Reklama

Reklama

Interview s upírem

  • USA Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles (více)
Trailer 1

Napij se ze mě a budeš žít věčně... Když americká spisovatelka Anne Riceová publikovala svůj první román Interview s upírem (1976, česky 1996), kniha se nesetkala s právě vlídným kritickým ohlasem, ale stala se natolik oblíbenou, že autorka v následujících desetiletích vydala celkem jedenáct pokračování známých pod souborným názvem Upírská kronika. Bylo jen otázkou času, kdy o látku projeví zájem Hollywood. Na začátku devadesátých let filmová práva získala společnost Davida Geffena a pověřila autorku napsáním scénáře. Režie se ujal irský tvůrce Neil Jordan, který dosáhl velkého úspěchu působivým dramatem Hra na pláč. Film Interview s upírem (1994) byl kritikou přijat vesměs kladně a stal se velkým diváckým hitem. Hlavní roli upíra Louise, vyprávějícího svůj více než dvousetletý životní příběh mladému novináři, vytvořil do té doby jen málo známý Brad Pitt, který se rázem stal populární hereckou hvězdou. Jeho partnerem v úloze upíra Lestata byl Tom Cruise, jehož obsazení bylo sice zpočátku předmětem rozporných reakcí (autorka dávala přednost Rutgeru Hauerovi), ale po dokončení filmu byla jeho nezvykle záporná postava přijata s respektem. Ohlas snímku podnítil určitou obrodu upírské tematiky, která byla později úspěšně prezentována především formou televizních seriálů, např. Pravá krev nebo Upíří deníky. Film je věnován předčasně zemřelému Riveru Phoenixovi, který měl původně hrát postavu mladého novináře, jehož nakonec ztělesnil Christian Slater. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (738)

-bad-mad-wolf- 

všechny recenze uživatele

Vrcholným dílem o upírech pro mě zůstává PC hra Vampire The Masquerade: Bloodlines, která nabídla velmi propracovaný svět upířího undergroundu, se všemi jeho pravidly, s perfektním příběhem. Předchozí VtM: Redemption byl námětově blízko právě tomuhle filmu (je vidět, že obě hry se v Interview mírně inspirovaly). Interview s upírem je příběhem mladého Louise, který po osobní tragédii ztrácí touhu žít. Jedné noci naráží na Lestata a dostává osudovou nabídku - zemřít, nebo procitnout ve věčném životě upíra. Ve svých vampířích počátcích se Louis potýká zejména s nechutenstvím zabíjet lidi, díky čemuž se stále dostává do pří s Lestatem - ten ale není vyloženým zlem, pouze s lhostejností žije tak, jak žít musí. Vše vrcholí "zabitím" Claudie, která se stává Lestatovou pojistkou a Louisovým důvodem žít. Jenže ani ona, uvězněna navždy v těle malé dívky, nesdílí Lestatovu tyranii... Film se snaží vykreslit osamělost upíra na nesmrtelné pouti, včetně zklamání ze zjištění, že nalezení společníci nesdílí jeho stejně nesmrtelnou bolest takového bytí. Třikrát Louis prchá, třikrát symbolicky končí jeho minulost v plamenech. Pokaždé hoří část jeho samého. Dějově je nabíráno podobenství antické tragédie, onen divadelní nádech rozhodně není zbytečný (a o to kouzelnější je scéna, kdy Louis s Claudií sledují upíří divadelní představení). Příběh se odehrává z větší části ve viktoriánské době, což mu ohromně sluší, výtvarně je všechno v pořádku. Herecké obsazení je typově přesné; Pitt, Cruise i Banderas jsou skvělí, ale všichni zůstávají ve stínu neuvěřitelné, tehdy dvanáctileté Kirsten Dunst, která přesvědčivě zahrála dávno dospělou ženu uvězněnou v dětském těle. Nominace na oscara ji neprávem minula, možná někdo netoužil rok po úspěchu jedenáctileté Paquinové po dalším oscarovém dítěti... ()

freddy 

všechny recenze uživatele

Tenhle horor mám prostě rád. Už jen proto, že téma nadpřirozeného světa mne velmi zajímá a tento film mi dává dokonalou možnost do něj nahlédnout. Tom Cruise, stejně jako Brad Pitt se zde objevují ve svých nejcharizmatičtějších rolích a nutno říci, že ty role jim sedí velmi perfektně. Tom Cruise jako zapšklý upír Lestat, Brad Pitt jako mírný upír Louis, kterému se příčí zabíjet lidi kvůli své žízni. Do toho vynikající scénář a neméně bravurní režie Neila Jordana. Film má také velice zajímavou a pozoruhodnou atmosféru, která dokáže vtáhnout do děje. Jedná se o jeden z nejlepších hororů, které jsem kdy viděl. Ale bohužel na ty nejlepší filmy, kterým jsem dal pět hvězdiček, mu něco schází. Nedokážu říci co, ale přesně takhle to cítím, a proto čtyři hvězdičky... ()

Reklama

castor 

všechny recenze uživatele

Upírské filmy to mají obecně poměrně těžké. Po těch kvalitních musí divák zašmátrat v zaprášených horních poličkách, protože už něco pamatují. Mladší příspěvky do žánru pak tvoří hlavně nefunkční obraz dnešní navoněné doby v podobě série Twilight. Naštěstí je tu Jordanův démonický upír Lestat, který vypil už nesčíslně životů a zranitelný Louis, kterému podal „pomocnou“ ruku. Oscarový laureát díky bohu nevytvořil kýč ani plagiát, dokázal se vcítit do pohledu nelítostných nesmrtelníků prahnoucích po teplé krvi. Hvězdní herci dostali příležitost vyzkoušet si nové polohy u postav, které by na svou dobu málokdo čekal. Nezklamali. Stejně jako výtvarná kamera Philippa Rousselota a celkové vedení režiséra, který plynule a lehce přechází mezi několika „žánry“. Ale ať jsem úplně objektivní: první hodinka je fajn, dokonce moc fajn. Jenže jakmile z plátna sleze Tom Cruise, začne se tenhle příběh lehce zajídat. I tak dobré!! ()

Hal_Moore 

všechny recenze uživatele

Četl jsem knižní předlohu ještě před shlédnutím filmu. Do té doby to byla nejlepší kniha, kterou jsem si přečetl. Filmová adaptace není špatná. Brad Pitt i Antonio Banderas byli výborní. Ale omlouvám se, Tom Cruise se mi moc nelíbil. Kniha byla více detailnější a poskytla mi lepší popis transformace v upíra. Má rada: přečtěte si knihu, podívejte se na film a až pak si o převodu na stříbrné plátno udělejte názor. Tohle bych nikdy nenapsal, ale s tímto snímkem musím udělat vyjímku. Tohle nelze hodnotit jako film, ale jako adaptaci knižní předlohy. Bohužel. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Zatím žádnému filmu Neila Jordana jsem nedal nadprůměrné hodnocení a tenhle není výjimkou, ačkoliv k tomu má asi nejblíže. Výborní herci, hutná temná atmosféra, několik přímo vynikajících scén... A tím to tak nějak končilo, protože děj na mě po většinu doby působil spíš prázdně, skoro až nezajímavě a rozvláčně, v příběhu upíra, který si zachoval zbytek lidství, jsem si nevšiml žádné přidané hodnoty, občas se mi zdálo, že se dívám spíš na parodii (třeba přespávání v rakvích mi připadaly spíš jako z Co děláme v temnotách nebo z Drákulovin), a vyloženě mě rozčilovalo, jak se film vymezoval takřka proti všemu, co k žánru patří, jen aby se odlišil a byl zajímavý. ()

Galerie (30)

Zajímavosti (43)

  • Film je adaptací stejnojmenného románu, který vyšel poprvé v roce 1976. Anne Rice poté pokračovala v "Upířích kronikách" až do roku 2018. Série čítá celkem třináct románů, u nás většinou nevydaných: "Interview s upírem" (1976), "Upír Lestat" (1985), "The Queen of the Damned" (1988), "The Tale of the Body Thief" (1992), "Memnoch the Devil" (1995), "Upír s tváří anděla" (1998), "Merrick" (2000), "Blood and Gold" (2001), "Blackwood Farm" (2002), "Blood Canticle" (2003), "Princ Lestat" (2014), "Prince Lestat and the Realms of Atlantis" (2016), "Blood Communion: A Tale of Prince Lestat" (2018). Ságu rozšiřují ještě dva romány z cyklu "Nové příběhy o upírech": "Pandora" (1998) a "Vittorio the Vampire" (1999). V 90. letech Rice propojila tento svět se svou další sérií, "Trilogií čarodějnic rodiny Mayfair", obsahující knihy "Hodina čarodějnic" (1990), "Lasher" (1993) a "Taltos" (1994). (NinadeL)
  • Průběžně existovalo přinejmenším dvanáct verzí scénáře, podle kterých se měl film změnit například v alegorii na Vietnamskou válku nebo dokonce v muzikál. Byl učiněn i pokus změnit hlavní postavu v ženu. (NIRO)

Související novinky

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům

10.01.2024

Když byl Tom Cruise ještě jednadvacetiletým mladíčkem, jeho průlomem byla role Joela Goodsena, jenž si ve filmu Riskantní podnik chtěl vyhodit z kopejtka. Ten vzešel ze slavného studia Warner… (více)

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (více)

Cruise, Pitt a jízda do pekla

Cruise, Pitt a jízda do pekla

24.12.2013

Pokud se tohle povede, dvě vyzrálé megahvězdy se objeví na plátnech bok po boku už podruhé – určitě si vzpomenete na hororový epos Interview s upírem, kde Cruise trénoval Pitta v prokousávání tepen.… (více)

Interview s Ježíškem

Interview s Ježíškem

10.12.2011

Anne Rice, autorka desetidílné knižní série Vampire Chronicles, podle které vznikly filmy jako Interview s upírem či Královna prokletých, překonala koncem devadesátých let vážné zdravotní potíže,… (více)

Reklama

Reklama