Jeden z nejlepších filmů Juraje Jakubiska vypráví jednoduchý a zároveň spletitý příběh dvou válečných navrátilců Pepeho a Prengela (Bolek Polívka a Ondřej Pavelka), kteří se náhodou potkají a od té chvíle jsou jejich osudy pevně propojené. Oba společně najdou poklad, usadí se v opuštěné židovské pekárně a začnou péct chleba. Společnou láskou se jim stane tajemná dívka Ester (Markéta Hrubešová), která se tu jednoho dne objeví. Dvojici svérázných hrdinů ovšem čekají ještě různé další peripetie jejich společného osudu. Kromě jiného se oba stanou tatínky jedné malé holčičky. Na dveře však klepou padesátá léta a ne všechno bude veselé. Právě naopak. Jak se však nakonec ukáže, radost a chuť do života nakonec vždy překoná všechno. Film, v němž se zcela v intencích režisérovy poetiky proplétají historická fakta s fantazií a hrou, nahlížené výtvarnou kamerou Laca Krause, natočil Juraj Jakubisko v roce 1989 v koprodukci s NSR a s výraznou účastí českých herců. (Česká televize)

papuchalk

V souvislosti s úmrtím Menzela jsem dostal chuť podívat se na nějaký starší film ze socíku, kdy se ještě občas točilo i umění, a kupodivu jsem zjistil, že se nechci dívat ani na Menzela, ani Kachyňu, ani Smoljaka, ani Formana ani na nikoho kdo točil takovou tu lidovou zábavu, která je sice plná poetiky, ale takové té vesnické, buranské, české.. Oko mi nakonec padlo na Jakubiska a přímo na tento film, který jsem viděl jen jako malé dítě, ale pamatuju, že už tehdy jsem vnímal, že to je něčím jiný film než většina ostatních. Kupodivu se na ten film dá dívat i dnes a užít si tu poetiku, fantazii, snění. Je to díky tomu, že se děj odehrává v jakoby nereálném prostředí rozbořeného domu, kde jsou věci a nábytek uspořádány skoro až surrealisticky. Ten dům symbolizuje svět rozbitý po válce, a je v přímém kontrastu s krásnou a dokonalou, uklizenou přírodou okolo... potom takové vylezení na strom a sezení na nejvyšší větvi působí skoro božsky. Spousta malých detailů, které působí nenápadně, ale při pozorném vnímání výrazně zvyšují autorský punc filmu. Jediné co bych vytknul, je občas přehnaná teatrálnost, divadelnost, užvaněnost některých scén, v čemž bohužel jasně kraluje přehrávající Polívka, který občas až moc hraje toho svého Bohuše a žvaní a žvaní... ()

pafka

Klasika klasik povalecnych casu. Nutne videt, idealne nekolikrat. Ma to obrovskeho ducha, takoveho Jakubiskoveho. Slovy popsat nelze, to se musi videt. ()

hlob

"Mozna ze sme na svete pre tuto chvilu..." Roky som tento film zboznoval a stale ho mam rad, pretoze sa na to da opakovane pozret. Hodne poeticky film, preto by som cakal viac kontroverznejsie hodnotenia, ja davam 5*. ()

ThePaul

Film plný emócií o tom, ako sme sa dostali z pod nadvlády odporného nacistického režimu pod odporný komunistický. A momentálne na tom tiež nie sme najlepšie. ()

Kozlowski8

Voják Prengel, komediant Pepe a židovská dívka Ester - tři lidé bez domova, kteří po skončení 2. světové války hledají své místo k žití a snaží se začít nový život. Doba jim však ke společnému štěstí nepřeje... Nejlepší dílo Juraje Jakubiska. Pro režiséra typické pestrobarevné snímání a černý humor, skvělá hudba a ještě jedno nej - Bolek Polívka ve své nejlepší nekomediální roli. Škoda, že Ondřej Pavelka ani Markéta Hrubešová nedokáží s ním příliš držet krok, co se kvality hraní týče. Pochvalu za ztvárnění role zaslouží kromě Polívky ještě Deana Horváthová za její komunistickou funkcionářku. Hlavní devizou filmu je ale krásně vystavěná atmosféra poválečné doby a psychologické ztvárnění postav a jejich vzájemného vztahu, kdy dva - ne už nejmladší muži se snaží mladinkou dívku chránit a dát jí vše, co potřebuje, ale její mládí a krása nenechá v klidu ani jejich sexuální představy a touhy. Škoda, že pan Jakubisko nenavázal na toto dílo a se svými dalšími filmy se k němu ani nepřiblížil. 90%. ()

gezper

Chápu co tím chtěl Jakubisko řict, zkritizovat a odvyprávět. Ale dělá to dost divně, alespoň tedy u mě poetická složka nepadla 100% na úrodnou půdu. Ne rozhodně na první shlédnutí. Třeba ze své ignorance prozřu časem, protože je až s podivem do jakých výšin je to vynášeno. Polívka předvádí ovšem slušný herecký koncert a Hrubešové bylo v té době jen 17? [60%] ()

Desmi

K čemu jsou takovéto filmy dobré? Těžko uvěřitelný příběh bez špetky humoru, který Vás pravděpodobně zcela mine. A sere pes na to, že je to natočené dobře a Bolek hraje, jak o život. K čemu to, když se člověk nepobaví? K hovnu. ()

rigby

Výborní herci, zajímavá atmosféra s mixem reality a poetiky. Prostě příjemný film k pročištění duše. Prostě Jakubisko ve své nejlepší podobě. ()

fafejt001

Tak to je divné, že jsem to jěště nehodnotil.  Prostě výborný film, jak scénář  tak režie.  Herecky skvěle obsazeno.  Jeden z nejlepších filmů Jakubiska.  BRAVOOOOO. ()

WHMMD

"Amerika má novú bombu! Zhodila ju na Haraši-mu! Milión mŕtvych Číňanov!" Tento film má aj skvelé hlášky. Jakubiskov magický realizmus u mňa slaví úspech. ()

Spacedan

Podle mého názoru jde o Jakubiskův vrchol. Výborně natočený film o malých lidech, kteří se vyrovnávají s důsledky války a politickými změnami. Každý si dnes s Jakubiskem spojí Báthory, což může degradovat jeho přínos československé kinematografii. Tohle je film, s kterým si spojme Juraje. Pro takové filmy si važme režisérů! ()

giacobbe

Vše ostatní už tu bylo řečeno.Pdle mě největší přednost filmu : Jakubisko dokázal vměstnat do dvou hodin co by jiní režiséři a scénáristé byli schopni roztáhnout na desetidílný seriál. ()

Stealth2

Když měl tento film premiéru v Ostravě, tak mě říkal můj kamarád ...."běž na to hned, tohle se nebude hrát dlouho"...a měl pravdu, v kině Náročného diváka to trvalo 3 dny. Poslední výborný film pana Jakubiska. Skvělé herecké obsazení, scénář a nezapomenutelný M.Macháček..... ()

pompino

Vcelku vydařený film. Název filmu měl byl znám ale nikdy jsem ho neviděl. Tak mi to nedalo a ejhle, stálo to za to. ()

jdosek

Film jsem viděl v kině pár dní po jeho premiéře. A to je pořádných pár let. Vlastně si ani moc nepamatuju, o čem to celé bylo. Ale co si pamatuji je to, že jsem byl uchvácen jeho pojetím, pestrostí, barvami... ()

mannheim

"Veď Ty si odhrizol ucho najväčšiemu človeku na svete ! Ale no tak, takých urobíme, máme na to formu! " Tragikomédia ktorú by si mali pozrieť najmä tí, ktorí majú tak krátku pamäť a červených považujú za cestu. Jakubiskova poetika v spojení s Polívkovým a Pavelkovým herectvom je zákusok. Kill commies. ()

durkes

Tento film som videl v dobe jeho vzniku nespočetne mnohokrát a dialógy som vedel naspamäť. Tak nejak zanikol v dobe revolučných dní, a tak nebol celkom docenený. Asi najlepší film pána Jakubiska, (spolu s Tisícročnou včelou a Perinbabou). Úžasne vykreslená doba povojnových a päťdesiatych rokov u nás, výborné herecké výkony (Polívka, Pavelka, Horváthová, Kvietik, Furková, Polónyi). U mňa jeden z najlepších československých filmov .......... ()

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko