Kriminální román Johna Balla V žáru noci (1965, česky 1992), líčící vyšetřování vraždy podnikatele v malém jižanském městečku, jehož se ujme projíždějící policista černé pleti, se stalo podkladem jednoho ze stěžejních filmových titulů šedesátých let. Z víceméně standardního detektivního příběhu se na plátně stala aktuální výpověď o stavu společnosti na americkém jihu, kde i po podepsání Zákona o občanských právech (1964) neustále doutnaly rasové konflikty. Snímek je postaven na hereckém mistrovství dvou naprosto odlišných představitelů, černošské hvězdy na vrcholu popularity Sidneyho Poitiera a předního exponenta Stanislavského herecké metody Roda Steigera. Jejich přístup k herectví je stejně rozdílný jako postavy, jež ve filmu vytvářejí. Na jedné straně elegantní, vzdělaný a sebevědomý černý detektiv Virgil Tibbs a proti němu zavalitý, životem ostřílený, ale bigotní jižanský šerif Gillespie. Rasové napětí mezi oběma protagonisty se postupně mění ve vzájemné pochopení a dokonce respekt, a díky oběma hercům je tento posun uvěřitelný, jakkoli se může zdát scenáristicky vykonstruovaný. Snímek se při oscarovém účtování dočkal pěti zlatých sošek, které si odnesli producent Walter Mirisch, scenárista Stirling Silliphant, herec Rod Steiger, střihač Hal Ashby (jemuž toto ocenění velmi pomohlo při startu režijní kariéry) a zvukaři filmu. Naprázdno vyšel režisér Norman Jewison (ten prohrál s Mikem Nicholsem, režisérem Absolventa) a také kameraman Haskell Wexler, který dokonce ani nebyl nominován. (Česká televize)

Radek273

Téma rasismu v Americe, které není špatně zpracované, ale "rychlost" děje je neuvěřitelná. Divák si může klidně pospat a ani to snad v obsahu nepozná. Ale nejvíc k smíchu je herectví-neherectví postav. Tak přehnaně afektované a umělé, gesty přeplněné a zároveň komicky nereálné. A přitom snímek nabízí skutečný stav, který převládal v dobách minulých. Zkrátka film plný protikladů, který byl kdysi určitě špička, ale dnes má hodnotu spíše historickou. Čím starší snímek bude, tím víc zapadne. Ale tomu se už holt nedá zabránit. ()

Aberdeen

Hrozně se mi chce v souvislosti s tímto filmem použít sousloví humanistické poselství, kdyby to nebylo tak děsné klišé. Když můžou dva od sebe natolik diametrálně odlišní lidé najít vzájmenou úctu a asi i přátelství, je to pěkné, takže jde vlastně o maximálně optimistický film. K tomu hudba, exteriéry amerického Jihu v šedesátých letech s rasovou segregací a bouráky brázdícími silnice, a samozřejmě skvělí Steiger a Poitier. Jedna výtka - příliš malý prostor dostal ve filmu můj oblíbenec Warren Oates v roli neinteligentního poldy Sama. Ale i tak to bohatě stačí na plných pět! ()

Dr.dogous

Vynikající herecké výkony. "Nesudˇ "Olomoucké syrečky" podle pachu, ale podle chuti." Jedna vražda na jeden "zapadákov" stačí. Srážka s blbcem (policejní náčelník Bill Gilespie) a je z toho téměř justiční vražda. Nebýt černého detektiva Virgilla, který náhodou projíždí kolem, za mřížemi by skončil někdo jiný. Náčelník nechce pomoc, ale bohužel detektiva Virgila potřebuje a Virgil si nenechá ujít přiležitost, aby to bílým hňupům natřel. 82% ()

Shaman::..

Kriminální příběh až tak v popředí nestojí. Svojí zápletkou by navíc ve srovnáním s jinými krimi-filmy absolutně neobstál. On to naštěstí není hlavní motiv. Ten je jinde. V barvě: Černá-bílá. ()

gizi

Klasika s velkým K. Pomalý rozjezd filmu je stupňovám pouze vzájemnými konfrontacemi obou výborných hlavních hrdinů. Film tak i přes vlažné tempo má silný náboj. Snímek, který přes svou jednnoduchost je skoro geniálně proveden. Navíc dobře ilustruje rasovou segregaci té doby v Americe. I když po shlédnutí jsem to viděl na 75%, s denním odstupem se mi zdá 80% skoro málo. Stručný a dobrý komentář např. Javert. 27.12.2013. ()

Big Daddy

Výborná old school krimi s velmi charismatickým hlavním hrdinou, kde je zábavné sledovat výuku moderních vyšetřovacích metod v buranově na pozadí stále ještě existujících rasových předsudků, které vyšetřování komplikuje. Právě tento střet dodává filmu šťávu a hlavním hrdinům prostor k dobrým hereckým výkonům. Co na tom, že je ústřední zápletka vlastně nakonec banální když se po celou dobu bavíte jejím ztvárněním. ()

foils

Atmosféra, výborné dialogy, herecké výkony a soundtrack chvílemi jak z Profesionálů jsou důvody, proč tomuto snímku snadno odpustíte lehkou přitaženost za vlasy (neboli odborněji kompoziční motivaci až příliš mnoha prvků). Zlatá šedesátá? V žáru noci určitě! ()

Bogrant

Veľmi vydarená kriminálna dráma, pri ktorej je pravda, že ten zločin a jeho vyšetrovanie nie je možno až tak originálne a v podstate hrá ''iba'' druhé husle za rasistickými narážkami či zastrašovaním a samotným rasizmom ako takým. Veľkou výhodou je zapeklitosť príbehu, kde vlastne nie je možné dopredu predvídať čo sa bude diať a taktiež aj excelentné výkony Poitiera a Steigera. Film, pri ktorom bol použitý rozum a na ktorý sa skvele pozerá. ()

jurijuri

Menej je niekedy viac. Prikladom je tento film. Nestaval na detektivnom hrozivo prekombinovanom deji, tak ako terajsie kriminalky. Naopak dav do popredia ludsku povahu a pripad vrazdy odosuva na druhu kolaj. Taktiez herecke vykony boli na vyskoej urovni. To neplati len pre Steigera a Poitiera, ale aj pre takmer vsetkych predstavielov vedlajsich roli. A to inimalisticke herctvo bez trhania kulis- to uz dnes vo filme takmer nevidiet. Proste parada. Skoda niektorych scen ako napr. pokus o vrazdu poitiera v tovarne a pod. Tie boli naozaj nepodarene. Ale celkovo film,ktory si urcite zasluzi pozornost. ()

orionn

Vo svojej dobe určite trhák, hlavne tá rasová problematika. V dnešnej dobe akurát vhodné ako kulisa k domácim prácam. ()

Vindemiatrix

Jsou filmy (jako třeba Philadelphia či Great Debaters), které samy sebe propagují jako snímky o sociálních či rasových předsudcích. Vedou se v nich sáhodlouhé debaty na daná témata, vesměs jde ale o plané kecy, protože reálný rozměr diskutovaných jevů se mimo rámec verbální tematizace projevuje jen velmi okleštěně, resp. v útlocitně korektním hollywoodském podání. S filmem "V žáru noci" je to přesně naopak. Snímek se od začátku do konce profiluje prostě a pouze jako detektivka; nevedou se tu žádné morálně-filosofické kecy o rasismu a diskriminaci, a přece se o těchto jevech dozvíme mnohem více (a názorněji a plastičtěji) než ze všech protidiskriminačních agitek dohromady. Přesná sociálně-psychologická studie, přesvědčivě napsané i zahrané postavy. ()

Ferguson

Jeden z nejzajímavěšjích pohledů na poválečný jižanský rasismus. Skvěle rozehraná partie mezi 2 muži stojícími na opačných stranách politické koreknosti a pohledu na lidská práva. Film se vyhnul jakýmkoliv stereotipním řešením a nedělá z jednoho ohavného rasistu a z druhého mírumilovného liberála. A v hávu detektivního filmu se stalo toto témat dostatečně atraktivní. ()

Ruda.neck

Slušná detektivka, výborný anti-rasistický film, ale podle mě ze všeho nejvíc souboj dvou tvrdohlavých beranů, kteří k sobě postupně nacházejí cestu a téměř přátelský vztah. Dokážu si film představit i bez toho, aby ten hodnější a chytřejší byl zrovna černoch, který zbloudil na americký jih. Totéž by se mohlo odehrát v kterémkoli zapadákově, kde se náhodou ocitne přechytralý městský floutek, jakékoli barvy pleti, který je zrovna expertem na vraždy a místní burani mu proto nemůžou přijít na jméno. Film stojí na hereckých výkonech dvou hlavních postav, přičemž zejména užvýkaný Rod Steiger je skvělý a Oscara dostal oprávněně. Pátá hvězda za nadčasovost filmu. ()

Widlicka4

Koncem šedesátých let nabídla americká kinematografie několik nenásilně anti-rasistických filmů (namátkou třeba asi nejznámější Hádej, kdo přijde na večeři), které, být v horších rukou, skončily jako nekoukatelná a dnes zapomenutá agitka. Přiznejme si totiž upřímně, že scénář je lehce schematický a až příliš přímočarý. Přesto ale díky mistrné režii a vynikajícím hereckým výkonům vznikly dodnes ceněné filmy, které i po půl století mají divákovi co nabídnout. Oscar pro Roda Steigera zasloužený, z jeho postavy ta buranskost čiší už jenom tím, jak žvýká :) ()

funesfilm

Predsudky, ktoré zahmlievajú rozum. Poitier stvárnil opäť jednu zo svojich typických postáv. Inteligentný, rozvážny muž, bojujúci proti nezmyselnému múru myšlienok či názorov inými, než násilnými zbraňami. V ťažkej dobe o to väčší boj človeka, v presadzovaní svojej pravdy. Názor nepozná rasové rozdiely a to sa ukazuje verím i v tomto filme. ()

nocolour

Zaujímavé. Mne sa film nezdal až taký "veľkolepý", na základe hodnotenia čo tu vidím. Nebola to nuda ale dej bol ani žiadne terno. Ale ja som dieťa inej generácie. ()

honza.g

Jako detektivka to má správně gradované napětí, a sice standardní, ale velmi dobře propracovaný vývoj. Jako sociologická sonda do společnosti zatuhlé rasistickým myšlením přetrvávajícím z dob otrokářství je to hodně dobré, atmosféra i charaktery předvedeny působivě a věrohodně. A dohromady je to fascinující filmařský zážitek. 90% ()

Zemřel režisér Norman Jewison

Zemřel režisér Norman Jewison