Kriminální román Johna Balla V žáru noci (1965, česky 1992), líčící vyšetřování vraždy podnikatele v malém jižanském městečku, jehož se ujme projíždějící policista černé pleti, se stalo podkladem jednoho ze stěžejních filmových titulů šedesátých let. Z víceméně standardního detektivního příběhu se na plátně stala aktuální výpověď o stavu společnosti na americkém jihu, kde i po podepsání Zákona o občanských právech (1964) neustále doutnaly rasové konflikty. Snímek je postaven na hereckém mistrovství dvou naprosto odlišných představitelů, černošské hvězdy na vrcholu popularity Sidneyho Poitiera a předního exponenta Stanislavského herecké metody Roda Steigera. Jejich přístup k herectví je stejně rozdílný jako postavy, jež ve filmu vytvářejí. Na jedné straně elegantní, vzdělaný a sebevědomý černý detektiv Virgil Tibbs a proti němu zavalitý, životem ostřílený, ale bigotní jižanský šerif Gillespie. Rasové napětí mezi oběma protagonisty se postupně mění ve vzájemné pochopení a dokonce respekt, a díky oběma hercům je tento posun uvěřitelný, jakkoli se může zdát scenáristicky vykonstruovaný. Snímek se při oscarovém účtování dočkal pěti zlatých sošek, které si odnesli producent Walter Mirisch, scenárista Stirling Silliphant, herec Rod Steiger, střihač Hal Ashby (jemuž toto ocenění velmi pomohlo při startu režijní kariéry) a zvukaři filmu. Naprázdno vyšel režisér Norman Jewison (ten prohrál s Mikem Nicholsem, režisérem Absolventa) a také kameraman Haskell Wexler, který dokonce ani nebyl nominován. (Česká televize)

Razzor_82

"Byli doby, kdy jsem vás mohl nechat zastřelit!" Detektivka silně zaostřená na dobový rasizmus 60.let 20.století. Špičkování Poitiera a Steigera je velmi dobře sehrané. Nicméně samotné vyšetřování vraždy v buranském městečku Sparta je dost chabé. Tupost a dedukce místní policie stojí za pousmání. Chybí výrazné souvislosti při hledání, stop což výrazně snižuje kvalitu. Vůbec to nemá napětí ani zvrat v ději. Celé je to zastíněné šikanou barevného policisty, který ale vše vyřeší protože ostatní jsou jen tupá polena. Samotný motiv a doznání k vraždě je dost jalový. Celé to působí jako jedna velká agitace na téma zastavme rasizmus! 6/10 ()

bull!nka

V tomto filmu jsem viděla kdysi dávno Sidney Poitiera poprvé na plátně a byl to úžasný, nezapomenutelný zážitek... ()

lakart

Kriminální film odehrávající se na jižním venkově Spojených států, který velmi trpí rasistickými předsudky vůči barevným. Film je dobře natočený, zrežírovaný a zahraný, ovšem jako celek postrádá nějakou hlubší myšlenku. Zpočátku se vše jeví jako dobrá detektivka, ale záhy se vše přesouvá k rasismus v daném městě vůči černochovi. Nakonec vše skončí po nijakém finále a po nijak zvláštním rozzluzení. Škoda, čekal bych od pěti oscarového filmu trochu více. 80% ()

haWranka

Naprosto chápu, proč tenhle film ve své době vzbudil v Americe takové emoce. Ve mně vzbudil taky velké emoce, ale jiného rázu. Celou dobu jsem jako u vytržení sledovala ten skvěle a přitom decentně zahraný souboj dvou mužů, kteří jsou tolik různí a přesto si tak moc podobní. ()

boni

To hodnocení tady opravdu nechápu, asi jsme každý viděli jiný film. Jakožto velký fanda klasických kriminálek jsem se na tenhle údajný klenot velmi těšil, leč bohužel jsem se šeredně přepočítal. Celé je to pouze o tom, že tu máme naprosto geniální postavu černého detektiva, což by samozřejmě samo o sobě nevadilo, z historie žánru známe mnoho geniálních mozků, ale zcela zásadní problém je ten, že všichni ostatní jsou vylíčeni tak moc tupě až to působí strašně komicky a naprosto nereálně. Celý film jsem vzpomínal na větu pana Kopfrkingla, kdy pravil: „Nikdo nebude trpět, spasím je všecky.“ Tak nějak tvůrci vylíčili vztah inspektora z Philadelphie vůči ostatním podřadným. Teď se dostáváme k další části, proč se mi film vůbec nelíbil, a to, že scénář je naprosto ubohý, opravdu nedostačující i na nekonečné televizní kriminálky, vše je udělané jen na efekt, žádné napětí či sebemenší zvraty a celý film se opravdu nekonečně táhne. A to i přes svoji kratší stopáž. Takže verdikt je takový, že už bych vážně neměl přikládat zdejšímu hodnocení jakoukoli vypovídající hodnotu, protože tohle je na facku. Naprostá ztráta času. ()

Psycho.R

Jestli mám u tohoto filmu s něčím potíž, pak je to styl hraní - v době vzniku bylo v módě divadelně přehrávat a toho se nabažíme plnými doušky. Druhá věc s tím souvisí - stále stejný výraz Sidney Poitiera, zpočátku má své opodstatnění i když celé jeho zatýkání by se dalo vyřešit, kdyby nemlčel, možná, už na nádraží. Čtvrtou hvězdu dávám za spojení krimi a rasistického tématu, které je protkané celým filmem a tím je vlastně film nejzajímavější. ()

junxi91

Sidney Poitier je snad vždy zárukou kvality. Ne jinak tomu bylo v tomto krimi thrilleru s trochou té mysterióznosti, ve které jsem se klasicky ztrácel. V podstatě jde o vraždu majitele a továrníka Colbertse, který se zrovna chystal postavit velkou továrnu, která by zaměstnávala spoustu barevných. Ti by tak už nemuseli sbírat bavlnu na plantážích místního významného pěstitele a šlechtitele Endicotta, který se netají svým rasismem a snahou o pokračování starého dobrého jižanského otrokářství. Na nádraží je zatčen černoch Virgil Tibbs, kterého šerif Bill Gillespie zatkne jen proto, že je černý, má peníze a je možným vrahem. Z Virgila se však vyklube expert na vraždy. Jeho postupy při ohledávání mrtvoly překvapí všechny ty jižanské burany a debily, kteří jen civí, když je požádá o všechny ty chemikálie a zjistí čas smrti a také to, že s mrtvolou bylo manipulováno. Policisté se s Virgilem pomalu začínají bavit jako rovní s rovným, šerif jej začne také celkem respektovat. Avšak místní vidláci mají problém s tím, že negr se tu svobodně pohybuje a nebo fakt, že si dovolil dát facku tomu balíkovi Endicottovi. Odhalení nakonec vede přes šestnáctiletou rajdičku, která měla údajně románek s dalším policistou, se Samem Woodem. Tibbs však odhalí, že Wood s ní nic neměl a ve skutečnosti ji naštěkal do boudy jiný místní vidlák, obsluha z bistra, který však nechtěl obsloužit Virgila. Ten tedy celý případ i přes nepřízeň místních podmínek vyřeší, osvobodí dva nevinné podezřelé - Harveyho Oberstse a také Sama Wooda, od prvního jmenovaného také získá potřebné informace o tom, kdo provádí ve městě nelegálně potraty. Musím uznat, že jsem se v tom chvílemi ztrácel a spíše jsem se soustředil na ty jižanské reálie a na zcela protikladné postavy šerifa a Virgila, které si však k sobě našly cestu v šerifově bytě, jako dva svobodní a vesměs osamělí muži. ()

Rodin

Neviděl jsem snad od Normana Jewisona nic lepšího. Nevím tedy, nakolik byl tento film mysteriózní, jak uvádí zde přítomný popisek, ale drama to bylo neskutečné, a to, že se na pozadí odehrávala i kriminálka, byl jen takový bonbónek. Každopádně černošský detektiv v jižanském městě a všechno, co s tím mohlo být (a bylo) spojené - to byl materiál pro opravdového machra jako stvořený. Jewison to dokázal, za fantastické výpomoci Roda Steigera a Sidneyho Poitiera, dotáhnout prakticky k dokonalosti. ()

smajly

Velmi dobře zpracované kriminální drama z období tvrdé rasové segregace na jihu USA. Trochu se podobá jinému výbornému filmu z tohoto prostředí, a sice Hořící Mississippi, i když v tomto případě je rasismus pouze výrazným prvkem na pozadí příběhu, který se točí kolem vraždy místního podnikatele. Filmu dodává šťávu konfliktní vztah místního šerifa (Rod Steiger) a černošského odborníka na vraždy z Philadelphie (Sidney Poitier), který se shodou okolností dostal k vyšetřování vraždy v jižanském zapadákově. R. Steiger podal výborný herecký výkon, a to i přes to, že postava, kterou ztvárnil, byla (až na závěr filmu) velice nesympatická. 80%. ()

navabaca

Nespoutaný Virgil hledající spartského Normana Batese mezi hordou rasistických vidláků je film ideální pro horký a klidný letní večer. ()

karlee

Sice ani kriminální ani antirasistická linie nejou samy o sobě nijak zvlášť povedené, ale nějakým záhadným způsobem to funguje. ()

epoh

Skvělá záležitost, který čas neubral. Nebýt toho stínu mikrofonu na závěr, bylo by to bezchybný :)) ()

MirkaP

Drama o rasismu tvářící se jako detektivka. Vyšetřovací metody zastaralé, ale mezilidské vztahy stále oslovující. ()

PlayEasy

Sidney Poitier měl fakt skvělý výběr na filmy, protože opět mu to vyšlo a to teda pořádně!!!!!! Když byl tento napínavý krimithriller v televizi tak jsme nemohli jinak a zamákli jsme si s montováním nové elevize abychom tento film stihli a abslutně to stálo za to. Skvělá atmosféra, kter je po celý filn absolutně úžasná se stupňuje až v úžasný konec u, kterého jsme snad ani nedýchali! Všem tento film vřele doporučujeme a bylo až obdivuhodné co Sidney dělal pro rovnocennost dvou barev. Navíc skvělé herecké výkony ještě zážitek umocnily včele se skvělým Rodem Steierem, který si tu sošku určitě zasloužil, ale Sidney Poitier se také vyšvihl a tu nominaci si zasloužil, ale nemusel zoufat, protože jednu nominaci už měl vy víte za co... 100% ()

Zemřel režisér Norman Jewison

Zemřel režisér Norman Jewison