Kriminální román Johna Balla V žáru noci (1965, česky 1992), líčící vyšetřování vraždy podnikatele v malém jižanském městečku, jehož se ujme projíždějící policista černé pleti, se stalo podkladem jednoho ze stěžejních filmových titulů šedesátých let. Z víceméně standardního detektivního příběhu se na plátně stala aktuální výpověď o stavu společnosti na americkém jihu, kde i po podepsání Zákona o občanských právech (1964) neustále doutnaly rasové konflikty. Snímek je postaven na hereckém mistrovství dvou naprosto odlišných představitelů, černošské hvězdy na vrcholu popularity Sidneyho Poitiera a předního exponenta Stanislavského herecké metody Roda Steigera. Jejich přístup k herectví je stejně rozdílný jako postavy, jež ve filmu vytvářejí. Na jedné straně elegantní, vzdělaný a sebevědomý černý detektiv Virgil Tibbs a proti němu zavalitý, životem ostřílený, ale bigotní jižanský šerif Gillespie. Rasové napětí mezi oběma protagonisty se postupně mění ve vzájemné pochopení a dokonce respekt, a díky oběma hercům je tento posun uvěřitelný, jakkoli se může zdát scenáristicky vykonstruovaný. Snímek se při oscarovém účtování dočkal pěti zlatých sošek, které si odnesli producent Walter Mirisch, scenárista Stirling Silliphant, herec Rod Steiger, střihač Hal Ashby (jemuž toto ocenění velmi pomohlo při startu režijní kariéry) a zvukaři filmu. Naprázdno vyšel režisér Norman Jewison (ten prohrál s Mikem Nicholsem, režisérem Absolventa) a také kameraman Haskell Wexler, který dokonce ani nebyl nominován. (Česká televize)

progression

Vynikající kriminálka "staré školy" s všudypřítomným rasovým podtextem. Skvělý Rod Steiger v roli šerifa a ještě o "fous" lepší Sidney Poitier v roli "zašitého" policisty. Norman Jewison podobné snímky uměl točit zatraceně dobře a podobné filmy asi nikdy "nezestárnou". Konflikt osobností i vývoj jejich vzájemných vztahů je znázorněn nezapomenutelnou formou. ()

Pavlínka9

Souhlasím s komentářem ORIN :) Zároveň jsem byla neskutečně naštvaná na postavy, které byly schopny černochům ublížit jen kvůli jejich barvy kůže. Tohle mě fakt dokáže vytočit. A ještě ke všemu to jsou často ty postavy, které moc rozumu nepobraly. Sidney Poitier je skvělý :) Miluji jeho herectví :) Film obsahuje hodně témat - rasovou nenávist, jednoduchost občanů a rychlost policejních úkonů, jen ať je to pryč, nechtěné těhotenství, hospodářskou situaci, rasovou segregaci..A přitom si jen tak projíždíte městem a najednou jste tam na více dní, než původních pár hodin. ()

Master19

Líbí se mi kriminálky, které dopadnou jinak, než bych čekal. Tahle je navíc okořeněná opravdu tíživou atmosférou všudypřítomného rasismu. Nejvíc se mi ale líbí, když jsou ve filmu pečlivě oštřeny i drobné detaily - třeba pohled sluhy bavlnářského "otrokáře" při odchodu ze skleníku. ()

shantim

Výborný snímek zabývající se rasovými předsudky a stereotypy v chování v Americe šedesátých let. Atmosféra filmu je hustá jak mlha kolem rybníku brčál a napětí nemá konce. 89% hvězdiček ()

JohnSmith

Vynikající krimi. Ovšem největší hvězda je Rod Steiger. Jeho šerif je správně vidláckej, namachrovanej, unáhlenej, lehce blbej a zároveň má čuch a dokáže projevit i cit. ()

dANo

Ja sa len pridám k tým, čo na tomto zaujímavom filme vyzdvihujú skôr tú drámu zasadenú do prostredia, kde ešte nevymizla rasová diskriminácia, než tú detektívnu stránku príbehu. A tiež chválim hercov... :o) ()

Autogram

Vrah obyčajne nevyzerá ako expert na vraždy, ale policajt v nejakom americkom vidlákove sa môže pomýliť. Možno keby toľko nežuvali žuvačku, tak by im išlo vyšetrovanie lepšie, nezatýkali by stále nesprávnych a nepotrebovali by pomoc. Vyšetrovanie je vo filme trochu zdĺhavé a chýba moment prekvapenia, viac ma zaujala dusná atmosféra pri rozpúšťaní rasových predsudkov. Prelomiť ich je zdĺhavé, ale so sympatickým Sidney Poitierom je to o niečo ľahšie. –––– V lapáku dávají bílé tresty, a také barevné tresty. A ty jsou o moc horší. ()

mkubalikova

Nečekala jsem, že se u tak hutné detektivky s rasovým podtextem několikrát od srdce zasměju. Sidney Poitier a Rob Steiger v předobrazu buddy kriminálek jako Smrtonosná zbraň nebo Sedm, kde mezi hlavními hrdiny přes prvotní nechuť vznikne vztah plný respektu a přátelství. 100% ()

Aqualung

Kriminální zápletka v prostředí rasistického jihu USA, která mohla sklouznou do sračkovité selanky, ale nestalo se tak.Steigerova postava šerifa prodělává postupný přerod nebo proměnu od ortodoxního, či lépe řečeno umírněného rasisty k normálě uvažujícímu policistovi.Postava policejního důstojníka, ktrerou stvárnil Sydney Poitier se nezasekne ani po úvodním, čí průběžných ústrcích a urážkách a naopak dopomůže dopadení skutečného vraha.Každý tedy dělá jistý ústup od stanovisek.Nicmén deklarace rasismu a filosofie jihu a severu je zde zřejmá.Střet intelektů,devastující pro jižní stranu,přes peripetii a výsledkem je úsměv na tvářích obou policistů na nádraží, když protagonista filmu odjíždí domů.Silný film.Hodnotím vysoko, ba nejvýše! A ()

Pecival

Poměrně zajímavý příběh, který spíš než na příliž nepřekvapivé detektivce, stojí na (dosti divokém) vztahu dvou policistů vyšetřující vraždu bohatého továrníka. Hlavním tahounem (kromě právem oceněného Roda Steigera) je právě ona výbušnost, kdy i přes jisté sblížení obou protagonistů, je stále cítit jistá ostražitost, která občas přeroste v rozepři. Trochu mi lezlo na nervy, že v zásadě každý běloh co se tu mihne byl (v lepším případě) sporná postava. Ale to je asi úděl protirasistické agitky... ()

ZkuKol

Klasika žánru, jeden z prvních náběhů na později oblíbené buddy movie. Dlouho jsem o tomto pokladu amerických detektivek nevěděl, ale jak jsem zjistil, že se odehrává na americkém jihu, tak jsem neváhal. Všichni jsou tu zpocení, xenofobní, plní předsudků a co se doma upeče, to se doma i sní! Sidney je egoistický borec, který ovšem zjišťuje, že jeho kvality jsou mu k ničemu, když pro většinu svého okolí, je jen další sběrač bavlny v nepatřičných hadrech. Rod si svého detektiva - ochránce městského krbu klidu a pohody - vysloveně užívá a dopomáhá mu k tomu neuvěřitelně natvrdlá a neschopná družina šerifových podřízených (líná dvojčata rules!). Městečko má své nepsané zákony a Sidney neudělá krok, aby o jeden nezakopl, slavná hláška je úderná, ale na mě mnohem víc zapůsobilo fackování ve skleníku. Film má po více jak 40 letech stále vynikající tempo, kvalitní zápletku i dialogy a např. automobilová honička v klidně poráží i o dvacet let mladší sestřičky (jen tu bitku v depu bych víc využil:-). Ale jinak se zde dá hovořit o úplném zážitku, chytré pointě a kouzelně klasickém závěru! Ve Spartě (Mississippi) zavraždili milionáře, k případu se schodou okolností dostává expert na vraždy, jehož příspěvek není vzhledem k jeho rasovému původu zcela doceněn... 90% ()

vitekpe

Moc hezky natocenej film o vysetrovani vrazdy na malem jizanskem meste v sedesatkach. Tim, ze do vysterovani zasahne Sidney P., nam film nabidne mirne rasisticky podtext, ale na pilu zas nejak extra netlaci. Resp. lze najit mnohem intenzivnejsi a brutalneji filmy o mezirasove problematice. Potesil Rod Steiger v roli celkem rozumneho policisty, ktery sice asi cernochy nemiluje, ale urcite neni zly ani hloupy. Peknej film. 4+ P.S.: Potesila kraticka ucast Lee Grant. ()

Arkanoid

V úvode rýchle zmeny jasu obrazu, uhlov, vzdialenosti a pohybov kamery vytvárajú dynamiku a črtajú dojem kultu. Nie vždy vládne dynamika, tvorcovia využili aj kvalitnú westernovú statiku hlavnej stanice. K tomu herectvo distingvovaného zbrklého gentlemana Sidneyho Poitiera a výbušného žujúceho vidláka Roda Steigera, inteligencia vs. malomesto vytvárajú podnetné dramatické scény akčné, ako aj slovných prestreliek plných rasových narážok. Cudzí živel v ospalom malomeste jeho obyvateľov dostatočne preberá, scény občas zbytočne zvoľňujú, čo je škoda, lebo s väčším dôrazom na určité témy a jednoliatu následnosť scén by z toho mohol byť skutočný filmový skvost. Dojem kazí ešte aj nelogickosť bitky a celkom nezaujímavá autonáňačka, čo dostala priveľa priestoru. Takto môže fanúšik True Detective, ktorému len tak niečo nestačí povedať: Dobre, ale chcem viac. ()

Zagros

Sidney Poitier v jedné ze svých skvělých rolí na téma rasismu. Na rozdíl od filmu Hádej, kdo přijde na večeři, se hraje na vážnější notu. Jako náhodný projíždějící, jedním městečkem v tehdy těžce rasistickém Mississippi, kde se stane vražda, je zatčen jako hlavní podezřelý už jen za to, že je černoch. Ukáže se však, že je sám detektivem z oddělení vražd. Místní šerif (Rod Steiger podal mimořádný výkon a Oscara si jistě zasloužil) je nucen ho pustit a navíc je oba okolnosti donutí na vyšetřování vraždy spolupracovat. Námět pro zajímavý příběh je tak skvěle načrtnut a může se rozjet. Což se také stane, po pomalejším začátku mě příběh vtáhl a napínal až do konce. Téma rasismu je v Americe pořád hodně silné a v dnešních dnech je uchopeno… řekněme nešťastně. Už se z toho klube rasismus naruby a některé reakce jsou až hysterické. Filmy jako V žáru noci jdou dle mě velmi dobrou cestou, jak na to téma upozornit. Ve své době byl geniálním počinem a tvůrci to rozhodně neměli jednoduché. Klobouk dolů před nimi a vysoké hodnocení a doporučení k tomu. ()

Han22

Jako tradičně poslední film roku vyhrazený pro oskarovku. Tentokrát krimi s podtónem rasismu a film, který jsem cca před 20 kety chytl dopoledne na Nově a moc se mi líbil. V žáru noci je na rok vzniku vynikající kriminálka, která strká do kapsy i další pětihvězdičkové kusy Bonnie a Clyde a Čekej do tmy. Proč? Je to v podstatě jeden z prvních buddy movie, kde dvojice rozdílných policajtů vyšetřují vraždu. Jeden je rázovitý polda ze zapadákova, který odmítá přiznat, že potřebuje pomoc. Druhý namistrovaný černošský inspektor z města, jehož zášť vede chvíli po falešné stopě Je to výborná kriminálka s několika falešnými stopami, poctivou detektivní prácí, nějakou tou akcí, vygradovaným finále a nečekaným vrahem. Dvojice se sice na konci nestane nejlepšími přáteli, ale získá respekt a lidské pochopení. A v druhém plánu je to o rasismu na jižanském zapadákově od drobných ústrků, přes majitele plantáže kterému se stýská po dobách kdy si mohl odprásknout černocha až po skupinu buranů co by si rádi zalynčovali. Vynikající Steiger a Poitier, skvělá atmosféra, parádní žánrový film a v druhém plánu velice důležitý film v době segregace. Krimi/thriler roku 1967 a Oskar? Sice v roce 1967 vzniklo pár stejně dobrých filmů, ale V žáru noci za nimi nijak nezaostává, takže proč ne. ()

Lookass

Oscarový hit roku 1968. Právom. Jedným slovom paráda. Zo začiatku sa Heat of the night tvári ako čistokrvná detektívka. Divák po úvodných sekvenciách nadobudne dojem, že pátranie po vrahovi bude podriadené všetkému ostatnému. Omyl. Po tom, ako sa na plátne objaví Sindey Poitier je všetko inak. V nasledujúcich minútach sa detektívna línia porúča do úzadia. Ustupuje a slúži ako background pre dramatickú konfrontáciu černocha – policajta Tibbsa(Poitier) so zvyškom prevažne rasistického, južanského mesta Sparta (príznačný názov pre mesto plné rasistov..) Mestskú mentalitu (t.j. predsudky voči černochom) najvýstižnejšie stelesňuje jeho ochranca zákona. Šerif Gillespie. Napätá konfrontácia dvoch rozdielnych pováh (Gibbs VS. Gillespie) sa veľmi rýchlo dostáva do popredia, stáva sa stredobodom celého filmu. Jeho hybnou silou. Z toho dôvodu je pre mňa Heat of the night imho skôr dráma s detektívnou líniou (krimidráma), ako politický thriller. (navzdory tomu že film pojednáva o negatívnych spoločenských javoch by som ho za politický thriller nepasoval..) Keď sa k tomu priráta výborne vykreslená atmosféra juhu spojených štátov 60tych rokov minulého storočia v kombinácii s výnimočnou hudbou Raya Charlesa - 9/10 bez diskusie ()

Zemřel režisér Norman Jewison

Zemřel režisér Norman Jewison