcom výkone cudzinca Doca,ktorého stelesnil Sam Jaffe a Marilyn Monroe,ktorá nie je písaná v titulkoch,stojí za povšimnutie aj na pár minút,ktoré sa jej ponúkajú. Johna si vážim pre atmosféru,ktorá je spotená ako hlavní hrdinovia,ktorým sa blíži hodina dvanásta. Perfektný film noir o jednom pláne na zbohatnutie,ktoré sa na určitú chvílu podarí so znepokojivým dianím a vkusné ukončenie v podaní Dixa. ()

Anderton

John Huston takmer až artovým spôsobom rozpráva čisto žánrový príbeh. Príbeh jednej lúpeže. Skvelo vystihnuté charaktery, k pochopeniu ktorých stačí nejaká poznámka, ale zachovanie sa v určitom momente, výborne vykreslené vzťahy medzi antihrdinami. Každý sa chce v krutom materiálnom svete uživiť, ako sa dá. Vyčítajte potom zlatokopke, že ťaží zo svojej nevšednej krásy a chce sa mať dobre, policajtovi branie úplatkov :). Samotná lúpež dnes pôsobí už trochu smiešne, respektíve poskytuje látku na porovnanie filmových lúpeží a vývinu bezpečnostných technológií. Žiadne kamery, jeden senzor, jednoduchý prístup do miestnosti s trezorom atď. ()

Martin741

Moja fascinacia noir filmami 40. a 50. rokov opat pokracuje, tentokrat padla volba na The Asphalt Jungle. Vyborny krimi film o kradezi vacsieho mnozstva klenotov- presne to je tento film. prvu polhodinu sleduje divak len pripravy na vykradnutie klenotnictva, samotne vykradnutie zaberie tiez urcitu minutaz. A divak moze zlodejov pekne sledovat, a pekne si skladat logicku skladacku pocas samotnej kradeze. jeden krok pekne nasleduje za druhym, su pekne premyslene a prepracovane. Vidno, ze si tvorcovia dali s filmom dostatok prace. Klasicke noir prvky : temne charaktery, temne nasvietenie sceny, tmava kamera, drsne a cynicke dialogy- to vsetko je aj v Asphalt Jungle. Na konci filmu nasleduje klasicky noir : rad podvodov, klamstiev a systematickeho zahmlievania. Z hercov vyzdvihujem hlavne vyborneho Sterling Haydena, ale aj zvysok odviedol vybornu pracu. Ucast Normy Jean /Marilyn Monroe/ som mal na haku. Vyborny noir to vsak rozhodne je. 92 % ()

nascendi

Žiaden veľký zážitok sa nekonal. Celý film mi pripadal príliš neodlíšiteľný od iných, ktoré som videl predtým. Okrem toho bol príliš zostarnutý a pri niektorých scénach a hereckých výkonoch som sa cítil trápne. Ani pri najlepšej vôli nemôžem dať viac ako tri hviezdičky a aj tie sú najmä za filmárske remeslo a nie za celkový dojem. ()

NinadeL

William Riley Burnett je sice autor základního kamene žánru gangsterek, Malého Caesara, ale o dvě dekády později je už podepsán jen pod obyčejným surovým heistovým noirem. Huston natočil Asfaltovou džungli jako rutinní mrtvý film plný sterilních záběrů a ztracených existencích. Všechny postavy jsou černobílými žánrovými šablonami, jejich představitelé hrají naprosto bez emocí a i proto je taková radost sledovat těch několik málo scén s MM, která svou autentičností dokáže probudit i mrtvého. ()

• Roku 2008 film vybrala knihovna amerického Kongresu k archivaci jak dílo pozoruhodné z kulturního, historického a estetického hlediska. (Rosalinda)
  • Huston upravil pôvodný scenár z pera Bena Maddowa a obrátil pozornosť od aktivity policajného komisára oveľa viac smerom k zločincom. Napriek tomu dielo zahŕňa aj komentáre komisára a proces vyšetrovania prípadu. (Biopler)
  • Marilyn Monroe svoj výkon v tomto filme považovala za jeden zo svojich najlepších v jej kariére. (westerns)