foto

Elliot Goldenthal

  • nar. 2.5.1954 (64 let)
    Brooklyn, New York City, New York, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Elliot Goldenthal se narodil 2. května roku 1954 v Brooklynu (New York, USA). Jeho otec byl židovský malíř pokojů a matka katolická švadlena, navíc vyrůstal v multikulturní části města, takže byl už od dětství ovlivňován hudbou různých kultur a žánrů. V šedesátých letech chodil na střední školu Johna Deweyho, hrál ve školní rockové kapele a roku 1968 představil svou první baletní hru. Maturoval roku 1971 a pokračoval vysokoškolským studiem na Manhattanské hudební škole, kde roku 1977 získal bakalář a o dva roky později vysokoškolský titul Master of Music v hudební kompozici.

V jeho tvorbě jistě stojí za zmínku spolupráce s režisérem Neilem Jordanem, odnesl si z ní oscarové nominace za hudbu k filmům INTERVIEW S UPÍREM (1994) a MICHEL COLLINS (1996). Roku 2003 oscara získal za soundtrack k filmu FRIDA, nominace za nejlepší píseň z téhož filmu zůstala neproměněná. Hudbu dále složil mj. ke snímkům VETŘELEC 3, NELÍTOSTNÝ SOUBOJ, ČAS ZABÍJET, TITUS nebo ACROSS THE UNIVERSE.

Elliot Goldenthal bývá sběrateli a fanoušky filmových soundtracků označován jako přemýšlivý skladatel inteligentní hudby, který rád experimentuje a zkouší nové techniky. Nikdy se nestal opravdu slavným; pro mainstreamového posluchače totiž může být jeho projev příliš experimentální a nepřístupný. Nicméně právě zálibou v popírání standartů klasické hudby a prokazatelnými hudebními schopnostmi si vydobyl respekt v různých hudebních a filmových komunitách.

Kromě filmu se věnuje i divadlu, od osmdesátých let pracoval na několika hrách a muzikálech. Triumfem byla tříaktová opera The Grendel, již režirovala Elliotova dlouholetá partnerka Julie Taymor. Premiéru měla v červnu roku 2006 v Los Angeleské Opeře a Elliot byl díky ní nominován na Pulitzerovu cenu za hudbu.

Od počátku osmdesátých let Elliot Goldenthal žije s filmovou režisérkou Julií Taymor. Jejich spolupráce bývá často úspěšná, právě z ní totiž vzešla oscarově úspěšná Frida. Posty režie/hudba jim patřily i u filmů Titus, Across the Universe či The Tempest. Zajímavostí je, že po třicetileté známosti stále nebyli manželé.

-bad-mad-wolf-

Skladatelská filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(169)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace