Řád

Drama / Historický

Česko, 1994, 93 min

Jeden z mála českých historických filmů devadesátých let. Scénář, režie, herecké výkony, kamera... aby tohle všechno fungovalo tak dobře dohromady, to v naší kinematografii často nevidí. A ještě jednu výhodu Řád má - je to totiž film relativně krátký.(5.10.2006)

Český Lev 1 : Herečka VR - Jana Preissová + 3 nominace: Herec VR - Jan Tříska, Herečka VR - Andrea Elsnerová, Kamera(8.9.2004)

Velice zajimave pojaty pribeh vojenskeho zbeha - hodne potesil hlavne nezvykle vyborny herecky vykon Marka Vasuta, ktery se po rolich detektiva Tomsy alespon na cas rozpomenul na lepsi casy.(25.7.2002)

Řád měl tu smůlu, že do kina se v polovině 90. let moc nechodilo a pak se na něj dost zapomnělo. Neprávem. Nejenom proto, že Marek Vašut tady měl výjimečně solidní roli, ale taky proto, že přes relativně lacinou výpravu tady krásně tepe atmosféra 18. století. Výborně vykreslený souboj světské, církevní a lidské morálky. Není kladných ani záporných hrdinů. Každý má svou pravdu a je jen na vás, komu dáte své sympatie.(28.3.2015)

Škoda mladého života, který byl ukončený tak brzo. V Petru Hvižďovi jsme ztratili nadaného mladého režiséra, který mohl novodobým vypravěčem velkých příběhů. Ve svých třiceti letech předvedl vyzrálý výkon hned ve své hrané provotině. Příběh nabízí hned několik zásadních dilemat a zvatů, není zpracovaný povrchně. Byť k pomyslnému vrcholu kus chybí, přivírám oko i nad spornými místy.(30.3.2015)

• - Český lev 1994 pro herečku Janu Preissovou za Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli. (M.B)

• - Pro film bylo z důvodu omezeného rozpočtu ušito pouze 5 vojenských uniforem. Scény s nastoupenou jednotkou byly natočeny za pomoci členů klubu vojenské historie. (Klot)

• - Filmovanie prebiehalo v Uherčiciach a Broumove. (dyfur)